Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання)

Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання) Зміст:
 • Що таке дакріоцистит
 • Причини непрохідності
 • Симптоми
 • Діагностика
 • Способи лікування
 • Профілактика
Чи знаєте ви, що немовлята плачуть без сліз? Так відбувається, тому що у внутрішньоутробному перебування функцію сліз бере на себе навколоплідна рідина, а сам носослізний канал знаходиться поки на стадії дозрівання.

Однак через кілька тижнів після народження слізний проток відкривається. А як бути, якщо визначена непрохідність слізного каналу у новонароджених і які небезпеки з цим пов'язані? Давайте дізнаємося.

Що таке дакріоцистит

Дакріоцистит — це стан, коли відтік сльози не може відбутися природним шляхом в силу різних причин, із-за чого око запалюється. Головною причиною такого запалення є непрохідність слізного каналу. Ми зрозуміємо, чому так буває, якщо розглянемо анатомію очі.

Слізна залоза порційно виробляє сльози, які, омиваючи очей, стікають до внутрішнього куточка, де розташовуються верхня і нижня слізні точки. Проходячи через них, сльоза потрапляє у слізний проток, а потім у слізний мішок. Далі подорож триває слізно-носового каналу безпосередньо в порожнину носа.

Під час внутрішньоутробного розвитку носослізний канал перекритий желатинообразной пробкою, або плівкою, яка не дає околоплодным вод потрапити в дихальні шляхи, а також в зоровий апарат. З першим криком малюка плівочка, що виконала свою роль, розривається, тим самим надаючи можливість працювати зоровій системі як годиться.

Але іноді розриву не відбувається. Утворився сльозам доводиться шукати обхідні шляхи або перебувати в стані застою. Закупорка слізного міхура призводить до скупчення рідини в мішку, він забитий, набухає, запалюється і стає благодатним грунтом для інфекцій, що люблять тепло та вологу.

Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання) «Відпрацьована» сльоза долає певний шлях, перш ніж вийти з організму. Якщо на цьому шляху виникає закупорка, можливий застій і розвиток запалення

Подібна проблема зустрічається у 2-4% немовлят. Щоб ефективно і якомога швидше допомогти дитині позбутися від неї, важливо знати, як такий стан проявляється, а також які основні принципи його лікування.

Причини непрохідності

 • Вроджена непрохідність. Занадто щільна слизова плівка перекриває дренажну систему. Вона може самостійно розсмоктатися протягом перших місяців життя. Якщо цього не відбувається, вдаються до бужированию.
 • Приєднання інфекції. Будь застій рідини в теплому місці — живильне середовище для бактерій. Так розвивається запалення носослізного каналу (дакріоцистит).
 • Патологічне формування і зростання носової кісточки тисне на слізний проток і може перекрити його.
 • Пухлини носа, обличчя; наявність кісти або каменів у протоці.
Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання)

Симптоми

Поки у малюка не з'явилися сльози, патологічний стан протікає безсимптомно. Через час патологія дає про себе знати ознаками, дуже схожими з кон'юнктивітом. Вони спостерігаються, як правило, тільки на одному оці:

 • сльозотеча; очей залишається надмірно вологим практично весь час;
 • на внутрішньому куточку ока утворюються жовто-бурі виділення, вони склеюють вії вранці;
 • повіки набрякають, червоніють;
 • в складних ситуаціях з очей виділяється гній, є хворобливість при натисненні вздовж носа;
 • краплі з антибіотиком допомагають лише тимчасово, після закінчення лікування симптоми відновлюються.
Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання) Щоденна гігієна вічко — перший крок на шляху до одужання

Якщо ви виявили у новонародженого малюка подібні ознаки, перше, що потрібно зробити, – звернутися до лікаря. Остаточний діагноз і тактику лікування вибирає саме він.

Діагностика

Існує кілька діагностичних методів, що дозволяє напевно встановити, чи є закупорка слізних каналів.

Радимо почитати:Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання)Чому гноїться очей у новонароджених?
 1. Проба Веста. В обидва ока закапують по краплі барвника — нешкідливого розчину флюоресцеїну або коларголу. В ніс вставляють пухкий ватний тампон і засікають час. З самого очі барвник в нормі зникає за 3-5 хвилин. Через 5 хвилин після початку процедури тампон щохвилини витягується пінцетом з носа, щоб зрозуміти, за який час відбудеться його фарбування. При позитивному результаті тампон забарвлюється за 7 хвилин. Якщо ж пройшло більше 10 хвилин, тест вважається негативним.
 2. Тест з флюоресцентним барвником. Розчин з барвником закапують у очі по 1 краплі. Через 15 хвилин офтальмолог дивиться на кон'юнктиву через особливий синій світло. У нормі фарби майже не залишається. Якщо ж її багато, дренажна система ока працює погано.
 3. Дакриосцинтиграфия. В око закопується контрастну речовину і потім робиться магнітно-резонансна томографія, комп'ютерна томографія або рентген. На знімку видно відсутність або наявність закупорки слізних каналів.
 4. Тест на виявлення культури мікроорганізмів і їх стійкості (або чутливості до антибіотиків. Якщо вміст гнійне відокремлюване, роблять посів, щоб визначити тип бактерії. Коли зразки розростаються на культурному середовищі, роблять тест на чутливість бактерій до різних протимікробних препаратів. Він дозволяє лікувати інфекцію максимально швидко і ефективно.
 5. Зондування. Металевий дріт проводять через протоку і таким чином визначають місце закупорки, відразу проводячи лікувальні заходи. Процедуру виконують під місцевою анестезією.

Способи лікування

Лікування буде залежати від причини виникнення патології та її тяжкості. Відносно новонароджених дітей терапія починається з проведення масажу. При необхідності, закопуються антибактеріальні очні краплі.

Масаж

Масаж слізного каналу у новонароджених призначає лікар. Він же пояснює і наочно показує, як його виконувати. Тому інформація про техніку та прийоми масажу наведена в ознайомлювальних цілях.

Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання) Виконують масаж в домашніх умовах, однак йому потрібно навчитися

Перед масажем руки ретельно миють, нігті коротко остригаются. Після цього робиться промивання вічко. Використовують відвар ромашки або фурацилиновый розчин (1: 5000). Ватний тампон змочують в обраній рідини і очищають вії, очну щілину, рухаючись від скроні в бік носа, від зовнішнього краю до внутрішнього, видаляючи залишки гною. Тільки після цього приступаємо до масажу слізного каналу у новонароджених:

 1. Вказівний палець (це важливо!) ставимо на внутрішній куточок ока малюка так, щоб його подушечка дивилася на перенісся.
 2. Легенько натискаємо на цю точку. Натискання повинно бути несильним (пам'ятайте: у малюка в пазухах носа вразливі хрящики), але достатнім для того, щоб сприяти пробиття плівки.
 3. Не перестаючи натискати, рухаємося пальцем вниз уздовж носика. Рух нагадує поштовх: різкий і впевнений. Досягнувши низу, зменшуємо натискання і повертаємося у вихідну позицію до внутрішнього куточка.
 4. Поштовхоподібних безперервних рухів в сумі має бути від 5-ти до 10-ти. Під час процедури вічко може виділятися гній або сльоза, що є доброю ознакою. Вийшов гній видаляють шляхом промивання і закінчують масаж.
 5. Останній етап — закопування в чистий розроблений око крапель.

Увага! Не використовують для лікування краплі, здатні кристалізуватися. Це додатково заважає слізної рідини нормально відходити. Кристалізується, приміром, 20% розчин сульфацила натрію (в народі — альбуцид).

Дитина може опиратися і плакати під час масажу. Як це не жорстоко звучить, але плач в даному випадку дуже до речі, адже дитина напружується, а під час напруги пробити пробку набагато легше.

Обговорення

Якщо пальцевої вібраційний масаж за два тижні не дав очікуваного результату, призначається процедура під назвою зондування, або бужування. Хоча вона класифікується як хірургічне втручання, не потрібно занадто хвилюватись. Вона нескладна, проходить в більшості випадків під місцевим наркозом і триває не більше 10-ти хвилин. Що вона собою являє?

Всі маніпуляції проводяться в кабінеті офтальмолога, що має належну кваліфікацію та досвід. Перед операцією додатково консультуються у ЛОР-лікаря, щоб виключити носові патології, такі як вроджене викривлення носової перегородки. Кров дитини перевіряють на згортання.

Непрохідність слізного каналу у новонароджених, її лікування (промивання) Іноді зондування — єдино вірний спосіб допомогти дитині

В дитячі очі закапують місцевоанестезуючі краплі, частіше всього 0,5% Алкаин. Він надійно знеболює практично відразу і діє протягом 15-ти хвилин. Часу цілком вистачає для всіх маніпуляцій. Спочатку за допомогою зондів Зихеля слізні канали розширюють. Потім використовують зонд Боумена (нагадує тонкий металевий дріт). Їм пробивають плівку і прочищають канал. Промивання проводять фізіологічним розчином та дезінфікуючими засобами. За допомогою проби Веста визначають, чи добре відкрився канал.

Щоб запобігти повторне звуження (таке може бути), призначають тижневий профілактичний масаж слізних проток і антибактеріальні краплі.

Батькам на замітку. Під час проведення операції малюк може плакати. Не думайте, він не плаче від сильної нестерпного болю. Просто нікому не приємно, коли в його очах «метушаться», та ще й при яскравому світлі хірургічних ламп. Звичайно, у кожного різний поріг чутливості, і відлуння болю можуть бути, але вони терпимі. Як тільки основні маніпуляції закінчаться, дитина заспокоїться.

Якщо діагностована непрохідність слізних проток і лікарі настійно рекомендують вам зробити бужування, не тягніть з рішенням довго. Найефективніше операція у дітей віком до трьох місяців, адже з часом закупорює плівочка грубіє. До 6-ти місяців пробити її набагато складніше.

Профілактика

Особливих способів профілактики не існує. Патологія найчастіше вроджена, тому вона або є, або її немає. Рекомендується своєчасно лікувати синусити і кон'юнктивіти, стежити за особистою гігієною, не терти брудними руками очі. При очних захворюваннях уникати перебування на вітрі, холоді або під прямими сонячними променями.

Схожі статті: