Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти

Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти Зміст:
 • Основні причини висипань
 • Коли прищики білі
 • Якщо прищі червоного кольору
 • Як лікувати висип
 • Профілактика появи висипу
 • Чого не можна робити з прищиками

Всім батькам хочеться бачити свого малюка здоровим, рожевощоким і активним. Проте в грудному віці будь-яка зміна на шкірі немовляти змушує мам і тат метушитися. Наприклад, якщо з'явилася висипка на обличчі у новонародженого, батьки можуть дивуватися: небезпечно чи такий стан, є воно ознакою хвороби? Або висипання — звичайна справа для дітей грудного віку?

Висип проявляється на шкірі у вигляді якихось елементів з характерним зовнішнім виглядом, кольором і текстурою. Вона може виглядати як горбок, пухир, гнійничок, пляма червоного або білого кольору.

Якщо ви побачили висипання на обличчі, зверніться до лікаря, так як подібні зовнішні зміни можуть свідчити про зміни внутрішніх.

Все ж батькам було б непогано знати про основні причини її прояву.

Основні причини висипань

Види висипань умовно можна розбити на кілька груп: дитяча гормональна висип, проблеми алергічного характеру, пітниця, інфекційна висип. У появи кожного з них є свої причини:

 1. Гормональна нестабільність. На початку життєвого шляху гормональний фон місячної дитини знаходиться в стадії налагодження, тому приблизно у 20% новонароджених зустрічається подібний вид висипки. Він не заразний і не вимагає якого-небудь лікування.
 2. Незрілі сальні залози. Такі прищики носять назву «міліум», вони жовтуватого або білого забарвлення.
 3. Неправильний догляд за дитиною, надлишок вологості на шкірі. Все це призводить до утворення пітниці.
 4. Алергія на продукти, що вживаються годуючої мамою, підгузники, миючі засоби, ліки.
 5. Акліматизація. Прищики можуть з'явитися під впливом холоду або сонця, зміни клімату.
 6. Інфекція. Висип може говорити про наявність інфекційного захворювання.

Коли прищики білі

Акне

У немовляти за час виношування в плаценті і гіпофізі був накопичений гормон, який передався плоду. Надлишок цього гормону викликає так звану гормональну висип, схожу на маленькі перлинки білого або жовтого кольору. Такі акне виникають також на тлі адаптації до змінених навколо умов. Ця висип найчастіше зустрічається на обличчі, але може локалізуватися на будь-якій ділянці тіла.

Міліум

Має схожий вигляд з акне і виникає через незрілих сальних залоз. Ці білі точки абсолютно нормальні і проходять через кілька днів після виникнення.

Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти Білі прищики після народження не небезпечні і не вимагають особливого лікування

Обидва види білих прищиків не небезпечні, не заразні, особливого догляду і лікування не вимагають. Неонатальна вугрі (акне) пройде за 2 місяці, а міліуми зникнуть з відкриттям проток сальних немовляти.

Якщо прищі червоного кольору

Пітниця

Якщо на тілі дитини стала помітна дрібна висипка рожевого кольору, на дотик злегка опукла, швидше за все, у нього пітниця. Її появі сприяє перегрів малюка, коли шкіра надмірно волога, і недостатній догляд за нею. Сама по собі пітниця не заразна, і при нормалізації температурного режиму та дотримання гігієнічних правил вона зникає протягом декількох днів.

Алергічний висип

Харчової діатез характеризується червоним висипом, що покриває поверхню шкіри нерівними ділянками, які лущаться. Малюк поводиться неспокійно, оскільки уражені місця сверблять. Такий стан вимагає консультації лікаря, оскільки сам по собі алергічний діатез не проходить. З раціону матері (при грудному вигодовуванні) виключаються продукти, що вважаються алергенними: червона риба, цитрусові, помідори, горіхи, цільне молоко.

Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти При алергічному походження висипки шкіра свербить, лущиться, може взятися скоринкою

Контактна алергія за проявами схожа на харчову, тільки причини її виникнення дещо інші: спостерігається після контакту з одягом, випраного невідповідним порошком, з синтетичних матеріалів, а також після застосування присипок і кремів з ароматами. Щоб прибрати симптоми контактної алергії, необхідно просто позбутися від джерела, що викликає її.

Інгаляційна алергія. Про неї говорять, коли алерген потрапляє всередину через верхні дихальні шляхи.Таким чином проявляється реакція на цвітіння деяких рослин, домашній пил, шерсть улюблених вихованців. З допомогою аналізу крові можна зробити алергопроби, однак такий метод ефективний лише після 3-річного віку.

Реакція на ліки

При прийомі деяких лікарських засобів можуть спостерігатися висипання на тілі, зокрема, на обличчі. Наприклад, червона висипка може бути реакцією на гормональні засоби або після антибіотикотерапії, причому не тільки коли їх приймав дитина, але навіть мама частково передає речовини з молоком. Спровокувати висип здатні вітамінні комплекси, елементи заліза та фтору, що входять до складу препарату, і навіть сама оболонка. Якщо є підозра, що ліки стало причиною появи висипу, його прийом слід припинити. Якщо прищі не проходять, зверніться до лікаря.

Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти

Кропив'янка

Виникає як адаптаційна реакція на холод, спеку, сонячні промені. На тілі і на обличчі можна спостерігати дрібні бугорчики червоного кольору. Такі висипання не лікуються. Вони проходять також швидко, як і з'явилися, не завдаючи дитині шкоди.

Інфекційна висип

Виникає як один з симптомів, що супроводжує певну інфекцію. У дитячому віці інфекційна висип може вказувати на скарлатину, кір, вітряну віспу, краснуху, дитячу розеолі, ентеровірусну інфекцію.

Скарлатина. У цьому випадку густа висип спочатку локалізується точково на шиї, спині і грудях, після чого переходить на все тіло. Незмінним залишається лише трикутник, утворений губами і носом. Висип яскраво-червоного кольору однією з перших сигналізує про початок хвороби. Лікування призначає лікар, використовуючи антибіотики.

Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти Так виглядає обличчя при скарлатині

Дитяча розеола. Виключно дитяча хвороба, що розвивається у віці до 2-х років. Так звана триденна лихоманка. Початок хвороби характеризується різким безпідставним підвищенням температури тіла, що тримається рівно 3 дні. Після чого на тілі з'являються вогнища червоно-рожевого висипу, зникаючі з 4-го по 7-й день. Виною всьому — віруси герпесу VI та VII типів. В лікуванні для пониження температури застосовують засоби на основі ібупрофену і парацетамолу.

Кір. У цьому випадку велика висип яскраво-червоного кольору з'явиться тільки на 3-5 день хвороби на тлі стійкого підвищення температури. Перші місця, які вона торкнеться, — обличчя і вуха, після чого перекидається на руки, шию, сідниці, ноги. У випадку з кором з'явилася висипка — добрий знак, який свідчить про те, що стан хворого невдовзі поліпшиться. Як тільки вона перестане поширюватися, температура прийде до нормальних показників, і одужання не за горами.

Вітряна віспа. Висип з'являється буквально відразу, поряд з високою температурою. Починається хвороба з плями, що переходить в пухирець. Лопаючись, на місці пухирця утвориться гнійничок. Коли він гоїться, на його місці видно скоринку. При вітряній віспі висип покриває все тіло, навіть волосисту частину голови. Температура нормалізується на 3-5 день, скоринки проходять пізніше.

Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти А так виглядає вітряна віспа

Краснуха. Для цього захворювання властиво поява прищів на третю чи четверту добу після підвищення температури і збільшені лімфатичні вузли в області потилиці. Висип негуста, поширюється на обличчя, руки, ноги і тулуб. Порівняно з корьевой висипом, вона не така чітка. Дитині дають жарознижувальні препарати, за необхідності. Специфічного лікування немає.

Ентеровірусна інфекція вражає слизову рота, кисті і стопи. На них з'являється висип.

Як лікувати висип

Якщо ви помітили, що дитину висипало, в перші дні можна полегшити стан малюка за допомогою наступних дій:

 • умивайте крихітку двічі в день перевареною водою;
 • купайте малюка в трав'яному настої або слабкому розчині марганцівки;
 • протирайте обличчя і інші ділянки тіла відваром ромашки або череди;
 • всі речі, з якими контактує дитина, повинні бути чистими;
 • у приміщенні, де знаходиться дитина, прибирайте щодня і регулярно провітрюйте кімнату;
 • міняйте постільну білизну щодня, не забуваючи пропрасовувати його;
 • не водите малюка в людні місця, так як його імунна система ослаблена.

Профілактика появи висипу:

Радимо почитати:Висип на обличчі у новонародженого: причини висипань у немовляти Лікування попрілості у новонароджених
 • у немовлят, що знаходяться на грудному вигодовуванні, мами повинні стежити за своїм харчуванням. Звичайно, хочеться побалувати себе чим-небудь смачненьким, але в період годування варто заради дитини утриматися від алергенних продуктів;
 • якщо годівля відбувається за допомогою сумішей, вибирати краще гіпоалергенні;
 • купайте малюка кожен день, використовуючи при цьому тільки спеціальні для дітей кошти. Прати одяг теж краще порошком, призначеним для дітей;
 • як можна частіше бувайте на свіжому повітрі;
 • переодягаючи, залишайте дитину хвилин на 10 голеньким, щоб шкіра могла «подихати». Слідкуйте, щоб в дитячій кімнаті не було дуже жарко.

Чого не можна робити з прищиками

Категорично забороняється:

 • видавлювати вміст: так можна рознести інфекцію по всій поверхні;
 • протирати спиртовими бовтанки: пересушите ніжну шкіру;
 • використовувати без призначення присипку, жирні або гормональні креми: вони не тільки забиває пори, але і є хорошим живильним середовищем для росту бактерій, а гормональні засоби взагалі без лікаря протипоказані;
 • давати малюкові інші препарати, будь то антибіотики, протиалергічні засоби або абсорбуючі речовини. В період новонародженості ви можете порушити і без того крихку кишкову мікрофлору.

З усього вищесказаного можемо зробити висновок: висип у новонароджених діток на обличчі або іншої частини тіла часто не представляє небезпеки і легко долається. Все ж, якщо поряд з висипаннями підвищується температура, дитина неспокійно поводиться, не займайтеся самолікуванням. Краще зверніться до лікаря для встановлення діагнозу і призначення своєчасного лікування.

Схожі статті: