Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікування

Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікування Зміст:
 • Клінічна картина
 • Причини виникнення
 • Як діагностують хворобу
 • Лікування
 • Прогноз
У русі — життя. Це твердження особливо справедливо стосовно маленьких дітей. Адже станом їх м'язового тонусу, того, як він розвивається, судять про розвиток малюка. Рухова активність немовляти – один з найважливіших факторів, що визначає його стан здоров'я.

Але як бути, коли батьки помічають, що у немовляти не досить розвинені рухові функції? А якщо на прийомі у невропатолога вони чують діагноз «синдром рухових порушень» або супутній йому – «перинатальне ураження центральної нервової системи» (ППЦНС)? Наша стаття розповість про ці діагнози, особливості їх прояву, діагностиці, і в яких випадках лікування буде найбільш ефективно.

Клінічна картина

Тіло будь-якої людини з народження має м'язовий тонус. Це певне напруження м'язів, завдяки якому утримується положення тіла, його пози і, звичайно ж, здійснюються руху.

В утробі матері м'язи дитинку знаходяться в гіпертонусі: кулочки стиснуті, ніжки і ручки підведені до тіла, і це нормальне вимушене положення. Після народження воно зберігається приблизно до 3-х місяців, по закінченні яких тонус приходить в норму. На практиці це означає, що м'язи не сильно напружені, так що без праці можна розкрити дитячу долоньку, зігнути ніжки і розігнути їх. Про рухових порушеннях кажуть в таких ситуаціях.

Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікування

М'язовий гіпертонус

Ознака того, що з ЦНС надходить велика кількість нервових імпульсів. Мама обов'язково повинна показати малюка невролога в наступних випадках:

 • в лежачому положенні тіло дитини згинається у вигляді дуги;
 • немовля ледве виповнився місяць, а він відмінно утримує головку;
 • після 3-х місяців дитина не розкриває кисть, щоб взятися за іграшку, завжди стискає кулачки і притискає їх до тулуба;
 • голова повернена завжди в одну сторону;
 • якщо поставити дитину на ніжки, спирається на носочки, а не на повну стопу;
 • перевертається тільки через один бік;
 • у віці до року віддає перевагу одній руці (груднички однаково добре повинні користуватися як лівою, так і правою рукою).
Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікування При м'язовому тонусі ефективний масаж

При гіпертонусі м'язів у новонароджених неправильно формуються моторні навички. Після того, як дитина навчається ходити, можуть виникнути порушення ходи, постави. І оскільки подібний стан всього лише симптом, який вказує на патології ЦНС, він може спровокувати розвиток церебрального паралічу (ДЦП).

М'язовий гіпотонус

Виникає, коли кількість вступників з ЦНС імпульсів до м'язів сильно знижений. Як наслідок, знижується напруга м'язів. Ознаки такого стану наступні:

 • дитина млявий, виробляє трохи рухів ручками і ніжками;
 • не може утримати іграшку в руці;
 • слабкий крик;
 • малюк пізно починає посміхатися;
 • так як потиличні м'язи слабкі, довго не може утримувати голову у вертикальному положенні, постійно закидаючи її назад;
 • дітей з гіпертонусом м'язів при спробі в 6-7 місяців посадити хитає в сторони, їм складно утримати рівновагу;
 • дитина не повзає, не встає, не сидить в належний час.
Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікування Заняття на фітболі покращують тонус м'язів

Синдром рухових порушень у вигляді м'язової слабкості негативно впливає на поставу і хребет, часто трапляються вивихи суглобів. При важкій формі гіпотонії дитині важко смоктати груди, самостійно жувати або ковтати їжу. Тривалий час відсутній прояв мовленнєвих навичок.

М'язова дистонія

Стан, при якому м'язовий тонус мінливий: то спостерігається гіпертонія, гіпотонія м'язів. Або ж одна група м'язів знаходиться в напрузі, в той час як інша дуже розслаблена.

Причини виникнення

Радимо почитати:Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікуванняКоли немовлята починають тримати голову?

Часто у дітей з вираженим синдромом рухових розладів в анамнезі є патології нервової системи, що розвинулися під час внутрішньоутробного формування або в процесі пологів. Тобто м'язова дистонія виникає внаслідок ураження ЦНС (коротко перинатальне ураження нервової системи називають ППЦНС). Фактори, що провокують розвиток патології:

 1. Гіпоксія — головна причина поразки головного мозку плода або новонародженого внаслідок порушення в ньому кровопостачання.
 2. Внутрішньоутробні інфекції.
 3. Родові травми, які часто виникають при тазовому передлежанні, великій масі плоду, неправильному вставлянні головки. У всіх цих випадках може розвинутися ураження спинного мозку.

Як діагностують хворобу

Діагноз ставлять неврологи після ретельного обстеження. При цьому враховується перинатальний анамнез: чи були прояви гіпоксії, токсико-метаболічні порушення, перенесені інфекції; звертається увага на оцінку стану новонародженого за шкалою Апгар.

Синдром рухових порушень у новонароджених дітей: ознаки і лікування Нервово-психічний розвиток оцінюють по місяцях

Обов'язково малюкові, має незарощене джерельце, призначають нейросонографію та доплер-дослідження мозкового кровотоку. У важких випадках рекомендують зробити МРТ або КТ головного мозку. У педіатрів і неврологів є таблиці з нормами розвитку моторних і психомоторних навичок по місяцях. На підставі цієї таблиці відбувається оціночне порівняння досягнутих результатів.

Лікування

Методи відновлення, тобто лікування, будуть залежати від ступеня тяжкості стану малюка. З медикаментів призначають лікарські засоби, що знижують нервово-м'язове проведення імпульсів або поліпшують його.

Широко застосовується лікування масажем, електрофорезом, фізіотерапевтичними методами. Практикують заняття на фітболі. Доктор розповідає батькам, як організувати правильне харчування. Деякі вправи мама може виконувати з дитиною вдома, але тільки після того, як отримає відповідний інструктаж.

Прогноз

Наслідки при ППЦНС можуть бути самі різні, в залежності від важкості ураження нервової системи. У найбільш проблемних випадках розвивається епілепсія, розумова відсталість, складності з ходьбою. При легких ступенях дитина може бути гіперактивною, труднощі в навчанні, йому важко концентруватися і запам'ятовувати інформацію. Можливі головні болі, метеочутливість, прояви вегетосудинної дистонії.

Синдром рухових порушень лікується настільки ефективно, наскільки дозволяє йому уражена нервова система. Однак у більшості випадків при встановленні діагнозу в поліклініках і відсутність стійкої гіпоксії при пологах м'язові дистонії приходять у норму до кінця першого року життя.

Схожі статті: