Щеплення БЦЖ новонародженим: реакція, наслідки та ускладнення

Щеплення БЦЖ новонародженим: реакція, наслідки та ускладнення

З перших днів свого життя дитина вже ознайомлюється з таким поняттям, як обов'язкова вакцинація. Протягом багатьох років дитині роблять різні щеплення для попередження небезпечних захворювань. Однією з перших вводиться вакцина БЦЖ. Що це і для чого вона робиться в такому ранньому віці?

Що таке БЦЖ

По своїй суті БЦЖ – це культура живих і мертвих бактерій, які при введенні в організм сприяють виробленню імунітету проти небезпечних форм туберкульозу. Звичайно, це зовсім не означає, що щеплена людина ніколи не заразиться цим страшним захворюванням, але, принаймні, значно знижується ризик летального результату.

В країнах Африки та Азії проблема туберкульозу особливо актуальна. Крім того, в країнах з недостатньо розвиненою медициною, неблагополучними умовами життя, більшою кількістю мігрантів з бідних країн ризик зараження збільшується. По суті більше половини людей є носіями інфекції. Щеплення допомагає запобігти перехід хвороби в активну форму.

Календар щеплень

перше щеплення потрібно зробити протягом першого року життя малюка. Зазвичай це відбувається ще в пологовому будинку на першому тижні.

Дитячий організм чудово справляється із завданням формування імунітету, тому не варто переживати з приводу наслідків вакцинації новонароджених.

Наступна щеплення робиться через 7 років. В цьому випадку існує декілька умов. Перша – негативна реакція Манту і друге – входження в групу ризику. Останнє означає, що повторна вакцинація вже не є обов'язковою, при бажанні її можна не робити. Але якщо дитина часто контактує з хворими людьми або носіями інфекції, краще перестрахуватися.

Третій раз БЦЖ вводиться в 14 років. В основному це актуально для регіонів бідних країн. У розвинених країнах третя вакцинація проводиться дуже рідко.

Щеплення БЦЖ новонародженим: реакція, наслідки та ускладнення

Методика вакцинації

Визначити наявність у людини щеплення простіше простого. Справа в тому, що після введення препарату на шкірі залишається слід у вигляді маленького рубця. Згідно з методикою щеплення БЦЖ новонародженим робиться після проведення вакцинації проти гепатиту. Справа в тому, що реакція організму на неї має відкладений характер і може проходити протягом 2-4 місяців. В цей період не можна навантажувати організм ніякими іншими препаратами, так як він бореться з введеною інфекцією і виробляє власний імунітет. Саме тому в черзі вона стоїть після протигепатитної. Остання справляється із завданням всього за кілька днів.

Зазвичай БЦЖ ставиться перед самою випискою новонароджених з пологового будинку. За правилами укол робиться в зовнішню частину лівого плеча. Вакцина вводиться внутрішньошкірно, під верхній і середній шар дерми. Роблять або один прокол, або декілька поблизу один до одного.

Щеплення БЦЖ новонародженим: реакція, наслідки та ускладнення Зазвичай БЦЖ робиться внутрішньошкірно у верхню зовнішню частину лівого плеча

Реакція на введений препарат виявляється через місяць. На місці уколу у новонароджених з'являється невеликий гнійничок, припухлість і скоринка корости. Шкіра може змінюватися в кольорі – це нормальні наслідки процедури. Протягом кількох місяців у дитини формується імунітет, а ранка гоїться, залишаючи після себе мітку у вигляді рубця.

Багато батьків знаходяться в замішанні: варто робити щеплення БЦЖ або вона може завдати шкоди здоров'ю малюка? При відсутності протипоказань ця щеплення допоможе протистояти розвитку менінгіту і смертельних форм туберкульозу. Всі вакцини робляться за єдиним стандартом. Для дітей з проблемами здоров'я або слабким природним імунітетом використовують вакцину БЦЖ-м, яка відрізняється від стандартної меншою концентрацією діючих бактерій.

Можливі ускладнення

Звичайно ж, реакція на БЦЖ у новонароджених може виражатися по-різному. Іноді виникають деякі ускладнення. Найпоширенішим є несформований імунітет проти туберкульозу. Це означає, що реакція на вакцину не пройшла, як слід. Або імунітет дитини був слабкий, він не схильний до впливу мікобактерій на генетичному рівні. Останнє означає, що він в принципі не може заразитися туберкульозом.

Нерідко виникають складнощі у процесі загоєння ранки. В подальшому, можливе утворення келоидного рубця і розростання шраму. Нерідко зустрічається реакція на вакцину у вигляді утворення виразки на місці уколу. Це сигнал про те, що організм дитини має підвищену чутливість до деяких компонентів препарату.

Підвищена температура для щеплених новонароджених в період загоєння ранки – цілком нормальне явище, але потрібен постійний контроль стану. Також нормальними є невеликі почервоніння і короткочасні припухлості місця уколу, освіта мішечка з гноєм, короста і точкове запалення. Якщо ж подібні прояви довго не проходять, або запалення поширюється на прилеглі тканини, слід звернутися до лікаря. Неодноразове нагноєння свідчить про БЦЖите.

Щеплення БЦЖ новонародженим: реакція, наслідки та ускладнення Підвищена температура і невелике нагноєння ранки після щеплення БЦЖ - цілком закономірне явище

Більш серйозні, але дуже рідкісні наслідки – остеіт (туберкульоз кісток) і генералізована БЦЖ інфекція. Обидва недуги пов'язані з неполадками в імунній системі малюка.

Також можливі:

  • Холодний абсцес – виникає при порушенні методики процедури. Коли препарат вводиться підшкірно. Вирішити проблему можна тільки шляхом хірургічного втручання.
  • Збільшення лімфовузлів – виникає при попаданні в них інфекції.
  • Остеомієліт – нагноєння місця уколу з подальшим ураженням кісткової тканини.

Відео про туберкульоз і щеплення БЦЖ:

Протипоказання

Варто відзначити, що в деяких випадках щеплення БЦЖ може бути протипоказана. У першу чергу це відноситься до малечі зі слабким імунітетом. В такому випадку вакцинацію краще відкласти або виконати вже через 7 років. Перед ревакцинацією потрібно переконатися, що контакт з бактеріями не відбувся (негативна проба Манту), інакше процедура стає безглуздою.

Крім імунодефіциту, БЦЖ протипоказано для новонароджених у таких випадках:

  • значний недовага дитини – менше 2,5 кг при народженні;
  • мати, хвора на ВІЛ;
  • серйозні хронічні захворювання в активній стадії;
  • контакт з мікобактеріями до щеплення;
  • ускладнення після вакцинації у найближчих родичів.

В цьому випадку варто або повністю відмовитися від щеплення, або дочекатися нормалізації стану малюка. В цілому ж БЦЖ не несе загрози здоров'ю дитини. А, навпаки, допомагає запобігти ураження туберкульозом. У перші роки життя це особливо важливо, так як туберкульоз став проблемою сучасного світу. Заразитися їм дуже легко, а дитячий організм поки не здатний впоратися з інфекцією, що може призвести навіть до смерті.

Схожі статті: