Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламана

Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламана Зміст:
 • Фактори, що сприяють перелому
 • Види дитячих переломів
 • Симптоматика
 • Перша допомога
 • Як лікувати
 • Наслідки
 • Період реабілітації
Логічним завершенням вагітності є пологи — складний процес, що стає випробуванням як для матері, так і для дитини. Він сповнений непередбачуваності. Навіть якщо вагітність від початку і до кінця протікала нормально, родова діяльність може піднести сюрпризи».

Якщо дитинка розташовується в утробі не голівкою вниз або неправильно просувається, та ще й у мами вузьке тазове кільце, можливі травми, наприклад, перелом ключиці у новонародженого. Новина може шокувати батьків, адже слово перелом асоціюється у нас з нестерпними болями і тривалим лікуванням, а тут ще страждає така крихітка... Щоб не впадати в паніку, важливо розібратися, наскільки небезпечний перелом ключиці у новонародженого, як часто трапляється таке лихо і як довго лікується.

Фактори, що сприяють перелому

Ключиця являє собою парну кістка в нашому організмі. Зрозуміло, що при пологах травмується одна із сторін ключичної кістки, частіше всього права. Це пояснюється фізіологічним положенням малюка під час народження. Ми вже коротко згадували фактори, при яких можливий перелом. Розглянемо їх більш детально:

 1. Сідничне передлежання плоду. Анатомічно правильним вважається головне передлежання, коли кістки черепа, образно кажучи, стають провідником дитини в пологах і беруть на себе основне навантаження. У всіх інших положеннях (поперечний, лицьове, ножне) дитина відчуває надмірне здавлювання, у тому числі і ключичної кістки. Збільшується ризик травматизації під час стрімких пологів, коли дитина не встигає зробити всі необхідні повороти.
 2. Невідповідність співвідношення розмірів головки дитини і розмірів тазу. Ще під час відвідування жіночої консультації вагітній заміряють розміри тазу, і якщо вони на 1,5 -2 см менше звичайного, жінка перебуває на спеціальному обліку. В такому випадку небезпечно переношування плода. Вирішуючи питання про розродженні, жінці навіть можуть запропонувати кесарів розтин, оскільки є ймовірність, що великий плід не зможе пройти через вузьке тазове кільце.
 3. Механічна травма після надання допомоги породіллі з допомогою ручних та інструментальних методів.
 4. Недосконалий остеогенез — патології, що виникають на генетичному рівні, коли з самого народження дитина схильна до частих переломів кісток навіть при мінімальному впливі на них.
Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламана Акушерська допомога породіллі може стати причиною травми

Види дитячих переломів

Ключиця є єдиною кісткою, що з'єднує руку з тулубом. Вона трубчаста, S-подібної форми. Найпоширеніший перелом ключиці у немовлят — поднадкостнічний, тобто сама окістя не зламана. Це пояснює, чому у новонароджених рідко бувають великі зміщення кістки. Подібний перелом ще називають «зеленою гілкою».

Кісточки немовлят досить гнучкі і здатні до швидкого відновлення, тому в більшості випадків надлом кістки відбувається не до кінця: вона згинається під невеликим кутом або ж спостерігається тільки тріщина.

Перелом зазвичай виникає через здавлювання ключиці між грудиною і кісткової стінкою жіночого таза, коли плід просувається до виходу (або йому в цьому допомагають). Нерідко ключичный перелом діагностують поряд з парезом лицьового нерва, парезом або паралічем верхніх кінцівок, травмою грудинно-ключично-соскоподібного м'яза, а також з переломом стегнової або плечової кістки.

Крім того, переломи поділяються на відкриті і закриті, із зміщенням і без нього, у відповідності з місцем локалізації травми (перелом серединної частини ключиці або її кінців).

Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламана

Симптоматика

Після народження дитини відразу ж оглядає лікар неонатолог. Він і ставить діагноз за певними ознаками:

 • дитина плаче при пальпації ключиці;
 • в області надключичной ямки спостерігається деяка згладженість;
 • почервоніння і набряклість в області м'яких тканин;
 • кісткова крепітація — у місці перелому доктор чує характерний хрускіт під час руху кінцівки або при її зондуванні;
 • у важких випадках, коли має місце зміщення кісткових уламків, обмежуються рухи в ручці (псевдопараліч руки).

В рідкісних ситуаціях, якщо травма не була діагностована відразу, через тиждень чітко прощупується кісткова мозоль на місці перелому. Якщо після виписки з пологового будинку батьки помітили таку особливість, потрібно, не відкладаючи, звернутися до дитячого хірурга. Для підтвердження діагнозу дитині роблять рентген-дослідження.

Перша допомога

Звичайно, як ми вже згадували, перша допомога надається дитині ще в пологовому будинку неонатологом. Але якщо в силу яких-небудь причин діагноз пропустили, і батьки побачили проблему вже після прибуття додому, потрібно зробити наступне:

 • постраждалу руку зафіксувати в нерухомому стані з допомогою косыночной пов'язки;
 • рука повинна бути під прямим кутом, пов'язку закріпити на шиї, стежачи, щоб вона не надто здавлювала ніжне дитяче тіло;
 • викликати швидку допомогу або самостійно доставити дитину в лікарню.
Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламана Пов'язку накладає лікар у лікарні, попередньо оцінивши стан по рентгенівському знімку

Як лікувати

Поспішаємо вас запевнити, що дитячі переломи лікуються куди простіше, ніж у дорослому віці, особливо коли мова йде про ключиці. Жодних хірургічних маніпуляцій не потрібно. Лікування навіть не передбачає гіпсування.

Ручка малюка щільно прибинтовують до тіла на 7 днів. В пахву вкладається невеликий валик з м'яких матеріалів. Протягом усього часу носіння фіксуючої пов'язки стежать, щоб не відбулося порушення кровообігу, тобто щоб пальчики дитини не придбали синюшний відтінок. Якщо подібне було помічено, фіксацію послабляют і накладають менше тугу пов'язку.

Якщо в районі ключиці виявлена гематома, лікар може призначити мазь Траумель C. Вона вважається однією з найбезпечніших, оскільки містить у складі 14 речовин рослинного та мінерального походження. Мазь добре знімає запалення, знеболює, знімає набряки.

На відміну від мазей, що містять нестероїдні протизапальні речовини, Траумель C рекомендована для використання з народження. Накладають мазь як безпосередньо на пошкоджене місце, так і в проекції за напрямком до поверхні шиї і лопатки. Внутрішньом'язово протягом трьох днів дитині вводять вітамін K, щоб прибрати гематому.

Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламана Траумель підходить для лікування маленьких дітей

Забороняється спати (лежати) на хворому боці. Під час годування до грудей прикладають також тільки здоровою стороною. За 2 тижні від перелому не залишається і сліду.

Таким чином лікується і вивих ключиці: іммобілізація кінцівки, накладення протизапальної мазі Траумель C. Вивих від перелому відрізняють по рентгенівському знімку.

Наслідки

Радимо почитати:Тріщина і перелом ключиці у новонародженого: що робити, якщо вона зламанаЛікування кефалогематоми у новонароджених

При правильному і своєчасному лікуванні ключиця зростається без яких-небудь серйозних наслідків для здоров'я. Однак, оскільки дитина маленька і часто ослаблений після пологів, може знижуватися імунітет, що є певним ризиком для приєднання інфекції. Ще одна проблема — при неправильній фіксації або сильному зсуві ключиця тривало не зростається, можливе утворення несправжнього суглобу.

У важких випадках лікар прописує анальгетики, які вводяться внутрішньовенно в умовах стаціонару. Так буває при наявності ускладнень у вигляді пошкодження плечового сплетення — судинно-нервового пучка. На щастя, подібні наслідки трапляються вкрай рідко.

Період реабілітації

Після будь-якого перелому для якнайшвидшого одужання використовують фізіопроцедури. Дитині можуть призначити курс лікування такими з них:

 1. Електрофорез. З його допомогою ліки швидко проникають через шкіру немовляти безпосередньо в місце травми. Лікарські речовини, введені шляхом електрофорезу, мають властивість накопичуватися, тим самим прискорюючи процес регенерації пошкоджених тканин.
 2. Масаж. Проводить тільки фахівець в масажному кабінеті або вдома.
 3. Лікувальна гімнастика. Перший раз всі м'які руху щодо відведення ручок в сторони показує масажист, потім мама може проводити вправи вдома самостійно.

Підіб'ємо підсумок. Травми, такі як перелом і вивих ключиці, нерідко трапляються, якщо пологи були складними. Але це не найгірше, що могло б статися. Лікується ключичный перелом просто і швидко. Оперативне втручання проводиться тільки у виключних випадках. Але незважаючи на простоту лікування, пам'ятайте: всі призначення і маніпуляції повинен проводити тільки фахівець — медичний працівник з відповідною кваліфікацією.

Схожі статті: