Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування

Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування Зміст:
 • Фізичні параметри
 • Психоемоційний розвиток
 • Харчування
 • Сон
 • Основні навички
 • Ігри та вправи
 • Привід для занепокоєння

Півроку — своєрідний рубіж, час підбивати перші підсумки. Ваш малюк вже не просто безпорадне немовля, що лежить поперек ліжка. Дивлячись йому в очі, ви розумієте, що у вас росте маленький допитливий чомучка, який готовий фізично і емоційно до нових відкриттів. У цій статті ми поговоримо про те, які особливості включає в себе розвиток дитини в 6 місяців.

Фізичні параметри

До кінця першого півріччя немовля набирає за місяць ще близько 600 гр, а зростання просунеться по сантиметрової стрічки ще на 2-3 див. Пропорції тіла потихеньку змінюються, довжина окружності голови зрівнялася з довжиною окружності грудної клітини, і тепер дитина стає більш схожий пропорційно на дорослу людину. Отже, до кінця 6-го місяця у цифрах будуть наступні досягнення:

 • вага наблизиться до 8 кг;
 • зростання складе близько 68 см (± 2 см).

Зараз саме час простежити за тим, скільки на даний період малятко важить і, при необхідності, скорегувати харчування. Адже якщо дитина надто пухкий, має зайві 1-2 кг, це може заважати йому активно рухатися, а отже, розвиватися. Таким дітям намагаються давати побільше овочів. І навпаки, при маленькому вазі може спостерігатися млявість, занепад сил. Тоді харчування коригують в іншому напрямку, вводячи прикорм каші.

Психоемоційний розвиток

Радимо почитати:Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчуванняРозпорядок дня 6 місячної дитини
 • Мовні навички все більш удосконалюються. Малюк майстерно наслідує дорослим, видаючи різноманітні поєднання голосних і приголосних звуків. Іноді окремі звуки можуть прозвучати слова, однак це лише збіг, що не несе смислового навантаження. За минулий період дитина засвоїв близько 40 різних звуків і може їх відтворити. І якщо перший дитячий лепет однаковий у всіх дітей, незалежно від того, в якій країні вони народилися, то тепер малюк наслідує вимові, характерному для мови його місцевості.
 • Поповнюється пасивний словниковий запас, тобто малютка знає всі оточуючі його предмети, іграшки, може показати пальцем на них на прохання дорослого, розуміє сенс повторюваних щоденних дій.
 • Дитина усвідомлює, що у нього є особисте ім'я. Батьків впізнає по голосу, навіть не бачачи їх. Якщо він чує мамин голос з іншої кімнати, то обов'язково покличе її.
 • Спілкуючись, висловлює свої емоції, ніжність: чіпає маму за волосся, обличчя, притискається до неї. Спробуйте під час спілкування міняти вираз обличчя, погляньте на нього ласкаво, то сердито. Спочатку малюк посміхнеться вам, потім скривиться, готовий заплакати.
 • Робить все нові відкриття. Наприклад, проводячи експерименти з власним голосом, малюк може пробувати вкладати палець в рот, при цьому розуміючи, що видобувають звук змінюється.
 • Утворюються причинно-наслідкові зв'язки. Поки вони самі прості: якщо натиснути на кнопку пульта, телевізор включиться на іграшку — заграє музика, предмет падає на підлогу — лунає звук, якщо він заплаче, мама прийде на допомогу. Поява страху є важливим стрибок в інтелектуальному розвитку, адже це ознака того, що дитина не просто розуміє зв'язок між діями, але і вміє передбачати їх. Малюк дуже любить грати з коробочками, каструлями, відкривати і закривати кришку, класти що-небудь всередину.
 • Займаючись іграшкою, дитина тепер робить акцент на практичному застосуванні. Вскрикивая, він привертає до себе увагу і висловлює прохання (інколи навіть вимога) подати йому той чи інший предмет. У цьому віці він вже знає, як змусити дорослого виконати його бажання.
 • Пора вчити дитину слова «не можна». Якщо він тягне в рот небезпечний предмет, не соромтеся забороняти йому. На прикладі з іграшками роз'яснюйте, чому ви не дозволяєте брати якийсь предмет.
 • Відчуває потребу спілкування з однолітками. Це здається неймовірним, але діти інтуїтивно відчувають один одного, з боку здається, що карапузи, приблизно однакові за віком — споріднені душі. Вони люблять спостерігати один за одним і повторювати побачені у товариша дії.
Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування Дитина активно користується вказівним пальцем, щоб домогтися бажаного або «поговорити» з дорослим

Харчування

Ось і настав час для змін у харчуванні. До цього моменту материнське молоко забезпечувало дитину всіма необхідними елементами. Однак режим харчування дитини в 6 місяців різко змінюється: в раціон вводиться прикорм.

Якщо у дитини є схильність до запорів, маса тіла вище показників норми, починають прикорм з овочевих пюре з кабачка, броколі, цвітної капусти. Худеньким і щупленьким малюкам краще почати знайомство з каш. Важливо, щоб каші були безглютенові. До них відносяться рисова, гречана, кукурудзяна. Дітям страва не додають сіль і цукор.

Прикорм вводять у першій половині дня крихітній порцією (не більше чайної ложки). Обов'язково блюдо повинне складатися з одного компонента. Таким чином у випадку появи висипу нескладно зрозуміти, на який продукт була алергія.

Овочі готуються на пару або варяться, подаються в пюреподібному стані, що досягає шляхом подрібнення в блендері або міксером. Пюре не повинно містити грудочок і бути дуже густим. Допускається годування готовими пюре з баночки заводського виробництва. Дітки в цьому віці цілком готові їсти з ложки і пити з чашки (поїльника), тому відразу привчайте малюка до дорослим столових предметів.

Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування Овочі та деякі фрукти відмінно підходять для перших прикормів

згодом порція збільшується до 150 гр, так що до кінця місяця можна спокійно замінити прикормом одне годування. Якщо ви хочете більше дізнатися про техніку і правилах прикорму, подивитися рецепти приготування окремих страв, читайте цю статтю.

Сон

Сон дитини в 6 місяців займає близько 14 годин, з яких приблизно 10 припадає на ніч, а інші розподіляються на два денних сну. Багато дітки сплять всю ніч, але ті, хто знаходиться на грудному вигодовуванні, прокидаються 1-2 рази з метою підкріпитися.

Щоб відходження до нічного сну не було пізно, потрібно дотримувати режим дня дитини в 6 місяців, так само, як і в попередні. Швидко заснути допоможе:

 • пізніше купання, адже вода, з одного боку, розслаблює, а з іншого, малюк витрачає останні сили;
 • останнім ситне годування після купання;
 • між нічним сном і денним повинен бути інтервал не менше 4-х годин.
Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування

Основні навички

 1. 6 місячного малюка безслідно зникає гіпертонус нижніх і верхніх кінцівок, що був довгий час фізіологічним.
 2. Перевороти зі спини на животик і назад здійснюються віртуозно, так що батькам тільки встигай стежити, як би не впав з дивана.
 3. Дитина вміє працювати однією рукою: лежачи на животику, може обіпертися на ліву руку, а правою потягнутися за іграшкою.
 4. Багато діти навчаються чи вже можуть самостійно сидіти з підтримкою. Лежачи на спині, легко підтягуються, якщо вкласти в їхню руку пальці.
 5. Повзає в різних напрямках: одні задом, інші по-пластунськи, є і ті, хто освоює зазіхання на четвереньках. Як би не виходило повзати у вашого малюка, це в будь-якому випадку прогрес, що свідчить про нормальний розвиток.
 6. Якщо ви візьмете дитини за пахви, він ніжками буде впиратися в підлогу, ніби пританцьовуючи.
 7. Може перекладати предмет з однієї руки в іншу, пробує його на дотик пальчиком, цілою долонею, кидає його вниз, стежачи за траєкторією падіння. Утримує в кожній руці по одному предмету.
 8. Шукає заховану іграшку; якщо її прикрити не повністю, в більшості випадків знайде.
 9. Може самостійно зайняти себе на 15 хвилин, що дає можливість відпочити мамі. Головне-простежити, щоб навколишні його предмети були безпечними.
 10. Перші зубки дають про себе знати: дитина стає неспокійним, особливо по ночах. Хоча деякі діти переживають цей період безболісно. У будь-якому випадку є привід відвідати дитячого стоматолога. Він визначить правильність розташування вуздечок під губами, розповість, як доглядати за малюкової порожниною рота.
Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування Вкладати предмети, підбираючи за розміром — улюблене заняття

Ігри та вправи

Зараз великий акцент у заняттях з дитиною варто приділяти розвитку дрібної моторики, а з нею і розвитку мовленнєвих навичок. В дитячій бібліотеці повинні бути присутніми картонні книжки з яскравими картинками і коротенькими потешками. Діти, яким батьки часто читають книжки, починають рано говорити.

Ігри для пальчиків:

 1. «Давай погладимо кошеня» – гладимо по черзі ручкою дитину свою руку або інший предмет.
 2. «Як курча п'є водичку» – пальці скласти разом зразок дзьоба, ритмічно нахиляти вперед.
 3. «Давай фарбувати паркан» – у повітрі пензлем рук зображати фарбування вліво-вправо, вгору-вниз.
 4. «Зніми капелюха». Суть гри в тому, що збираються різні головні убори: бейсболка, вязана шапка, панама тощо Мама одягає їх на себе, а дитина знімає.
 5. «Причеши ляльку (себе)». Піднімаєте ручки дитини до голови, імітуючи розчісування, тільки замість гребінця — долоньки.
 6. Тренуйте м'язи долоньок з допомогою стискань іграшки-пищалки.
 7. Купуйте іграшки, де фігурки рухаються по спіралі.
 8. Матрьошка — ще одна цікава гра для цього віку.
 9. Щодня приділяйте кілька хвилин безпосередньо масажу пальчиків.
Розвиток дитини в 6 місяців: вага, зріст, режим дня і харчування Такі іграшки відмінно підходять для розвитку 6-місячного малюка

І далі робіть гімнастичні вправи і масаж, рекомендований фахівцями. Тепер варто частіше викладати дитину на підлогу, застелений килимом, і розкладати навколо кілька іграшок. Не забувайте про техніку безпеки:

 • прибираються все, що може поранити: ріжуче, б'ється, колюча;
 • іграшки не повинні містити дрібних предметів, які легко можуть потрапити в рот цікавого чоловічка;
 • на гострі кути меблів ставляться спеціальні пом'якшувачі, на розетки — заглушки.

Привід для занепокоєння

Іноді поведінка дитини змушує замислитися, чи нормально проходить його розвиток. Існують параметри, за якими батьки зможуть оцінити стан малюка в домашній обстановці. Тривожні симптоми:

 • малюк не сидить з підтримкою, завалюється (це не завжди привід для занепокоєння, але все ж упускати з уваги цей факт не варто);
 • не повзає жодним чином;
 • завжди серйозний, не впізнає близьких людей, маму і тата, мовчазний;
 • не проситься на ручки;
 • немає реакції на звуки;
 • не може перекласти предмет з однієї ручки в іншу.

Ростити дитину — велике щастя. Ви вже дочекались часу, коли малюк вперше вам посміхнувся, сіл, і не за горами день, коли ви побачите його перші кроки, почуєте перші слова, ну а зараз ви стоїте на порозі 7-го місяця розвитку.

Схожі статті: