Зір у новонароджених: етапи розвитку, коли фокусується

Зір у новонароджених: етапи розвитку, коли фокусується Зміст:
 • Лікарський огляд
 • Домашнє спостереження
 • Етапи розвитку зору
 • Необхідність консультації фахівця
Зір – один з найважливіших органів людини. Поряд з нюхом, дотиком, слухом, смаком, вестибулярним апаратом, зір дозволяє отримувати, аналізувати інформацію, що надходить і адаптуватися в навколишньому світі. Зір людини починає формуватися на третьому тижні під час внутрішньоутробного розвитку, але при народженні воно ще не дозволяє побачити і сотої частки того, що бачить дорослий.

Зір новонародженого, зокрема, зорові центри, сітківка ока дитини повністю не сформовані. Його світ пофарбований в сірий колір з відтінками світлого і темного. Маму він ще погано бачить, але знає її запах і голос. Тому рекомендується ближче підносити особа до малюка, щоб він міг розгледіти його у всіх подробицях.

Не потрібно відходити далі, ніж на 40 див. Проведені дослідження, метою яких було зір у новонароджених та його розвиток, показали, що при виборі, на що дивитися, – на особа або картинку, – дитина завжди вибирає особа, особливо обличчя мами.

Після виписки з пологового будинку батьки і всі дорослі уважно розглядають нового члена сім'ї. Які у нього ручки-ніжки, ротик-носик, а от очі цікавлять усіх в першу чергу. Малюк дивиться, а погляд його блукає, зупиняється лише на мамі, та й то, якщо вона близько. Його очі можуть дивитися в різні боки, і це нерідко лякає батьків. Однак турбуватися не про що. У пологовому будинку зір новонародженого вже перевірив офтальмолог.

Лікарський огляд

Лікарський огляд складається з перевірки зіниць, їх розміру, симетричності, реакції на світло. Лікар повинен перевірити зір, обстежити очне дно, стан зорових функцій, слізних каналів. Якби він виявив відхилення від норми, він прийняв відповідні заходи.

Зір у новонароджених: етапи розвитку, коли фокусується На огляді лікар перевіряє зіниці дитини, їх розмір і симетричність, а також реакцію на світло.

Під час візиту лікар може виявити дефекти, які легко усуваються. Наприклад, недорозвинені слезовыводящие шляху або родова травма викликала косоокість. Але можуть бути і серйозні патології, які потрібно усунути якомога раніше. Вроджені глаукома, катаракта або ретинопатія недоношених малюків можуть серйозно позначитися на етапах розвитку зору і всього організму.

Щоб точно знати, що з малюком все гаразд, головний лікар офтальмологічної клініки "Сфера" професор Е. Н. Ескіна рекомендує в перший рік життя тричі показати малюка окуліста: на першому місяці, шість місяців і рік.

Домашнє спостереження

Лікар проконсультує батьків, як в домашніх умовах спостерігати за зором дітей. Уважні батьки щодня відзначають нове в зовнішності і поведінці своєї дитини, примічають його реакції на певні подразники. Гострота зору приблизно визначається за фіксації на предметі, стеженню за яскравими іграшками на світлому фоні, бачення на відстані і широті поля зору.

Зір у новонароджених: етапи розвитку, коли фокусується

Етапи розвитку зору

Давайте розглянемо етапи розвитку зору малюка.

 • Реакція на світло в людини з'являється при народженні. Світло стимулює розвиток зору, бере участь у формуванні зорових функцій. Піднесіть малюка до вікна або іншого джерела світла, і ви побачите, як його зіниці звужуються. Чутливість на світ у місячної дитини невисока, але вже викликає захисні реакції: суживание зіниць, моргання, опускання століття. При цьому голівку він різко відкидає назад, а очі рухаються у всі сторони. Але до місяця малюк вже пильно дивиться на світ і утримує оченята майже нерухомо.
 • Через три-чотири тижні, а іноді і через декілька місяців після народження у новонародженої дитини починає з'являтися предметне, колір, просторове зір. В першу чергу розвивається центральна область сітківки, а разом з нею відкривається червоний і жовтий кольори спектру. Дайте малюкові жовту або червону іграшку. Він схопить її, і буде розглядати. Іграшки іншого кольору його поки що не цікавлять.
 • У цей же час відбувається становлення нервової системи немовляти. Батьки можуть простежити, як розвивається зоровий та окорухові нерви, як починають синхронно рухатися очі. Буває, що новонароджені косять очима в різні боки. Це продовжується, поки всі системи не почнуть працювати збалансовано. З часом очі починають рухатися узгоджено, починає встановлюватися бінокулярний зір.
 • Радимо почитати:Зір у новонароджених: етапи розвитку, коли фокусуєтьсяУ скільки новонароджений починає бачити?
 • Починаючи з двох місяців, у дітей з'являється здатність фіксувати погляд на предметах, тобто активізується предметне зір. Коли погляд фокусується на окремому предметі, малюк може довго розглядати його. Це говорить про те, що активізувалося центральне зір. Тепер вже можна показувати крихті картинки, фотографії і навіть мультфільми.
 • На третьому місяці малюк добре стежить очима за рухомим предметом. Поводите брязкальцем перед ним у різні сторони, і ви побачите, що карапузик вже вміє стежити за рухом. З другого місяця можете пограти з ним в "баньки". Наблизьте личко малюка до свого обличчя, подивіться в очі, а потім, не кваплячись, переводите погляд в сторони. Побачите, як він з радістю буде стежити за рухом очей.
 • В 4-5 місяців з'являється зір просторове, він вже оцінює обсяг предмета, вміє стежити за предметами, що рухаються не тільки з боку в бік, але і вгору-вниз. В дитячому організмі всі системи розвиваються синхронно, і в цьому віці зір і моторика «працюють» разом: очі бачать предмет, а ручки дозволяють його взяти. Всі іграшки і брязкальця, які малюк бачить, швидко опиняються у нього в царапках. Починаючи з п'яти місяців, дитина вгадує предмет за його частині. Хованки "ку-ку" з дорослими зараз його улюблена гра.
 • У шести-семимісячному віці дитина може відрізнити коло від трикутника або квадрата, тобто розрізняє форму предмета, а також людей і речі поблизу і вдалині.
 • Головні зміни у другому півріччі життя: зорова, рухова і пізнавальна орієнтація в просторі розвиваються синхронно і стають прерогативою діяльності мозку.
 • У 6-7 місяців до дитини приходить цветовосприятие. Починаючи з жовтого і червоного в 1,5-2 місяці, до 5-6 місяців, він розрізняє ще зелений і синій. Завдання батьків – показувати дитині більше предметів різного кольору, називаючи ці кольори.
 • До восьмого місяця він вже добре розрізняє кольори, його зір стає глибоким і гострим, як у дорослої людини. До цього часу його очі стають як у мами або у тата, тобто набувають постійний, свій власний колір.
 • Коли дитині виповнюється рік, можна сказати, що він виріс, адже тепер він може розглядати не тільки окремі предмети одного кольору, але і справжні кольорові малюнки.
Зір у новонароджених: етапи розвитку, коли фокусується Якщо гнояться очі, «закисають», сльозяться, проявляється косоокість, то необхідно терміново проконсультуватися з фахівцем.

Необхідність консультації фахівця

Якщо ви помітили якісь відхилення розвитку не тільки зору, але й інших функцій організму новонародженого, скажіть про свої побоювання дільничного педіатра, а він дасть напрямок до потрібного фахівця.

Поспостерігайте за дитиною, чи легко він слідкує за рухомим предметом в перші місяці життя або це важко для малюка. Іноді білки очей червоніє, в куточках очей з'являються виділення, вони «закисають», сльози капають з одного чи обох глазиков, в оченятах проявляється косоокість. Всі ці ознаки потребують негайної консультації фахівця.

Треба попередити схвильованих батьків, а особливо бабусь і дідусів, що майже всі проблеми вирішуються, і зір відновлюється. Не забувайте також, що багато проблем із зором немовлят виникає з психологічних причин. Якщо в родині малюка постійні крики і скандали, зір дитини може зіпсуватися, щоб "не бачити" поганий обстановки, нелюбові, неповаги один до одного. Взаємна любов і повага дорослих в сім'ї стають для дитини опорою на все життя.

Схожі статті: