Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки

Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки Зміст:
 • Чому вона підвищується?
 • Користь від високої температури
 • «Підводні камені»
 • Різновиди лихоманки
 • Коли збивати температуру
 • Чим збивати
 • Коли збивати обов'язково
 • Загальні принципи надання допомоги при спеці
Підвищена температура у дитини до року — симптом, що супроводжує багато захворювань інфекційного або іншого характеру. Коли стовпчик термометра повзе вгору, ми сприймаємо це як сигнал того, що захворіли, і вживаємо необхідних заходів.

Однак висока температура у немовляти вимагає особливої уваги, так як терморегуляція у немовляти поки не працює досконало. З цієї причини кожен батько повинен знати, як вести себе в подібних ситуаціях і які існують правила надання першої допомоги.

Чому вона підвищується?

Коли всередину тіла потрапляють патогенні мікроби, наш організм підключає свої захисні сили, провокуючи появу лихоманки. Так часто буває при ГРВІ, ангіні, бронхіті або пневмонії, кишкової інфекції. Температура служить ознакою розвитку запалення в організмі, з якими йде боротьба.

Користь від високої температури

Якщо градусник показує більше 37 OC, знайте, що більшість вірусів припиняють або припиняють свого розмноження. А коли цифра вище 38 OC, починають вироблятися наші головні захисники — інтерферони, і чим вище показники термометра, тим більше їх продукується.

Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки Підвищення температури — хороша ознака боротьби з інфекцією

При спеці ефективність фагоцитозу (процес, при якому імунні клітини захоплюють і знищують вторгнення чужаків») зростає. Більш того, під впливом високої температури знижується апетит і обмежується рухова активність. Таким чином, всі сили і енергія спрямовані на боротьбу з інфекцією.

«Підводні камені»

Але є і зворотна сторона. Жар, як правило, супроводжується підвищеною пітливістю поверхневим і прискореним диханням, що призводить до втрати рідини, а новонародженому небезпечно такий стан. Внаслідок зневоднення кров згущується, а слизові оболонки пересихають. Ефект від лікарських засобів знижується.

Температура у дитини до року небезпечна ще й тим, що здатна зумовити фебрильні судоми. Зокрема, це стосується новонароджених з хворобами нервової системи. І, нарешті, все в будинку знаходяться в напрузі, оскільки дитина не може сказати, як він себе почуває, холодно або жарко, хоче він пити і т. п.

Різновиди лихоманки

Виходячи з температури, розрізняють такі типи лихоманки:

 1. Субфебрильна — 37,1-38 OC. У дітей до 3 років до 37, 2 OC вважається нормальною. У більш старшому віці тривале підвищення в цих межах найчастіше говорить про зниженому імунітеті. Її не збивають.
 2. Фебрильна — 38,1-39 OC. Найбільш сприятлива реакція організму, при якій запускаються захисні механізми. Як правило, її не збивають. Однак у лікуванні дітей існує ряд винятків, про які ми поговоримо пізніше.
 3. Пиретическая — 39,1-41 OC. Такий розвиток подій несприятливо і користі не несе. Температуру обов'язково збивають, інакше можуть виникнути судоми.
 4. Гиперпиретическая — вище 41 OC. Небезпечна для життя температура, показує всю тяжкість захворювання.

Батькам також варто знати, що при абсолютно однакових показниках на термометрі реакція організму може бути різною. Зважаючи на це лихоманку класифікують на «рожеву» та «білу».

«Рожева» лихоманка найбільш сприятлива, так як судини під шкірним покривом розширені належним чином, а отже, тепловіддача відбувається своєчасно. Щоб визначити тип лихоманки, потрібно знати симптоми:

 • шкіра рожевого кольору, тепла, злегка волога, дитина нормально себе почуває;
 • розбіжність між пахвовій і ректальної температурою не більше 1 градуса;
 • з підвищенням градусів помірно частішає серцебиття і дихання.
Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки В залежності від типу лихоманки, малюка потрібно або зігрівати, або охолоджувати

«Біла» лихоманка виникає, коли теплопродукція перевищує тепловіддачу, з-за чого організму нікуди дівати надмірний жар. Симптоми:

 • дитина погано себе почуває, його лихоманить;
 • шкірні покриви бліді, мармурового кольору, синюшні губи;
 • розбіжність між пахвовій і ректальної температури більше 1 градуса;
 • занадто прискорене серцебиття;
 • тривало зберігається висока температура.

Якщо присутні такі симптоми, допомогу слід надавати негайно. Крім жарознижуючих препаратів, що призначаються протиалергічні і спазмолітичні засоби, щоб зняти спазм судин і прискорити їх розширення. Дайте півтаблетки Але-шпи і ретельно розітріть руками холодні ділянки кінцівок дитини.

Коли збивати температуру

В залежності від самопочуття малюка, приймається рішення, коли варто збити температуру, а коли можна ще почекати. При симптомах «рожевої» лихоманки правильно буде охолоджувати організм: обтерти вологим рушником, прийняти ванну (де вода на градус нижче, ніж температура тіла), в зону проходження великих судин покласти маленькі пляшечки з водою кімнатної температури (пахвова і пахова область).

Не потрібно занадто кутати хворого, надайте йому приплив свіжого повітря і стежте, щоб у приміщенні була достатня вологість. У різних джерелах наводяться суперечливі висловлювання про те, коли все ж збивати температуру. Більшість педіатрів згодні з твердженням, що дітям до 3-х років необхідно знизити температуру, коли стовпчик термометра показує більше 38 OC. Діткам постарше допустима 38,5 OC.

Все йде по-іншому при «білій» лихоманці. Дитину морозить, тому його, навпаки, потрібно вкрити тепліше і дати пропотіти. Ні в якому разі не можна при блідій шкірі і холодних руках проводити обтирання. Судини отже погано віддають тепло, а при холодовій дії і зовсім спазмуються. Якщо немає нормальної тепловіддачі, збільшується температура внутрішніх органів. Показанням для прийому жарознижуючих в даному випадку може служити навіть температура 37,5 OC.

Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки

Чим збивати

Поговоримо про те, які ліки застосовуються при температурі у дитини до року. Найчастіше вони випускаються в наступних формах: суспензії, свічки, зрідка ін'єкції. Коли говоримо про дітей, в першу чергу лікарський засіб повинен бути безпечним, ну і, звичайно, найефективнішим. В арсеналі лікарів найчастіше використовують один з двох жарознижуючих препаратів:

 1. Парацетамол (Еффералган, Панадол, Памол, Тайленол). Має гарне жарознижувальну та аналгезуючу дію, але, на відміну від ібупрофену, немає протизапального ефекту. Тому парацетамол допомагає лише при вірусних інфекціях. Якщо температуру у немовлят потрібно збити швидко, рекомендується приймати парацетамол у формі сиропу. Свічки ж забезпечують більш тривалу дію і даються, коли температура не зашкалює. Ще одне показання, при якому краще свічки — це блювота. Згідно інструкції, препарат дозволений з 2-місячного віку.
 2. Ібупрофен (Нурофен, Ибуфен, Бонифен). Ефективний жарознижуючий, протизапальний і знеболюючий препарат. Універсальний препарат, що допомагає при вірусних, так і при бактерійних інфекціях. Дозволений до застосування з 3-місячного віку.
Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки Жарознижуючий навіть можна підібрати за смаком

Як варіант швидкої допомоги, застосуємо анальгін. Незважаючи на те, що він заборонений у багатьох країнах із-за серйозних побічних дій, препарат збиває температуру там, де із завданням не впоралися вищеперелічені кошти. Коли дитина сильно температурить, бригада швидкої допомоги робить укол «тройчатку»: анальгін, папаверин (спазмолітик) і димедрол (антигістамінну, протиблювотний засіб).

Що стосується всіма улюбленого аспірину (ацетилсаліцилової кислоти), немовляті його прийом категорично заборонений! У дитячому віці він здатний привести до спазму бронхів, виразці шлунка і синдрому Рея. Прекрасне жарознижувальну німесулід також протипоказано дітям до 12-ти років!

А що робити, якщо температура піднялася у новонародженого, якому ледь виповнився місяць, адже по інструкції ліки ще не можна застосовувати. Тут є два варіанти:

 1. Викликати швидку.
 2. Дати парацетамол або ібупрофен під свою відповідальність. Завжди потрібно оцінювати ситуацію комплексно: якщо вона загрожує життю, вибирають менше зло. Як можна швидше викличте дільничного педіатра.

Коли збивати обов'язково

В деяких обставинах боротися з жаром потрібно невідкладно. Температуру збивають в обов'язковому порядку:

 • дітям до 3-х років, коли вона вище 38 OC, в інших випадках – якщо вище 39 OC;
 • малюкові важко дихати;
 • є зневоднення на фоні блювання, проносу, відмова від пиття;
 • раніше відзначалися фебрильні судоми на тлі зростаючої температури, нервові захворювання.

Будь-підвищена температура до 37,5 OC, що тримається більше 3-х днів, вимагає консультації лікаря.

Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, ліки Щоб не допустити зневоднення, потрібно часто і рясно поїти малюка

Загальні принципи надання допомоги при спеці

Радимо почитати:Температура у немовляти до року, як її знизити: свічки, лікиЯк виміряти температуру у новонародженого?
 1. Рясне пиття. Якщо дитина на грудному вигодовуванні, прикладайте його до грудей настільки часто, наскільки це можливо. Додатково підійдуть відвари, компоти або навіть вода. Якщо дитина не хоче пити або спостерігається блювотний рефлекс, давайте по чайній ложці рідини кожні 2-3 хвилини протягом 2-х годин. Потрібно домогтися, щоб колір сечі став світло-жовтим і сечовипускання було нерідким.
 2. Вологе і прохолодне повітря. Важливі показники для нормальної тепловіддачі. Оптимально підтримувати вологість на рівні 60% і температуру повітря +20 OC.
 3. Постільний режим. Діти навіть при 39 OC можуть повзати і стрибати, в залежності від віку. Тим не менш, зайві рухи підвищують теплопроизводимость, яка зараз отже висока. Сон і горизонтальне положення сприяють одужанню.
 4. Не годувати насильно. Як правило, в таких ситуаціях апетит знижений — організм зайнятий зовсім іншим. Тому не варто засмучуватися, якщо малюк відмовився від прикорму і вранці, і ввечері. Це абсолютно нормально. Навіть якщо він виявить бажання їсти, порції повинні бути невеликими, а їжа легкозасвоюваній.
 5. Легка одяг і відкриті ділянки шкіри, щоб у організму була можливість скидати тепло. При цьому дитина не повинен мерзнути.
 6. Не рекомендуються розтирання спиртом, оцтом, холодним рушником.
 7. При прийомі жарознижуючих засобів потрібно пам'ятати про добовій дозі і не перевищувати її. Тобто, якщо ви вже 3 рази за добу давали нурофен, а є потреба ще збивати температуру, дайте панадол. Бажано мати в домашній аптечці обидва препарату «про запас».
 8. Особливо стежити за температурою у місячного малюка вночі. При необхідності чергувати свічки з сиропами.

Схожі статті: