Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти

Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти Зміст:
 • Фізичні параметри
 • Сон
 • Харчування
 • Купання і прогулянки
 • Основні навички
 • Особливості психоемоційного розвитку
 • Ігри з малюком

Перші три місяці, коли відбувалися налагодження в роботі шлунка, а разом з ними і мучащие коліки після прийому їжі, вже позаду. Настав час четвертого місяця — час, коли в психологічному розвитку дитини спостерігаються великі зміни. Які навички він придбав за цей період? Що включає в себе розвиток дитини в 4 місяці?

Фізичні параметри

Немовля впевнено тримає не тільки голівку, лежачи на животі, але і піднімає груди, спираючись на свої напіввідкриті долоньки. Кут між плечима і передпліччя, якщо його поміряти, у нормі не більше 90 O. У чотири місяці дитина вміє утримувати голівку вертикально хвилину або більше.

Вага дитини збільшиться приблизно на 500-600 грам. Така велика надбавка у вазі пояснюється невеликий руховою активністю. З кожним наступним місяцем кількість набраних грам буде зменшуватися. Зростання збільшиться на 2 див.

Таким чином, в середньому в чотири місяці за цими двома показниками спостерігається наступна картина:

 • Вага становить від 6 до 6,8 кг;
 • Зростання від 62 до 65 див.

Не варто переживати, якщо вага новонародженого не збігається із загальноприйнятими нормами і таблицями. У серії цих статей уже зверталося увагу на індивідуальність розвитку дітей, а також спосіб їх вигодовування. Тривожними ознаками можна вважати тільки надто маленький набір ваги (або дуже великий перебір).

Сон

Залишається високою потребу у сні. У чотири місяці діти сплять по 16 годин на добу, з яких 10 припадає на нічний сон. Інші години розподіляються між трьома денними снами. Деякі немовлята до цього часу дають можливість своїм батькам відпочивати всю ніч, але в більшості випадків мамі все ж доводиться два рази прокидатися для нічного годування.

Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти

Якщо режим дня дитини в 4 місяці встановлено, проблем з відходом до сну не буде. Рекомендується укладати малюка на ніч з 7 до 9 годин вечора. Якщо дитина погано спить, слід проаналізувати ситуацію. На поганий сон можуть впливати наступні фактори:

 1. Пізнє відходження до сну. Переутомившийся дитина важко засинає і прокидається раніше звичайного.
 2. Дитина постійно вередує. Причиною може бути прорізування зубів або тривалі проблеми з животиком, загострюються до вечора. Якщо малюк став примхливим, сходіть до педіатра.
 3. Немає ритуалу відходу до сну, або він порушений. Сюди включаються одні і ті ж послідовні дії, які налаштовують дитину на сон: ванна, читання улюбленої книжки, колискова.
 4. В ліжечку багато відволікаючих деталей. Іграшки, що знаходяться у спальному місці, зберігають активність дитини, а не сприяють засипанню.
Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти Примхи перед сном не можна залишати без уваги, слід шукати причину

Харчування

У дітей, які вигодовуються виключно грудним молоком, харчування залишається без змін. Через материнське молоко малюк отримує все необхідне для росту і розвитку, так що до 6-ти місяців ні в яких прикормах немає необхідності.

Треба давати дитині воду? Вважається, що з молоком він отримує достатньо рідини і не може відчувати спраги. Але строгих правил немає. Якщо ви пропонуєте немовляті попити і він не відмовляється, то, звичайно, додатково поїти варто, тим більше, якщо на вулиці спека. Зневоднення в цьому віці дуже небезпечно.

У процесі годування дитина починає пробувати мамині груди «на зубок». Хоча самих зубів ще немає або тільки прорізуються передні, стискання соска яснами досить болісно і неприємно для мами. Не бійтеся відучувати малюка від подібних дій: переляк з боку матері, зойк допоможуть йому усвідомити, що вам боляче. Якщо це не допомагає, можна домогтися, щоб стискання соска асоціювалося з неприємними відчуттями і для нього. Наприклад, рекомендується пальцями закрити йому на кілька секунд носик: так і він зрозуміє, що надходить неправильно, і звільнить сосок «з полону».

Харчування дитини в 4 місяці включає ще одну особливість: дитині властиво відволікатися під час годування, дивитися по сторонах. Поставтеся до цього поблажливо: він зовсім не відмовляється від грудей, а просто боїться пропустити щось цікаве.

Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти Грудне молоко перекриває в цьому віці всі потреби дитини

Харчування 4-місячної дитини, що перебуває на штучних сумішах, дещо відрізняється. За добу виходить близько 6-7 годувань, що за обсягом становить майже 1 літр. Іноді виникає необхідність в ранньому прикорму, але це, швидше, виняток, ніж норма. Якщо педіатр дає пораду годувати дитину «дорослими» продуктами, краще всього починати з каш.

Деякі вважають, що в раціон немовляти мало не з місяця повинні входити соки, а з чотирьох — овочеві пюре, яєчний жовток. Однак пам'ятайте, що соки містять кислоти, абсолютно не потрібні в цьому віці розвивається дитячого травного тракту. Те, що вони є в продажу з позначкою «до трьох місяців», говорить, скоріше, про маркетинговий хід, продвигающем ту чи іншу продукцію, ніж про турботу. Користь від яєчного жовтка складно помітити, а от шкода у вигляді висипань і дерматитів — цілком. Тому не варто поспішати, всьому свій час.

Купання і прогулянки

Купання, як і раніше, приносить масу задоволення, тільки тепер під час процедури малюк активніше розмахує ручками і ніжками, радісно гулить. Купання з іграшками приносить особливе задоволення.

В режим дитини варто включати щоденні прогулянки на свіжому повітрі, не менше 2-х годин в день. Причому потрібно гуляти в будь-яку погоду.

Основні навички

Радимо почитати:Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовлятиЗріст і вагу дитини до року
 1. Перевороти з животика на спинку або бочок відбуваються легко і невимушено.
 2. Малюк піднімається на руках, вміє добре тримати голову.
 3. Повзає на животі по-пластунськи за вподобаної йому іграшкою.
 4. Якщо підтримувати його за пахви, можна побачити, як малюк впирається пальцями ніг об поверхню і відштовхнеться від неї.
 5. Вже відсутня гіпертонус рук (на ногах ще може бути).
 6. Сідає з положення лежачи, коли його підтягують за ручки. Цей рух можна використовувати як елемент зарядки, але повноцінно висаджувати поки ще не зважаючи незміцнілих м'язів спини.
 7. Добре утримує іграшку в руці, знає, як погриміти нею.
 8. Пальці в роті — звичне явище.
 9. Під час годування дитина тримає мамині груди.
 10. Він вже добре сприймає яскраві кольори, особливо жовтий і червоний. Але іграшки не повинні бути перенасичені по колірній гамі. Три-чотири кольорових компонента на одну іграшку — цілком достатньо. У цьому віці малюк не просто бачить, він проводжає рухомий предмет поглядом.
 11. Дитина повертає голову слідом за джерелом шуму, мови, впізнає рідних по голосу. Якщо він чує ритмічну музику, може похитувати головою в такт. Розвивайте почуття ритму, ляскаючи перед крихіткою в такт музиці в долоні.
Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти Хороша вправа для 4-місячного немовляти

Особливості психоемоційного розвитку

Вміння дитини пов'язані не тільки з його фізичним розвитком, зміни спостерігаються і в інших сферах її життя:

 1. Навички спілкування. При вигляді мами або когось із близьких малюк пожвавлюється, дарує посмішку, активно смикає ручками і ніжками. Гудіння стає все більш виразним, добре чути відкриті голосні «а», «о», уловлюються звуки, схожі на приголосні «м», «п», «б». Реагує на своє ім'я.
 2. 4 місяці малюк здатний виражати цілий спектр емоцій: радість, образу, страх, цікавість.
 3. З великим інтересом відбувається вивчення власного тіла. Дитині подобається чіпати своє обличчя, ніжки, дивитися на себе в дзеркало.
 4. Простежується здатність встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Наприклад, при вигляді маминих грудей дитина завмирає в очікуванні, розуміючи, що зараз буде годування.
 5. Перша реакція на незнайомих людей — настороженість. Далі вона переходить або в плач, або прийняття незнайомця з цікавим розгляданням. Якщо мама видозмінюється, приміром, пофарбувала волосся, кардинально підстриглася, одягла окуляри або капелюх, малюк може не впізнати її.
Розвиток дитини в 4 місяці: вага, ріст, харчування, режим і сон немовляти Розглядання себе в дзеркалі — дуже цікаве заняття

Ігри з малюком

Заняття з дитиною мають включати ігри, що розвивають дрібну моторику і навички спілкування.

 1. «Ладушки»: мама садить малюка на коліна, показує як плескати в долоні і промовляє віршик: «Ладоньки, ладусі, а де були? У бабусі...». Така гра допомагає розкритися долоньках в повній мірі.
 2. «Сорока-ворона». Ця гра передбачає кругові рухи пальчиком по центру долоньки, що благотворно позначається на роботі шлунково-кишкового тракту.
 3. «Йде коза рогата» також приносить радість малюкам, викликаючи у них сміх.

Отже, в 4 місяці поведінка дитини стає усе більш осмисленим, доставляючи радість оточуючим родичам та батькам. Оскільки малюк вміло перевертається, набуває навички повзання, його ні в якому разі не можна залишати одного, навіть на великому ліжку. В наступний місяць вам доведеться спостерігати ще великі звершення і маленькі перемоги на шляху розвитку малюка.

Схожі статті: