Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного догляду

Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного догляду Зміст:
  • В пологовому будинку
  • Домашній догляд
  • Огляд
  • Умивання
  • Очищення тіла
  • Закінчення ранкового туалету
Коли ви зі своїм малюком були ще в пологовому будинку, ви бачили, як медсестра вмивала, протирала, змащувала дитину. Вона показала вам, як обробляти оченята, носик, вушка, шкірні складочки. Тепер, коли ви вже вдома, вам потрібно доглядати за новонародженим.

Починати туалет малюка потрібно з ранку, після першого годування. У перші місяці ранковий туалет новонародженого – це не просто важлива, але життєво необхідна процедура, покликана захистити малюка від мікробів, бактерій, інфекцій. При недостатньому догляді через шкіру, а також пупкову ранку в організм немовляти, можуть потрапити хвороботворні мікроби, що викликають запальні захворювання.

В пологовому будинку

Під час пологів, як тільки головка вашого малюка з'явилася на світ, лікарі, акушери, медсестри починають маніпуляції, які носять назву "первинний туалет новонародженого". Спочатку очищають рот і носоглотку малюка. Потім протягом перших секунд обрізають і обробляють пуповинку. Новонародженого обгортають теплою пелюшкою, щоб йому легше було переносити різницю температур.

Радимо почитати:Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного доглядуВ якій воді купати новонародженого дитини?

Коли пуповину повністю оброблять і накладуть марлеву пов'язку, медики починають наступний етап. Стерильним вазеліновим або рослинним маслом протирають все тільце, прибираючи з шкіри пологової мастило. В очі всім діткам і в статеві щілини дівчаток закопують спеціальні профілактичні розчини.

Первинний туалет новонароджених включає в себе також антропометричні вимірювання. Малюка зважують, вимірюють його зріст, окружність голови і грудної клітки в сантиметрах.

Коли закінчені процедури в родзалі, новонародженому надягають спеціальні бірочки на ручку і ніжку із зазначенням дати народження, а також даних матері і новонародженого. І нарешті, мамі дають її довгоочікуване диво для першого годування, першого контакту, першого щастя.

Домашній догляд

У деяких пологових будинках матусям видають набір засобів для догляду за новонародженим. В нього може входити олія для обробки складок шкіри, а ще спеціальні розчини для закапування в очі, для протирання ротика. Ви можете деякий час продовжувати користуватися набором, але дитина росте, скоро потреба в цих засобах відпадає.

Щоденний туалет новонародженого вдома краще проводити вранці після першого годування. Зазвичай мама встає раніше немовляти. Вона приводить себе в порядок, годує малюка. Потім, коли дитина ситий і задоволений, можна приступати до туалетних процедур. Всі процедури, які ви проводите з малюком, супроводжуйте доброю посмішкою, ласкавим голосом, це зробить ранковий туалет приємним і радісним для вас і для дитини. Вода для вмивання і обробки повинна бути не менше 37°C (краще кип'ячена).

Зверніть увагу на рекомендацію медперсоналу: приготувати все необхідне для туалету заздалегідь і не застосовувати твердих предметів, вушних паличок, сірників для очищення носика, вушок, пупочка.

Огляд

Щоденний туалет новонародженого починається ретельним домашнім оглядом. Шкіра немовляти ніжна і вразлива, процеси в організмі ще не устоялися, тому турботлива матуся щоранку уважно оглядає все тільце малюка.

Ретельно вимивши руки, постеливши на сповивальний столик або іншу рівну поверхню пелюшку, перевірте, чи не потрібно помити попку, адже малюк може сходити в туалет у будь-який час.

Якщо в приміщенні, де знаходиться дитина, досить тепло – не менше 20°С – можна починати повітряні ванни. Зніміть з карапуза всі пелюшки, сорочечки і памперси, дайте йому повну свободу.

Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного догляду

Дбайливо повертаючи немовляти, піднімаючи і опускаючи ручки і ніжки, огляньте тільце на предмет почервонінь, висипань, пітниці. Якщо є якісь неприємності, обробляйте їх за рекомендацією лікаря і слідкуйте за динамікою одужання.

Якщо є можливість, щоранку до годування починайте із зважування немовляти. Збільшення у вазі – найважливіший показник здоров'я першого року життя.

Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного догляду Очі необхідно протирати вранці і ввечері, починаючи від зовнішнього краю і рухаючись до перенісся.

Умивання

Умивання теплою кип'яченою водою не доставить крихті неприємностей, якщо все робити правильно. Алгоритм вмивання наступний:

  • Оченята протирають від скроні до носа ватним диском або ватяним кулькою, змоченим у теплій воді, кожне око окремої ваткою. При необхідності використовувати розчин 1:5000 фурациліну або 1:10 000 марганцевокислого калію.
  • Лобик, щічки, ротик і все личко грудного малышика протирається такий же ваткою, потім промокается м'якою сухою серветкою.
  • Вушка щодня чистити немає необхідності, досить робити це 1-2 рази в тиждень або по мірі забруднення. Вушка і вушні черепашок можна очищати диски, ватяними паличками або турундочками з додаванням 2-3% розчину борної кислоти. Слідкуйте, щоб у вушні проходи не натекала вода.
  • За вушками, шийка, підборідок, складочки – все протирається теплою водою.
  • Носик чиститься обертальними рухами ватними турундами (або паличками з обмежувачами), змоченими у вазеліновому, рослинному або дитячому олії за умови, що в носовому проході є скоринки. Якщо носик чистий, дихання не утруднене, чистити його немає необхідності.
  • Рот відкрити, натиснувши пальцем на підборіддя. Уважно огляньте мову і слизові. Обробляти якими-небудь засобами слизову рота можна тільки за рекомендацією лікаря. На свій розсуд здоровий ротик нічим змащувати не слід, тому що на слизовій можуть з'явитися ранки.
Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного догляду У вушках малюка регулярно накопичується сірка, а за вушками — бруд (наприклад, від зригувань), тому їх треба чистити, щоб не допустити лор-захворювань.

Очищення тіла

Шкіру всього тіла новонароджених очищають щодня, щоб уникнути шкірних захворювань. М'якою тканинною серветкою або такими ж ватками, змоченими в теплій воді (слідкуйте, щоб вода не охолола), обітріть грудку, животик, ручки, ніжки, спинку. Для протирання можна використовувати 2-3% розчин борної кислоти.

Пупкову ранку очищають турундочкой, просоченої перекисом водню 3%. Потім її змазують 1% розчином зеленки. Таку процедуру можна проводити щодня. Після загоєння пупкової ранки малюка можна купати повністю.

Ранковий туалет новонародженого: алгоритм первинного і щоденного догляду Малюк ще не вміє сякатися, тому в його носику може накопичуватися слиз і утворюватися скоринки. Важливо очищувати носові проходи немовляти, даючи йому можливість вільно дихати.

Згини і складочки ретельно очищаються, в них може накопичуватися сміття і ворсинки. Складочки протираються від голови до п'ятки: за вушками, на шийці, в подмышечках, ліктьові згини, перев'язані зап'ястя, під коленочками, пахові і сідничні.

Сіднички і проміжність дитини непогано після очищення водою змастити одновідсоткової таниновой маззю або маслом. Хлопчиків під струменем можна тримати в будь-якому положенні, а дівчаток – тільки животиком догори.

Мамам дівчаток важливо запам'ятати, що статеві органи новонародженої дівчинки миються в напрямку спереду до попці, щоб не занести мікробів із заднього проходу в сечовивідні шляхи. Промежину і попку промокніть м'якою сухою серветкою. Саме ПРОМОКНІТЬ, не варто терти ніжну шкіру дитини рушником, інакше її можна поранити.

Малюки ходять по-великому чи маленькому кілька разів в день, а хлопчики можуть писати кожен раз, коли їх викривають. Тому, знявши підгузник, хвилинку зачекайте, дайте малюку сходити по-маленькому і випустити струмінь. Підмивання запобігає появі попрілостей і інших шкірних неприємностей, тому промивання промежини під струменем теплої води і змазування маслами необхідно робити кожен раз після випорожнень.

Тім'ячко іноді покривається жовтими кірочками, які зазвичай змащуються гігієнічними маслом або дитячим кремом. Після миття голови скоринки вичісують м'якою щетинистой щіткою.

Нігтики дитини деякі боязкі мами об'їдять, але їх цілком можна обережно підстригти чистими обробленими ножицями, якими ви користуєтеся тільки для дитячих потреб. На ручках потрібно стригти нігтики 1 раз у тиждень, на ніжках можна рідше. Щоб не лякати малюка, цю процедуру краще проводити під час сну.

Закінчення ранкового туалету

Коли виконані всі процедури ранкового туалету, дайте малюкові трошки побути голеньким. Нехай його шкіра подихає, позакаливается. Ви в цей час можете поговорити з крихтою, погладити ручки і ніжки, животик і спинку. Нехай він побуде з вами кілька додаткових хвилин, які принесуть йому масу приємних моментів і позитивних емоцій. Після закінчення ранкового туалету одягайте своє чадо і з радістю приступайте до подальших заходів.

Схожі статті: