Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини

Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини Зміст:
 • Симптоматика
 • Причини появи кишкових кольок
 • Продукти-провокатори
 • Чим небезпечні тривалі коліки
 • Як поводитися батькам
 • Чим допомогти дитині?
 • Які засоби можна використовувати?
Це явище зачіпає практично кожного немовляти, проте завжди приходить несподівано. Перші два тижні після народження батьки звикають до своєї нової ролі, до того, що вночі потрібно кілька разів прокидатися, проте в цілому стан малюка їх радує: він добре їсть та солодко спить.

Але тут, як грім серед ясного неба, з'являються вони: кишкові коліки у новонароджених. Звідки вони беруться? Як їх вчасно розпізнати? І головне, як з ними боротися. Це і є тема нашої статті.

Симптоматика

Наведені нижче ознаки характерні саме для кольок у новонароджених дітей. Отже:

 • Малюк пронизливо, іноді несамовито, кричить протягом кількох годин без перерви; у вечірній час настає кульмінаційний момент, коли в напрузі вся сім'я, а допомогти особливо нічим. При цьому вдень дитина їв з апетитом і ніщо не вказує на те, що він хворий.
 • Малютка підводить ніжки до животика, намагаючись таким чином зменшити спазми в кишечнику, обличчя червоніє.
 • Неспокійна поведінка майже завжди починається через деякий час після годування.
 • В животику спостерігається здуття, іноді відходять гази.
Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини Кольки — явище тимчасове. Вони обов'язково відбудуться

Згідно зі статистикою, подібне болісний стан зачіпає близько 70% новонароджених. Коліки у немовлят починаються приблизно на 3-ю – 4-му тижні життя і припиняються після 3-х місяців. Не всі немовлята однаково переносять напади болю.

Цікавий той факт, що частіше страждають від кольок первістки, причому серед постраждалих хлопчиків більше. Частково це пояснюється тим, що вагітна жінка, яка надмірно переживає за дитину, її здоров'я, а також як пройде процес пологів, відчуває стрес. Можливо, на рівні гормонів він впливає і на дитя.

Коліки у немовлят відбуваються практично щодня, тільки в одних вони виявляються від 3 до 5 годин на день з перервами, інших біль виснажує протягом 8 годин на добу (з тривалістю 1,5-2 години і короткими перепочинками), абсолютно вибиваючи з сил як дитини, так і його батьків.

досі медицина не знає справжньої причини того, чому з'являються кольки в немовлят, так само як і ефективного способу їх лікування. Є припущення з приводу їх виникнення. Існують і методи, що допомагають полегшити больові симптоми, але не прибрати їх остаточно.

Радує те, що коліки — явище тимчасове, рано чи пізно вони пройдуть. Ще один позитивний момент — у більшості випадків це не хвороба, а лише хворобливий стан, який треба пережити. При цьому дитина їсть з апетитом і добре набирає вагу. Тому для подолання такої життєвої трудності потрібно час і довготерпіння.

Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини

Причини появи кишкових кольок

Як уже було зазначено, справжня причина виникнення кольок досі неясна. Але відомі фактори, здатні провокувати і посилювати біль у маленьких дітей.

 1. Неправильний захоплення соска. Таке становище призводить до заковтуванню повітря, що якщо і не викликає коліки безпосередньо, так точно погіршує ситуацію. Проблема технічна. Як тільки малюк навчиться захоплювати весь сосок разом з ореолом (а ви йому в цьому допоможете), відчуття стануть менш болісними.
 2. Невідповідна соска на пляшечки при штучному вигодовуванні. Можливо, отвір занадто велика і просто потрібно поміняти соску. Також існують пляшечки з антиколиковым клапаном, що перешкоджають попаданню повітря в дитячий животик.
 3. Довге перебування в лежачому положенні. Так влаштований людський організм, що їжа (навіть з бульбашками повітря) швидше просувається по кишечнику і евакуюється з нього, коли людина перебуває у вертикальному положенні. А оскільки новонароджений більшу частину часу змушений лежати, виникають болі і спазми. Вихід — частіше носіть малюка на руках, після годувань тримайте його «стовпчиком», поки що потрапив всередину повітря не відійде.
 4. Перегодували. При зайвому кількості їжі ферменти не встигають її перетравлювати. Починається процес бродіння. В результаті все ті ж газоутворення тиснуть на стінки кишечника. Висновок — не перегодовуйте, зайва турбота тут ні до чого.
 5. Довго не припиняється плач. Досить серйозна проблема, нагадує замкнуте коло. Дитина, відчуваючи сильні болі, починає плакати, при цьому мимоволі захоплюючи чергові порції повітря, що призводить до ускладнення ситуації. Завдання – якомога швидше заспокоювати малюка всіма доступними способами.
 6. Коліки як симптоми хвороби. Іноді спазми в кишечнику у немовлят свідчать про наявність захворювання травного тракту. Наприклад, харчова алергія або проблеми з травленням на тлі лактазной недостатності супроводжуються коліками. Ентероколіти, характеризуються запаленням кишечника, також стають причиною дитячого плачу.
 7. Неправильно підібрана суміш. Дитячі кольки можуть бути наслідком годування занадто концентрованої або невідповідному сумішшю. Зважаючи на це педіатри рекомендують робити вибір в користь сумішей на основі кисломолочних продуктів, з невеликим вмістом заліза.
 8. Не дотримується дієта матір'ю. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, харчування матері безпосередньо впливає на самопочуття дитини грудного віку. Доведено, що молоко здатні проникати певні речовини. Тому важливо знати продукти, що викликають метеоризм.
Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини Частіше беріть дитину на руки, носячи вертикально

Продукти-провокатори

 • молоко (можна замінити на кисломолочні продукти);
 • сира або квашена капуста;
 • чорний хліб (альтернатива — хлібці з цільного зерна);
 • бобові (в якості джерела білка рекомендується вживати сир, нежирне м'ясо, сир в невеликих кількостях);
 • квас;
 • свіжі яблука, груші (як варіант, печені яблука).

Раціон годуючої жінки, безумовно, повинен бути різноманітним, можна їсти практично все і потроху. Але якщо улюблений дитина страждає від кишкових кольок, дієта перші три місяці повинна дотримуватися хоча б у плані перерахованих продуктів.

Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини При кольках у дитини вводиться тимчасове табу на певні продукти

Чим небезпечні тривалі коліки

Коли мучать кольки дитини досить тривалий час, з'являються нові негативні сторони такого стану:

 1. Нервова система малюка перевантажується, перезбудження призводить до нових спазмів кишечника і уповільнення його роботи. В результаті цього стінки кишечника розтягуються, біль посилюється.
 2. Тривалі спазми і біль можуть спровокувати порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, тому важливо визначити, чому виникають кишкові коліки і наскільки сильна їхня інтенсивність, щоб вчасно звернутися за консультацією до лікаря.
 3. Частий надривний плач, посилене газоутворення призводять до підвищення внутрішньочеревного тиску, м'язи очеревини знаходяться в напрузі. В результаті малюк може «накричати» пупкову грижу.

Як поводитися батькам

Знайома картина: дитина плаче і згинається від болю, а на його руках тримає крізь сльози мати, якій шкода і дитини, і себе (адже голова від крику розколюється). Що ж робити?

Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причини Мамі не можна втрачати самовладання

Під час нападу кольок тримайте себе в руках. Сльози ніяк не допоможуть, навпаки, дитина буде відчувати, що допомоги, навіть моральної, йому чекати нізвідки. Не зривайте з гнівом і криком на дитину. Він не винен, що йому погано. Найбільше він потребує вашої підтримки і турботи. Пробуйте різні методи по полегшенню болю і ніколи не здавайтеся.

Чим допомогти дитині?

Ось декілька прийомів для боротьби з коліками:

Радимо почитати:Кишкові коліки у новонароджених: що це таке, їх ознаки та причиниКропова водичка для новонароджених
 1. Робіть щодня масаж в області пупка круговими рухами за годинниковою стрілкою, погладжуйте живіт.
 2. Під час нападу прикладіть до живота тепло. Це може бути пелюшка, проглаженная праскою, тільки потрібно стежити, щоб вона не виявилася занадто гарячою. Як варіант, підійде мамина або татова тепла долоня.
 3. Перед годуванням викладайте малюка на животик, після — тримайте вертикально. Протягом дня частіше носіть його на руках, дотримуючись техніку носіння немовлят.
 4. Використовуйте для перенесення немовляти слінг — це і профілактика дисплазії тазостегнових суглобів, і рух, що добре позначається на роботі кишечника.
 5. Запросіть консультанта з грудного вигодовування, щоб переконатися в тому, що ви все робите правильно.
 6. Скористайтесь газовідвідною трубкою. На жаль, вона виявляється ефективною лише для відводу газів, що скупчилися в районі прямої кишки. Ті ж, що знаходяться безпосередньо в самому кишечнику, їй не підвладні.

Більш докладний опис методів усунення колік та правила прийому лікарських засобів описані тут.

Які засоби можна використовувати?

Існують два найбільш поширених і ефективних на сьогоднішній день ліки, що зменшують газоутворення у немовлят:

 1. Симетикон — інертна речовина, не впливає жодним чином на роботу самого шлунково-кишкового тракту. Воно лише зв'язує бульбашки газу між собою, перетворюючи їх в рідину, тим самим зменшуючи здуття. Представники: Еспумізан, Инфакол, Боботик.
 2. Препарати на основі фенхеля. Представники: Плантекс.

Підіб'ємо підсумок. Коліки у новонароджених — перше випробування, яке перевіряє на міцність материнські почуття жалості, любові до своєї дитини і турботи про нього. Це час плакати, причому нерідко всією родиною. Але наближається день, коли коліки зникнуть безслідно і настане час сміятися, адже ваш малюк ось-ось подарує вам першу посмішку.

Схожі статті: