Причини і лікування жовтяниці у новонароджених (фототерапія, медикаменти)

Причини і лікування жовтяниці у новонароджених (фототерапія, медикаменти) Зміст:
 • Як визначити ознаки жовтяниці
 • Звідки береться недуга
 • Як боротися з жовтяницею у немовляти

З'являючись на світ, малюк проходить період адаптації до нових умов. Органи немовля теж зазнають певні зміни, тому виникають так звані перехідні стани, які і захворюваннями можна назвати з натяжкою. Однією з поширених таких неприємностей є жовтянка, яка хоч і є фізіологічним станом, однак часом доставляє багато клопоту і дитині, і мамі, тому знання причин і методів лікування жовтяниці у новонароджених значно полегшить ситуацію.

У першу чергу варто сказати про те, що така проблема з'являється у дітей, які з'явилися на запланованих (особливо раніше терміну на кілька тижнів) пологах.

Звичайно, з одного боку це зручно, адже до дня «Х» буде вже все готове, але з іншого боку, навіть лікарі не готові дати 100% гарантії того, що у малюка вже повноцінно сформовані всі внутрішні органи і системи. І якщо в такий непідготовлений момент «змусити» крихітку з'явитися на світ, то лікування жовтяниці у новонародженого буде проходити не тільки за більш складного плану, але і вимагає більшого часу.

Як визначити ознаки жовтяниці?

Фізіологічна жовтяниця має свої характерні симптоми, помітивши які, батьки зобов'язані звернутися за допомогою до фахівців. Отже, симптоматика така:

 • шкірні покриви і слизові набувають лимонний колір;
 • печінка і селезінка мають свої стандартні розміри, без видимих збільшень;
 • виділення зазвичай мають стандартний колір і консистенцію.

Всі наведені симптоми показують себе вже на другу добу після появи дитини на світ. До третього-четвертого дня симптоми можуть наростати, але вже у місячної дитини вони самостійно пройдуть без будь-якого лікування.

Причини і лікування жовтяниці у новонароджених (фототерапія, медикаменти)

Але що стосується патологічної форми, то тут ознаки будуть дещо відмінними:

 • калові маси втрачають колір (стають білими), а сеча, навпаки, стає темніше;
 • на тілі можуть без видимої причини з'являтися синці різних розмірів;
 • печінка і селезінка стають більше;
 • дитина в динаміці почуває себе гірше.

Така дитяча жовтяниця проявляється в першу ж годину після народження, до 4-го дня колір шкіри стає ще яскравіше, а в окремих випадках вона може набувати навіть зеленуватий відтінок. Самі наведені симптоми можуть з'явитися, то іноді на недовгий час прірву, що дуже оманливе. Не проходить така жовтяниця і після того, як дитині виповниться місяць.

Причини і лікування жовтяниці у новонароджених (фототерапія, медикаменти) При патологічної жовтяниці шкірні покриви часто набувають яскравого жовто-оливковий колір

Звідки береться недуга?

За статистикою, діти, які з'явилися на світ раніше запланованого терміну, страждають желтушкой частіше, ніж ті, хто є доношеним дитиною. А як вже зазначалося вище, це спровоковано неповноцінним розвитком всіх систем дитячого організму. Щоб підтримати життєдіяльність організму, в дитячій терапії зазвичай призначають такий препарат, як Елькар. Але, як і будь-яке інше ліки, його варто приймати тільки після консультації з лікарем, так як воно має свої протипоказання і побічні моменти.

Крім того, причинами жовтяниці у новонароджених можуть служити наступні фактори:

 1. Інфекція. У цьому випадку йде ураження печінки вірусом або бактерією. Якщо вчасно не визначити, чим лікувати таку форму захворювання, то великий ризик інвалідності або смерті. Тут також важливий момент здоров'я майбутньої матері, особливо якщо у неї в анамнезі стоять такі діагнози, як гепатит (В, С) або цитомегаловірусна інфекція. Справа в тому, що обидва ці захворювання провокують накопичення білірубіну, який і дає поштовх розвитку жовтяниці.
 2. Проблеми з відтоком жовчі. Така проблема часто виникає на тлі резус-конфлікт, несумісність груп крові, генетичного порушення обміну речовин, гормональних порушень, спадкових захворювань. Також до такої ситуації може призвести механічне пошкодження жовчних шляхів або самої печінки. У такому разі часто призначається Галстена, яка допомагає при даній проблемі.

В залежності від того, що спровокувало проблему, і буде призначатися курс лікування жовтяниці у новонароджених.

Як боротися з жовтяницею у немовляти?

Як говорилося раніше, фізіологічну желтушку немовлят лікувати не треба. Вона самостійно проходить зазвичай до кінця третього тижня життя малюка.

А ось патологічну необхідно лікувати. Є кілька методів терапії, які допомагають впоратися з недугою. Кожен із способів підбирається в індивідуальному порядку, так як лікар рекомендує батькам здати всі аналізи немовляти і за отриманими результатами складає для себе чітку картину захворювання. Тоді стає зрозуміло, чим лікувати новонародженої дитини.

найпопулярніші методи:

Фототерапія

Дозволяє знизити токсичність білірубіну. Для лікування використовується спеціальна лампа, і процедуру проводять тільки на оголеному малюка, крім геніталій. Також дитині надівається спеціальна пов'язка, призначена захистити очі від опромінення. Дані промені сприяють штучному переродження білірубіну в люмирубин.

Якщо процедури проходять успішно, то патологічні речовини починають залишати дитячий організм. Варто відзначити, що фототерапія може викликати лущення шкірних покривів і привести до рідкого стільця. Про такі побічні ефекти слід знати батькам.

Причини і лікування жовтяниці у новонароджених (фототерапія, медикаменти) Для лікування жовтяниці у немовлят використовується спеціальна лампа. На сеансі фототерапії повинні бути прикриті геніталії і захищені пов'язкою очі дитини

Годування груддю

Чим раніше дитину прикладуть до грудей, тим швидше молозиво зробить свій лікувальний ефект. Справа в тому, що таке речовина допомагає швидше заробити дитячому організму у плані виведення меконію (першого калу).

Затримка калу не сприяє виведення білірубіну з кишечника, звідки він повторно потрапляє в кровоносну систему.

Медикаментозне лікування

Ось ця сфера вимагає більш уважного підходу. Так як дитина ослаблений внаслідок хвороби, і свого віку, всі медикаменти призначаються тільки фахівцем, іто після ретельного обстеження, і якщо всі консервативні методи були випробувані, але не дали належного результату.

Радимо почитати:Причини і лікування жовтяниці у новонароджених (фототерапія, медикаменти)Лікування жовтяниці у новонародженого

Є ряд медикаментів, які допомагають вирішити питання з желтушкой:

 • Глюкоза 5% – допомагає вивести биллирубин з крові немовляти (при тривалій жетушке відпоюють малюка розчином глюкози будинку між годуваннями, а при патологічній – розчин входить у склад інфузійної терапії, яку проводять новонародженому в стаціонарі);
 • Хепель – призначають в ситуаціях, коли починаються запальні процеси в печінці;
 • Урсосан – допомагає при інфекційно-запальних засадах у жовчовивідних шляхах;
 • Есенціале – призначений для більш тяжких форм захворювання печінки, включаючи печінкову кому.

Відразу варто відзначити, що це ще не весь список препаратів. Крім того, деякі ліки призначаються матері, щоб вони в ослабленому вигляді разом з грудним молоком надходили в організм дитини. До того ж, лікарська форма медикаментів не завжди зручна для прийняття їх малюком, наприклад, той же самий Хепель випускається у вигляді таблеток та ампул. Таблетки новонародженій дитині дають зрідка (іноді за призначенням лікаря товчуть пігулку і розмішують в рекомендованій пропорції з водою). Частіше використовують у вигляді ампул для ін'єкційного введення.

до Речі, цікавий і той момент, що якщо жовтяниця довго не проходить, то мамі доводиться здати своє молоко на аналіз. Це робиться для того, щоб виявити наявність речовин, які можуть перешкоджати нормальному перетворення білірубіну. Лікувати цю проблему можна за допомогою все тієї ж фототерапії, причому грудне вигодовування не припиняється. Між іншим, недоїдання може привести до патологічної формі жовтяниці.

Майбутній мамі необхідно запам'ятати, що як тільки малюк з'явиться на світ, вона повинна уважно спостерігати за станом здоров'я своєї дитини. При будь-яких негативних проявах – зміна кольору шкіри, сечі, калу, а особливо при судомах, безперервному крику і т. д. – жінка зобов'язана терміново сповістити лікаря!

Якщо вчасно не надати допомогу, то великий ризик розвитку таких ускладнень, як цироз і рак (до 90% всіх запущених випадків), а також кома. Патологічні наслідки захворювань можуть бути такі, як глухота, параліч (частковий або повний) і навіть розумова відсталість.

Так що здоров'я і повноцінне життя дитини напряму залежить від сумлінного ставлення матері, тобто повністю «в її руках»!

Схожі статті: