Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз)

Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз) Зміст:
  • Скільки годувати дитину грудним молоком?
  • Після року молоко стає «порожнім»?
  • Скільки часу потрібно годувати малюка грудьми?
  • Як годувати: на першу вимогу або за режимом?
  • Як визначити, чи вистачає дитині молока?
Грудне вигодовування — складна і надзвичайно суперечлива тема. «Скільки людей, стільки й думок». Цей вислів як не можна краще відображає суть обговорюваного питання. Але це не означає, що якийсь фахівець з ГВ, педіатр або досвідчена матуся з форуму, висловлюючи свою точку зору, не праві. Це вказує на індивідуальність кожної з ситуацій, на те, що різні фактори, що впливають на успішність чи неуспішність грудного вигодовування, не повзоляют підвести під єдиний шаблон.

Для того щоб розібратися у нетрях цієї теми, треба спиратися на об'єктивні дані, отримані в ході наукових досліджень, прислухатися до думок авторитетних джерел, що володіють безцінним досвідом взаємодії з великою кількістю новонароджених.

Розглянемо найважливіші питання.

Скільки годувати дитину грудним молоком?

Цей аспект тематики грудного вигодовування самий гарячий. Тут розкид рад особливо широкий. Одні готові кинути вигодовування з 3-х місяців, а інші закликають годувати аж до 3-х років. Тому нам терміново потрібна «золота середина»!

Думка педіатра

Думка офіційної науки і більшості своїх колег озвучив провідний педіатр О. Е. Комаровський: «Ті часи, коли велися гарячі дискусії серед фахівців щодо того, скільки потрібно годувати немовля грудним молоком, потихеньку сходять на «ні». Лікарі всього світу домовилися, що якщо у матері є молоко, то до 6 місяців дитина перебуває на грудному вигодовуванні. За умови, що молока достатньо, новонародженому не потрібно давати ніякого прикорму, додатково поїти його водою або, боронь боже, соками, давати йому посмоктати сушіння або сухарики. При відсутності дефіциту молока малюк буде розвиватися нормально і добре набирати вагу. Після року діти вже харчуються не тільки материнським молоком, але якщо жінка МОЖЕ і ХОЧЕ продовжувати годувати, то нехай вона це робить».

Резюмуючи вищесказане, робимо висновок, що РЕКОМЕНДОВАНИМ є грудне вигодовування до 6-ти місяців, коли молоко має біологічну доцільність. Годувати або не годувати грудним молоком у більш старшому віці — особиста справа окремої сім'ї.

Позиція ВООЗ

найцікавіше, що з приводу годування молоком до 6-ти місяців або 1-го року ніхто не сперечається. Всі «з'ясування відносин» починаються з року. Лікарі намагаються обґрунтувати переваги продовження грудного вигодовування після цього віку.

Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз)

І ВООЗ однозначно утвержает, що годування дитини грудьми після року знижує ризик інфекцій, насамперед, кишкових. Тому ця організація настійно радить «долгокормление» грудним молоком – до 2-х років і довше – в країнах з низьким рівнем гігієни та високим рівнем распросраненности інфекційних захворювань. Для економічно та соціально розвинутих країн плюсів від тривалого вигодовування грудним молоком не так вже й багато. Якщо є якісний прикорм, то медичних проблем не виникне.

Американська асоціація педіатрів (AAP — American Academy of Pediatrics)

Американська асоціація педіатрів стверджує: до 6-ти місяців – тільки молоко, до року — груди плюс прикорм, а після року годування молоком здійснюється тільки в тому випадку, якщо цього хочуть мама і дитина.

Після року молоко стає «порожнім»?

Звичайно, ні! Воно точно таке ж по складу, яким було з самого народження малюка. Цінність і користь грудного молока ніхто не сумнівається. Просто з часом активно зростаючому маляті стає його мало (не дарма прикормы починаються з 6-ти місяців), йому потрібно більше корисних речовин і вітамінів, якими молоко його вже не може повністю забезпечити.

Скільки часу потрібно годувати малюка грудьми?

Тут ми теж будемо спиратися на думки фахівців.

В питанні про те, скільки часу годувати немовля, всі лікарі більш або менш одностайні. Суровцева Алла Павлівна (лікар-педіатр, к. м. н.), а з нею згідно велика кількість її колег, стверджує, що півгодини на годування достатньо. Малюк встигає насититися за 5-10 хвилин і отримати 90% прибулого для нього молока. А далі починається спілкування з матусею. Він вдихає її запах, насолоджується теплом, заспокійливим його, слухає її серцебиття. Це добре для дитини і мами. Півгодини стимуляції соска достатньо, щоб молоко прибувало знову.

Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз) Дитина висмоктує потрібну йому порцію молока в перші 5-10 хвилин. Потім він може просто лежати біля грудей і насолоджуватися спілкуванням з матусею. У загальній складності, годування займає не більше півгодини.

Якщо малюк не відпускає груди довше 30-ти хвилин, то мова йде про так званому «лінивому сосуне». Такий дитина смокче молочко тільки тоді, коли воно вільно тече. Трудитися і висмоктувати заднє молоко він лінується, тому просто лежить у грудях. У цьому випадку дитину треба трохи поторсати: посмикати за щічки, полоскотати носик або п'яточки.

І, нарешті, особливий випадок, коли дитину потрібно постійно тримати біля грудей і годувати на вимогу, наприклад, коли немовля маловесен та недоношених. Цей метод називається «методом кенгуру»: роздягнена мама прикладає голенького немовля до себе, носить його, як кенгуру свого дитинчати (під халатом) і годує тоді, коли він хоче і стільки, скільки він просить.

Як годувати: на першу вимогу або за режимом?

В питанні про те, як часто годувати немовля, теж було зламано чимало списів. Існує два основних табори, кожен з яких відстоює свою точку зору.

На вимогу

При годуванні на вимогу груди дається дитині до 20-ти разів на добу, з яких 2-3 рази припадає на ніч.

Апологети цього табору впевнені, що користь грудного вигодовування за вимогою очевидна. Це справжнє благо для малюка і його мами. Здійснюється тісне спілкування, при якому мама вчиться краще розуміти своє дитя, налагоджується лактація. Основний аргумент «за» цей метод годування полягає в тому, що він природний для дитини грудного віку, адже так годували споконвіку. Ті, хто стоїть за цю методику, також стверджують, що з часом малюк сам виробляє свій графік харчування, зручний і найбільш природний для нього.

Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз) Годування за вимогою передбачає прикладання немовляти до грудей не менше 20 разів на добу.

Однак якщо пройтися по форумам для матусь, ми побачимо різні картинки: одних влаштовує цей метод, а інші в буквальному сенсі «стогнуть» від такого вигодовування. У одних харчування не тільки не впорядковується, а навпаки, стає тільки беспорядочней, в інших малюк «висить на цицьки» і все-одно не наїдається, постійно просить їсти. А є й такі, хто стверджує неможливе, що їх чадо зовсім відмовляється брати груди. Матусі повністю залежать від апетиту дитини і не можуть зайнятися своїми справами.

Багатьох починає хилити в бік годування «за режимом». Але краще це?

По режиму

Годування на вимогу — це французький варіант. А є німецька — строго за розкладом, коли їжа пропонується немовляті раз в 3 години, і малюк повинен смоктати молочко не більше 20-ти хвилин. Вночі робиться обов'язковий перерву до 6 годин.

Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз) Режимне харчування покликана дисциплінувати організм дитини, привчати його до певних інтервалах між їжею, відучувати від нічного годування. Їжа дається дитині раз на 3 години.

З одного боку, цей метод дозволяє матусі планувати свій день, адже вона знає, в який час буде зайнята, а в який вільна, а також вночі при такому режимі батьки краще сплять. Однак і тут є недоліки:

  • якщо малюк зголодніє і почне вимагати їжу, доведеться або стійко витримувати його крики, або порушувати режим і починати все заново;
  • великі перерви в годуванні можуть призвести до застою в грудях (лактостазу);
  • але найнеприємніше, що може статися, згасання лактації. Вважається, що молоко прибуває у відповідь на смоктання. Якщо малюк смокче груди недостатньо і не часто, то і молочка виробляється все менше. Тому, якщо матуся налаштована годувати дитину довше року, то метод «за режимом» їй не підходить.

Золота середина: вільне вигодовування

Радимо почитати:Скільки потрібно годувати дитину грудним молоком (скільки хвилин і раз)Як правильно годувати грудьми новонародженого

Годування по першому крику і по годинах — це крайні методики. Але є і оптимальна стратегія: вільне вигодовування. Суть цієї методики полягає в тому, що якщо новонароджений ДОБРОВІЛЬНО відпустив груди, то він відчує голод не раніше, ніж через 2 години. В цьому випадку питання, через скільки годувати, не виникає: годівля здійснюється «по апетиту», відштовхуючись від того часу, коли малюк поїв останній раз. Все більше педіатрів сьогодні радять саме цей вид вигодовування грудним молочком.

І ще один нюанс. Годувати малюка на першу вимогу треба, але тільки в період новонародженості — до 1 місяця. Потім його краще перевести на вільне вигодовування.

Як визначити, чи вистачає дитині молока?

Скільки новонародженому потрібно молока в день, і як зрозуміти, чи вистачає його йому? Визначити це в домашніх умовах (при відсутності точних ваг) можна за наступними показниками:

  • як пісяє: якщо малюк їсть добре і йому молока вистачає, то він буде робити до 18 пописов в день. Підгузник кожні 2-3 години стає важким, разбухшим.
  • як какає: немовлята, які харчуються грудним молоком, можуть какати кілька разів в день, а можуть і після кожної годівлі. Це норма.

Щоб визначити, чи вистачає дитині молока, потрібно проаналізувати, як він пісяє і какає. В нормі повинно бути 2-3 стільця і 12-18 пописов на добу. Якщо дитина мало пісяє, у нього рідкісний стілець, та ще й з зеленцой, то, швидше за все, він випиває недостатньо молока.

Багато обговорювані питання про ГВ — лише теорія. На практиці дитина вносить свої корективи, з якими доводиться рахуватися. Але не варто зневірятися, якщо все пішло не так, як ви задумали. Головний критерій, на який слід спиратися, такий: якщо малюк почуває себе добре, він веселий і активний, значить ви все робите правильно.

Схожі статті: