Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні

Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні Зміст:
 • Що таке омфаліт?
 • Причини виникнення
 • Різноманітність форм захворювання та його симптоми
 • Діагностика
 • Як лікують омфаліт
 • Наслідки
 • Профілактичні заходи
Мабуть, до обробки пупкової ранки новоспечені батьки ставляться особливо трепетно. Адже ні для кого не секрет, що поки вона не зажила, існує ймовірність попадання інфекції, а з нею і розвиток запальних процесів шкіри і підшкірних тканин. Якщо таке сталося, говорять про захворювання під назвою омфаліт пупка.

Які підводні камені таїть у собі цей медичний термін? І чому його лікуванням слід розпочати якомога раніше, та до того ж під керівництвом досвідчених лікарів?

Що таке омфаліт?

Омфаліт (від грецького omphalos — «пупок» + itis — закінчення, яке вказує на запалення) — це захворювання, що зачіпає переважно новонароджених дітей. Виявляється запаленням дна пупкової ранки, пупкового кільця з прилеглими до нього судинами, та підшкірної жирової клітковини в області пупкового кільця. Розвивається хвороба приблизно на 2-му тижні життя немовляти.

Омфаліт поряд з іншими патологіями неонатального періоду, такими як стрептодермія, епідемічна пухирчатка, зустрічається не так вже і рідко. Проблема в тому, що вчасно невилікуваний омфаліт діє руйнівно на організм, призводячи до таких наслідків, як перитоніт, сепсис, флебіт пупкових судин, флегмона. Тому, якщо ви виявили, що з пупком щось не так, відразу покажіть малюка лікаря, щоб не затягувати з лікуванням.

Причини виникнення

Єдина причина розвитку омфаліту — попадання інфекції через ранку пупка. Найчастіше винуватцями інфекційного зараження стають стафілококи або стрептококи. Рідше — грамнегативні бактерії, представниками яких є кишкова і дифтерійна паличка.

Як інфекція потрапляє всередину? Є кілька факторів, що провокують розвиток омфаліту:

 • Неправильна або недостатня обробка пупкової рани.
 • Недотримання гігієнічних норм під час догляду за немовлям: обробка пупка брудними руками батьків або медперсоналу, несвоєчасне обмивання малюка після того, як він випорожнився.
 • Догляд за дитиною здійснюється хворою людиною, здатним передати інфекцію повітряно-крапельним шляхом.
 • Розвиток пелюшкового дерматиту. Дитина тривалий час перебуває в забрудненому сечею або калом підгузку, шкіра потіє. Погіршують становище рідкісні купання і відсутність повітряних ванн.
 • Первинне зараження іншим шкірним інфекційним захворюванням, наприклад, піодермію або фолікулітами.
 • Вкрай рідко зараження трапляється безпосередньо під час пологів, коли перев'язується пупковий канатик.

Більшому ризику розвитку омфаліту схильні недоношені дітки, народжені у позалікарняних асептичних умовах (наприклад, домашні пологи), а також ті, у кого важко проходило внутрішньоутробний розвиток, обтяжене гіпоксією, вродженими аномальними патологіями.

Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні

Різноманітність форм захворювання та його симптоми

Омфаліт пупка, в залежності від ступеня тяжкості його перебігу, класифікують на катаральний, некротичний та флегмонозний. Якщо хвороба розвинулася на тлі інфікування пупка, омфаліт називають первинним. У разі, коли інфекція приєднується до вже наявних аномалій, таких як свищі, говорять про вторинному омфаліті. Розглянемо всі наявні форми більш докладно.

«Мокнучий пупок»

Сама «проста» форма захворювання, яка, до того ж, є найбільш поширеною, має найкращі сприятливі прогнози. Його загальноприйняте медичне назва — катаральний омфаліт. Як правило, пуповину залишок відпадає самостійно протягом перших 10-ти днів життя. В області пупкового кільця починає відбуватися епітелізація, тобто загоєння пупка. Формується кірочка, яка до кінця другого тижня висихає і теж відпадає, залишаючи чистенький гарненький пупок.

Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні Загоєння пупкової ранки проходить у декілька етапів

Однак якщо в ранку потрапила інфекція, місцеве запалення не дає їй як слід затягнутися. Замість цього виділяється серозно-гнійна рідина, іноді з домішками крові, і процес ранозаживления затягується ще на кілька тижнів. Періодично скоринки покривають кровоточить місце, але після їх відпадання належної епітелізації не відбувається. Саме таке явище й одержало назву мокнущего пупка.

Тривале запалення призводить до формування на дні випинання пупка, схожу на гриб, так званого фунгуса. І хоча фізичний стан новонароджених особливо не страждає: апетит гарний, дитина непогано додає у вазі, міцно спить і т. п. – навколо пупкового кільця спостерігаються почервоніння і набряклість, можливе підвищення температури тіла до 37-37,2 OC.

Флегмонозний омфаліт

Про даній формі захворювання кажуть, коли «мокнущему пупка» не було приділено достатньої догляду, і запалення поширилося на прилеглі тканини. Почервоніла шкіра супроводжується набряком підшкірної клітковини, з-за чого живіт здається дещо роздутою. Більш виразно помітний венозний малюнок в області передньої черевної стінки. Якщо до того ж спостерігаються червоні смуги, можливий розвиток лімфангіта — захворювання, при якому уражаються капіляри і лімфатичні судини.

Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні Якщо інфекція поширилася на околопупочные тканини, не займайтеся самолікуванням. Дитину повинен оглянути кваліфікований спеціаліст

Характерний симптом флегмонозного омфаліту — піорея. В процесі натискання в ділянці пупка виділяється гнійний вміст. На місці пупкової ямки можуть утворитися виразки. Подібні ускладнення позначаються і на самопочутті малюка: дитина погано їсть, вередує, часто зригує. Він млявий, стовпчик термометра стрімко росте вгору — до 38 OC.

Некротичний омфаліт

Саме несприятливий перебіг захворювання, але, на щастя, зустрічається досить рідко, в основному у ослаблених малюків з ознаками імунодефіциту та затримкою у фізичному і психоемоційному розвитку. Шкіра живота не просто гіперемована. Вона стає темно-багровим, місцями синюшного, оскільки нагноєння поширюється все глибше.

Радимо почитати:Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленніЧим обробити пуповину новонародженого?

У малюка немає сил боротися з інфекцією, тому хвороба рідко супроводжується підвищеною температурою. Швидше навпаки, вона нижче 36 OC, а сам дитина мало рухається, загальмована реакція. Будь-які ускладнення, небезпечні для життя немовляти, так як бактерії, потрапляючи в системний кровотік (так зване септичний зараження), можуть спровокувати розвиток таких захворювань:

 • остеомієліт — запалення кісткового мозку, а з ним і всі кісткові елементи;
 • ентероколіт — запалюється слизова кишкового тракту;
 • перитоніт — запалення очеревини та органів черевної порожнини;
 • гнійна пневмонія;
 • флегмона черевної стінки (скупчення гною).

Лікування некротичного (гангренозний) омфаліту здійснюється тільки в лікарняних асептичних умовах, нерідко з хірургічним втручанням.

Діагностика

Первинний діагноз ставиться відразу ж на прийомі під час огляду малюка педіатром, лікарем-неонатологом або дитячим хірургом. Однак, щоб переконатися у відсутності ускладнень, про які ми раніше говорили, додатково призначається проведення інструментальної діагностики:

 • УЗД органів черевної порожнини;
 • УЗД м'яких тканин;
 • рентген черевної порожнини з оглядовим дослідженням.

Навіть якщо діагноз був поставлений неонатологом, дитину обов'язково оглядає дитячий хірург.

Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні Огляд малюка дитячим хірургом обов'язковий

Відокремлювана рідина, особливо з домішками гною, береться на аналіз (бакпосів) для точного визначення інфекційного збудника. Це важливо, адже визначивши, з якого роду інфекцією ми маємо справу, а також її чутливість до антибактеріальних засобів, лікар зможе підібрати ту групу антибіотиків, яка виявиться найбільш ефективною в лікуванні.

Як лікують омфаліт

В домашніх умовах лікують тільки просту форму омфаліту. Для цього необхідна місцева обробка пупкової рани до 4-х разів на день. Спочатку крапають 2-3 краплі перекису водню в рану і гігієнічними паличками забирається вміст. Потім відбувається сушка і одночасні антисептичні заходи: ранку обробляють яскраво-зеленим розчином, фурациліном, хлорофіліптом, діоксидином або 70% спиртом. Немовля купають у блідо-рожевому розчині марганцівки.

Омфаліт пупка у новонароджених та його правильна обробка при запаленні Попросіть патронажну медсестру показати вам, як правильно обробляти пупок

У важких випадках обов'язково призначення антибіотикотерапії, а також місцеве застосування антисептичних мазей (лінімент Вишневського, банеоцин) у вигляді накладення пов'язки на рану. Можливо обколювання антибіотиками безпосередньо вогнища запалення. Фунгус пупка прижигается за показаннями нітратом срібла (ляпісом).

На ранку можуть поставити дренаж — спеціальну трубку, по якій забезпечується хороший відтік гною назовні. За показаннями застосовують дезінтоксикаційні розчини внутрішньовенно, введення гамма-глобуліну, а також висічення (хірургічне видалення) некротизованих ділянок тканини. Гнійники також видаляють хірургічним шляхом.

Немовляті призначаються препарати для підвищення імунітету, вітамінотерапія.

Якщо лікар вважатиме за доцільне, застосовують фізіотерапевтичні методи лікування, такі як УФО, УВЧ-терапія або гелій-неоновий лазер.

Наслідки

Прогноз в лікуванні катарального омфаліту у новонароджених дуже сприятливий і закінчується повним одужанням. Що ж стосується флегмонозного або некротичного омфаліту, все залежить від того, наскільки швидко почнеться лікування та будуть використані всі можливі методи терапії. Ризик летального результату при септичних инфицированиях завжди високий.

Профілактичні заходи

Щоб уникнути подібного зараження, рекомендується відповідально підходити до догляду за новонародженим і дотримуватися всіх правил гігієни:

 • своєчасно міняти підгузник;
 • підмивати дитину за необхідності протягом дня;
 • щодня обробляти пупкову ранку перекисом водню, зеленкою до повного її загоєння;
 • всі маніпуляції по догляду пупка виробляти вимитими з милом руками;
 • якщо в ранці стало помітно гнійне відокремлюване або ж з'явилися ущільнення, не відкладаючи покажіть дитину лікарю.

Схожі статті: