Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички

Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички Зміст:
 • Фізичні параметри
 • Сон
 • Купання і прогулянки
 • Зміни у фізіології
 • Рефлекси
 • Основні навички
 • Ігри та гімнастика

Позаду лишилися три місяці з того часу, як ви принесли малюка з пологового будинку. І якщо перший тягнувся, був сповнений тривог, то другий і третій пролетіли непомітно, адже малюк росте і стає все більш цікавим. Що ж уміє робити дитина в 3 місяці? Виділимо його основні досягнення.

Фізичні параметри

Кожен місяць, коли ви приходите на плановий огляд в поліклініку, малюку обов'язково вимірюють ріст і вага. Багато педіатри спираються на цифри, взяті з таблиць, і більшою мірою це розумно, оскільки дозволяє побачити динаміку розвитку в цілому.

В нормі до трьох місяців:

 • вага становить від 4,5 до 6 кг (надбавка за місяць близько 600-800 гр);
 • зростання від 56 до 64 см (за місяць надбавка на 2-3 см).

Проте є багато факторів, здатних вплинути на отримані результати. До них відносяться зростання і вага при народженні, генетичні особливості, тип вигодовування. Так, було б неправильно орієнтуватися лише на таблиці, які складалися для искусственников, коли мама годує грудьми. При грудному вигодовуванні надбавка у вазі може варіюватися від 500 г до 2 кг за місяць. Якщо набір ваги маленький, варто проконсультуватися з фахівцем по грудному вигодовуванню: можливо, порушена техніка прикладання до грудей або годівля відбувається не на вимогу.

Важливими критеріями при розбіжності з табличним вагою є загальний стан дитини, його активність, інтерес до навколишнього світу, а також той факт, що дитина їсть з апетитом, добре пісяє (не менше 12 разів за добу) і какає (близько 6 разів). Якщо все це спостерігається, не варто переживати з приводу цифр на вагах.

Сон

Діти в цьому віці починають розуміти, що таке режим, і в той же час сплять ще досить довго: близько 10 годин вночі і приблизно 7 годин вдень, розподілені на 3-4 інтервали. Всього дитина повинна спати 17 годин на добу. Денний сон так само важливий, як і нічний.

Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички Сон малюка все ще займає більшу частину часу

Купання і прогулянки

Малюк повинен знаходитися на вулиці настільки часто, наскільки це можливо. Свіже повітря є прекрасною профілактикою респіраторних захворювань, приносить користь серцево-судинній системі. Періодично беріть під час прогулянки дитину на руки, надавши тим самим йому максимальний огляд.

Купання все більше подобається дитині, особливо якщо у воді з'явилися яскраві іграшки. Вимоги до процедури залишаються незмінними: купати можна в будь-який час дня, але краще перед вечірнім годуванням. На завершення рекомендується прополоскати дитини водою на 1 градус нижче тієї, в якій купалися.

Зміни у фізіології

До цього часу головка стала більш пропорційна по відношенню до тулуба. Триває інтенсивне зростання, і за цей місяць малюк протягнеться ще на 2-3 див. У травній системі теж відбулися зміни. Шлунок збільшився в 2 рази, що пояснює збільшення порцій споживаної їжі і лактаційний криз в цей час. Продовжуйте і далі годувати дитину тільки грудним молочком, прикладаючи до грудей частіше, і через тиждень режим годування повернеться в нормальне русло. Харчування годуючої матері і раніше має бути збалансовано.

Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички

У разі, якщо 3-й місяць життя потрапив не на літній період, коли є можливість отримувати сонячні ванни природним шляхом, педіатр може прописати прийом вітаміну D в краплях для профілактики рахіту. Не нехтуйте цією рекомендацією.

Координація рухів стає більш досконалою: малюк свідомо бере іграшки в руки, розглядаючи їх, вивчає за допомогою рук своє обличчя, перевертається. Все так само важливо робити з малюком гімнастику і зарядку.

Рефлекси

Деякі рефлекси зберігаються тільки протягом трьох місяців з дня народження, інші супроводжують дитину все його життя. За часом появи і зникнення тимчасових рефлексів можна визначити, не чи відстає дитина в розвитку. В цей час спостерігаються наступні з них:

Радимо почитати:Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навичкиКоли починає тримати голівку новонароджений?
 1. Хоботковый рефлекс. Малюк витягає губки у формі хоботка, якщо пальцями як би постукати по губах.
 2. Смоктальний рефлекс. Дитина активно ссе соску.
 3. Хапальний рефлекс. Вкладіть в долоньку малюка свій палець — він міцно схопиться за нього. Схожа картина, але з меншою силою, спостерігається при натисканні на підошву між другим і третім пальцем — стопа стискається. Рефлекс згасає до 4 місяців.
 4. Пошуковий рефлекс. Погладжуючи куточки губ, ви побачите, як малюк повертає голову у відповідь на роздратування і відкриває рот. Цей рефлекс дуже виражений, коли дитина хоче їсти.
 5. Рефлекс обійми Моро. Суть його в тому, що при поплескуванні по столу або по стегну, а також при несподіваному шумі, малюк відводить руки в сторони і розгинає пальці, після чого вони повертаються «на місце». З боку здається, ніби дитина намагається обійняти.
 6. Рефлекс опори. Утримання дитини за пахви призводить до того, що він згинає ніжки у всіх суглобах. Але як тільки підошва ніг стикається з твердою поверхнею, він починає впиратися повною стопою і робить рухи, схожі на ходьбу.
 7. Рефлекс повзання Бауера. Дитина лежить на животі, до підошов ніг приставляються долоньки. Як тільки він відчує опору, то постарається відштовхнутися і проповзти.
Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички Рефлекси грають важливу роль в оцінці розвитку дитини

Основні навички

Можна сказати, що розвиток дитини в 3 місяці досягає певної віхи, коли підбивають перші підсумки його власних успіхів. Дитина стає все більш активним. Уміння дитини проявляються наступним чином:

 1. Малюк впевнено тримає голову, піднімає її з позиції лежачи на животі, повертає їй по сторонах. При цьому він спирається на передпліччя, долоні найчастіше розкриті, ніж зібрані в кулачки.
 2. Перекочується з живота на спину або бік. Якщо ви спостерігаєте, що дитина робить подібну спробу, допоможіть йому. Покажіть брязкальце в межах його поля зору, але трохи в стороні. Дитина спочатку поверне голову на звук, потім плечі і тулуб.
 3. Сміх і посмішки тепер будуть радувати вас все частіше. Вперше малюк може заразливо розсміятися саме в три місяці, наприклад, від того, що тато голосно чхнув. Малюк дуже любить поговорити, звичайно, поки на своїй мові, але гуління немовлят тішать слух не тільки батьків, але і практично всіх оточуючих його людей.
 4. Не виносить тривалого самотності. А як інакше! Адже дитина починає усвідомлювати, що таке соціум, з увагою прислухається до дорослого розмови. Тому, якщо мами якийсь час поруч немає, він впевнено заявить про своє невдоволення.
 5. Слух вже добре розвинений, тому, якщо близька людина підходить ззаду і заговорює, малюк поверне голову в його бік і зможе знайти його поглядом. Дитина в 3 місяці здатний розрізняти голосові інтонації і відповідно реагувати: на ласкаву мова — усмішкою і пожвавленням, на докір в голосі — настороженістю і плачем.
 6. Захоплює іграшки руками. У малюка в три місяці вже сформовано бінокулярний зір, що дозволяє давати правильну оцінку відстані, на якій знаходиться предмет. Тому малюк із задоволенням б'є рученятами по підвішених іграшок, захоплює великі яскраві предмети.
 7. Ручки в роті — звичайна картина. Оскільки гіпертонус м'язів, що сковує руху долоньок, позаду, руки стають одним з перших предметів для дослідження через рот.
Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички Яскраві іграшки дуже привабливі

Ігри та гімнастика

Заняття на фітболі. Укладіть дитину животом на м'яч, однією рукою притримуючи спинку, інший — захоплюючи стегно. Покатайте його вперед-назад, вліво-вправо, при цьому промовляючи всі свої дії.

Вправа, стимулюючу перевороти. Дитина лежить на спині, підніміть праву ногу за гомілку і поверніть вліво, ніби перекидаєте її. Це для нього самий складний момент в перевороті. Варто також виконувати основний комплекс вправ, рекомендований педіатрами для цього віку.

Іграшки, різні за розміром і дотику. Давайте дитині потримати іграшки різних геометричних форм, фігурки тварин, гладкі і рельєфні предмети. Це буде стимулювати пальчикове розвиток.

Розвиток дитини в 3 місяці: вага, зріст, режим, харчування та навички Гімнастикою варто займатися з самого народження

Пальчикова гімнастика. Масаж долоньок і пальців повинен проходити у формі гри з потешками і віршиками. Підійде «сорока-ворона» або «у дівчаток і хлопчиків є на руці 5 пальчиків».

Ку-ку, мій зайчик. Так, діти дуже люблять грати в ігри, де батьки закривають обличчя руками, а потім кукукают. Головне, не скупитися на позитивні емоції. Пограти в хованки можна, закривши лице хусткою і запитуючи: «Де мама?»

Хто як говорить. Дитині буде дуже цікаво слухати, як мукає корова, собака гавкає або співає півник у вашому виконанні, тому зробіть заняття з малюком подібними звуками.

У заняттях з дитиною дуже важливо підтримувати зоровий контакт і пояснювати всі свої дії словами. Частіше співайте пісеньки, говорите короткі фрази в риму. Спілкування суттєво впливає на поведінку дитини, тому незалежно від того, ви прогулюєтеся по парку під час неспання малюка або змінити підгузник, говоріть з ним якомога частіше.

З кожним днем навички дитини набувають все більш осмислений характер. І це велике щастя спостерігати, як маленький чоловічок день за днем досліджує себе і навколишній світ, вчитися чомусь новому.

Схожі статті: