Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою

Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою Зміст:
 • Труднощі, пов'язані з короткою вуздечкою
 • Причини виникнення і симптоми
 • Діагностика
 • Підрізати або розтягувати?
 • Коли підрізати?
 • Як відбувається підрізання
 • Якщо дитина порвав вуздечку
Мова — дивний орган. Новонароджена дитина починає їм користуватися буквально відразу після народження, коли присмоктується до грудей. Пізніше, завдяки мові, малюк починає гуліть, а ближче до року навіть вимовляти окремі слова.

Але бувають ситуації, коли маленька вуздечка, що кріпиться до мови, створює великі проблеми для нормального росту і розвитку немовляти. Якщо в процесі обстеження з'ясувалося, що вона, дійсно, коротка, лікар може запропонувати зробити підрізання вуздечки. Що являє собою ця процедура і які існують до неї свідчення? Давайте дізнаємося.

Труднощі, пов'язані з короткою вуздечкою

Вуздечки є у кожної людини в роті. По виду це тонкі складки слизової оболонки, що сполучають рухливі частини ротової порожнини (губи та язик) з нерухомими (десна і простір під язиком). Всього їх три: одна розташовується прямо під язиком, дві інші з'єднані з верхньою і нижньою губою, відповідно.

Коли говорять про укороченою вуздечці, мають на увазі або її коротку довжину, або її неправильне розташування (довжина нормальна, але локально вона прикріплена так, що тримає язик «на короткому повідку»). У медицині дефект отримав назву анкилоглоссия або вроджена патологія тяжа.

Перша трудність у тому, що порушується правильний процес захоплювання і ссання грудей. Адже в нормі під час прикладання до грудей рот дитини широко відкритий, так що нижня губа вивертається назовні, а сам язичок розташований на десні нижньої щелепи. В результаті відбувається повний захоплення ареола соска, створюється потрібний вакуум, і мова починає працювати.

Коротка вуздечка не дозволяє правильно захопити сосок, і в процесі прийому їжі малюк швидко втомлюється. Кидаючи груди раніше часу, він недоотримує належного харчування, гірше набирає вагу під час годування неспокійний і вимагає частих прикладань.

Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою Занадто довге перебування біля грудей і втрата у вазі говорять про те, що потрібно проконсультуватися не лише з фахівцем з грудного вигодовування, але і з дитячим стоматологом

Інша проблема стає очевидною ближче до 2-х років, коли у дитини спостерігаються мовні порушення. Малюк не може вимовити окремі звуки і доводиться багато попрацювати, щоб усунути подібні дефекти. Укорочена вуздечка нижньої губи провокує формування неправильного прикусу.

Причини виникнення і симптоми

Коротка складка формується під час внутрішньоутробного розвитку при наявності патологій вагітності. Однак найчастіше її маленький розмір пояснюється генетичною схильністю. Тобто, коли у найближчих родичів були подібні проблеми, збільшується ймовірність проведення корекції вуздечки у спадкоємця.

Симптоми, які можуть підказати, що з подъязыковой складкою не все в порядку, наступні:

 • дитина більше 30-ти хвилин «висить» у грудях, але не наїдається;
 • погано набирає вагу;
 • малюк чмокає під час їжі, прикушує яснами сосок або не може довго втримати його у роті;
 • часто відригує, його мучить метеоризм (наслідок попадання повітря);
 • молоко в грудях застоюється.
Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою

У віці старше анкилоглоссия стає причиною таких проблем:

 • мовленнєвих дефектів;
 • формування неправильного прикусу;
 • раннього виникнення карієсу (у разі дефекту вуздечки над верхньою або нижньою губою);
 • формування кривого зубного ряду;
 • рясного слинотечі;
 • труднощів зі сном, нічного апное.

Діагностика

Під'язикова вуздечка перевіряється нескладно. У нормі вона прикріплена десь посередині між коренем і кінчиком язичка, а її довжина становить не менше 8 мм Професором Елісон Хазелбейкер був розроблений спеціальний тест, в якому враховується здатність мови витягуватися вперед, підніматися до верхнього неба, повертатися в різні боки, оцінюється смоктальний рефлекс, наскільки вуздечка еластична і т. д.

Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою На підставі спеціально розроблених тестів лікар визначає, чи є анкилоглоссия

Візуально при анкилоглоссии мова набуває форму серця тягне знизу складки. Це чітко видно під час плачу. Якщо ви покажете дитині свою мову, він не зможе скопіювати вас і зробити те ж саме.

Підрізати або розтягувати?

Якщо діагностовано обговорюваний дефект, існує два шляхи його усунення:

 • спробувати розтягнути вуздечку з допомогою спеціальних вправ;
 • підрізати її.

Справедливості заради варто сказати, що обійтися без оперативного втручання і спробувати розтягнути можна лише під'язикову вуздечку, іто за умови, що дитина вже в змозі самостійно виконувати необхідні вправи під наглядом дорослого. Техніку розтягування, як правило, показує лікар-логопед, а вправи робляться принаймні два рази в день протягом декількох місяців.

Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою При анкилоглоссии дитина так зробити не зможе

Однак для новонародженого подібні процедури не підходять. І якщо мова йде про можливості подальшого нормального грудного вигодовування, краще погодитися на підрізання. Як ми побачимо далі, ніяких негативних наслідків для здоров'я така операція не несе.

Коли підрізати?

Радимо почитати:Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкоюЯк прикладати новонародженого до грудей?

Як визначити, коли підрізати вуздечку найкраще? Якщо проблема була помічена відразу після народження, підрізування запропонують зробити прямо в родильному будинку, щоб раз і назавжди забути про подальші неприємні наслідки.

Якщо ж дитині більше 9-ти місяців, значить, труднощі з харчуванням не виникли, і вуздечка не приносила особливих незручностей. Тому є сенс почекати, поки дитина заговорить. Можливо, вуздечка мови ніяк не вплине на мовну здатність малюка, або ж вона розтягнеться. В принципі, корекція з оперативним втручанням може проводитися в будь-якому віці. Тільки чим старший пацієнт, тим більша ймовірність, що знадобиться застосовувати анестезію (щоправда, в переважній більшості випадків, місцеву) і накладати шви.

Крім того, у шкільному віці, коли на підрізання до хірурга направляє логопед або ортодонт, операція «звільнить» мову лише механічно, а от правильно ним користуватися ще належить навчитися. Операція в 6-річному віці не дає гарантії, що дитина перестане шепелявити, так як навички вимови вже стійко сформувалися. Виправлення кривого зубного ряду також потребує часу.

Що ж стосується підрізування складки на нижній губі, її радять проводити з 4-х років, а на верхній — не раніше досягнення 6-річного віку. Вуздечка мови в більшості випадків підрізається у немовлят до року.

Як відбувається підрізання

Операція по розтину вуздечки мови називається френотомия. Її проводить дитячий хірург або хірург-стоматолог. Обличчя дитини фіксується, після чого здійснюється підрізання спеціальними ножицями або лазером. У дитинстві процедура безболісна, оскільки нервові закінчення слизової ясенної тканини ще не сформувалися. Після того, як вуздечку підрізали, дитини рекомендують відразу прикласти до грудей.

Навіть якщо дитина плаче, знайте: це не тому, що йому боляче. Просто нікому не приємно, коли чомусь міцно тримають обличчя і лізуть в рот, та ще й під світлом лампи. Сама процедура триває лічені секунди — ніщо порівняно з полегшенням, яке відчуває дитина.

Підрізання вуздечки мови у новонароджених: що робити з короткою вуздечкою Вуздечку підрізають швидко. Анестезію або не застосовують взагалі, або використовують місцево у вигляді аерозолю або уколу

Існує ще два способи оперативного лікування:

 • френэктомия — коли вуздечка вирізають майже повністю;
 • френулопластика — операція, внаслідок якої змінюється місце кріплення складки в ротовій порожнині.

Особливого післяопераційного догляду не потрібно. Кровоносні судини поки розміщуються глибоко, тому кілька крапель крові — це і всі наслідки. Однак протягом наступного тижня відбувається формування рубця, і щоб уникнути повторного зрощення язичок повинен рухатися. Лікар покаже спеціальні вправи за його висунення.

Якщо дитина порвав вуздечку

Маленькі непосиди часто знаходяться в пошуках пригод, деколи небезпечні. Що робити, якщо, впавши, малюк розсік у роті вуздечку? Звичайно, слід невідкладно звертатися за медичною допомогою, особливо у випадках коли постійно кровит, дитині боляче розмовляти або їсти, м'які тканини в порожнині рота набрякли.

Лікар прийме рішення, чи потрібно зашивати розрив, і розповість, як доглядати за ранкою. Не намагайтеся лікувати дитину самостійно. При неправильному срастании утворюються грубі рубці, що негативно позначається на формуванні прикусу і артикуляції.

Підіб'ємо підсумок. Занадто коротка вуздечка мови безпосередньо впливає на якість життя дитини. Підрізати її чи ні — вирішувати вам, дорогі батьки. Тільки не відкидайте думки лікарів з цього приводу. Адже іноді потрібно піти на невеликі жертви, щоб в майбутньому позбавити свого малюка від фізичних і емоційних проблем, пов'язаних з дефектами мови.

Схожі статті: