Коли новонароджений починає посміхатися: у скільки дитина це робить

Коли новонароджений починає посміхатися: у скільки дитина це робить Зміст:
 • Перші посмішки неусвідомлені!
 • Коли малюк почне посміхатися усвідомлено?
 • Посмішка як засіб спілкування
 • Які дії дорослих сприяють появі посмішки немовляти?
 • Як прискорити поява посмішки
 • Всі діти різні!
Кажуть, ніщо в світі не варто сльозинки дитини, і це так! А перша посмішка немовляти – це ні з чим не порівнянне щастя, яке запам'ятовується на все життя. Після того, як малюк в перший раз посміхнувся мамі і татові, вони готові забути все – безсонні ночі, капризи, втома, адже це справжня нагорода за їх турботу і любов.

Перші посмішки неусвідомлені!

Першу посмішку матуся починає фіксувати вже через кілька днів після народження малюка. Але необхідно розуміти, що перші 2-3 тижні свого життя діти висловлюють свої почуття несвідомо, рефлекторно. Поки що посмішка дитини — це всього лише сигнал про те, що йому добре, що він почуває себе комфортно. По суті, ми побачимо легке викривлення губ, схоже на посмішку, спрямований в нікуди і ні до кого не доходить. Малюк ще не сміється, це спонтанні, неконтрольовані прояви міміки його особи.

Коли малюк почне посміхатися усвідомлено?

Усвідомлена посмішка — явище більш пізніше. Щоб вона з'явилася, дитині потрібно «дозріти» фізично (десятки лицьових м'язів беруть участь у її появі), інтелектуально (вона є результатом складної роботи мозку), а також психічно. Щоб він почав посміхатися усвідомлено, йому потрібно навчитися обробляти одержувану інформацію ззовні.

Діти починають дарувати нам свої перші усвідомлені посмішки в різний час — все дуже індивідуально. Але не раніше кінця першого місяця. Тільки до 6-го – 8-го тижня, а то і пізніше, коли у новонародженого малюка більш або менш розвинеться зір, і він зможе сфокусувати погляд на мамі і татові, можна чекати перших емоцій радості і задоволення, що виражаються посмішкою.

Він починає відповідати на усмішку, на погляд матері, на її дотики, обійми. Посміхається під час годування, купання, сповивання. Чим більше спілкуватися з немовлям, агукати, будувати йому пики, тим швидше може з'явитися його перша посмішка. Коли новонароджений почне посміхатися цілеспрямовано, цього не пропустиш!

Коли новонароджений починає посміхатися: у скільки дитина це робить Посмішка дитини – це щастя для мами

Посмішка як засіб спілкування

Перші посмішки швидкі і швидкоплинні, адже дитина ще не вміє надовго концентрувати увагу на чому-небудь. Але поступово малюк починає відрізняти людину, яка піклується про нього, і відповідати йому.

Немовля 10-ти – 12-ти місяців від народження вже добре відрізняє живе від неживого. Це дає їй можливість емоційно реагувати на живий об'єкт – активно рухати і смикати ручками і ніжками при його появі, дивитися в очі. Педіатри називають це «рефлексом пожвавлення». Рефлекс пожвавлення свідчить про нормальному розвитку немовляти.

Багаторазові дослідження і спостереження за дітьми першого року життя показали, що вони починають посміхатися, як би відображаючи ласкаве звернення, міміку, посмішки матері та інших оточуючих. Такі посмішки є першими ознаками не тільки фізичного («я ситий, мені тепло»), але і емоційного спілкування («мені добре, я задоволений») з навколишнім світом.

Коли новонароджений починає посміхатися: у скільки дитина це робить

Які дії дорослих сприяють появі посмішки немовляти?

Чому деякі дії дорослих викликають посмішку у дітей? Цим питанням задавалися не тільки батьки, бабусі і дідуся, але і фахівці дитячої психології і педіатрії. Так, дитячий психолог, фахівець в області спілкування дітей з дорослими М. І. Лісіна, виявила закономірності активізації взаємодії в наступних ситуаціях:

 • дорослий знаходиться в полі зору дитини, але веде себе пасивно – новонароджений активно намагається привернути до себе увагу звуками, мімікою, рухами, причому, чим пасивніші дорослий, тим активніше дитина;
 • дорослий перебуває в полі зору дитини і посміхається – малюк пожвавлюється, намагається посміхатися у відповідь;
 • дорослий вступає в спілкування з дитиною за допомогою розмови – дитина реагує на промову кряхтением, гулением, іншими звуками;
 • дорослий вступає в спілкування за допомогою погладжувань, поплескування, інших дотиків – дитина завмирає, прислухається до відчуттів, він спокійний, може тривало агукати;
 • дорослий спілкується з дитиною комплексно, включаючи вербальний, тактильний контакт і посмішку – дитина заспокоюється, посміхається у відповідь.
Коли новонароджений починає посміхатися: у скільки дитина це робить За допомогою посмішки дитина виражає свій гарний настрій

Кожна мати інстинктивно відчуває своє чадо, що дає їй можливість застосовувати до нього не окремі елементи, а все в комплексі. Слова, вимовлені м'яким, ласкавим голосом, тихі ніжні пісеньки, душевні обійми, погладжування, легкі масажі, похитування, баюканья починають зароджувати в дитині перші комунікативні навички, які згодом допоможуть йому у спілкуванні в соціумі.

Малюк починає посміхатися частіше, якщо мама і тато розмовляють з ним з добрими інтонаціями, привертають до себе увагу ласкавою мімікою і ніжними дотиками. Це вже не просто фізіологічна реакція, а початок спілкування малюка, його вступ в осмислений контакт з навколишнім світом, взаємна зв'язок з живим істотою, словом, життєва адаптація.

Як прискорити поява посмішки

Радимо почитати:Коли новонароджений починає посміхатися: у скільки дитина це робитьКоли дитина починає чути?
 1. Прискорити появу першої посмішки допоможе ласкаве, радісне звернення мами та інших членів родини до новонародженого.
 2. Посмішка мами і тата – своєрідна «навчальна» програма для малюка, і не важливо, скільки місяців її починати застосовувати. Якщо він буде бачити кожен день усміхнені обличчя близьких людей, то невдовзі сам почне копіювати таку поведінку.
 3. Фактом є також те, що ті немовлята, батьки яких достатньо часу приділяли емоційній атмосфері спілкування, а саме носили малюка на руках, розмовляли з ним, співали дитячі пісеньки, розвивалися швидше, а значить і посмішка у них з'явилася раніше. Неймовірно, але такі діти починають випромінювати посмішки вже до 5-го тижня життя.

Отже, все дуже просто: для появи посмішки на обличчі вашої дитини необхідні увага, любов, інтерес до нього.

Всі діти різні!

Багато новонароджені діти усміхнені від природи, а від деяких малюків батьки чекають посмішки довго. Все залежить від темпераменту, характеру. Не варто лякатися, якщо малюк рідко посміхається. Можливо, це його природна особливість.

Перейматися проблемою варто тільки в тому випадку, якщо немовля не посміхається взагалі, а йому вже 2 місяці. Тоді рекомендується порадитися з педіатром.

Схожі статті: