Лактозна недостатність у грудних дітей: симптоми, лікування, харчування

Лактозна недостатність у грудних дітей: симптоми, лікування, харчування

Лактозна недостатність є досить рідкісним, але досить серйозним захворюванням. Нею можуть страждати і дорослі, і малята. Найчастіше вона спостерігається у немовлят, так як ще не всі органи функціонують на повну силу. Справитися з цією недугою можна, але приступати до лікування потрібно негайно. У цій справі не можна покладатися на випадок і всілякі народні методи. Допоможе тільки кваліфікований фахівець.

Що це таке, види

Лактозна недостатність зазвичай виникає у грудних дітей внаслідок того, що в шлунку поки не виробляється достатня кількість ферментів, які відповідають за переробку молочних продуктів, які і є основою раціону малюка.

Саме недолік ферменту лактази перешкоджає нормальному переварюванню їжі і засвоєння необхідних організму речовин.

Лактоза – це молочний цукор. Він міститься в материнському молоці і в більшості дитячих сумішей. Якщо клітини, що виробляють лактазу, абсолютно здорові, але організм, тим не менш, повністю (алактазия) або у певній мірі (гиполактазия) не здатний засвоїти продукт, спостерігається первинна лактозна недостатність. Вона зазвичай спостерігається ще в дитячому віці. У цьому випадку стимулюється вироблення лактази і засвоєння лактози.

протягом усього життя людини може спостерігатися вроджена лактозна недостатність. Вона також піддається лікуванню. Але повністю позбавитися від неї навряд чи вдасться. Цей вид захворювання відрізняється тим, що збій у виробленні лактази відбувається на генетичному рівні. Тобто вона просто неможлива, так як клітини, які відповідають за цей процес, не функціонують. Це досить рідкісна різновид.

Третій різновид – вторинна лактозна недостатність. Вона виникає внаслідок перенесених хвороб ШКТ. Проблема найчастіше зникає після повного вилікування від первопричинного захворювання.

І ще один вид – це лактозное перенасичення. Це відбувається внаслідок надмірної вироблення грудного молока. Дитина швидко насичується і встигає випити лише переднє молоко, вміст лактози в якому значно вище. Тому рекомендується зціджувати надлишки, щоб запобігти підвищену концентрацію молочного цукру в материнському молоці.

Лактозна недостатність у грудних дітей: симптоми, лікування, харчування

Причини виникнення

Лактозна недостатність, як і будь-яке захворювання, провокується тими чи іншими явищами, які впливають на вироблення ферменту лактази. Вони можуть бути пов'язані з розвитком дитини, спадковою схильністю або ж бактеріями.

Основні причини недуги:

 • спадкова схильність – якщо один з родичів страждає подібним захворюванням, ризик передачі його у спадок значно збільшується;
 • генетичний збій – неполадки в організмі на генному рівні є серйозною проблемою, що ускладнює процес лікування, так як клітини не здатні повноцінно функціонувати;
 • недоношеність – органи не встигли сформуватися належним чином, тому синтез ферментів може бути тимчасово ускладнений;
 • дисбактеріоз – не налагоджена вироблення ферментів призводить до бродіння продуктів, споживаних малюком, що в свою чергу перешкоджає синтезу лактази;
 • алергічна реакція – деякі люди здатні перетравлювати лактозу, так як вона є для них алергеном;
 • віруси і бактерії – провокують збої в організмі;
 • перенесені захворювання – коліти, інфекції і навіть звичайна застуда може дати ускладнення і уповільнити вироблення деяких ферментів.

Точну причину нездужання малюка визначить лікар після проведення огляду і аналізів.

Відео про лактазной недостатності:

Симптоми прояву

Рано чи пізно лактозна недостатність дає про себе знати. При перших же ознаках потрібно звернутися до лікаря. Зазвичай вона проявляється у вигляді розлади травлення, підвищеному газоутворенні, примх малюка і занепокоєння.

Можливі симптоми лактозною недостатності:

 • здуття живота, підвищене газоутворення і метеоризм;
 • кольки – найчастіше виникають після або під час прийому їжі;
 • розлад стільця – дитина мочиться частіше 7 разів на день, при цьому стілець рідкий, пінистий, може містити слиз і залишки прикорму. Колір калу зеленуватий, з неприємним кислуватим запахом. Також може спостерігатися запор більше 2 днів;
 • часті зригування – спостерігаються навіть через довгий час після годування, можуть доходити до блювоти;
 • недовага – труднощі в плановому наборі ваги, а в особливо важких випадках його втрата;
 • неспокій під час годування малюк вередує і плаче, будучи голодним, кидає груди, підтискає ніжки, веде себе дуже неспокійно;
 • підвищений цукор – при аналізі сечі і калу виявляється підвищена концентрація цукру і кислот;
 • атопічний дерматит.
Лактозна недостатність у грудних дітей: симптоми, лікування, харчування Часто симптомами лактозною недостатності є здуття і коліки живота, що викликають занепокоєння і частий плач малюка

Деякі з цих ознак характерні для здорових новонароджених, тому точний діагноз визначить тільки фахівець.

Методи лікування

Лікування цієї недуги спрямоване на стимулювання вироблення лактази. Конкретні заходи призначаються після проведення аналізів та визначення виду недостатності.

Часто проводять аналіз сечі і калу немовляти. Для визначення вродженої форми недуги застосовують метод біопсії тонкого кишечника.

Для ефективного лікування лікар призначає ряд препаратів, які повинні приймати, як дитина, так і її мати. Вони стимулюють процеси травлення в організмі. Після налагодження природного процесу і нормалізації кількості ферментів, прийом препаратів припиняється. У важких випадках це буває неможливим, і людина змушена буде пити ліки все своє життя, або відмовитися від вживання молочних продуктів.

Лактозна недостатність у грудних дітей: симптоми, лікування, харчування Для лікування лактозною недостатності лікар призначає лікарські препарати та спеціальне харчування малюкові

Безпосередньо саме харчування дітей відіграє далеко не останню роль. Перед годуванням груддю рекомендується зціджувати переднє молоко. Необов'язково призначати відмова від грудного молока. Але варто відзначити, що перехід на прикорм відбувається дещо раніше, ніж зазвичай. Під час лікування краще використовувати прикорм дитини зі зниженим вмістом лактози. Існує ціла серія подібних продуктів від різних виробників та з різним рівнем змісту цього проблемного речовини. При особливо важких випадках непереносимості краще взагалі відмовитися від лактозосодержащей їжі.

Така проблема, як лактозна недостатність, при відсутності лікування може відбитися на повноцінному розвитку дитини. Фахівець призначить курс препаратів, підкаже оптимальний перелік процедур і заходів. Самолікування і безконтрольний прийом ліків неприпустимі.

Схожі статті: