Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми Зміст:
 • Загальний фізіологічний розвиток
 • Вміння і навички
 • Особливості нервової системи
 • Психоемоційний розвиток
 • Аспекти харчування
 • Ігри з малюком в 4 місяці
 • Догляд і гігієна
 • Коли варто хвилюватися
Вашій дитині 4 місяці. Він став іншим не тільки зовні, але і за поведінкою. Це вже не той безпорадний малюк, якого ви принесли з пологового будинку. Він багато чого вміє і з кожним днем діє все більш осмислено і впевнено. Вважається, що в цьому віці завершується адаптація до навколишніх умов і змінюються всі системи організму.

Загальне фізіологічне розвиток

До цього віку дитина набрав ще 750 г, об'єм грудей збільшився на 2,5 см, а голови — на 1 див. Тепер малюки важать 6-7 кг (плюс-мінус 1 кг), а норма зростання — 60-63 см (плюс-мінус 3 см).

В цей період життя у малюків починають швидко рости нігті і волосся. Необхідно вчасно зістригати відрослі нігтики, так як дитина ще не вміє керувати ручками і може сильно подряпати себе.

Збільшується фізична активність немовлят і зменшуються періоди денного сну. Тепер на сон йде 14-15 годин на добу, а період неспання між сном і годуванням становить 2 години.

Більшість дітей все ще харчуються переважно грудним молоком, і сьогодні всі педіатри світу сходяться на думці, що це найкраща їжа для малюка. Але якщо трапилося так, що ви не можете годувати дитину грудьми, то в цьому немає нічого страшного. Головне, правильно вибрати суміш і прикорм, звертаючись тільки до відомих марок.

Вміння і навички

У розвитку дитини на четвертому місяці теж багато нового. Він робить перші спроби перевертатися зі спини на животик. Покажіть дитині яскраву іграшку, нехай він зацікавиться їй. Але не давайте її йому в ручки, а покладіть поруч. Малюк буде тягнутися до іграшці, кряхтеть. Це допоможе йому навчитися повертатися набік, а пізніше і на живіт. До кінця четвертого місяця діти вже можуть піднімати верхню частину тіла в положенні «на животику», при цьому вони впевнено тримають голову і повертають її в різні сторони. Малюки можуть трохи проповзати вперед, витягаючи тулуб на руках.

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми 4-місячний малюк вже намагається перевертатися на животик, готується до сидіння і активного повзання

У цьому віці дитина готується до етапу сидіння. Він може підтягуватися ручками, хапаючись за пальці дорослого. Відбувається так звана угруповання дитини: він підтягується головою і тулубом і вільно утримується в цьому положенні.

На четвертому місяці більш точними і впевненими стають руху немовлят. У них розвивається координаторная функція «око-рука-рот». Все те, що малюкові попалося в ручку, він схопить і потягне в рот. Він також тягне в рот і свої ручки.

В цьому віці дитина починає розрізняти кольори і форми предметів, тому рекомендується давати малюкові іграшки різноманітних кольорів і форм. Крім того, у карапуза з'являються улюблені іграшки і ті, з якими він грає неохоче.

Особливості нервової системи

У чотиримісячного немовляти безумовні рефлекси згасають, а замість них формуються умовні. Наприклад, хапальний рефлекс: раніше малюк відразу хапав предмет, а тепер він на нього дивиться, а тільки потім тягнеться до нього.

Пошуковий рефлекс виражався в тактильних відчуттях, а тепер він теж зоровий. Наприклад, бачачи пляшечку, дитина відкриває рот. Він готується до акту ссання.

Психоемоційний розвиток

Проведіть нескладний психологічний експеримент: встаньте поряд з малюком, посміхаючись йому. І він посміхнеться вам у відповідь. Якщо ви відвернетеся, то малюк спробує звернутися до вас закличними звуками. Якщо дитина в 4 місяці не реагує таким чином, це сигнал — він не виявляє ініціативи у спілкуванні. Необхідно задуматися над цим. Спілкування і прихильність — важлива характерна особливість психологічного розвитку дитини в 4 місяці.

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми У цей період дітям дуже потрібне спілкування з улюбленими мамою і татом. Коли він їх бачить, то починає активно рухатися, висловлюючи тим самим свою радість

В цей період у дітей проявляється ще одна психоемоційна особливість — комплекс пожвавлення. Коли в полі зору дитини з'являється мама або тато, його ручки та ніжки починають активно рухатися, він може взвизгивать, щось лепетати і посміхатися.

Малюки четвертого місяця життя дуже насторожено ставляться до незнайомих людей. І навіть до родичів, яких вони рідко бачать. Малюк може заплакати, якщо до нього підійде стороння людина. У цьому віці діти ще не здатні розпізнавати образ дорослого, якщо він трохи змінився: варто мамі надіти, наприклад, окуляри, і дитина не впізнає її. Така метаморфоза теж може його налякати.

Радимо почитати:Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьмиНавички дитини в 6 місяців

Інтенсивно розвивається зорове і слухове сприйняття дитини. На 4-му місяці життя малюк не просто бачить, він здатний стежити очима за рухомим предметом чи об'єктом, який знаходиться не далі кількох метрів. А якщо предмет прибрати з поля зору, то карапуз тут же про нього забуде і згадає, якщо його знову йому показати. На цій особливості дітей даного віку будуються різні ігри.

Малюки на даному етапі розвитку роблять перші спроби «розмовляти». Звичайно, «кажуть» вони поки що на своєму дитячому мовою (гулят, лопочуть), але матусі й татусі вже здатні їх розуміти.

Малюки посміхаються, голосно регочуть, верещать. У цей момент необхідно підтримати свою дитину в його прагненні спілкуватися, більше говорити з ним, заохочувати його мовленнєву активність.

Називайте вголос предмети, коментуйте свої дії (навіть якщо ви просто міняєте памперс), співайте йому пісеньки, читайте потішки, грайте в ігри. Можна повторювати за дитиною звуки, які він видає, тим самим навчаючи його першим азам діалогу. Не розуміючи сенсу фраз і слів, крихта буде слухати тональність і емоційні фарби голосу. Все це стимулює малюка швидше почати говорити і читати.

Аспекти харчування

Соки: давати чи не давати?

Напевно, у вашій родині є бабусі, які пам'ятають, як у їхню молодість дітям вже 2 місяці давали сік. Дійсно, так і було. Того покоління дуже хотілося посытнее нагодувати дітей, дати їм більше вітамінів.

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми З 4-х місяців можна починати прикорм. Як правило, це каша або овочі. Фрукти і соки даються дитині пізніше

Сьогодні відмовилися від цієї тактики, так як стало ясно, що вітамінів в тому кількість соків, що пропонується малечі, мало. А крім того, сік дратує стінки кишечника дитини. В результаті він не тільки ці вітаміни не засвоює, він не засвоює і те, що повинен отримати з іншим харчуванням. Це підтверджує Національна програма оптимізації вигодовування дітей першого року життя в РФ — документ, підписаний двома академіками. У ньому говориться, що до 4-х місяців дитина повинна отримувати тільки грудне молоко або адаптовану молочну суміш), і нічим підгодовувати його не потрібно.

У цілому 4-місячна дитина має отримувати 1 літр їжі на добу.

Прикорм

Каша

4 місяці можна почати вводити перший прикорм. Традиційно в нашій країні це каша. Кашу рекомендує і Союз педіатрів Росії. Каша повинна бути безглютенова (рис, кукурудза, гречка). Необхідно вибрати якусь одну кашу і запропонувати малюкові спочатку в дуже невеликій кількості, поступово збільшуючи порцію. Зазвичай починають давати 1 чайну ложку готового продукту і доводять кількість до 100 грам.

Більшість педіатрів не рекомендують варити каші самостійно, краще купити готові, які розводяться водою або грудним молочком (сумішшю). Справа в тому, що промислові каші краще промолоты і подрібнені, вони збагачені вітамінами і мікроелементами, які необхідні дітям.

Якщо варити кашу самостійно, то можна робити це на незбираному молоці, яке вводиться набагато пізніше. Слід подрібнити крупу в кавомолці і зварити її на овочевому бульйоні. Якщо буде потрібно, протерти кашу через сито.

Кашу краще давати вранці — формуємо сніданок, але можна і увечері.

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми Овочеве пюре

На один вид прикорму дається близько 2-х тижнів, після яких можна починати вводити щось інше. Наприклад, овочеве пюре. Насправді, прикорм не завжди починається з каші — можна почати і з овочевого пюре, особливо якщо у дитини надмірна маса тіла, запори або схильність до діатезу.

Кращі овочі для першого прикорму — кабачок, цвітна капуста, брокколі. Овочевий прикорм зазвичай вводиться днем, тому що з його допомогою формується обід. Починайте давати дитині овочі з 1 чайної ложки і за 2 тижні доведіть до 100-150 р.

Отже, ближче до 4,5-5 місяців ваш малюк вже снідає і вечеряє кашею (100 г), обідає овочевим пюре (100-150 г). Докорм сумішшю або грудним молоком.

Особливі вказівки
 1. Починайте прикорм тільки в тому випадку, якщо дитина повністю здоровий і перебуває в гарному настрої, інакше він не зможе позитивно сприйняти новий для нього смак їжі.
 2. Перший прикорм краще давати вранці або в обід, у першій половині дня. У вас повинен бути час на те, щоб поспостерігати за реакціями організму немовляти. Зосередьте увагу на шкірі (чи немає висипу, почервоніння), почервоніння навколо ануса і на сідницях теж говорить про алергії. Простежте за стільцем, такі реакції повинні вас насторожити: почастішання стільця, слиз, зелень або грудочки в кале.
Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми Тепер малюк став більш інтерактивним, з ним цікаво проводити час, грати. Гра для дитини — це не тільки розвага, але і спосіб розвитку різних навичок і умінь

Ігри з малюком в 4 місяці

З дітьми цього віку можна весело проводити час і грати у цікаві ігри.

Пальчикові ігри

Дорослий складає пальці, імітуючи каченяти, і приказує:

Ти, каченя, не їжі, Краще маму пошукай. Кря-кря-кря, кря-кря-кря! (весь віршик пропевается 2 рази).

згодом малюк теж стане робити цей жест пальчиками.

А тепер прилетіла муха — ж-ж-ж-ж (показуємо кистями рук, як летить муха). Проганяємо муху:

Кышшш муха, відлітай! Кышшш муха, відлітай! Кышшш муха, відлітай! Сидіти спокійно не заважай! (показуємо рукою, як ми відмахуємося від мухи).

Віршик пропевается кілька разів.

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми Підвісні іграшки допомагають розвивати дрібну моторику і координацію рухів

Гра на розкриття кулачка і розвиток тактильних відчуттів

Проведіть долонями карапуза собі по обличчю, розкриваючи кулачок. Приговаривайте: «Мама гарна, гарна».

Гра на координацію рухів

Підвісьте на ланцюжок соску або невелику іграшку і поспілкуйтесь перед малюком. Він буде тягнути рученята і намагатися схопити предмет. Нехай ланцюжок трохи розгойдується з боку в бік, щоб малюк міг «поборотися» перед тим, як схопити її. Але обов'язково зробіть так, щоб у нього вийшло отримати жадану іграшку, нагородіть малюка поцілунком і похвалою: «ти моя Розумниця!».

Досліджуємо власне тіло

Дитинча можна зайняти, надівши на нього яскраві предмети одягу, наприклад, шкарпетки. Він обов'язково зацікавиться ними і почне грати з ніжками. Сподобається йому і іграшка-браслетик на ручку.

Ігри зі звуками

Ігри зі звуками — улюблена забава дітей цього віку. Ваше завдання — видавати різні звуки: ось ви лев, і рычите, тепер ви паровозик, і пихкаючи. А зараз ви кішечка. Мурлычьте. Скоро дитина запам'ятає ці звуки і почне їх повторювати за вами.

Ці заняття обов'язково принесуть багато задоволення і радості вашій дитині.

Розвиток дитини на четвертому місяці: ігри та заняття з 4-місячними дітьми Догляд за дитиною 4 місяці нескладний: як правило, це купання, підмивання, обробка вух і очей, миття голови. Важливо в цей період почати займатися гімнастикою для немовлят

Догляд і гігієна

З 4-місячною дитиною необхідно щодня робити гімнастику (за умови, що він веселий і здоровий).

Покладіть дитину на спинку:

 • Ручки вгору-вниз, потім по колу в одну і другу сторони.
 • Схрестіть руки і розведіть в сторони, потім знову схрестіть.
 • Повертайте дитину на лівий, потім на правий бік.
 • Зігніть і розігніть ніжки, зробити ними кругові рухи — спочатку однією ногою, потім інший, а в кінці — обома.

Покладіть на животик:

 • Згинайте ніжки в колінах, потім випрямляйте їх, розводьте їх у сторони і зводите.

Гімнастика — важлива річ в цьому віці, але все має бути в міру. Дитина не повинна перевтомлюватися. 5 хвилин вранці — достатньо для 4-місячного малюка. Під час гімнастики співайте йому веселі пісеньки, читайте потішки, головне, щоб він відчув ритм. В кінці не забудьте похвалити дитинча.

Необхідно стежити за чистотою і гігієною малюка:

 • чистіть носик і вушка у міру потреби спеціальними ватяними паличками з обмежувачами;
 • купайте дитини кожен день в один і той же час;
 • мити голову достатньо 1 раз на тиждень;
 • після туалету дитинку потрібно обов'язково підмивати;
 • раз в тиждень підрізайте йому нігтики.

Коли варто хвилюватися

Розвиток дитини в 4 місяці не завжди відбувається строго за шаблоном і не завжди відповідає якомусь стандарту. Всі діти індивідуальні. Однак середні показники саме такі, які описані вище. На них можна спиратися, але ні в якому разі не панікувати, якщо ваші результати дещо відрізняються. Хвилюватися варто тільки тоді, коли малюк:

 • не бажає спілкуватися і не зауважує оточуючих людей;
 • не пожвавлюється при вигляді мами чи тата;
 • не імітує звуки;
 • не посміхається і не сміється;
 • не зацікавлюється яскравими іграшками і картинками.

У цих випадках можна говорити про підозру на невелике відставання у розвитку, тому дитину варто показати педіатра.

Схожі статті: