М'язова дистонія у новонароджених: причини і лікування цього синдрому

М'язова дистонія у новонароджених: причини і лікування цього синдрому Зміст:
 • Що таке «тонус»
 • Головне про м'язової дистонії
 • Причини розвитку
 • Вплив захворювання на розвиток
 • Лікування дистонії
Здоровий новонароджений при якісному догляді радує батьків гарним настроєм і горить бажанням пізнати новий для себе світ. Такий малюк легко пристосовується до рекомендованого режиму, любить купатися, відмінно переносить масаж і зарядку. Але іноді трапляється так, що дитина криком реагує на мамині дотику, м'язи рук або ніг надмірно напружені або, навпаки, занадто розслаблені. Це тривожний сигнал, який свідчить про порушення м'язового тонусу.

Що таке «тонус»

В ідеалі м'язи тіла дитини після довготривалого перебування в материнській утробі трохи «скуті», але при незначному зусиллі можна розігнути ніжки і ручки, розтиснути кулачок. Це варіант норми, іменований фізіологічним гіпертонусом. Такий стан при відсутності патологій і належному розвитку дитини продовжується до 3-3,5 місяців, іноді до півроку. М'язовий тонус обов'язково симетричний, тобто напруга м'язів як лівої, так і правої половини тіла малюка має бути однаковим.

Будь-які зміни, пов'язані з недостатнім, несиметричним або надмірним напруженням м'язів тіла свідчать про розвиток м'язової дистонії у новонародженого.

Головне про м'язової дистонії

Тонус вважається найбільш інформативною характеристикою при первинному огляді новонародженого невропатологом. При цьому лікар звертає увагу на положення тіла дитини, його руху, попутно визначаючи ступінь «напруженості» в м'язах допомогою примусового згинання-розгинання рук і ніг.

Якщо при огляді ручки і ніжки дитини щільно притиснуті до тіла, дитина чинить опір пасивним рухам, його м'язова активність надмірна, діагностують синдром м'язової гіпертонії, або гіпертонус. При цьому кількість імпульсів, що надходять з регулюють напругу м'язів відділів нервової системи, що перевищує норму. Ступінь вираженості варіюється від незначного опору примусового згинання-розгинання кінцівок до повної скутості і неможливості вплинути на спазмовані м'язи.

М'язова дистонія у новонароджених: причини і лікування цього синдрому Дистонія у новонародженого – стан, при якому м'язовий тонус непостійний і змінюється від гіпертонусу до гіпотонус, спостерігається асиметрія м'язового спазму (нерівномірне напруга різних м'язів тіла)

Коли ж новонароджений байдужий до будь-яких подразників, будь то обличчя матері або іграшка, його руки і ноги безвольно «висять» вздовж тіла, м'язова активність значно знижена, опір спробам лікаря примусово зігнути ручки або ніжки відсутня або слабко виражена, то це означає, що у немовляти гіпотонус, або, по-науковому, синдром м'язової гіпотонії.

Діагноз ставить невропатолог при візуальному огляді, а при необхідності проводять додаткові обстеження (нейросонографію, электроэнцефалографию, томографію та ін).

Причини розвитку

Тонус являє собою певне напруження м'язів тіла, необхідне для здійснення фізичної дії. Регулюється м'язовий потенціал різними відділами ЦНС, тому поява тонусу пов'язане з проблемами у функціонуванні нервової системи немовляти. Помилка може виникнути внутрішньоутробно або в процесі появи на світ, це може бути наслідком:

 • впливу несприятливих факторів у період вагітності (токсикози, стреси, хронічні захворювання матері);
 • прийому заборонених лікарських форм;
 • патологічного перебігу пологів (стрімкі пологи, зі стимуляцією, екстрене кесарів розтин);
 • розвитку внутрішньоутробної гіпоксії (кисневого голодування) плода та ішемії (труднощі кровопостачання тканин).

ДЦП, міопатії, спінальна м'язова атрофія, міастенія – ці захворювання супроводжуються м'язовою дистонією

М'язова дистонія у новонароджених: причини і лікування цього синдрому

Вплив захворювання на розвиток

М'язова дистонія при відсутності можливих страшних діагнозів і при забезпеченні адекватної підтримуючої терапії не чинить значного впливу на подальший фізичний розвиток або розумові здібності малюка. В окремих випадках спостерігається деяке відставання в розвитку дрібної моторики рук, яке компенсується з плином часу.

Однак при відсутності лікування можливі проблеми з освоєнням ходьби або з ходою. Так, якщо у малюка сильно виражений синдром гіпертонії м'язів, то при ходьбі він стає не на ступню, а на носочок, що в майбутньому стане причиною укорочення ахіллових сухожиль.

Лікування дистонії

Порушення м'язового тонусу можна мінімізувати за допомогою комплексного підходу, заснованого на таких факторах:

Радимо почитати:М'язова дистонія у новонароджених: причини і лікування цього синдромуЧому у новонароджених тремтить нижня губа
 • лікувальної гімнастики і декількох курсах масажу;
 • фізіотерапевтичних процедурах, спрямованих на зниження або, навпаки, стимуляцію тонусу;
 • водних процедурах;
 • медикаментозної терапії (при необхідності).

Обмеження рухливості дитини несприятливо позначається на його розвитку як на фізичному, так і на психічному рівні.

Працює м'яз споживає значно більше кисню і поживних речовин, ніж бездіяльна, тому будь-який рух сприяє поліпшенню кровопостачання тканин, тренує м'язи.

Одночасно в роботу включається нервова система, так як найменший рух вимагає синхронної узгодженості систем дихання, кровообігу і теплорегуляції. За фактом відбувається нормалізація нервових процесів, що викликають гальмування і збудження, дистонія проходить.

Щоденна гімнастика, яку може проводити і мама, стимулює розвиток крихти і допомагає заповнити дефіцит руху.

М'язова дистонія у новонароджених: причини і лікування цього синдрому Вправи на фітболі тонізують і сприяють формуванню м'язового корсету

І якщо для новонародженого, що страждає від проявів гіпертонусу рекомендовано комплекс, спрямований на розслаблення скутих м'язів, то в разі м'язової гіпотонії вправи повинні стимулювати розслаблені м'язи.

Масаж впливає на лімфатичну систему, поліпшує перебіг обмінних процесів, сприяє нормалізації травлення і розслабляє.

Водні процедури розслаблюють, знімають м'язову напругу, тому валеріанові, хвойні, соляні ванни рекомендуються дітям з порушеннями тонусу. Плавання з колом або при підтримці батьків без примусового опору сприяє ослаблення тонусу, відновлення нервової системи.

Медикаментозне лікування, як і фізіотерапевтичні процедури, призначає виключно невропатолог.

Батьківська любов і терплячі заняття допоможуть відновити нормальний тонус малюкам з незначними порушеннями досить швидко.

Схожі статті: