Набухання молочних залоз у новонароджених і мастопатія у грудних дітей

Набухання молочних залоз у новонароджених і мастопатія у грудних дітей Зміст:
 • Гормональний криз — що це?
 • Фізіологія або патологія: де межа?
 • Симптоми маститу
 • Лікування
 • Профілактика
Шлях адаптації до нового незвіданого світу для немовляти завжди непростий. Народжуючись, організм малюка перебудовується: змінюється спосіб прийому їжі, дитина вчиться самостійно дихати і багато іншого. З новонародженим в перші дні можуть відбуватися дивні речі: набухає груди, змінюється колір шкіри, з'являються якісь прищики на обличчі.

Все це лякає батьків і породжує масу питань про здоров'я і благополуччя дитя. Але багато хто з таких проявів цілком фізіологічні, і сьогодні ми поговоримо про набуханні молочних залоз у немовлят: які причини такого стану і як відрізнити норму від патології.

Гормональний криз — що це?

Статевим або гормональним кризом називають перехідний стан, пов'язаний з адаптацією дитини до навколишнього світу. І таку назву неспроста: у період внутрішньоутробного розвитку дитина отримує від матері велика кількість гормонів, які сприяють збереженню вагітності і розвитку плода. Однак після народження їх концентрація різко падає, що наочно можна побачити до кінця першого тижня життя немовляти.

Фізіологічна мастопатія в основному проявляється у новонароджених дівчаток, хоча набрякла груди зустрічається і у хлопчиків. Виглядає процес наступним чином: приблизно на 7-8 день шкіра навколо сосків трохи червоніє, а самі молочні залози стають трохи збільшено — до 3 см в діаметрі. Мізерні виділення, схожі на молозиво біло-сірого кольору, вважаються нормою.

Цікавий факт. Симптоми статевого кризу яскраво виражені приблизно у 75% новонароджених. Лікарі сходяться на думці про те, що його прояв потрібно розцінювати як здорове пристосування до життя поза утроби. І навпаки, ознаки кризу рідко зустрічаються у недоношених дітей, народжених з малою вагою.

До речі сказати, нагрубання молочних залоз — не єдина ознака статевого кризу. Можливі:

 • невеликі виділення з статевих органів слизового характеру, іноді навіть кров'янисті;
 • легка набряклість зовнішніх статевих органів;
 • гормональна висип на обличчі, так звані міліі, у вигляді світлих прищиків з білими крапками в центрі.
Набухання молочних залоз у новонароджених і мастопатія у грудних дітей Паралельно з набухання молочних залоз можуть з'явитися й інші ознаки гормонального кризу

Що робити батькам у такому випадку? Нічого особливого. Просто стежте за гігієною малюка, нічого не видавлюючи, щоб не занести інфекцію. Не варто прикладати різноманітні компреси з камфори або мазі за типом Вишневського. Все це може спровокувати появу мікротріщин на сосках або прилеглих до них шкірних покривах. Якщо виділення з грудної залози стали рясними, обов'язково покажіться лікареві.

Важливе правило! Під час гормональної перебудови слід утримуватися від тугого сповивання в області молочних залоз. Необхідно уникати будь-яких механічних пошкоджень і зайвих непорозумінь сосків, адже шкіра малюка дуже ніжна. Тоді протягом трьох тижнів всі ознаки кризи зникнуть без сліду.

Фізіологія або патологія: де межа?

Мастопатія може бути не тільки фізіологічній. Маленькі тріщинки на грудях новонародженого є відкритими воротами для інфекції (стафілококової, стрептококової або який-небудь інший). Якщо на тлі гормонального кризу відбулося інфікування, розвивається запалення і хвороба під назвою гнійний мастит. Оскільки імунітет дитини тільки формується, він не здатний самостійно побороти інфекцію.

Симптоми маститу

Радимо почитати:Набухання молочних залоз у новонароджених і мастопатія у грудних дітейГормональні прищі у новонароджених

Для маститу характерні наступні симптоми:

 • страждає, як правило, одна з молочних залоз;
 • заліза ущільнена, болюча при пальпації;
 • з кожною годиною нагрубання прогресує;
 • температура тіла піднімається до 38-39 OC, на її тлі можуть бути судоми з блювотою;
 • шкіра навколо запаленого місця гіперемована, гаряча;
 • дитина вередлива, погано спить, відмовляється від грудей;
 • з молочної залози виділяється гній.

Звернутися до лікаря слід при найменших ознаках, описаних вище, бо зволікання може призвести до скупчення гною і подальшого оперативного лікування. В подібних випадках обов'язково необхідна консультація дитячого хірурга.

Лікування

В залежності від ступеня тяжкості хвороби, лікар вибере тактику лікування маленького пацієнта. Якщо присутній тільки запалення (інфільтративна ступінь, без гною), призначаються антибактеріальні препарати, фізіотерапія, компреси напівспиртовий. Лікування проводять в стаціонарі під наглядом лікарів.

Набухання молочних залоз у новонароджених і мастопатія у грудних дітей Мастит не переплутаєш з фізіологічним станом

У випадку з гнійним маститом застосовують оперативні методи. Дітям всі розрізи проводять під загальним наркозом в радіальному напрямку. Після видалення гною в деяких випадках потрібно поставити дренаж для повного очищення рани. Також використовуються в лікуванні антибіотики (після будь-якої операції), накладання марлевих пов'язок з антибактеріальними просоченнями, вітаміни.

Тривалий ненадання допомоги дитині провокує розвиток флегмони (гнійно-запального процесу, що зачіпає підшкірну жирову клітковину) або навіть сепсису (коли інфекція потрапляє в кров). Це небезпечні стану для життя. Дівчаток треба особливо берегти від маститів, так як їх розвиток провокує закупорку проток грудної залози і негативно позначається на лактаційних здібності в період материнства.

Набухання молочних залоз у новонароджених і мастопатія у грудних дітей

Профілактика

Щоб не випробувати на власному досвіді всі «принади» такого стану, потрібно відповідально підійти до питання догляду за немовлям і дотримувати елементарні гігієнічні правила:

 • ретельно мити руки перед тим, як підійти до дитині, особливо після відвідування туалету і після вуличних прогулянок;
 • купати новонародженого кожен день;
 • регулярно підмивати його, своєчасно міняти памперси і пелюшки;
 • не підпускати до малюка людей, що хворіють на ангіну, ГРВІ, мають гнійні рани на тілі.

Отже, якщо у дитини набубнявіли грудей, аналізуємо ситуацію, ставлячи собі питання:

 • Набухла тільки одна заліза або відразу дві?
 • Є інші тривожні ознаки (температура, млявість, плаксивість, ущільнення в грудях)?
 • Моїй дитині менше місяця життя?
 • На обличчі з'явилися білі прищики?

Оцінивши ситуацію, ви зорієнтуєтеся, потрібна допомога лікаря або це фізіологічний стан, який скоро пройде.

Схожі статті: