Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовляти

Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовляти Зміст:
 • Грудне вигодовування
 • Штучне та змішане вигодовування
 • Коли додатково поїти малюка необхідно
 • Скільки води повинен випивати новонароджений
 • Яка вода підходить немовляті
 • Давати воду при гикавці?
Питання про допаивании немовля водою один з найбільш спірних в педіатрії. Безліч різних думок можна прочитати і на форумах, присвячених материнству. Одні лікарі-педіатри наполягають на тому, що немовля між годуваннями обов'язково необхідно напувати водою, інші кажуть, що він не потребує в ній, йому достатньо молока або суміші. Природно, розгублені матусі не розуміють, чи можна давати воду новонародженим. Давайте розглянемо це питання докладніше. Виявляється, питний режим новонародженого залежить від виду вигодовування.

Грудне вигодовування

Молоко: і їжа, і вода

Природа подбала про харчування маленького чоловічка. Грудне молоко – це цінний нектар для малюка. В маминому молоці міститься все, що необхідно для становлення імунітету і правильного зростання немовляти. У ньому присутні корисні речовини і вітаміни. Причому організм матері продукує молоко конкретно для того малюка, якого вона виношує.

У складі грудного молока поряд з білками, жирами, вітамінами і мінеральними речовинами міститься майже 90% води. Напевно, всі мами знають, що для втамування спраги дитини ідеально підходить переднє молоко, тобто те, що малюк починає смоктати першим. Після пиття йде, власне, харчування малюка – заднє молоко, що містить менше води, але більше поживних речовин і жирів. Таким чином, під час годування дитина і їсть, і втамовує спрагу.

Виходячи з цього, робимо висновок про те, що додатково поїти немовляти, якщо він харчується грудним молоком, не обов'язково. Більшість педіатрів світу в один голос говорять про те, що грудне молоко здатне в повному обсязі задовольнити всі фізіологічні потреби дитини в рідині. Тобто, якщо у дитини немає патологічних (неприродних) втрат рідини, то нічого йому не треба.

А що ж таке патологічні втрати рідини? Якщо дитина знаходиться в оптимальних умовах, не перегрівається, у нього немає проносу і блювоти, в кімнаті чисто, прохолодно і волого, ніякої додаткової рідини дитині пити не треба. А от якщо в кімнаті сухо, тепло, дитина потіє, перегрівається, то, природно, в такій ситуації негазована, некипяченая вода дитині необхідна.

Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовляти Новонародженого, який знаходиться на грудному вигодовуванні, одержує достатній обсяг молока і не втрачає рідину з неприродних причин, вода не потрібна

Спека і хвороби

Деякі мами запитують, чи потрібно в спеку або під час хвороби давати дитині воду. Відповідь однозначна: якщо грудного молока достатньо, то вода не потрібна. Тобто в жарку пору йому дають тільки груди. Якщо спека дуже сильна, а в кімнаті душно, то підтримати малюка можна обтиранням тільця вологою серветкою.

Лікувати також краще материнським молоком, адже в ньому містяться необхідні для грудничка антитіла. Однак лікуючий лікар може порекомендувати починати додавати в раціон воду в наступних випадках:

 • певні хвороби;
 • висока температура;
 • часті зригування;
 • розлади шлунка;
 • блювота.

Розчинити таблетку і заповнити втрату рідини також можна, використовуючи мамине молочко, а не воду. А ось брак грудного молока рекомендується заповнювати водою, попередньо порадившись з лікарем.

Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовляти

Штучне та змішане вигодовування

Як правило, годування або пригодовування дитячими сумішами потребує багато води для розщеплення білків, яких в адаптованої суміші більше, ніж у грудному молоці. Але і тут відповідь на питання, давати воду новонародженому, неоднозначний. Частина педіатрів вважають, що якщо адаптовану суміш розводити правильно, то вода йому не знадобиться. Потреба у воді зростає тільки в тому випадку, якщо малюк починає страждати запорами (нерідкими, до речі, на штучному вигодовуванні). Тому дитину не можна поїти водою, якщо він відчуває себе добре, в нього 10-12 сечовипускань в день і щоденний стілець.

Коли додатково поїти малюка необхідно

Є певні умови, які диктують необхідність допаивания грудного дитини незалежно від типу вигодовування.

Радимо почитати:Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовлятиЩо робити, якщо грудної дитина гикає?

Ознаки зневоднення

 • неспокійна поведінка;
 • млявість;
 • дратівливість;
 • мало сліз при плачі у малюка, очі при цьому западають;
 • суха, лущиться шкіра;
 • сухі мову і рот;
 • рідке сечовипускання (менше 10-12 пописов або 6 пелюшок в день);
 • темна сеча з сильним запахом.

Якщо спостерігається один-два з вищеописаних ознак, то, можливо, це ще не зневоднення. Але якщо малюк страждає від цілого комплексу ознак, то необхідно звернути на це особливу увагу. Швидше за все у нього зневоднення. У цьому випадку йому треба давати до двох чайних ложок води кожні 10-15 хвилин після годування.

Слід поїти малюка, якщо молоко мами дуже жирне. У цьому випадку шлунковий сік насилу справляється з його переварюванням, можуть виникнути запори і коліки. Тому педіатр може призначити дитині деяку кількість води. В результаті шлунковий сік стає менш густим, легше перетравлює їжу, проходять кольки та запори, відновлюється травлення і спокій малюка.

Як давати воду

Варто відзначити, що деякі матусі, які бояться за свою лактацію, не поспішають давати діткам випивати воду з пляшок, вважаючи, що після цієї тари малюк не візьме груди. Цей страх, в принципі, обґрунтована, хоча все завжди індивідуально. Так що, якщо пляшечка не влаштовує з цієї причини, воду можна давати новонародженому з ложки або зі шприца з прикріпленою голкою.

Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовляти Невеликий об'єм води краще давати дитині з ложечки

Скільки води повинен випивати новонароджений

Скільки води рекомендується випивати немовляті, вирішується в індивідуальному порядку. Коли дитина на грудному вигодовуванні, слід враховувати, що, якщо він вип'є багато води, на молоко у нього просто не вистачить місця в шлунку. Напившись води, він буде відмовлятися від грудей і недоїдати. Це може пошкодити дитині, позначитися на його здоров'ї і загальному розвитку. При такій дієті лактація у мами зменшиться і поступово зійде нанівець.

Але якщо вода йому життєво необхідна, то розрахувати її кількість для дитини до року можна за формулою: 50 мл на кілограм ваги. Не забувайте, що частина води малюк отримує з молоком. У добу для новонародженого нормою є до 120 мл води.

Питання про кількість води важливий, але особливо важливо знати те, яку воду йому давати.

Яка вода підходить немовляті

Якою повинна бути вода для малюка? Дитяча вода повинна бути безпечною, чистою, якісною. Вона не повинна бути якогось екстремального смаку, а повинна бути нейтральною. Ідеальна температура води — кімнатна (від 20 до 25°C). Вода повинна бути такої якості, щоб вона підходила і малюка постарше, і місячного немовляти.

Для пиття дітям можна давати:

 • просту кип'ячену воду;
 • фільтровану воду (фільтр повинен бути дуже хорошим);
 • бутильовану, призначену для новонароджених (продається в аптеках).
Можна і потрібно давати воду новонародженому, якою водою напувати немовляти Для очищення води для новонародженого добре використовувати фільтр мембранний зворотньоосмотичний

Давати воду при гикавці?

Гикавка у новонароджених — це норма, часте явище, зумовлене різким скороченням діафрагми і стінок гортані. Причинами гикавки можуть бути:

 • заковтування повітря при годуванні;
 • переохолодження;
 • спрага;
 • нервове перезбудження;
 • газики в кишечнику.

У більшості випадків від гикавки можна не позбуватися. Вона пройде сама. Коли вона мучить малюка довго і часто, то йому можна дати води, яку потрібно попередньо кип'ятити. Вона знімає спазм. Але перед тим, як він почне пити, перевірте, можливо малюка просто потрібно зігріти або покласти на животик теплу пелюшку для виведення газів.

Питання з водою, безсумнівно, складний, тому вимагає індивідуального підходу. Не варто впадати в паніку, якщо новонароджений мало п'є або взагалі не бажає пити воду. Значить, вона йому не потрібна. Насамперед необхідно дивитися за станом малятка, яке і буде відправною точкою, яка допомагає зрозуміти, чи потрібна йому вода.

Схожі статті: