Зондування слізного каналу у новонароджених

Зондування слізного каналу у новонароджених Зміст:
  • Показання
  • Ризики
  • Проведення процедури
  • Після процедури

На жаль, у деяких малюків проблеми зі здоров'ям починаються з перших днів їх життя і деякі з них вимагають проведення серйозних процедур. Так, у певних випадках при очних захворюваннях потрібно зондування слізного каналу у новонароджених. Процедура цілком безпечна, але краще заздалегідь ознайомитися з особливостями її проведення.

Показання

Нерідко після народження у дитини виникають проблеми з очками. Причин може бути безліч. Найчастіше це занесена інфекція або побічне явище при простудних захворюваннях і алергії. Трапляється і таке, що заносять інфекцію ще в пологовому будинку. Тоді очі малюка починають сльозитися, червоніють, спостерігаються гнійні виділення, повіки закисають і покриваються скоринкою. У більшості випадків це пов'язано з кон'юнктивітом, який слід лікувати промываниями і антибактеріальними препаратами.

Але якщо причина криється в іншому, швидше за все, ви маєте справу з дакріоциститів. Інакше кажучи, це непрохідність слізного канальця. Залишати таку проблему без уваги ні в якому разі не можна. У такому випадку варто звернутися до дитячого лікаря офтальмолога. Після огляду він підтвердить або спростує діагноз і призначить курс процедур. Фінальної може стати саме зондування слізного каналу.

У чому суть дакріоциститу і навіщо потрібно проводити зондування? Справа в тому, що під час перебування плоду в утробі матері його оточує навколоплідна рідина. Щоб вона не потрапила куди не слід, у дитини утворюються желатинові пробки в сльозових канальцях. При нормальному перебігу справ відразу ж після пологів ця перегородка розривається при першому подиху. Але трапляється таке, що цього не сталося. У результаті виділяються для сліз немає шляху природного відводу. Ознаки дакріоциститу:

  • застій сліз;
  • постійна сльозотеча навіть у стані спокою;
  • гнійні виділення з очка;
  • виділення з ока гною при натисканні на слізні пазухи.

Щоб точно визначити наявність дакріоциститу, лікар проводить такий експеримент: в око малюка закопується фарбувальний розчин. При цьому в ніс дитині засовують ватний тампон. У нормі рідина повинна пройти через сльозовий канал і пофарбувати вату. Якщо ж цього не відбувається, значить, є проблеми з непрохідністю і, швидше за все, потрібно зондування.

Зондування слізного каналу у новонароджених

Ризики

Зондування слізного каналу у новонародженого – це цілком безпечна процедура. Вона проводиться стерильними інструментами під місцевою анестезією. Щоб виключити можливість зараження, потрібно стежити, щоб гній не потрапив у вуха або другий очко. Після того, як було виконано зондування, очей промивають дезинфікуючим розчином.

Чим раніше ви позбавитеся проблеми, тим краще. Бужування можна проводити тільки в перший рік життя малюка, бажано віком до 5 місяців. У дітей старше 8 місяців желатинова пробка твердне і від неї стає складніше позбутися.

Лікарі застерігають батьків про те, щоб берегли своє чадо від застуди і нежиті в найближчі пару місяців. В іншому випадку може початися повторне нагноєння.

Серед можливих ускладнень у немовлят може статися утворення спайок слізного каналу, але це трапляється вкрай рідко. Виникнення рецидиву при правильному проведенні зондування зведено до мінімуму. Тому велика відповідальність лежить на батьках при виборі фахівця, який буде проводити його. В іншому ж відгук і лікарів, і батьків маленьких пацієнтів про цю процедуру дозволяє довіряти їй.

Проведення процедури

Перед тим як провести зондування потрібно переконатися в тому, що причина застою сліз криється саме у непрохідності канальця.

Потрібне ретельне обстеження у отоларинголога, адже іноді подібні дакріоциститу симптоми можуть спостерігатися при вроджених аномаліях будови лицьового скелета або неправильному розташуванні носової перегородки.

Зондування слізного каналу у новонароджених Перед проведенням процедури зондування малюка показують декільком фахівцям, щоб переконатися в тому, що причиною відсутності слізок є саме дакріоцистит

За кілька тижнів до процедури зондування можна спробувати розбити желатинову пробку самостійно. Для цього дитині роблять щодня масажі в області внутрішнього куточка ока, як раз там, де розташований слізний канал. М'які плавні рухи стимулюють відтік гною. Коли малюк плаче, шанси прорвати перетинку набагато вище.

Перед зондуванням дитині потрібно здати аналізи на згортання крові. Процедура проходить під місцевою анестезією. Все, що для неї буде потрібно – набір інструментів і стерильні рукавички. Спочатку дитину сповивають, фіксують голову малюка, щоб він не сіпнувся під час введення зонда. Далі розкривають очей і закопують знеболювальне. За допомогою тонкого стрижня пробивають безпосередньо желатинову пробку. Інструмент акуратно вводиться всередину каналу на глибину закупорки. Останній етап – промивання антисептиками. У загальній складності бужування займає не більше 5 хвилин.

Після процедури

Після того, як лікар провів процедуру, дитину повертають матері. Протягом наступного місяця-двох потрібно спостерігати за станом очей малюка. У рідкісних випадках зондування не допомагає. Причиною малої ефективності процедури може стати невірно поставлений діагноз дакріоциститу або проникнення зонда на недостатню глибину. Якщо спостерігаються які-небудь аномалії, потрібно уточнити діагноз і визначити подальші заходи. Це може бути повторне бужування або ж призначення іншого підходу в лікуванні, якщо причиною підвищеного сльозотечі виявилася інша проблема.

Звичайно вже через кілька годин після проведення зондування дитина приходить у норму. Очі більше не закисають, сльози стікають куди належить. Для більш ефективного лікування потрібно певний час закопувати малюкові антибактеріальні препарати. Протирайте і промивайте їх щодня по кілька разів в добу. Не забувайте і про масаж, щоб остаточно позбутися від залишків перегородки.

Зондування слізного каналу у новонароджених Після зондування слізного каналу не варто забувати про масаж - це допомагає остаточно позбутися залишків желатинової пробки

Як бачимо, зондування – це хоч і досить серйозна процедура, але боятись її не варто. До того ж її ціна невисока. Всього 5 хвилин, і ваша дитина буде здоровою, а сльози більше не будуть завдавати йому дискомфорт.

Схожі статті: