Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити

Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити Зміст:
 • Користь масажу
 • Кому можна
 • Коли проводити процедуру
 • Протипоказання
 • Перш ніж почати
 • Скільки разів робити?
 • Як робити масаж немовляті
 • М'яч
 • Висновок
Про користь масажу написані трактати. А масаж для новонароджених — просто необхідність! Після дев'яти місяців ембріонального, практично нерухомого існування, йому ще важко пристосуватися до нашого світу. Тому ласкаві мамині руки, погладжують, похлопывающие крихту, допомагають йому подолати стресовий стан при адаптації. Тактильні відчуття приносять радість і відіграють важливу роль у спілкуванні грудних малюків і їх батьків.

Користь масажу

Масаж для новонародженого передбачає спеціальні прийоми з метою впливу на внутрішні органи. Масажні прийоми відомі цілителів з незапам'ятних часів. За допомогою погладжування, натискування, розтирання, пощипування, вібрації професійний масажист впливає на глибинні тканини по всьому тілу. Діючи на рецептори шкіри, м'язів, на рефлекторні точки, фахівець передає роздратування в центральну нервову систему. В результаті підвищується або розслабляється тонус, поліпшується робота систем організму. Тобто через дотики до шкіри масаж впливає на весь організм.

Це особливо благотворно для грудних дітей, тому що активізує фізичну, сенсорне, слухове, мовленнєвий розвиток. Стимулюються координація рухів і задатки уваги, нормалізується сон, поліпшується кровообіг.

У дитини до місячного віку чутливі аналізатори ще не повністю дозріли, а шкірний вже з'явився. Тому мамині дотику породжують руху і радісні емоції.

Кому можна

Перш ніж говорити про те, кому можна робити масаж, необхідно зазначити, що розрізняють профілактичний, лікувальний та лікувально-профілактичний масаж.

Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити Профілактичний масаж мама може навчитися робити сама. Його основи при першому візиті до малюка покаже патронажна сестра

Профілактичний призначається всім немовлятам, у яких немає протипоказань до нього. Такий масаж нерідко роблять самі батьки вдома. Так що, якщо ваше чадо здорово і весело, то на першому році життя спостерігає лікар обов'язково призначить щоденний масаж.

Лікувальний і лікувально-профілактичний робляться дитині професійним масажистом за призначенням лікаря. Ці масажі націлені на полегшення певних проблем зі здоров'ям.

Коли проводити процедуру

Дуже важливо врахувати, коли виконувати масаж. Проводити процедури слід у першій половині дня — з 8 до 15.00. Бажано через годину після годування, щоб малюк переварив з'їдене. На голодний шлунок не рекомендується робити масаж, так як дитина буде вередувати. Процедури проводяться тільки за умови гарного настрою малюка. При його невдоволення, примхи, плачі масаж скасовується.

Протипоказання

У деяких випадках дітям протипоказаний масаж. Наприклад, при таких станах:

 • високій температурі;
 • розладах ШКТ;
 • гострих респіраторних захворюваннях і інфекціях;
 • шкірних запаленнях;
 • рахіті;
 • грижах (пупкова, пахова);
 • вроджений порок серця.
Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити

Перш ніж почати

 1. Перш, ніж починати сеанс, провітріть і зігрійте приміщення до комфортної теплої температури, адже маля буде голеньким.
 2. Приготуйте рівну горизонтальну поверхню, прикрийте її пелюшкою або пледом.
 3. Якщо хтось із батьків збирається сам зробити масаж в домашніх умовах, то слід зняти з рук всі прикраси, ретельно вимити їх, підстригти і підпиляти нігті.

Передбачте все, щоб під час процедур не поранити малюка.

Скільки разів робити?

Малюкам до року масажик робиться 4 рази — кожен 3-й місяць. Пояснюється це просто: у визначені періоди життя дитини відбувається якісний стрибок у розвитку. Масаж допомагає закріпити нові уміння і навички.

Як робити масаж немовляті

До трьох місяців

Поки немовля не виповниться 1 місяць, масаж робити не рекомендується.

В 1,5-2 місяці робиться найлегший, щадний. Починати масаж новонародженому потрібно з погладжування ручок, пальчиків, ніжок, спинки, животика. Рухи легкі, м'які, без застосування сили і тиску.

Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити До 3-х місяців робиться найпростіший і щадний масажик: масажують стопи, животик і спинка малюка

Неквапливо, зі швидкістю руху лімфи 2 см/сек. проходьте по масажних лініях від кінчиків пальчиків ніг до голови.

 • Долоні, стопи і пальці гладять, обережно розминають, стимулюючи тим самим рефлекси і заспокоюючи дитину.
 • Погладжування животика за годинниковою стрілкою допомагають травленню.
 • Спинка масажується на відстані 1 см від хребта.

Обійдіть стороною область серця, печінки, лімфовузли пахв і під коленочками.

Бажано проводити масажні процедури у встановлений час за п'ять хвилин. Під час сеансу неголосно розмовляйте з дитиною, наспівуйте пісеньки, читайте нехитрі віршики. В кінці кожної процедури ласкаво похваліть малюка.

Після 3-4 місяців

Масаж для новонародженого малюка 3-місячного віку можна ускладнити. Додаються растирающие і розминають руху, а легкі поплескування викликають радісний гуління немовлят. Тепер тривалість сеансу збільшується на кілька хвилин. Якщо малюк любить ці процедури, то з часом їх можна довести до півгодини.

Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити Для малюків 3-х – 4-х місяців масаж ускладнюється: тепер масажуються ручки, ніжки, шия, живіт, спинка, груди, вушка і т. д. А також приєднується гімнастика і різні вправи Ручки і ніжки

Масаж починається з ручок і ніжок. Спочатку масажуються всі пальчики на руках, розтискаються і стискаються кулаки, м'яко розтираються зап'ястя. Пахви не задіяні.

Переходимо до ніжок: масажуючи стопи, пальчики, піднімаємося вгору до паху. Не натискайте на коліна, інакше можна пошкодити суглоби. Не рекомендується масажувати область під колінами і внутрішню поверхню стегон.

Животик

Животик дитині масажуємо погладжування за годинниковою стрілкою. Від середньої лінії животика розгладжуємо тіло ковзаючими рухами рук (одна вгору, інше вниз, не доходячи до пахової області.

Грудна клітка

Грудна клітка в 3-4 місяці ще дуже тендітна, тому масаж немовляті робимо, обережно погладжуючи рукою від грудини до плічок, потім до боків, не торкаючись грудних залоз.

Шия

Шийка дитині до року масажується, коли він лежить на животику. Легкими погладжуваннями ведіть від верхнього хребця до плічок, від затылочка до спинки. Якщо в цей час малюк піднімає або повертає голову, зупиніть масаж.

Спинка

Спинку дитині не масажуйте по хребту, а вздовж нього тильними сторонами долонь. Напрямки – вздовж і в сторони. Потім від стегон до куприка поглаживается попка.

Ще вправу: коли дитина лежить на кожному боці, проведіть пальцем уздовж хребта від тазу до шиї. Не по хребту, а вздовж нього, злегка натискаючи пальцем. Це викликає розгинання спинки і тренування м'язів спини.

Головка

Головка грудному маляті масажується дуже обережно, не торкаючись тім'ячка. Разом з головкою легенько пробіжіться пальцями по вушках.

Підтягування

Коли крихітка навчиться тримати голівку, відточуйте хватательное майстерність. З положення лежачи нехай він хапається за ваші вказівні пальці і потягується за них, щоб сісти.

Кроки

Підніміть дитину за пахви, злегка нахиліть вперед, щоб ніжками він упирався в горизонтальну поверхню. Подивіться, як маленький чоловічок починає переступати ніжками і робити кроки.

Головою вниз

Коли малюк лежить на животику, акуратно підніміть його за стегна вниз головою. Це викликає прилив крові до голови. Якщо дитині неприємно, не повторюйте вправу.

Гімнастика Радимо почитати:Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робитиЧому дитина 9 місяців не сидить?

Масаж новонародженим на третій місяць посилюється гімнастикою грудей, яка сприяє зміцненню м'язового корсета.

Вправи лежачи на спині:

 • ручки схрещуйте і розводите в сторони;
 • боксує ручками;
 • витягайте їх вгору і опускайте вниз;
 • коленочки разом, нарізно,
 • поперекатывайтесь з боку на бік.

3-місячного малюка потрібно викладати на животик. Це стимулює роботу травлення, швидше відводить гази, що є профілактикою кольок.

Поворот на животик

Після масажу живота і грудної клітки вчимо малюка повертатися зі спинки на животик.

Зверніть увагу малюка до яскравій іграшці і покладіть її збоку від нього, повторюючи вправи з обох сторін. Нехай малюк тягнеться за іграшкою.

6-9 місяць

Загальний масаж після шостого місяця змінюється і ускладнюється у зв'язку з тим, що малюк підріс і сам вже багато чого вміє. Зараз він вчиться повзати, координувати рухи. Час сеансу подовжується.

Масаж робиться з використанням старих прийомів, але додаються нові. Починається процедура з масажу рук, ніг, стоп. Далі приєднуються активні вправи.

Повзаємо

Коли малюк, яким йде 6-й місяць, лежить на животику, покладіть перед ним улюблену іграшку. Потім, потроху відсуваючи і підбадьорюючи, запропонуйте йому взяти іграшку. Якщо поверхня досить тверда, карапузик потягнеться і поповзе за іграшкою.

Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити Саме час вчитися повзати (одночасно це і корисна вправа для м'язів). У цьому вам допоможе іграшка. Покладіть її перед малятком на деякому видаленні, і малюк спробує дотягнутися до неї. В певний момент він обов'язково поповзе Стаємо на ніжки

Вправа називається «ходьба з малюком». Сенс вправи — навчити дитину тримати рівновагу. Спочатку тримаємо дитину за дві ручки, потім за одну. Кисті повинні бути на рівні плечей або нижче.

Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити Щоб малюк швидше навчився ходити, батькам потрібно водити його спочатку за дві ручки, а потім за одну

9-й – 12-й місяць

Починаючи з дев'ятого місяця, гімнастика ускладнюється. Тепер дозволяються вправи на піднімання ніг з положення лежачи, присідання, нахили вперед з положення стоячи і навіть нахил з поворотом, щоб дістати яскраву іграшку.

М'яч

Займаючись вдома, дуже добре використовувати м'яч для масажу. На питання про те, малюкам якого віку краще використовувати м'яч, відповідаємо: «З 2-го місяця».

 • Поки дитина маленька, просто покачайте його на м'ячі на животику.
 • Тримісячного покатайте на боці і спинці.
 • Шестимісячного малюка садять на м'яч, ставлять на ніжки.
 • А на 9-10 місяць дитина може робити кроки, тримаючись за м'яч ручками.
Масаж для новонароджених дітей до року: коли можна починати і як робити М'яч теж можна використовувати для масажу. Для це крихітку кладуть зверху на м'яч на животик і хитають

Висновок

Безперечно, масаж немовляті ефективно і правильно виконає масажист-профі, але якщо мама освоїть нескладну методику, як робити масаж новонародженому і сама буде займатися з малюком, то це принесе більше радості і задоволення від спілкування один з одним.

Схожі статті: