Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят

Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят Зміст:
 • Вічка новонароджених
 • Що впливає на колір очей: головні фактори
 • Коли змінюється колір очей
 • Гетерохромія
 • Цікаві факти про колір очей
Коли в родині чекають на появу дитини, батьки уявляють, яким він народиться, на кого буде схожий, які у неї будуть оченята. Карі, як у тата, чи сірі, як у мами. Пам'ятаєте, в "Віднесених вітром" Ретт Батлер, розглядаючи свою маленьку Боні, сказав, що у неї блакитні очі, як прапор Конфедерації? А Мелані пояснила, що колір очей у новонароджених завжди блакитний.

Вічка новонароджених

насправді, це правда. Всі немовлята народжуються з блакитними або синіми зіницями, і тільки через якийсь час визначається їх справжній колір. Справа в тому, що діти з'являються на світло сформованими не повністю, ще не всі органи маленького чоловічка готові до роботи.

Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят Зіниці у новонароджених при народженні завжди мають блакитний колір

Так, райдужка очі спочатку не містить меланіну, тому при народженні вона блакитного, синього, сірого або зеленуватого кольорів. Меланін – пігментну фарбувальна речовина, що володіє функціями захисту від впливу ультрафіолету.

Поступово меланін накопичується в організмі і в райдужці. Необхідну кількість цього пігменту виробляється в залежності від спадковості та інших характеристик. Для фарбування в блакитний або сірий його потрібно мало, а для карих і чорних очей потрібно багато барвника. У кожної дитини це відбувається індивідуально, хоча у дітей з темною шкірою зіниці вже при народженні можуть забарвлюватися в світло-коричневі тони.

Тому з часом блакитні, сині, сірі або світло-зелені очі з-за фарбування меланіном темніють, і через 3-4, а іноді через 6-8 місяців, набувають колір, закладений геномом.

Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят На колір очей впливає кількість меланіну

Що впливає на колір очей: головні фактори

Не тільки очі, а також колір волосся і шкіри людини визначається кількістю меланіну (melas — від грец. «чорний»). Насправді, меланіни – це загальна назва. Вони бувають чорними, жовтими, коричневими.

Хроматофоры

Майбутній колір очей у новонароджених визначається за кількістю хроматофор з меланіном на передньому шарі райдужної оболонки (хроматофор – від грец. «хромос» — фарбую і «форос» — несучий). Природа розпорядилася так, що в світі переважають темні очі – карі і темно-карі. Темна райдужка містить більше меланіну, ніж блакитна, сіра, синя, зелена, навіть горіхова або бурштинова. Червоний колір очей обумовлений повною відсутністю меланіну в організмі. Це ознака альбіносів.

Гени і генетика

Наука генетика сьогодні з деякою часткою успіху пророкує, яким народиться немовля, на кого він схожий, яким він виросте. Існують схеми, які визначають колір очей новонародженої. Але потрібно пам'ятати, що з повною достовірністю цього не скаже ніхто, жодна схема. Дані схем тільки наближені до дійсності. Наприклад:

 • якщо у обох батьків очі одного кольору, то ймовірність його повторення у новонародженого – приблизно 75%;
 • якщо у батьків різні очі, то перевага більш темного можливо на 50%;
 • якщо у обох батьків світлі очі, то більш імовірно, що такий же колір очей буде і у новонародженого.

Спадкові чинники і шість генів з різною кількістю хромосом визначають колір очей. Різновидів квітів і відтінків безліч, а їх співвідношення у дітей і батьків дає велику кількість варіантів. Темний колір при злитті пригнічує гени світлого, що обумовлює домінування коричневого, темно-коричневого і чорного. Синій, блакитний, сірий, бурштиновий, болотний зустрічаються рідше, а найбільш рідкісні - зелений, жовтий і фіолетовий.

Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят

Національність

На те, якого кольору будуть очі, також впливає приналежність людини до свого народу. Так, корінні європейці зазвичай народжуються з сіро-блакитними, синіми і навіть темно-фіолетовими очима. Немовлята монголоїдної раси з'являються з зеленувато-карими оченятами, а діти негроїдної раси майже завжди народжуються кароокими.

Тому, природно, у різних народів спостерігається переважання конкретного кольору очей. Так, ознакою людей слов'янського походження прийнято вважати блакитні або сірі очі, а, наприклад, афро-американців – темно-карі.

Зелений колір зустрічається дуже рідко, і самі зеленоокі люди – турки. Від загальної кількості всіх людей із зеленими очима на планеті, 20% з них проживає в Туреччині.

Вірмени і євреї, наприклад, стверджують, що здавна вони були блакитноокими. Насправді, у зв'язку з переселеннями і змішування народів змінюється і колір очей. Адже це про росіян написав Єсенін С., що загубилася Русь в Мордве і Чуді.

Коли змінюється колір очей

Радимо почитати:Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлятЧому гноїться очко у немовляти?

З часу дитинства колір очей людини нерідко змінюється. Від блакитного або синього у новонароджених він переходить в той, який заклала природа. Формування кольору відбувається у кожної дитини індивідуально, можливо, до 3-4 років, а до 10-12 років вже фіксується справжній, остаточний.

Накопичення або зменшення кількості меланоцитів у райдужній оболонці робить колір зіниці темніше або світліше. Крім того, на райдужці можуть з'явитися пігментні плями. З віком кількість меланіну виробляється організмом все менше і менше, і колір очей змінюється, стаючи світліше.

Зміна тону очей може відбуватись навіть протягом дня. Відомо таке вираз: "очі потемніли". Так, вони темніють, наприклад, під час сильних стресів. Відображаючи освітлення, кольори одягу або фарби навколишньої природи, світлі очі приймають інший відтінок.

Гетерохромія

Іноді в житті спостерігається явище, яке називається гетерохромія, що в перекладі з грецького означає «різний колір». Тобто у деяких людей різна забарвлення кожного ока. Причина криється в збоях в освіті меланіну. Таке "разноглазие" може бути вродженим або набутим у зв'язку з будь-якою травмою, хворобою, а також від застосування очних крапель.

Колір очей у новонароджених, коли він змінюється у немовлят Гетерохромія — явище, коли у людини очі мають різну забарвлення

Гетерохромія підрозділяється на повну, при якій кожне око забарвлюється в колір, або секторну, коли райдужка забарвлюється секторами. Але найпоширеніша – центральна гетерохромія, при якій райдужка пофарбована в різні відтінки, зібрані кільцями навколо одного домінуючого кольору. Це дуже красиве «відхилення», багато людей навіть пишаються цим прикрасою. Однак, якщо у малюка різнокольорові зіниці, то все-одно бажано проконсультуватися з офтальмологом.

В середні століття, в часи інквізиції, людей з гетерохромией відправляли на вогнище. Досі існують забобони, що ці люди володіють силою і здатні захиститися від псування або пристріту. Насправді, люди з гетерохромией абсолютно звичайні, і якщо разноглазие не з'явилося після захворювання, то гетерохромія абсолютно нешкідлива.

Цікаві факти про колір очей

Американський вчений Уорти Морган опублікував цікаві дані про колір очей. За його версією, від цього залежить характер і поведінку людини.

 • Людина з темними очима в першу чергу реагує на колір предмета, а ясноокий – на форму.
 • Темноглазым подобається яскраве, червоне і жовте, а светлоглазым – холодну, синю і сіре.
 • Люди з темними зіницями частіше надходять спонтанно, вони емоційні, в той час, як люди зі світлим кольором краще вміють контролювати свої почуття. До того ж, вони добре орієнтуються в просторі.
 • Люди зі світлими очима постійно тримають дистанцію, а темноокі легко допускають оточуючих у свій особистий простір.
 • Володарі світлих очей слідують правилам внутрішнього стилю, а ті, у кого очі темного кольору, користуються загальними категоріями.
 • Блакитноокі люди мають науковим складом розуму, кароокі – ні.

З усього, про що йшлося у статті, можна зробити висновок про те, що визначити заздалегідь колір очей немовлят зі стовідсотковою впевненістю неможливо. Розглядаючи свій скарб, принесене з пологового будинку, тато і мама шукають в ньому схожість на себе, і рідко хто очікує побачити очі того кольору, що й у бабусі чи прадіда. У формуванні кольору очей, зовнішнього вигляду і внутрішнього світу майбутнього чоловічка беруть участь не тільки батьківські хромосоми, але і гени інших родичів, і глибинних коренів всього роду.

Схожі статті: