Розмір голови новонародженої дитини, обхват до року по місяцях (таблиця)

Розмір голови новонародженої дитини, обхват до року по місяцях (таблиця) Зміст:
 • Що потрібно знати молодій мамі?
 • Як правильно виміряти обхват голови малюка
 • Зміни обхвату голови з віком малюка
 • Про що можуть говорити відхилення розміру голови від норми
Обхват голови новонародженого – це один з важливих параметрів, який слід виміряти відразу після пологів і уважно відслідковувати протягом першого року життя. Часто матусі не надають таких вимірів великого значення, зациклившись на зростанні і вазі дитини. А даремно! Розмір головки малюка може багато розповісти про його здоров'я.

Що потрібно знати молодій мамі?

Під час природних пологів голова дитини звужується. Це відбувається за рахунок того, що м'які і еластичні кістки черепа відчувають тиск і приймає ту форму, яка сприяє більш швидкому і легкому проходженню через родові шляхи. Це нормальний процес, передбачений природою. Тому багато новонароджені мають злегка витягнуту форму голови. Не варто лякатися. Через кілька днів це пройде.

Якщо малюк народився завдяки кесаревому розтину, то його голова не піддається деформації і залишається ідеально круглої. При цьому окружність голівки «кесаренка» буде трохи більше, ніж у немовляти, народженого природним шляхом. Це нормальне явище, яке не говорить про якісь відхилення.

Важливо: Відразу після пологів малюк має набряки по всьому тілу, в тому числі і в області голови. З-за цього обхват може відхилятися від нормальних значень. Набряки спадуть через 3-4 дні. Лікарі про це знають, і тому дані параметри їх не турбують. А ось молодій мамі треба запам'ятати цей факт, щоб даремно не впасти в паніку.

Як правильно виміряти обхват голови малюка

 1. Потрібно домогтися того, щоб дитина перебував у спокійному стані, не плакав, не старався.
 2. Потім покласти малюка на рівну поверхню (наприклад, пеленальний стіл).
 3. Для вимірювань підійде звичайна м'яка сантиметрова стрічка.
 4. Дуже акуратно потрібно обернути голову дитині сантиметром.
 5. спереду Стрічка повинна проходити рівно по лінії брів, а ззаду – по опуклій частині потилиці.
 6. Якщо все зроблено правильно, можна записати результат вимірювання.

Слід пам'ятати про те, що показники хлопчиків і дівчаток відрізняються. Нормальні значення окружності голови у дітей до року можна дізнатися, ознайомившись з таблицями нижче. У них також наведено відхилення від норми в більшу і меншу сторони.

Розмір голови новонародженої дитини, обхват до року по місяцях (таблиця) Якщо значення вимірів лежать в межах від «Нижче середнього» до «Вище середнього» – це абсолютно нормальні показники

Зміни обхвату голови з віком малюка

Під час першого року життя дитини голова буде стрімко зростати, так само, як і все інше. Особливо сильно зростання йде в перші три-чотири місяці. Щомісяця розмір буде збільшуватися на півтора, а то і два сантиметри. Після четвертого місяця такий стрімкий ріст припиняється і в обхваті додається по полусантиметру.

Розмір голови новонародженої дитини, обхват до року по місяцях (таблиця)

Якщо під рукою немає спеціальної таблиці, то нормальний розмір голови можна нескладно обчислити самостійно.

 1. Потрібно виміряти голівку немовляти в перший місяць життя і записати результат у блокнот.
 2. Найкраще буде записати те значення, яке отримає лікар на першому візит до педіатра. Так, можна бути впевненою в тому, що розмір голови знаходиться в межах норми.
 3. Потім кожен місяць потрібно проводити вимірювання і заносити цифри в блокнот. Ґрунтуючись на тому, що в перші місяці додається по 1,5-2 см, а в наступні – 0,5 см, можна відстежувати нормальні значення цього параметра без допомоги лікаря.

Такі заходи дозволять більш ретельно стежити за здоров'ям дитини і в разі відхилень відразу прийняти всі необхідні заходи.

Розмір голови новонародженої дитини, обхват до року по місяцях (таблиця) Коли показники знаходяться в межах «Дуже низький», «Низький», «Дуже високий», «Високий», то це привід проконсультуватися з невропатологом

Про що можуть говорити відхилення розміру голови від норми

Радимо почитати:Розмір голови новонародженої дитини, обхват до року по місяцях (таблиця)Зростання новонароджених за місяцями

Стрімке зростання збільшення розміру голівки новонародженого немовляти відразу ж після пологів може говорити про те, що має місце гідроцефалія. Гідроцефалія – це скупчення спинномозкової рідини всередині черепа. При такому явищі потрібно негайно показати малюка невропатолога.

Якщо спостерігається занадто малий обхват голови, то це може говорити про наявність мікроцефалії. Мікроцефалія – це патологічно маленький мозок. Найчастіше таке явище можна виявити на УЗД ще під час очікування. На жаль, виявлення подібного захворювання служить приводом для штучного переривання вагітності.

Також невеликі відхилення можуть бути викликані родовою травмою. У цьому випадку потрібно провести ретельне обстеження і постійно спостерігатися у невропатолога. У більшості випадків до року проходять всі наслідки травми і малюк стає абсолютно здоровий.

Важливо: Для початку необхідно уважно простежити спадковість мами і тата. Можливо, у когось з близьких родичів є від природи велика чи маленька голова. У такому випадку дитина міг успадкувати цей ген, і відхилення від норми в більшу або меншу сторону будуть не свідченням захворювання, а нормою.

Новонароджена дитина – це не тільки велике щастя, але і велика відповідальність. За здоров'ям дитини в перший рік життя потрібно стежити особливо ретельно. Регулярне вимірювання основних параметрів (зріст, вага, обсяг грудної клітки і голови) допоможе відстежити правильний розвиток і вчасно звернутися до лікаря, якщо щось піде не так.

Схожі статті: