Окружність голови новонародженого: норма розміру голови дитини по місяцях

Окружність голови новонародженого: норма розміру голови дитини по місяцях Зміст:
  • Нормальні показники
  • Як визначити розмір окружності голови
  • Можливі відхилення

Такий показник, як окружність голови новонародженого є одним з базових, завдяки якому відстежується правильність розвитку дитини в перший період його життя. Спеціально для цього були виведені нормативні діапазони для кожного конкретного віку.

Нормальні показники

Дитина з'являється на світ зовсім крихітним, але в перший рік його життя відбуваються значні зміни, зокрема фізичного плану. В тому числі і голова змінює свій розмір, що є показником нормального розвитку при дотриманні певних граничних показників.

Найбільш активною фазою таких змін можна назвати перше півріччя. В цей час зростання досить інтенсивний і за 1 місяць може додатися до 2 см в середньому. Починаючи з 4-го місяця ці процеси поступово сповільнюються. У дітей до року в зв'язку з такими змінами спостерігається поступове прийняття тілом правильних пропорцій. На 15 - 16 тижні обхват черепа повинен приблизно дорівнювати обхвату грудної клітини.

Щоб батькам було простіше орієнтуватися, була спеціально розроблена таблиця показників, яка демонструє, якою повинна бути окружність голови в розрізі кожного року окремо. Для першого року дані розбиті по місяцях, так як в цей період відхилення в декілька сантиметрів можуть стати досить значним приводом для занепокоєння.

Окружність голови новонародженого: норма розміру голови дитини по місяцях Контроль всіх параметрів розвитку малюка повинен здійснюватися під суворим контролем лікаря-педіатра

В середньому норма для новонароджених діток становить 35 см в обхваті черепа. В залежності від персональних особливостей анатомічної будови і розвитку плоду це число може мати відхилення в діапазоні 32-38 див. В подальшому потрібно стежити за тим, щоб щомісячний приріст відповідав стандартам. Так як ідеальних збігів практично не буває, відхилення можуть бути рівні 2-3 см від середнього числа. У недоношених діток зростання відбувається більш активно і поступово порівнюється зі звичайними даними.

Таблиця обхвату голови дитини в певному віці:

ПериодСредний показник, смНормальные відхилення, смМомент рождения34-3532-381 месяц36-3734-402 месяца37-3835-403 месяца39-4036-414 месяца40-4137-435 месяцев41-4238-446 месяцев43-4440-467 месяцев44-4541-478 месяцев4542-489 месяцев45-4643-4910 месяцев46-4744-5011 месяцев4745-5012 месяцев47-4846-5124 месяца49-5047-5136 месяцев50-5148-5248 месяцев5149-52

З 4-5 років окружність голови дітей практично повністю уповільнює своє зростання і її зміни стають малопомітними. Тим не менш, анатомічні зміни відбуваються і далі, аж до зрілості організму.

Як визначити розмір окружності голови?

Контролювати зміни в розмірах окружності голови новонародженого повинен лікар педіатр. Саме тому встановлюється графік обов'язкових відвідувань поліклініки для зняття базових метричних показників та огляду стану малюка.

Тим не менш, виявити, чи відповідають параметри дитини стандартним показникам можна і самостійно. Таблиця з готовими даними не завжди допомагає, адже для кожного маленького чоловічка зміни відбуваються в індивідуальному порядку. Щоб визначити, яким має бути розмір черепа у вашого малюка в той чи інший період, потрібно провести нехитрі розрахунки. За основу береться середній показник для піврічного віку. Потім потрібно додати або відняти потрібну кількість сантиметрів.

Окружність голови новонародженого: норма розміру голови дитини по місяцях

Норма приросту для дітей старше 6 місяців становить у середньому 0,5-1 см. Для молодших діток потрібно віднімати 1,5-2 см. Якщо ви вписуєтеся в межі відхилень, хвилюватися, швидше за все, немає підстав. Для того щоб усунути всі сумніви, в будь-якому випадку потрібно прийти на прийом до педіатра.

Можливі відхилення

На жаль, трапляються і такі ситуації, коли розмір окружності голови дитини не відповідає нормі навіть з урахуванням допустимих коливань. Якщо є відхилення навіть в півсантиметра, є привід для занепокоєння.

Окружність голови новонародженого: норма розміру голови дитини по місяцях Відхилення в розмірах окружності голови можуть бути при гідроцефалії у малюка

Можна виділити кілька основних причин виникнення таких відхилень у маленької дитини. Яка саме з них викликала за підсумком порушення у фізичному розвитку, може визначити тільки лікар після ретельного обстеження.

Радимо почитати:Окружність голови новонародженого: норма розміру голови дитини по місяцяхКоли у новонароджених заростає джерельце?
  • Спадковість. Якщо у батьків або найближчих родичів розміри голови більше або менше норми, це може передатися і дитині. Приводу для занепокоєння в такому разі немає. Гірше, якщо в роду зустрічалися патологічні зміни черепа.
  • Родова травма. При проходженні родових шляхів малюк зачіпає кістки і тканини матері, що може призвести до появи набряку. Найчастіше він проходить у перші добу, причому самостійно. У дітей, що з'явилися на світ шляхом кесаревого розтину форма голови ближче до нормальної і не зазнає зміни обсягів.
  • Вроджені патології. Набагато гірше, якщо причиною відхилень стали вроджені патології. В основному на увазі маються гідроцефалія і мікроцефалія. У першому випадку розвивається так звана водянка головного мозку: джерельця розбухають, череп збільшується в розмірах, може проступати венозна сітка.

В поодиноких випадках це призводить до неврологічних порушень і летального результату. У другому ж випадку ситуація складається навпаки. Джерельця залишаються закритими, а розміри черепа відрізняються від норми в меншу сторону. Це захворювання гальмує зростання голови дитини.

Щоб запобігти більш серйозні наслідки, потрібно регулярно відвідувати лікаря-педіатра та стежити за відповідністю метричних показників стандартам.

Схожі статті: