Розвиток дитини 11-ти місяців: режим дня, вага, ріст і сон

Розвиток дитини 11-ти місяців: режим дня, вага, ріст і сон Зміст:
 • Фізичні параметри
 • Сон
 • Основні навички
 • Харчування
 • Психоемоційний розвиток
 • Допомагаємо розвиватися
Настав час робити свої перші невпевнені кроки. Розвиток дитини в 11 місяців припускає, що малюк вже говорить і ходить. Не можна сказати, що досконало, однак, порівняно з попередніми місяцями, видно великий стрибок вперед.

Було помічено, що ті діти, які рано починали повзати, пізніше вчаться ходити. Це пояснюється тим, що дитина знайшов для себе легший спосіб пересування і не прагне «ставати на ноги». Нічого страшного в цьому немає. Такі дітки підуть трохи пізніше.

Фізичні параметри

До цього моменту малюк підросте ще на 1 см і видужає на 300-400 гр. Фізичні показники для кожної дитини індивідуальні і багато в чому залежать від спадкових факторів, способів вигодовування (діти на грудному годуванні поправляються не так стрімко, як искусственнички) і активності карапуза. Якщо дитина хворіє, вага втрачається внаслідок поганого апетиту. Приблизно за місяць відбуваються наступні зміни:

 • Вага складає 10-10,2 кг;
 • Зростання коливається в межах 75-77 див.

Таким чином, до 11-ти місяців малюк додає близько 6,8 кг від початкового ваги, і на 23 см збільшується його зростання.

Сон

Нічні чування, здається, відходять в сторону. Як правило, дитина добре спить, навіть якщо досі присутній нічне годування. Встановлений раніше режим дня передбачає, що 1,5 години відводиться на денний сон, який уже тепер один, і близько 11-ти годин на нічний. Міцний сон досягається також прийняттям ванн і пізнім годуванням. Режим сну і неспання передбачає, що укладати дитину спати треба в один і той же час.

Розвиток дитини 11-ти місяців: режим дня, вага, ріст і сон

Основні навички

 1. Дитина впевнено ходить, якщо тримається за руку мами.
 2. Взявшись за опору, малюк доходить до бажаного предмета, присідає, щоб узяти його потім встає. У цей момент він, захоплений предметом, забувається і на якийсь час відпускає ручку від опори, роблячи перші кроки без чиєїсь підтримки.
 3. Ходить карапуз спочатку смішно, широко розставивши напівзігнуті ніжки і злегка нахилившись вперед, адже йому не вистачає практики. Намагається підніматися на носочки.
 4. Вміє узагальнювати предмети. Наприклад, якщо попросити малюка принести м'ячик, він може взяти відразу кілька на вибір. Він вже добре розбирається, що одні предмети круглі (як м'ячик), а інші квадратні (кубики).
 5. Розуміє, що таке горщик і, хоча сам ще не в змозі проситися на нього, не заперечує, коли мама садовить його для справляння нужди. Від батьків потрібно лише трохи спостережливості, щоб помітити, коли пора посадити дитину на горщик. А яка виходить економія на памперсах!

Як тільки дитина починає ходити, їсти привід задуматися про придбання якісної першої взуття, обов'язково ортопедичної з жорстким задником для фіксації стопи. Дитячі ортопеди відзначають, що особливо перший час на взуття не можна економити, так як неправильно підібрана часто призводить до вальгусним деформацій стопи.

Розвиток дитини 11-ти місяців: режим дня, вага, ріст і сон Вибір першої взуття має велике значення для подальшого розвитку стопи

Для того щоб згин стопи правильно формувався, дитині просто необхідно ходити босоніж, причому з різних поверхонь: по піску, траві, гальці, жорстким килимкам (таким, як стелять в передпокої). Все це зміцнює м'язи ноги. Було б непогано придбати ортопедичний килимок з поверхнею з різної фактури матеріалу. Також ближче до року є сенс показати дитину ортопеда і проконсультуватися у нього з хвилюючим вас питань.

Харчування

Наявність 8-ми зубів дозволяє дитині їсти багато з запропонованої їжі, адже тепер він вміє її пережовувати. Тому його харчування стає максимально наближеним до дорослого. Виділимо основні принципи, яких необхідно дотримуватися, намагаючись нагодувати 11 місячної дитини:

Радимо почитати:Розвиток дитини 11-ти місяців: режим дня, вага, ріст і сонНабір ваги у новонароджених
 • їжа готується на пару або подається у відвареному вигляді;
 • акцент робиться не на пюре, а на мелкоизмельченной їжі, у той же час важливо стежити, щоб порціонні шматочки не були занадто великими — дитина може вдавитися;
 • не можна давати свіже молоко, шоколад, цитрусові, заморські фрукти та горіхи;
 • на багато спеції в цьому віці табу (про те, які спеції можна в харчуванні 11-ти місячного малюка, можна прочитати тут);
 • зберігається 5-разовий режим харчування, проте в індивідуальних випадках можна перекласти і на 4-разове;
 • хоча б раз на день збирайтеся за обіднім столом всією родиною.

Психоемоційний розвиток

 1. Звичайно, перше, що приходить на розум у психоемоційному розвитку даного періоду — це мовленнєві навички. Словниковий запас малюка щодня поповнюється. Він намагається висловлюватися коротко і лаконічно: «Дай» – означає «мама, я хочу їсти» або «подай мені, будь ласка, он ту іграшку». А фразу «бу-бух» можна перекласти як «здається, я невдало приземлився».
 2. Проявляє завзятість в досягненні поставленої мети. Може кілька разів повторити маніпуляції з предметом, якщо домогтися результату не вийшло з першого разу.
 3. Дитина дуже кмітлива: він розуміє, що легше перевернути ящик з іграшками і на підлозі знайти потрібну, ніж копітко шукати в самому ящику.
 4. Любить приміряти на себе роль мами і тата: годує зайчика, стукає молоточком по столу, як би забиваючи цвяхи, ганчіркою витирає пил, миє підлогу, ну, звичайно, умовно.
 5. Розуміє значення гри. Із задоволенням грає в хованки або «йде коза рогата». Повторює всі дії з посмішкою на вустах.
Розвиток дитини 11-ти місяців: режим дня, вага, ріст і сон Цікаві дітки шукають взаємозв'язок між предметами, розмірковують, що з ними можна зробити

Допомагаємо розвиватися

Не турбуйтеся, якщо малюк поки не говорить. Для того щоб допомогти йому розвиватися в цьому напрямку, проводите нескладні заняття:

 1. Коментуйте свої дії, коли поруч з вами дитина: «Давай збиратися на вулицю, одягнемо шапочку, щоб вушка не замерзли. Де у нас вушка? На ручки одягнемо рукавички» ... і т. д. Або на кухні: «Зараз мама очистити картоплю від шкірки, поріже її на шматочки, зварить і буде Андрійко їсти» ...
 2. В обговоренні робіть акцент на іменників. Саме вони першими з'являються в лексиконі малюка.
 3. Показуйте картки Домана.
 4. Побільше читайте, при цьому не соромлячись показувати дитині свої акторські вміння: міняйте інтонацію, темп мови, намагайтеся озвучувати персонажів різними голосами, передаючи почуття героїв.
 5. Щоб малюк заговорив, розвивайте дрібну моторику рук і щелепний апарат. Для цього давайте йому гризти моркву або сухарики.
 6. У ванній добре грати в рибалку. Можна прикупити сачок і набір іграшкових рибок (з вудкою в цьому віці мало у кого виходить справлятися) і таким чином розвивати координацію рухів.
 7. Малюйте разом з малюком. Навіть отримані каляки-маляки приводять його в захват, тим більше що вони розвивають м'язи кисті. На початку творчого шляху достатньо 3-х – 4-х тонких якісних фломастерів.
 8. З пластиліну ліпіть горошини, скрепляйте їх між собою. Мама може зліпити грибочок і окремо маленькі білі кульки, а дитині доручити ці кульки приліпити до червоної капелюшка гриба. Так спільними зусиллями вийде мухомор.
 9. Діти обожнюють пересипати і переливати що-небудь з однієї ємності в іншу. Для занять підійде будь-яка крупа і 2 стаканчика. У ванній така гра проробляється з водою.

Якщо малюк не ходить і навіть не може самостійно встати, слід показати його невропатолога. Можливо, знадобиться провести курс масажу і лікувальну гімнастику. Так день за днем пройшов цілий рік. Кінець 11-го місяця насправді є початком нового етапу для дитини, так і для батьків. Дотримуючись і далі режим годування, сну і прогулянок, ви впевнено крокуєте (в прямому сенсі цього слова) в другий рік життя.

Схожі статті: