Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення

Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення Зміст:
 • Як формується внутрішньочерепний тиск?
 • Чому воно підвищується?
 • Симптоми
 • Гіперактивність і підвищений ВЧТ
 • Діагностика
 • Лікування
Діагнозом «підвищений внутрішньочерепний тиск (ВЧТ) зараз мало кого здивуєш. У нашій країні його діагностують більш ніж у половини новонароджених. Однак питань і неясностей з приводу його лікування завжди залишається багато. У нашій статті ви дізнаєтеся:

 • Підвищений внутрішньочерепний тиск у новонароджених — це хвороба або симптом?
 • Чим відрізняється патологічна внутрішньочерепна гіпертензія від «підозри на ВЧТ»?
 • Які є труднощі діагностування?

Але перш ніж почати відповідати на поставлені питання, необхідно згадати, як влаштована черепно-мозкова коробка і звідки в неї береться тиск. Для цього давайте зробимо невеликий екскурс в анатомію та фізіологію людського тіла.

Як формується внутрішньочерепний тиск?

Якщо сказати просто, в черепній коробці знаходиться, власне, мозок, має порожнини (так звані шлуночки), і постійно циркулюють дві рідини: кров і ліквор. Нас цікавить остання складова. Ліквор, або спинномозкова рідина, яка утворюється в основному в судинних сплетеннях шлуночків і далі переміщається, омиваючи мозок, проходячи через всі шлуночки і надходячи в субарахноїдальний простір. Після цього рідина всмоктується в кров через венозні синуси.

Крім того, що спинномозкова рідина несе амортизуючу функцію, захищаючи спинний і головний мозок від механічних впливів, вона підтримує процеси живлення і обміну речовин. Присутність ліквору дозволяє підтримувати необхідну внутрішньочерепний тиск.

Але тиск — величина непостійна, нестатична. Вона залежить від багатьох факторів. Наприклад, дитина поплакав з-за мучивших його кольок, потужился, сидячи на горщику, і внутрішньочерепний тиск підвищився. Навіть смоктання материнських грудей здатне збільшити показники. І це нормально, як і у разі підвищення артеріального тиску після пробіжки або стресу.

Саме по собі підвищений тиск всередині черепа, так само як і головні болі, з ним пов'язані, не можна назвати хворобою. Це лише симптоми, що вказують на розвиток захворювання, які служать сигналом того, що дитину треба ретельно обстежити.

Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення Циркуляція ліквору

Чому воно підвищується?

Стійке підвищення ВЧТ відбувається, якщо всмоктування ліквору порушено і рідина накопичується в шлуночках мозку в надлишковій кількості. Це трапляється при наступних захворюваннях:

 1. Гідроцефалія — продукція спинномозковій рідині перевищує швидкість її відтоку. В результаті скупчення ліквору у немовлят стрімко зростає окружність голови, кістки черепа розсуваються.
 2. Пухлина мозку — незалежно від того, злоякісне новоутворення або доброякісне, воно займає певний простір, в результаті чого структури головного мозку зазнають змін і підвищується тиск.
 3. Менінгіт, енцефаліт — запальні захворювання, внаслідок яких завжди відбувається набряк мозку і збільшення ВЧТ. Якщо запалення супроводжується приєднанням гною, ліквору стає більш в'язким, що ще більше посилює його відтік. Схожа картина спостерігається при токсичному набряку мозку чи гострої гіпоксії плоду.
 4. Крововилив у мозок — також стає причиною здавлювання мозкових тканин і збільшення тиску.
 5. Черепно-мозкова травма — завжди призводить до мозкового набряку. Утворилася гематома витісняє тканини, займаючи якийсь простір. Але тканинам теж подітися нікуди, так як місце їх знаходження обмежена черепом.

Внутрішньочерепна гіпертензія грудного дитини не виникає на рівному місці». У 90% випадків вона пов'язана з травмою під час пологів або важкої вагітністю, коли плід недоотримував кисень або довелося лікувати внутрішньоутробну інфекцію. Гідроцефалія — одна з головних причин патологічного збільшення ВЧТ.

Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення Розвиток гідроцефалії неможливо не помітити, але можна почати лікування на ранніх етапах

Симптоми

Як бачимо, захворювання, в результаті яких утворюється внутрішньочерепна гіпертензія, досить серйозні. Ознаки їх прояву будуть більш ніж очевидні, бо місячній дитині з гідроцефалією або набряком головного мозку не може бути добре, і батьки просто не можуть цього не помітити. Які ж симптоми свідчать про те, що проблема пов'язана саме з мозковими порушеннями? Розглянемо основні з них:

Радимо почитати:Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищенняОбсяг голови у місячної дитини
 1. Патологічний ріст окружності голови. Джерельця «випинаються», голова надміру непропорційна іншим частинам тіла, лобові кістки черепа особливо збільшені, можливо розбіжність черепних швів кісток — все це ознаки гіпертензійного-гідроцефальний синдрому, коли ліквору в мозкових порожнинах накопичується патологічно багато.
 2. Новонароджений дратівливий, багато плаче, погано спить. Чому в нічний час малюк стає неспокійним, часто прокидається довго плаче? Це пояснюється будовою лікворної і венозної системи. У лежачому положенні (а в грудному віці це основне положення) венозний відтік стає повільніше. Як наслідок, повільніше відбувається відтік ліквору, а вени черепно-мозкової коробки переповнюються.
 3. Візуально проглядається венозна сіточка на шкірі голови. Це пов'язано з розширенням підшкірних вен внаслідок надмірного їх наповнення кров'ю, а також з її застоєм.
 4. Нудота з блюванням, часто і багато зригує. Зригування у дитячому віці — явище звичайне. Воно виникає з-за перегодовування, попадання повітря в шлунок і ін Однак регулярні рясні зригування, більше схожі на блювоту, повинні насторожити. Якщо цифри внутрішньочерепного тиску завищені, дратуються центри довгастого мозку, відповідальні за нудоту і блювоту. Тому дії в даній ситуації відбуваються рефлекторно, незалежно від того, чи багато дитина поїв чи мало.
 5. Симптом Грефе. Суть ознаки в тому, що, коли дитина опускає очі вниз або лякається, між верхнім століттям і верхнім краєм очної райдужки залишається помітна біла смуга склери. При прямому погляді ніяких відхилень не видно. Симптом Грефе не обов'язково свідчить про внутрішньочерепної гіпертензії. Він може бути пов'язаний з особливостями будови очного яблука або ж з незрілої роботою нервової системи.
 6. Відмова від їжі. Фізіологічно при підвищеному внутрішньочерепному тиску процес смоктання стає болючим. Тому дитина кидає груди, не наситившись, як результат — втрачає у вазі.
 7. Фізичний і психоемоційний відставання у розвитку. Цей фактор — наслідок прямого патологічного впливу на мозок, коли він не може виконувати свої функції в повній мірі із-за скупчення рідини.
Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення Постійний плач поряд з блювотою і великою головою — тривожна ознака

старші Діти, які вміють говорити, можуть скаржитися на наступне:

 • біль за очницями;
 • подвоєння в очах;
 • сильний головний біль, особливо ввечері або вночі;
 • поганий сон, плаксивий стан;
 • нудота або блювота, що не приносить полегшення.

Гіперактивність і підвищений ВЧТ

Сучасне покоління дітей дуже активне. А приблизно кожного п'ятого дитині на прийомі у педіатра ставлять діагноз «гіперактивність». Оскільки в дитячому віці гіперактивність також виражається в частому плачі, поганому засипанні, підвищеної дратівливості, виникає резонне питання: чи не пов'язана вона з підвищеним ВЧТ? Відповідь негативна.

Гіперактивність ніяк не пов'язана з наявністю внутрішньочерепної гіпертензії, хоча однією з її причин виникнення є асфіксія плоду під час виношування або родової діяльності. Все ж вважається, що на надмірну активність дитини багато в чому впливає спадковість, спосіб життя матері під час вагітності (бере вона алкоголь, нікотин) і дефіцит деяких вітамінів.

Діагностика

З чого починається діагностика стану і як взагалі виявляється подібна патологія? Обстеження «стартує» в кабінеті у невролога. Він оглядає немовляти, аналізує процес заростання джерелець, вимірює окружність голови, порівнюючи її з попередніми цифрами. Лікар перевіряє рефлекси, розпитує про поведінку дитини, його режимі дня, особливості засипання і годування.

Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення

Запідозрити і виявити патологію допомагає і прийом у офтальмолога. При підвищеному ВЧТ на очному дні видно зміни: набряк диска зорового нерва, розширені вени, спазми артерій і т. п. Але відвідування двох лікарів — лише початковий етап. Якщо їм щось не сподобалося, дитину можуть відправити на подальше, більш інформативне обстеження. Яке?

Як вимірюється окружність голови

Вимірювання виконують сантиметровою стрічкою, проводячи уявну горизонтальну лінію спереду над бровами і ззаду з самої виступаючої потиличної точці. При народженні в середньому у доношених малюків окружність голови становить близько 34-35 див. До півріччя голова буде кожен місяць збільшуватися приблизно на 2 см, а в другому півріччі — на 1 див.

Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення Приклад правильного виміру

Нейросонографія

Це УЗД головного мозку немовляти через незакритий джерельце. Метод інформативний, безпечний, але не завжди об'єктивний. На жаль, лікар може прийняти за патологію будь ділянку із зміненим ехогенністю. Інша складність — не всі види мозкового ураження здатні з'явитися на екрані. Крім того, емоційний стан дитини і якість прикріплення датчиків впливають на точність результатів.

Ехоенцефалографія

Застарілий метод, коли за допомогою ультразвуку вимірюються параметри головного мозку, такі як пульсація судин. Проблема в тому, що у немовлят за норму застосовуються ті ж цифри, що і у старших дітей.

МРТ, комп'ютерна томографія

Достовірну інформацію про стан мозку і розмірах шлуночків дає томографія (мрт — магнітно-резонансна або комп'ютерна. І цим методом часто користуються після того, як у немовляти джерельце закрився. Однак дослідження дороге, небезпечне, тому застосовується тільки за суворими показаннями.

Внутрішньочерепний тиск у новонароджених і симптоми його підвищення Нейросонографія – інформативний і безпечний спосіб дослідження головного мозку новонароджених

Вимірювання в цифрах

Всі перераховані вище методи діагностики лише опосередковано можуть вказувати на підвищений внутрішньочерепний тиск. А можна його виміряти в цифрах? Так. Тільки ось це вимір проводиться за допомогою інвазивних методів.

Варіант перший: важкохворим пацієнтам робиться отвір в черепі і встановлюються датчики, завдяки яким ВЧТ мониторируется цілодобово протягом необхідного часу. Варіант другий: люмбальна пункція. Проводиться через поперековий прокол, завдяки чому витягується спинномозкова рідина. Як тільки вона починає витікати, підключається манометр і робиться разове вимірювання тиску.

Лікування

Проблема терапії зводиться до того, що на даний момент у нашій країні існує гіпердіагностика хвороби, коли найменші відхилення в поведінці дитини (покричав, затремтів підборіддя, розкинуло ручки в сторони) приписують підвищеного внутрішньочерепного тиску. Якщо це так, якщо малюк почуває себе задовільно, немає перерахованих вище ознак, таких як блювота, велика голова, плач під час годування, і невролог не посилає вас на подальші обстеження, лікування зводиться до «профілактичних заходів»:

 • фітопрепарати;
 • фізіопроцедури;
 • нормалізація сну;
 • часті вуличні прогулянки;
 • плавання;
 • прийом сечогінних і ноотропних (поліпшують мозковий кровообіг) коштів;
 • прийом заспокійливих гомеопатичних, нейропротекторов (наприклад, гліцин).

Проте коли йдеться, справді, про внутрішньочерепної гіпертензії, лікування завжди проводиться в стаціонарі серйозними препаратами, іноді з оперативним втручанням. Наприклад, якщо причина високого тиску у гідроцефалії, нерідко доводиться робити шунтування. Шунт встановлюють у мозку, і за системою трубочок зайвий ліквор стікає в черевну порожнину.

Отже, істинне внутрішньочерепний тиск зустрічається в медичній практиці у немовлят досить рідко і є наслідком серйозних захворювань. Всі інші «симптоми» успішно лікуються в кабінеті невролога масажами, травками і... часом.

Схожі статті: