Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях

Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях Зміст:
 • Яку вагу, беруть за основу
 • Норми надбавки ваги
 • Перші 4 місяці
 • Погана прибавка у вазі
 • Подальший набір ваги
 • Причини відхилень від норми

Перше, що повідомляють про немовля, щасливі батьки родичам і друзям — це стать дитини, а також його ріст і вага. Чому ці цифри так важливі? Та тому що це одні з перших життєвих показників, здатні розповісти про розвиток і здоров'я малюка.

А чи так важливо, яка далі буде надбавка у вазі у новонароджених? Звичайно! І протягом першого року малюка неодноразово покладуть (посадять) на ваги, щоб відобразити його «досягнення» в кілограмах і грамах.

Яку вагу, беруть за основу

При народженні кожного малюка зважують і вимірюють його зріст. Через три-чотири дні, в день виписки, його знову кладуть на ваги. Навіщо? Справа в тому, що саме вага при виписці береться за основу, і від нього ведеться відлік по надбавці у вазі.

Фактори, що впливають на вагу при народженні:

 1. Загальний стан і здоров'я дитини.
 2. Спадковість. У високих і великих батьків часто народжуються здоровані. І навпаки, якщо батьки невисокі, худорлявої статури, дітки можуть з'явитися «мініатюрними».
 3. Підлогу. Помічено, що хлопчики при народженні важче дівчаток.
 4. Харчування під час вагітності. Якщо воно було калорійним, плід теж набирає у вазі.
 5. Фізичне і психічне здоров'я матері. Сюди можна віднести можливі стреси, перенесені жінкою під час вагітності.
 6. Шкідливі звички. Якщо мати курить, зловживає алкоголем або вживає наркотичні речовини, дитина, швидше за все, народиться з низькою вагою.
Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях Дівчатка зазвичай народжуються не такими великими, як хлопчики

При народженні нормальним вважається вага в діапазоні від 2800 до 3700 м, хоча ці цифри умовні і залежать від багатьох обставин. Приблизно на третю добу майже всі діти втрачають від 5 до 8% початкової маси тіла. Це так звана фізіологічна втрата ваги. Її причини в наступному:

 • виходить меконій (первородний кал);
 • відбувається втрата запасів вологи, таких необхідних, щоб благополучно пройти через родові шляхи;
 • відладжується режим харчування: перші дні молозиво — основна їжа немовлят. Воно виробляється у невеликій кількості, хоча за енергетичними показниками покриває необхідні норми.
Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях

Норми надбавки ваги: на що орієнтуватися?

Багато батьки задають питання: яка норма збільшення ваги у новонароджених? Поняття «норма» в цьому питанні досить відносно, але все ж її не можна ігнорувати. Насамперед, варто визначитися, чи перебуває дитина на грудному вигодовуванні або місячного малюка вже догодовують сумішами, а може, він і зовсім на штучному харчуванні.

Це важливо, оскільки діти-ті, хто на штучному кожен раз при годуванні отримують в пляшечці стабільний склад і обсяг. Багато таблиці надбавок розраховувалися саме з цим обліком, так як минулі покоління, на жаль, у більшості своїй, зросли на дитячих сумішах.

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) провела масштабні дослідження, на підставі яких були складені спеціальні таблиці по збільшенню ваги у дітей по місяцях, які перебувають на грудному вигодовуванні. Нижче представлена таблиця, що відображає показники збільшення маси тіла дітей до двох років.

Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях Таблиця по збільшенню ваги

Перші 4 місяці — самий активний набір ваги

Здоровий місячна дитина найбільш активно додає у вазі. Щотижня він набирає від 90 до 150 грамів і більше. Тому до кінця першого місяця немовлята важать на 400-1200 гр більше, ніж при виписці.

У новонародженої дитини на грудному вигодовуванні може бути велика надбавка — 1500-1700 р. Це не завжди погано: дитячий жирок, робить дитину пухким, є енергетичним депо, яке в свій час швидко витратиться. А поки він необхідний для правильного розвитку нервової системи, так як бере участь у миелинизации нервових закінчень.

Однак занадто стрімкий набір ваги може сигналізувати про серцево-судинних, ендокринних або ниркових захворюваннях. Тому в такій ситуації важливо не втрачати пильність і, при необхідності, консультуватися з лікарем.

Як би там не було, до двох тижнів життя малюк повинен відновити первісний вагу, зафіксований при народженні. Якщо втрати ваги в 5-8% не відновилися, потрібно вживати заходів.

Дитина на грудному вигодовуванні погано додає. Що робити?

Якщо за перший місяць малюк набрав близько 500 г, це допустимо, але все ж таки варто звернутися до консультанта по грудному вигодовуванню. Необхідно проаналізувати причину того, чому дитина мало додає.

Можливо, проблема в неправильному прикладанні до грудей. В такому випадку грудної дитина не отримує достатньої кількості молока. Тому слідкуйте, щоб дитина захоплювала не тільки сосок, але і ореол навколо нього.

Поекспериментуйте з положенням, можливо, під руку потрібно помістити опору, щоб було зручно тримати дитину. Годування не повинно бути болючим. Тріщини сосків теж підкажуть, що процес проходить не зовсім правильно.

Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях Годуючим мамам важливо навчитися правильно прикладати дитину до грудей

Якщо надбавка у вазі виявиться менше 500 м, без догодовування не обійтися. Зазвичай такі діти в'ялі, занадто багато сплять через нестачу сил, часто зригують. Педіатр підкаже, як краще всього догодовувати і в якому обсязі.

А коли надбавка склала менше 200 м, малюка госпіталізують. Реагувати потрібно швидко, оскільки при відсутності нормальної прибавки ваги страждає розвиток всіх органів і систем.

Як зрозуміти без ваг, наїдається малюк грудним молоком? Проведіть «тест на мокрі пелюшки». Якщо за добу ви поміняли 10-12 пелюшок, все в порядку. Якщо ж від 6 до 8, проконсультуйтеся з фахівцем по грудному вигодовуванню. Коли мокрих пелюшок менше 6 за добу, малюк, однозначно, недоїдає і потрібно вводити прикорм.

Стаємо старше, отже, активніше...

З 4 до 6 місяців дітки ще з більшою цікавістю пізнають світ, що виражається в їх рухової активності. Деякі з них намагаються сидіти самостійно і навіть повзати! Такі енергетичні витрати відображаються на вагах. Скільки ж додають дітки в цей час? У нормі – приблизно від 400 до 600 м за місяць.

Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях З часом вага набирається не так стрімко, як в перші місяці життя

З 6 до 9 місяців нормально, якщо малюк одужує на 300-500 р. А скільки ж складають наступні надбавки до року? Близько 100-300 р. Що і говорити, зараз саме час витрачати накопичену енергію, адже перед організмом поставлені абсолютно нові завдання: дитина навчається стояти та ходити.

Причини відхилень від норми

Якщо малюк не додає у вазі, це серйозний привід для занепокоєння. Можуть зустрічатися наступні причини:

Радимо почитати:Надбавка у вазі у новонароджених: норма і таблиця прибавки по місяцях Як зрозуміти, чи вистачає новонародженому грудного молока?
 1. Незбалансоване харчування. Іноді так відбувається з-за гіпогалактії (зниженого виділення молока). У таких випадках стимулюється лактація. Якщо не вдається досягти позитивного результату, переходять на змішане годування. Також на процес харчування впливає правильне прикладання до грудей та отримання дитиною повноцінного молока: як переднього (тамує спрагу), так і заднього (більш жирного і поживного).
 2. Погана засвоюваність їжі в шлунково-кишковому тракті. Лактазна недостатність, дисбактеріоз, така хвороба, як целіакія, призводять до поганого набору маси тіла. В таких випадках часто є проблеми зі стільцем (він пінистий, рідкий, погано переварений). Лікування призначає фахівець у цій сфері.
 3. Порушення обміну речовин. Гіпотиреоз, нестача вітаміну D, деяких амінокислот (наприклад, L-карнітину) призводять до поганого апетиту і, як наслідок, до зниження ваги. Зміна маси тіла тут як симптом. Лікувати ж потрібно саму хворобу, для діагностики якої звертаються до лікаря.
 4. Захворювання. Знижений імунітет у період хвороби призводить до поганого апетиту, адже організм витрачає всі сили на боротьбу з інфекцією. Такі зниження маси тимчасові, і після хвороби набір ваги піде як і раніше. А от якщо є ендокринні порушення або хвороби серця, лікування буде більш серйозним і тривалим.

Стежачи за цифрами на вагах, не забувайте, що будь-які таблиці і норми відносні. Вони не можуть відобразити індивідуальність розвитку кожного малюка. Тому батькам потрібна в цьому питанні врівноваженість. Якщо дитина веселий, активний, а відхилення незначні, можливо, це і є «ваша норма».

З іншого боку, не варто залишати без уваги тривожні ознаки, адже ви побачили, що зниження маси тіла або малий її набір можуть свідчити про збої в організмі дитини і вимагати втручання лікарів.

Схожі статті: