Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі

Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі Зміст:
  • Перші дні життя
  • Нормальний стілець
  • Введення прикорму
  • Допустимі відхилення
  • Порушення консистенції
  • Коли слід звертатися до лікаря

Один з факторів, з допомогою яких можна контролювати здоров'я малюка в перші місяці його життя, є стілець новонародженого. Він відрізняється при грудному і штучному вигодовуванні. Як же визначити, що все гаразд, і вчасно помітити небезпечні відхилення?

Перші дні життя

Почати, мабуть, слід з самого раннього віку, а саме з першої доби після народження. Деякі новоспечені мами приходять в жах, коли бачать перші випорожнення їх малюка. Справа в тому, що за виглядом вони нагадують дегтярну масу. За кольором вони наближені до чорного кольору, чим сильно і лякають недосвідчених мам.

насправді такий стілець – це норма для новонародженого. Його називають «меконій». Він являє собою відходи вмісту кишечника дитини, тільки що покинув утробу матері. У ньому накопичуються всі ті речовини, які потрапляли в шлунок плоду.

Зазвичай це відмерлі клітини епітелію, амніотична рідина, слиз та інші подібні домішки. Він може мати зеленуватий відтінок, що свідчить про те, що з організму новонародженого виводиться надлишок білірубіну, викликає желтушку. Зазвичай меконій не має запаху, а по консистенції може бути злегка маслянистим.

протягом перших кількох діб він повністю виведеться з організму, і випорожнення малюка почнуть змінюватися. Який стілець вважається нормою при грудному вигодовуванні?

Нормальний стілець

Після того, як чорно-зелена маса виведеться з кишечника, випорожнення дитинку набудуть зовсім іншого вигляду. Якщо він харчується виключно материнським молоком, консистенція стільця залишається досить рідкою. При цьому він не повинен нагадувати водянисту масу. Швидше, це рідка кашка. В межах норми в ній можуть міститися крупинки згорнутого молока.

Колір такого стільця повинен бути світло-жовтим або гірчичним. Відтінок може змінюватися в залежності від раціону матері, а також від реакції дитячого організму на містяться в їжі речовини. При відсутності патології з часом з'являється запах, але він не різкий і без гнильних або кислих домішок.

Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі Нормою стільця у немовлят вважаються кашкоподібні випорожнення жовтуватого кольору, не мають різкого гнильного, кислого запаху

Деяким дітям може не вистачати материнського молока, тому додатково в раціон їм вводять штучні суміші. У віці до року будь-яка зміна дитячого харчування відображається на екскрементах. При виключно штучному вигодовуванні стілець стає більш щільним і трохи темніє.

Введення прикорму

Після закінчення декількох місяців маляті починають вводити перший прикорм. Зазвичай це відбувається у віці 5 місяців. Йому починають давати натуральні соки і фруктові пюре. Потім ще до року в раціон додаються різні кашки і м'ясне пюре. При цьому, по можливості, зберігається грудне вигодовування.

В цей час відбуваються подальші зміни стільця дитини. Він набуває більш темний, коричневий відтінок, запах посилюється. Чим менше молока малюк отримує від мами, тим більш інтенсивно виражаються подібні зміни. Консистенція калової маси повинна залишатися досить м'якою, але при цьому вона помітно густіє.

На колір стільця може вплинути тип їжі, яку вживає дитина. Наприклад, буряк забарвлює його в червонуватий відтінок, а брокколі – додає зелені. Ягоди начебто чорниці можуть додати синяви, а багате залізом яблуко – темно-зелений колір. Все це слід враховувати, щоб раптове зміни кольору не викликало паніку у батьків.

Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі Після введення прикорму калові маси у немовлят стає густішим по консистенції і більш темного кольору

Допустимі відхилення

Далеко не у всіх діток спостерігається ідеальна картина з випорожненнями. Проте періодично виникаючі відхилення зовсім не свідчать про те, що у новонародженого існують серйозні проблеми зі здоров'ям, зокрема з травною системою.

Одним з найпоширеніших явищ, які найчастіше не відносяться до патологій, є наявність в калі частинок неперетравленої їжі. При виключно грудному вигодовуванні вони являють собою сирну масу, тобто кисле молоко. Це цілком природно, однак кількість таких домішок не повинно бути надто значним. Після введення прикорму допускається наявність частинок їжі, наприклад, від шкірки ягід або фруктів, грудочок каші або м'яса.

Справа в тому, що дітям до року досить важко повністю переварити їжу, яка надходить їм у шлунок. Це пов'язано з недосконалістю травної системи і недостатністю ферментів для розщеплення продуктів. З часом ця проблема повинна уладиться сама собою. Також звідси випливає ще одне припустиме явище – наявність незначної кількості слизу в калі. В основному це слина, яка потрапляє в шлунок малюка у великій кількості в перші місяці життя.

Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі

Якщо ви помітили в стільці темні вкраплення, швидше за все, це переварена кров. Якщо її небагато, ймовірно, це ваша кров. Вона може потрапляти у шлунок малюка при пошкодженні сосків. Якщо ж такої проблеми немає, варто звернутися до лікаря.

В межах норми може залишатися і зелений стілець. Пояснення такому явищу може бути кілька:

  • Високий вміст заліза прикорму. Це може бути реакція на добавки в сумішах при дефіциті грудного молока, кашах, а також фрукти.
  • Виведення білірубіну. Це продукт розкладання гемоглобіну. Таке явище не рідкість для немовлят.
  • Реакція на материнське молоко. Щоб упевнитися в цій версії, тимчасово припиніть годувати малюка груддю. Подальше вирішення проблеми вам підкаже педіатр. Якщо алергії у малюка немає, швидше за все, можна буде повернутися до звичного раціону харчування.

Порушення консистенції

Ще один момент, на який слід звернути увагу – порушення, пов'язані з консистенцію випорожнень дитини. В першу чергу мова йде про проносі. Іноді визначити наявність такої проблеми буває досить непросто. Явною ознакою дитячого проносу є рідкий стілець, наближений до водянистому. Він навіть може випливати з підгузника.

Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі Не можна залишати без уваги як занадто рідку, так і занадто щільну консистенцію калових мас малюка. Звичайно, запор не так небезпечний, як діарея, але тривалий також може привести до несприятливих наслідків

за Причиною такого явища може бути інфекція, кишкове захворювання або ж проста брак поживного заднього молока. Якщо малюк їсть невеликими порціями, потрібно давати йому можливість дістатися до більш жирного молока. Для цього можна чергувати груди через раз або ж самостійно зціджувати молозиво.

Радимо почитати:Стілець новонародженого при грудному вигодовуванні і який він в нормі Правила введення прикорму дітям на грудному вигодовуванні

Інший випадок – ущільнення калових мас. В такому випадку виникає запор. Симптомами такого явища може стати тривале відсутність випорожнень. Дитина стає неспокійним, при спробі покакати плаче і сильно напружується. Калові маси більш тверді і щільні, можуть мати більш темний колір. У них можуть бути кров'янисті домішки, що виникають при травмуванні кишечника і ануса.

Для вирішення цієї проблеми потрібно переглянути раціон малюка і матері-годувальниці. Немовляті слід давати додаткову рідину. Додатково поїти маленьких діток можна чистою водою, легким компотом або трав'яним чаєм.

Коли слід звертатися до лікаря

Існують і такі відхилення, які не можна ігнорувати. Тут без допомоги лікаря не обійтися. Адже вони сигналізують про серйозні проблеми зі здоров'ям. Слід виділити такі випадки.

Тривалі запори або діарея. Потрібно переглянути раціон харчування малюка, так як такий стілець може привести до обезводнення і інтоксикації організму.

Кров'янисті домішки, темний колір. Можуть вказувати на наявність глистів, інфекції або ушкоджень ШКТ. Особливо небезпечним є шлункова і кишкова кровотеча.

Піна і слиз у великій кількості, різкий запах. Сморід вказує на порушення травлення й розмноження патогенної мікрофлори. Також причиною може бути запальний процес і нагноєння.

Особливо небезпечні такі зміни, якщо до них додаються інші симптоми + температура. У такому випадку потрібно викликати швидку і вирушати в лікарню. Якщо стежити за стільцем немовляти, ви зможете вчасно виявити проблему і запобігти її прогресування.

Схожі статті: