Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизити

Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизити Зміст:
 • Де норма, а де патологія?
 • Коли говорять про патології
 • Принципи лікування
 • Підіб'ємо підсумок
Білірубін — це речовина, в чистому вигляді нагадує коричневі кристали ромбічної форми. Він є одним з обов'язкових компонентів жовчі, що утворюється в результаті розщеплення білків гемоглобіну, цитохромів, міоглобіну.

Вміст у крові білірубіну — один з важливих показників, на який звертають увагу, розглядаючи результати аналізів немовляти. У бланку ви побачите три цифри:

 • прямий білірубін (пов'язаний) — знешкоджена фракція, підготовлена до виведення з організму;
 • непрямий (вільний) — недавно утворився, не встиг «зв'язатися» в печінці; саме він токсичний і небезпечний;
 • загальний — сумарна кількість прямого і непрямого речовини.

Але що, якщо в крові був виявлений підвищений білірубін у новонароджених? Чим він може бути небезпечний? Які наслідки його підвищення? Які симптоми і основні принципи лікування? Про це наша стаття.

Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизити Жовтушність — відмітна ознака підвищеного білірубіну

Де норма, а де патологія?

Треба сказати, що існує таке поняття, як фізіологічна жовтяниця у новонароджених, і це норма. З подібним явищем стикаються практично всі діти, і ось чому. Коли плід знаходиться в утробі матері, насичення киснем відбувається через особливий вид гемоглобіну — фетальний.

Як тільки дитина народжується, фетальний гемоглобін активно руйнується, заміщаючи на звичайний, а з ним вивільняється непрямий білірубін. Оскільки він не розчиняється, а значить, нирками вывестись не може, якийсь час непрямий білірубін циркулює в крові дитини в очікуванні дозрівання ферментних печінкових систем. Тому концентрація цієї речовини у новонароджених завжди буде значно вище, ніж у місячної дитини.

Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизити

Як тільки ферменти починають нормально функціонувати, непрямий білірубін перетворюється в прямій і безперешкодно виводиться з організму малюка. Однак з-за його довгої присутності він встигає пофарбувати шкіру і слизові в жовтий колір. Це явище і називають фізіологічною жовтяницею. При цьому нормальними вважаються наступні показники.

Норма у дітей до 1-го месяцаОбщий билирубинПри народження – 51-60 мкмоль/л; з 2-го по 7-й день наростає до 256 мкмоль/л, у недоношених – до 170 мкмоль/л; до 21-го дня показники майже такі ж, як у дорослих — 15-20 мкмоль/л. Непрямий билирубин75%. В піковий період не менше 90% від загального.Прямий билирубин25%. В піковий період не більше 10% від загального.

Отже, ознаки фізіологічної жовтяниці:

 • спостерігається не раніше, ніж через 36 годин після пологів;
 • інтенсивність забарвлення шкіри максимально виражена на 4-5 добу, після чого поступово зменшується;
 • білірубін підвищений, але не перевищує 256 мкмоль/л;
 • до 14-го дня показники зменшуються, а у недоношених наближаються до норми на третьому тижні життя;
 • у немовляти хороше самопочуття, немає ознак млявості, слабососания.

Визначення рівня білірубіну відбувається ще в пологовому будинку, коли з п'яточки беруть кров у новонародженого. Дітки під час жовтяниці знаходяться під пильною увагою, однак у більшості випадків спеціальне лікування не вимагається.

Іноді фізіологічна жовтянка дає про себе знати через тиждень після народження. Причиною такої «пізньої» жовтизни стає грудне молочко. Справа в тому, що воно містить багато естрогену, а цей гормон заважає нормальному виведення білірубіну з організму.

Коли говорять про патології

Радимо почитати:Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизитиФототерапія при жовтяниці новонароджених

Гіпербілірубінемія у новонароджених може свідчити про розвиток певної патології. Високий білірубін у новонародженого небезпечний тим, що у великих концентраціях токсичний і може проникати через гематоенцефалічний бар'єр, вражаючи нервову систему і мозок.

При білірубінової енцефалопатії спостерігаються збільшення печінки і селезінки в розмірах, знижується смоктальний рефлекс, артеріальний тиск. Дитина неспокійно поводиться або, навпаки, весь час спить, млявий. Іноді з'являються судоми. Дану патологію слід лікувати негайно.

Причини такого стану можуть бути наступними:

 1. Гемолітична хвороба. Виникає із-за несумісності резус-факторів крові матері і плоду. Проблема найчастіше починається ще в утробі. Якщо мати резус-негативна, а малюк резус-позитивний, відбувається резус-конфлікт. Це стан, коли організм матері виробляє антитіла на знищення еритроцитів малюка. А розпад еритроцитів означає підвищення білірубіну. Ситуація дуже серйозна.
 2. Внутрішньоутробне вірусне ураження печінки плода, наприклад, вірусом гепатиту.
 3. У новонародженого є порушення відтоку жовчі.
 4. Спадкові патології, ферментопатії.
 5. Анемії.
 6. Пухлини жовчного міхура.
Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизити У матері з негативним резусом вагітність повинна бути під особливим наглядом

Ознаки патологічної жовтяниці:

 • з'являється буквально відразу після народження, протягом перших діб;
 • високий білірубін, досягає критичних показників;
 • пофарбована шкіра повністю, в тому числі стопи і долоні;
 • так звана пивна сеча, характерного темного кольору, кал безбарвний;
 • встановлений факт иммуноконфликта між матір'ю і новонародженим;
 • затяжна жовтяниця по часу, хвилеподібна.

Принципи лікування

Перш ніж починати лікування, важливо знати причину, що викликала подібний стан. Без сумніву, лікування новонароджених дітей проводиться виключно лікарем, і не в домашніх умовах. Така інформація наводиться в ознайомлювальних цілях.

Підвищений білірубін у новонароджених (гіпербілірубінемія), як його знизити Світлолікування — успішний метод у боротьбі з желтушкой
 1. Фототерапія. Дитину поміщають під спеціальні лампи. Під їх впливом непрямий білірубін трансформується з прямою (розчинний) і швидко, протягом 12-ти годин, виводиться з сечею і калом з організму. Таким чином вдається знизити загальні показники. Процедура може бути призначена як на 48 годин підряд, так і поділена на декілька сеансів з інтервалами в 3 години.
 2. Введення інфузійних розчинів. Мається на увазі внутрішньовенне введення детоксикуючих засобів або глюкози, мета яких — розбавити концентрацію білірубіну в крові і полегшити його виведення. Застосовується як екстрений захід.
 3. Препарати, що поліпшують відтік жовчі, якщо проблема пов'язана з її проходженням.
 4. Давати пити рідину, частіше прикладати до грудей (якщо причина не у резус-конфлікті). Раннє прикладання до грудей означає, що дитина спробує молозиво, має проносний ефект і допомагає первородному калу швидше евакуюватися. А адже в ньому великий вміст білірубіну.

Підіб'ємо підсумок

У більшості випадків знизити концентрацію білірубіну в крові не так вже й складно, головне-не втратити час. Навіть патологічна жовтяниця у грудних дітей піддається лікуванню. Тому вчасно здавайте аналізи, консультуйтеся з лікарями і перемагайте подібні стани!

Схожі статті: