Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях

- Симптоми
- Порядок і терміни
- Допомога малюкові
- Правила гігієни
Коли дитина з'являється на світ, у нього ще немає зубів. Протягом першого року в організмі малюка відбувається величенна кількість змін. У тому числі настає той період, коли починають з'являтися перші зуби у новонароджених. В цей час батьки часто втрачають спокій, так як протягом кількох місяців малюк вередує і не дає мамі і татові виспатися через випробовуваного дискомфорту. Коли ж очікувати такого і як допомогти дитині?
Симптоми
Визначити початок процесу прорізування зубів у немовлят дозволяють деякі специфічні симптоми. Завдяки їм, можна підготуватися до зміни поведінки малюка і почати використання різних хитрощів і допоміжних засобів для полегшення цього процесу.
Перші ознаки можуть з'явитися вже в 4-5 місяців після народження. В основному вони пов'язані зі зміною поведінки дитини.
В першу чергу це:
- втрата апетиту;
- припухлість ясен;
- збільшення кількості слини;
- занепокоєння, особливо в нічний час;
- частий плач без видимої причини.
Також в деяких випадках у новонароджених виявляються такі симптоми:
- розлад стільця (пронос або запор);
- насморк;
- кашель;
- температура;
- рвота;
- диатез.
В цілому, якщо ці ознаки належать до появи зубів, турбуватися не варто. Однак консультація лікаря не буде зайвою, адже тривале порушення здоров'я може призвести до ускладнень. До того ж ці симптоми не завжди є наслідком того, що у дитини прорізуються зубки.
Одними з найбільш яскравих проявів того, що у дітей нарешті з'являються перші зубки, ставати те, що вони тягнуть до рота все, що потрапляє їм під руку. Це пов'язано в першу чергу з тим, що в них болять ясна і вони намагаються їх почухати. Для цього дитині потрібно пожувати який-небудь предмет. Також це дозволяє прискорити процес, адже, коли ріжуться молочні зуби, їм треба пробитися через м'які тканини ясен, а жування сприяє цьому. Тому, як тільки ви помітили така поведінка у вашої дитини, купіть йому спеціальну іграшку для жування і чекайте появи першого зубка.

Порядок і терміни
Часто перші зуби у немовлят з'являються у віці близько півроку. Варто зазначити, що розвиток дівчаток і хлопчиків відрізняється, останні трохи відстають із-за особливостей свого організму. До того ж зубки ріжуться у малюків не один рік. В нормі у дітей у віці до року налічується 8 зубків. Всі інші молочні з'являються в наступні півтора-два роки.
Немаловажне значення має і черговість прорізування. Також варто відзначити, що паралельно з'являються як молочні, так і корінні зуби. Саме для того, щоб не порушилася їх природне розташування, важливо, щоб дотримувалася правильна послідовність росту зубів.
Можна вивести наступну схему прорізування:
- Центральні різці нижнього ряду – починають процес, старт припадає на 6-10 місяців.
- Центральні різці верхнього ряду – з 8 місяців до року.
- Верхні бічні різці – з 9 місяців до 13.
- Нижні бічні різці – ріжуться довше, приблизно з 10 до 16 місяців.
- Перші моляри. Для верхньої щелепи – 13-19, для нижньої – 14-18 місяців.
- Ікла – 16-22 і 17-23 міс., відповідно.
- Другі моляри – першими завершують свій ріст нижні, приблизно в 23-31 міс., а верхні – в 25-33.
Порядок прорізування може співпадати з появою одночасно декількох зубів. Переважно дотримується парність зростання.
На жаль, далеко не всі діти проходять цей етап без проблем. Може не тільки порушуватися порядок росту зубів, але і виникати деякі інші ускладнення. Найпоширенішими є такі:
- Адентія. Молочні або корінні зуби не ростуть, так як в десні відсутні їх зачатки. Це пов'язано з порушенням розвитку плода в утробі матері. Також може спостерігатися розвиток надкомплектних зубів.
- Ретенція. У цьому випадку зубки не ростуть унаслідок затримки термінів. Спровокувати таке може видалення зуба, його зміщення або порушення положення зачатка.
- Раннє прорізування. У такому разі процес починається приблизно з 3-х місяців. У більш рідкісних випадках немовля з'являється на світ вже з прорізаними різцями. Це індивідуальна особливість організму і ніякої загрози, крім підвищеної схильності до ураження карієсом, це явище з собою не несе.
Для того щоб бути спокійною, краще звернутися до педіатра при виявленні збоїв в термінах або інших проблем.

Допомога малюкові
Для того щоб полегшити процес появи зубів і зменшити занепокоєння малюка, батьки можуть використовувати різні прийоми і методи. Першим з них є контакт матері і дитини. Особливо це стосується немовлят. Їм потрібно частіше давати груди, брати на руки і розмовляти з ним ласкавою тональності. Постарайтеся відволікти дитину від неприємних відчуттів. Це може бути пісня, гра, цікавий йому предмет або іграшка.
Так як малюки в цей період особливо часто лізуть в рот руками і гризуть будь-які попалися їм предмети, намагайтеся підтримувати чистоту в будинку і стежити за гігієною дитини. Для того щоб прискорити зростання зубиків, можна купити спеціальні іграшки-прорізувачі. В основному їх виготовляють з силікону. Вони можуть бути різного рівня жорсткості, бути гладкими або мати м'які масажні шипи. Такі пристосування не тільки цікаві дитині в якості розваги, але і дозволяють масажувати ясна, чесати їх і покращувати кровообіг.

Якщо покупна іграшка виявилася малюкові не цікава, можна замінити її іншими предметами. Наприклад, можна дати пожувати немовляті варену моркву. Дуже часто батьки дають їм сушку. У жодному разі не можна залишати дітей без нагляду, так як вони можуть примудритися відламати шматочок і вдавитися їм.
Радимо почитати:
Також батьки не повинні забувати робити масаж ясен. Для цього потрібно заздалегідь вимити руки. Можна використовувати чисті медичні рукавички або напалечники. Суть масажу полягає в постукуванні і кругових рухах по десні.
Також для зменшення больових відчуттів можна використовувати мазь або гель з охолоджуючим ефектом. Додатково такі препарати дозволяють провести дезінфекцію ротової порожнини. Це дуже важливо, адже в цей період дуже легко занести інфекцію, особливо якщо дитина постійно чухає ясна.
Коли у дітей перші зубки ріжуться, прийнято дарувати срібну ложечку. Ця традиція має цілком раціональне пояснення. Справа в тому, що за допомогою такої ложечки можна не тільки охолодити запалені ясна, але і знезаразити їх завдяки властивостям срібла.
Можуть прийти на допомогу і різні народні засоби. Найпопулярнішими є такі:
- Мед. Їм змазують набряклі ясна. Слідкуйте за тим, щоб мед не спровокував у дитини алергічну реакцію.
- Сода. З допомогою розчину води обробляються десна для знезараження і зняття запалення. Для цього потрібно змочити в ньому марлевий тампон. Ні в якому разі не можна використовувати порошок у нерозведеному вигляді.
- Коріння. В основному використовуються цикорій або суниця. Потрібно ретельно очистити корінці і дати їх малюкові трохи пожувати.
- Пустирник. На його основі готують відвар, який знімає хворобливі відчуття.
Перед тим як давати дитині будь-яку з представлених засобів, а також перед використанням аптечних препаратів, необхідно обов'язково проконсультуватися у педіатра. Деякі рослинні компоненти можуть бути протипоказані у зв'язку з особливостями організму. Що стосується ліків, вони можуть викликати алергію або містити у своєму складі парацетамол, з яким потрібно бути дуже обережним.

Правила гігієни
Коли у дитини вже сформується набір зубів, потрібно буде подбати про гігієну ротової порожнини, адже карієс може дістатися сюди. У перший час батькам доведеться самостійно чистити зуби своєму чаду. Для цього потрібно придбати дитячу щітку з м'яким ворсом і спеціальну пасту.
Правильну методику вам лікар покаже і навчить, які рухи здійснювати щіткою для максимального ефекту. Коли дитина підросте, його треба навчити самостійно виконувати всі заходи щодо особистої гігієни.
Дотримання чистоти – це основна запорука здоров'я. Не допускайте попадання інфекції в організм немовляти і слідкуйте за відповідністю тимчасових термінів при прорізуванні зубів у малюка.
Схожі статті:
-
Біфідобактерії для новонароджених: коли і які препарати застосовувати
Поява дитини супроводжується радістю батьків. Але одночасно виникає маса проблем і питань по догляду за малюком. Новонароджений не може говорити і тому, коли виникає дискомфорт або біль, просто п...
-
Вітамін Д для новонароджених: коли і як давати його дитині
Зміст: Роль вітаміну Д Чим небезпечний дефіцит Що являє собою розчин вітаміну Д Хто входить в групу ризику Спосіб застосування Можлива алергічна реакція Протипоказання Небезпека передозування Віт...
-
Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят
Зміст: Вічка новонароджених Що впливає на колір очей: головні фактори Коли змінюється колір очей Гетерохромія Цікаві факти про колір очей Коли в родині чекають на появу дитини, батьки уявляють, я...
-
Розміри одягу для новонароджених: який купувати, таблиця по місяцях
Зміст: Покупки в пологовий будинок Як визначити розмір заздалегідь Розміри по місяцях Покупки від народження до року Рукавиці і рукавички Колготки Чепчики і шапочки Шкарпетки і взуття Розмірні ви...
-
Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях
Зміст: Яку вагу, беруть за основу Норми надбавки ваги Перші 4 місяці Погана прибавка у вазі Подальший набір ваги Причини відхилень від норми Перше, що повідомляють про немовля, щасливі батьки род...