Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях

Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях Зміст:
 • Симптоми
 • Порядок і терміни
 • Допомога малюкові
 • Правила гігієни

Коли дитина з'являється на світ, у нього ще немає зубів. Протягом першого року в організмі малюка відбувається величенна кількість змін. У тому числі настає той період, коли починають з'являтися перші зуби у новонароджених. В цей час батьки часто втрачають спокій, так як протягом кількох місяців малюк вередує і не дає мамі і татові виспатися через випробовуваного дискомфорту. Коли ж очікувати такого і як допомогти дитині?

Симптоми

Визначити початок процесу прорізування зубів у немовлят дозволяють деякі специфічні симптоми. Завдяки їм, можна підготуватися до зміни поведінки малюка і почати використання різних хитрощів і допоміжних засобів для полегшення цього процесу.

Перші ознаки можуть з'явитися вже в 4-5 місяців після народження. В основному вони пов'язані зі зміною поведінки дитини.

В першу чергу це:

 • втрата апетиту;
 • припухлість ясен;
 • збільшення кількості слини;
 • занепокоєння, особливо в нічний час;
 • частий плач без видимої причини.

Також в деяких випадках у новонароджених виявляються такі симптоми:

 • розлад стільця (пронос або запор);
 • насморк;
 • кашель;
 • температура;
 • рвота;
 • диатез.

В цілому, якщо ці ознаки належать до появи зубів, турбуватися не варто. Однак консультація лікаря не буде зайвою, адже тривале порушення здоров'я може призвести до ускладнень. До того ж ці симптоми не завжди є наслідком того, що у дитини прорізуються зубки.

Одними з найбільш яскравих проявів того, що у дітей нарешті з'являються перші зубки, ставати те, що вони тягнуть до рота все, що потрапляє їм під руку. Це пов'язано в першу чергу з тим, що в них болять ясна і вони намагаються їх почухати. Для цього дитині потрібно пожувати який-небудь предмет. Також це дозволяє прискорити процес, адже, коли ріжуться молочні зуби, їм треба пробитися через м'які тканини ясен, а жування сприяє цьому. Тому, як тільки ви помітили така поведінка у вашої дитини, купіть йому спеціальну іграшку для жування і чекайте появи першого зубка.

Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях Коли у малюків ріжуться зубки, вони тягнуть в рот все підряд

Порядок і терміни

Часто перші зуби у немовлят з'являються у віці близько півроку. Варто зазначити, що розвиток дівчаток і хлопчиків відрізняється, останні трохи відстають із-за особливостей свого організму. До того ж зубки ріжуться у малюків не один рік. В нормі у дітей у віці до року налічується 8 зубків. Всі інші молочні з'являються в наступні півтора-два роки.

Немаловажне значення має і черговість прорізування. Також варто відзначити, що паралельно з'являються як молочні, так і корінні зуби. Саме для того, щоб не порушилася їх природне розташування, важливо, щоб дотримувалася правильна послідовність росту зубів.

Можна вивести наступну схему прорізування:

 • Центральні різці нижнього ряду – починають процес, старт припадає на 6-10 місяців.
 • Центральні різці верхнього ряду – з 8 місяців до року.
 • Верхні бічні різці – з 9 місяців до 13.
 • Нижні бічні різці – ріжуться довше, приблизно з 10 до 16 місяців.
 • Перші моляри. Для верхньої щелепи – 13-19, для нижньої – 14-18 місяців.
 • Ікла – 16-22 і 17-23 міс., відповідно.
 • Другі моляри – першими завершують свій ріст нижні, приблизно в 23-31 міс., а верхні – в 25-33.
Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях

Порядок прорізування може співпадати з появою одночасно декількох зубів. Переважно дотримується парність зростання.

На жаль, далеко не всі діти проходять цей етап без проблем. Може не тільки порушуватися порядок росту зубів, але і виникати деякі інші ускладнення. Найпоширенішими є такі:

 1. Адентія. Молочні або корінні зуби не ростуть, так як в десні відсутні їх зачатки. Це пов'язано з порушенням розвитку плода в утробі матері. Також може спостерігатися розвиток надкомплектних зубів.
 2. Ретенція. У цьому випадку зубки не ростуть унаслідок затримки термінів. Спровокувати таке може видалення зуба, його зміщення або порушення положення зачатка.
 3. Раннє прорізування. У такому разі процес починається приблизно з 3-х місяців. У більш рідкісних випадках немовля з'являється на світ вже з прорізаними різцями. Це індивідуальна особливість організму і ніякої загрози, крім підвищеної схильності до ураження карієсом, це явище з собою не несе.

Для того щоб бути спокійною, краще звернутися до педіатра при виявленні збоїв в термінах або інших проблем.

Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях Якщо виникли питання з приводу прорізування зубів у малюка, супутніх симптомів і т. д. завжди можна звернутися за допомогою до фахівця

Допомога малюкові

Для того щоб полегшити процес появи зубів і зменшити занепокоєння малюка, батьки можуть використовувати різні прийоми і методи. Першим з них є контакт матері і дитини. Особливо це стосується немовлят. Їм потрібно частіше давати груди, брати на руки і розмовляти з ним ласкавою тональності. Постарайтеся відволікти дитину від неприємних відчуттів. Це може бути пісня, гра, цікавий йому предмет або іграшка.

Так як малюки в цей період особливо часто лізуть в рот руками і гризуть будь-які попалися їм предмети, намагайтеся підтримувати чистоту в будинку і стежити за гігієною дитини. Для того щоб прискорити зростання зубиків, можна купити спеціальні іграшки-прорізувачі. В основному їх виготовляють з силікону. Вони можуть бути різного рівня жорсткості, бути гладкими або мати м'які масажні шипи. Такі пристосування не тільки цікаві дитині в якості розваги, але і дозволяють масажувати ясна, чесати їх і покращувати кровообіг.

Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях Щоб немовля було легше пережити період прорізування зубів, варто купити спеціальні іграшки-прорізувачі. Їх існує багато видів: з охолоджуючим ефектом, з масажними шипами і т. д.

Якщо покупна іграшка виявилася малюкові не цікава, можна замінити її іншими предметами. Наприклад, можна дати пожувати немовляті варену моркву. Дуже часто батьки дають їм сушку. У жодному разі не можна залишати дітей без нагляду, так як вони можуть примудритися відламати шматочок і вдавитися їм.

Радимо почитати:Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцяхВарто давати пустушку новонародженому?

Також батьки не повинні забувати робити масаж ясен. Для цього потрібно заздалегідь вимити руки. Можна використовувати чисті медичні рукавички або напалечники. Суть масажу полягає в постукуванні і кругових рухах по десні.

Також для зменшення больових відчуттів можна використовувати мазь або гель з охолоджуючим ефектом. Додатково такі препарати дозволяють провести дезінфекцію ротової порожнини. Це дуже важливо, адже в цей період дуже легко занести інфекцію, особливо якщо дитина постійно чухає ясна.

Коли у дітей перші зубки ріжуться, прийнято дарувати срібну ложечку. Ця традиція має цілком раціональне пояснення. Справа в тому, що за допомогою такої ложечки можна не тільки охолодити запалені ясна, але і знезаразити їх завдяки властивостям срібла.

Можуть прийти на допомогу і різні народні засоби. Найпопулярнішими є такі:

 1. Мед. Їм змазують набряклі ясна. Слідкуйте за тим, щоб мед не спровокував у дитини алергічну реакцію.
 2. Сода. З допомогою розчину води обробляються десна для знезараження і зняття запалення. Для цього потрібно змочити в ньому марлевий тампон. Ні в якому разі не можна використовувати порошок у нерозведеному вигляді.
 3. Коріння. В основному використовуються цикорій або суниця. Потрібно ретельно очистити корінці і дати їх малюкові трохи пожувати.
 4. Пустирник. На його основі готують відвар, який знімає хворобливі відчуття.

Перед тим як давати дитині будь-яку з представлених засобів, а також перед використанням аптечних препаратів, необхідно обов'язково проконсультуватися у педіатра. Деякі рослинні компоненти можуть бути протипоказані у зв'язку з особливостями організму. Що стосується ліків, вони можуть викликати алергію або містити у своєму складі парацетамол, з яким потрібно бути дуже обережним.

Перші зуби у новонароджених: коли прорізуються, порядок зростання по місяцях Перша зубна щітка для малюка повинна бути високої якості і мати м'який ворс

Правила гігієни

Коли у дитини вже сформується набір зубів, потрібно буде подбати про гігієну ротової порожнини, адже карієс може дістатися сюди. У перший час батькам доведеться самостійно чистити зуби своєму чаду. Для цього потрібно придбати дитячу щітку з м'яким ворсом і спеціальну пасту.

Правильну методику вам лікар покаже і навчить, які рухи здійснювати щіткою для максимального ефекту. Коли дитина підросте, його треба навчити самостійно виконувати всі заходи щодо особистої гігієни.

Дотримання чистоти – це основна запорука здоров'я. Не допускайте попадання інфекції в організм немовляти і слідкуйте за відповідністю тимчасових термінів при прорізуванні зубів у малюка.

Схожі статті: