Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати

Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати Зміст:
 • Симптоми хвороби
 • Класифікація
 • Ніж лікувати
 • Коли бактеріальний кон'юнктивіт
 • Коли вірусний кон'юнктивіт
 • Коли алергічний кон'юнктивіт
 • Про правильному закапуванні
 • Загальні принципи лікування
 • Профілактика
Мало кого в дитинстві обходить стороною таке захворювання, як кон'юнктивіт. Навіть дітки, з яких дбайливі батьки очей не зводять, не застраховані від того, щоб потерти очі брудними руками, а від пилу у вітряну погоду і зовсім не сховатися. Зважаючи на це, необхідно знати, як виявляється кон'юнктивіт у новонароджених і яким чином його лікують.

Симптоми хвороби

Кон'юнктивіт — запальний процес, що проходить у кон'юнктиві ока, простіше кажучи, запалюється слизова оболонка ока. Хоча повіки і слізна рідина створюють механічні бар'єри для проникнення інфекції, коли імунітет ослаблений, бактерії і віруси безжально атакують. Іноді захворювання має алергічну природу.

Хоча поки малюк ще не може сказати, що його конкретно турбує, але при даному захворюванні результат, як кажуть, неозброєним оком, а вірніше, на очах. Отже, ознаки кон'юнктивіту у грудної дитини:

 • очі червоніють, набрякають;
 • можливе утворення жовтих кірочок на століттях, особливо вранці, виділення гною з очей;
 • після сну повіки важко розкрити, вони буквально склеєні;
 • малюк вередує при яскравому освітленні з-за світлобоязні;
 • погано спить, апетит знижений.

Діти, що навчилися говорити, поскаржаться на біль, відчуття печіння в очах, ніби щось туди потрапило. Тимчасово погіршується зір, стаючи нечітким. У немовлят клінічна картина набагато виражене, ніж у дорослих: набряклість очей може поширитися на щоки, можливе підвищення температури тіла.

Класифікація

Кон'юнктивіт, безумовно, повинен лікувати лікар. Але якщо в силу обставин неможливо швидко звернутися за медичною допомогою, до лікарського огляду потрібно допомогти дитині. Для цього важливо знати види кон'юнктивіту, адже, залежно від збудника, лікування буде відрізнятися.

Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати

Бактеріальний кон'юнктивіт — є гній, злипаються повіки, кон'юнктива та шкіра навколо ока суха. Спочатку, як правило, запалюється тільки одне око, а пізніше інфекція перебирається і на другий.

Вірусний кон'юнктивіт — супутник ГРВІ, тобто виникає поряд з високою температурою, нежиттю і болем у горлі. Завжди поразка починається з одного очі, швидко переходячи на другий, при цьому відокремлювана рідина прозора і рясна. Вії не злипаються.

Алергічний кон'юнктивіт — з очей тече прозора рідина, дуже хочеться потерти уражену ділянку. Нерідко супроводжується частим чханням. Симптоми проходять, якщо прибрати алерген.

Чим лікувати

Якщо вчасно і правильно розпочати лікування, впоратися з хворобою можна за 2 дні. Проблема в тому, що для лікування місячної дитини підходять далеко не всі лікарські препарати.

Основу терапії складають промивання очей (якщо є гній), після чого використовують очні краплі в залежності від виду інфекції та віку пацієнта. Розглянемо, які ефективні засоби застосовують в лікуванні дітей до року.

Коли бактеріальний кон'юнктивіт

Радимо почитати:Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовуватиЗастосування розчину фурациліну для очей новонародженим

При бактеріальної інфекції використовують краплі від кон'юнктивіту, до складу яких входить антибіотик. До них відносяться:

 1. Флоксал. Діюча речовина — офлоксацин. Можна з народження. Вводяться по 1 краплі 4 рази на день.
 2. Тобрекс. Активний компонент — тобраміцин. Новонародженим – по 1-2 краплі до 5-ти разів за добу. Дітям постарше — кожні 4 години.
 3. Левоміцетин. Дітям до 2-х років застосовують з обережністю. У кон'юнктивний мішок закапують по 1 краплі з інтервалом в 5 годин.
 4. Ципромед (ципрофлоксацин). Дозволений для дітей з 1-го року. Закопують в залежності від ситуації, від 4 до 8 разів.
 5. Офтаквикс (левофлоксацин). Також в педіатричній практиці використовується для лікування дітей після 1-го року. Кожні 2 години по 1 краплі, але не більше 8 разів на добу.
 6. Альбуцид. Зверніть увагу, що Сульфацил натрію (аптечне назва Альбуциду) випускається в двох концентраціях: 20% і 30% розчин. Так от, дітям до року використовують тільки 20% форму. Не рекомендується починати лікування з цього ліки, так як при закапуванні виникає сильне відчуття печіння. Дитина не забуває біль, так що друге, третє і подальше закапування перетворяться на тортури і для малюка, і для вас. Вводять ліки по 1-2 краплі до 6-ти разів на день.
Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати Відмінний засіб, дозволений з народження

На ніч рекомендується закладати мазь, так як терапевтичний ефект від неї більш тривалий, ніж від крапель. Для самих маленьких підходить мазь флоксал та тетрациклінова очна (саме очна, та, у якій концентрація речовини 1%).

Коли вірусний кон'юнктивіт

Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати Інтерферон — захисник організму від вірусів

Противірусні краплі або містять у складі інтерферон, або речовина, що стимулює його вироблення. Група цих препаратів виступає як імуномодулятори, знімають місцеве запалення. Деякі з них діють як анестетики (зменшують біль). Кошти на основі інтерферону стимулюють відновлення уражених тканин.

 1. Офтальмоферон (в основі — альфа-2b рекомбінантний інтерферон). Димедрол і борна кислота, що входять до складу, додатково дають антигістамінний та протизапальний ефект. Можна лікувати новонароджених.
 2. Актипол (пара-амінобензойна кислота). Індуктор інтерферону, тобто стимулює виробництво свого інтерферону. В інструкції сказано, що клінічні випробування на дітях не проводилися, тому препарат можна застосовувати малюкам, коли очікувана користь перевищує можливий ризик.

Краплі з інтерфероном завжди зберігаються в холодильнику, тому перед введенням в кон'юнктиву нагрійте їх у руці до кімнатної температури.

Коли алергічний кон'юнктивіт

Запідозривши у новонародженого алергію, потрібно негайно звертатися до лікаря. Тільки раннє виявлення алергену зможе суттєво допомогти дитині, адже всі антигістамінні засоби знімають лише симптоми, але не усувають причину. Тим більше, що протиалергічні краплі мають вікові обмеження:

 1. Кромогексал (кромоглициевая кислота). Застосовують дітям після 2-х років, але з обережністю.
 2. Опатанол ® (олопатадин). По інструкції, дозволено з 3-річного віку. А на немовлятах дію лікарського засобу не вивчалося.
 3. Аллергодил (азеластина гідрохлорид). Застосовується у дітей з 4-х років.

Тому, якщо ви підозрюєте у новонародженого алергічний кон'юнктивіт, дайте йому антигістамін, наприклад, фенистил в краплях для прийому всередину, і відвідайте педіатра, а при необхідності і алерголога.

Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати

Про правильному закапуванні

 1. Новонародженим закапувати очі дозволяється тільки піпеткою з заокругленим кінцем.
 2. Укладіть немовляти горизонтально на рівну поверхню. Добре, якщо поруч буде «асистент», що фіксує голову.
 3. Якщо краплі «живуть» в холодильнику, не забувайте їх прогріти в руці. Перевірити температуру можна, капнувши на тильну сторону зап'ястя. Якщо немає відчуття холоду або тепла, приступайте до процедури.
 4. Попередньо вимитими руками відтягніть нижню повіку і капніть у внутрішній куточок 1-2 краплі. Вважається, що у кон'юнктивний мішок вміщається тільки 1 крапля розчину, решта піде на щоку. Але, оскільки дитина часто крутиться і не любить подібну процедуру, виробники радять вводити 1-2 краплі. Надлишки рідини промакиваются стерильною одноразовою серветкою.
Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати Ознайомтеся з технікою закапування крапель

Загальні принципи лікування

 1. Практично всі краплі мають обмежений строк зберігання після розтину. За цим потрібно стежити і не використовувати їх після закінчення терміну придатності.
 2. Навіть якщо уражений один очей, закопують ліки в обидва.
 3. Важливо, щоб піпетка при закапуванні не стосувалася очі, інакше вона інфікується.
 4. Навіть якщо дитина заплющує очі, капайте у внутрішній куточок між століттями. Коли він відкриє очі, ліки все одно потрапить туди, куди потрібно.
 5. Якщо в оці багато гною або слизу, спочатку виробляють очищення, інакше ніякі краплі не допоможуть: вони розчиняться у величезному скупченні бактерій. Очі у дітей промивають теплим відваром ромашки, чайною заваркою, розчином фурациліну або звичайною кип'яченою водою, використовуючи при цьому стерильну вату.
 6. Часте закапування в період гострого перебігу хвороби обумовлено тим, що при рясному сльозотечі ліки швидко вимивається, а значить, його дія припиняється через півгодини. З цієї причини на ніч ефективно закладання за повіки мазі: її дії вистачає до ранку.
 7. Лікування продовжують ще протягом трьох днів після того, як симптоми зникли.
Кон'юнктивіт у новонароджених і дітей до року: які краплі застосовувати Ромашка, маючи протизапальну дію, підходить для промивання очей. Для цього готують її відвар

Профілактика

Щоб як можна рідше хворіти кон'юнктивітом, потрібно дотримуватися простих правил гігієни:

 • щодня купати та мити дитину;
 • кімната, іграшки, а також постільні приналежності повинні бути чистими;
 • у новонародженого має бути особистий рушник, причому окреме для особи і для підмивання;
 • регулярно мити дитині ручки з милом, зокрема, після прогулянки; діток постарше варто з раннього віку привчати до правильного миття рук;
 • регулярно гуляти з дитиною на свіжому повітрі, чим більше, тим краще;
 • вживані продукти, особливо свіжі фрукти, ретельно миються;
 • дитяче харчування має бути збалансованим і повноцінним;
 • за можливості стежити, щоб дитина не тер очі брудними руками, особливо під час ігор в пісочниці;
 • регулярно провітрювати і зволожувати дитячу кімнату;
 • не контактувати з хворими дітьми.

Що й казати, лікування дітей завжди вимагає більшої концентрації уваги і зусиль з боку батьків. Але кон'юнктивіт можна швидко перемогти. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря, проявіть терпіння, і за 2-3 дні проблема буде вирішена.

Схожі статті: