Казки для новонароджених дітей до року і для немовлят

Казки для новонароджених дітей до року і для немовлят Зміст:
 • Коли починати розповідати казки немовляті
 • Чим корисні казки для малюка
 • Як вибирати казки
 • Як правильно розповідати казки немовляті
 • Казка як частина ритуалу перед сном
 • Як бути, якщо дитина звикла до маминих казками не засинає без них?
Всі з дитинства люблять казки. Ці історії повчальні та цікаві. У такій формі найлегше навчити дитину простим істинам – відрізняти добро від зла, допомагати ближньому, бути сміливим і не здаватися при невдачах. Але казки допомагають розвинути не тільки старших малюків, вони послужать добру службу і в спілкуванні з новонародженим.

Коли починати розповідати казки немовляті

Мами новонароджених діток часто зациклюються лише на догляді і годуванні малюка, забуваючи про те, що психологічному розвитку дитини необхідно приділяти значну кількість часу.

В такому ранньому віці для психологічного комфорту і правильного розвитку психіки малюкові необхідно постійно присутність мами. Потрібно частіше брати його на руки, розмовляти з ним. Іноді мамам важко говорити з дитиною, адже він ще не може відповісти, тому кращий вихід з положення – казки. Так, дитина буде чути мамин голос, а молода матуся не буде відчувати дискомфорту, підбираючи «тему для розмови» з немовлям.

Починати такі казки-розмови зі своєю дитиною можна прямо з самого народження. Малюк вже знає мамин голос, і йому приємно чути. Деякі психологи радять читати казки вголос навіть під час вагітності. Слух у малюка з'являється ще під час внутрішньоутробного розвитку, тому можна бути абсолютно впевненою в тому, що він чує мова і мами, і оточуючих.

З 4 місяців можна доповнити розповідання казок переглядом яскравих барвистих картинок в тему. До цього віку у малюків зір вже досить розвинене, і вони здатні, нехай ненадовго, але сприймати ілюстрації і вивчати те, що зображено на картинці.

Казки для новонароджених дітей до року і для немовлят Дуже добре, якщо казкові історії у віршах. Для дітей до року, та й взагалі будь-якого віку, ритм і рима приємні на слух і набагато легше сприймаються, ніж проза.

Чим корисні казки для малюка

Ця приємна процедура принесе колосальну користь дитині:

 • Спілкування з мамою (в тому числі і розповідання або читання казок) дуже благотворно впливає на психологічний розвиток дитини, роблячи його більш комфортним і правильним.
 • Коли дитина з народження чує мову дорослих, то це сприяє більш швидкому розвитку його власних мовленнєвих навичок.
 • Добрі казки формують правильне сприйняття навколишнього світу.
 • За допомогою казкових героїв дитина вивчає тварин, їх повадки.
 • Розповідання казок разом з переглядом книг розвиває зорові функції, сприяє фокусуванню уваги на предметі.
 • Якщо використовуються пальчикові іграшки або іграшки-рукавиці, то це хороша вправа для розвитку дрібної моторики.
Казки для новонароджених дітей до року і для немовлят

Як вибирати казки

До вибору репертуару необхідно ставитися дуже серйозно. На щастя, в російському фольклорі досить добрих історій, де немає насильства, наприклад, «Маша і ведмідь» (не плутати з відомим мультфільмом), «Ріпка». Саме такі дитячі казки потрібно вибирати. Багато психологів вважають, що навіть у настільки ранньому віці діти досить сприйнятливі на рівні підсвідомості, тому насилля, навіть незначне, в казках вкрай небажано.

Як правильно розповідати казки немовляті

Дуже важливо не тільки правильно підібрати історії, але і правильно розповісти їх грудним дітям.

Радимо почитати:Казки для новонароджених дітей до року і для немовлятПоведінка і навички дитини до 5 місяців
 • Голос повинен бути м'яким і плавним.
 • Не треба говорити дуже голосно. Це може налякати малюка.
 • не Можна розповідати монотонно, потрібно намагатися робити це з виразом.
 • Добре трохи міняти голос, коли говорять різні персонажі. Так, дітям легше сприймати сказане і розрізняти казкових героїв.
 • Добре задіяти не тільки мовні інтонації, але і міміку обличчя. Наприклад, можна супити брови, посміхатися.
 • Не сюсюкати або перекручувати слова. Мова повинна бути максимально чіткої і грамотної.
 • Для дітей старше 4-5 місяців можна поєднувати розповідання казок з наочною демонстрацією у вигляді іграшок (наприклад, таких, які надіваються на руку). Це відмінно різноманітить сімейне дозвілля. Можна залучити до таких «вистав» старших братів і сестер малюка або його тата.
 • Діти старше 6 місяців, як правило, сидять, тому їм можна не просто розповідати казку, а придбати яскраву барвисту книгу і читати історії, показуючи дитині дійових осіб на картинках.
 • Можна під час розповіді задавати питання малюкові, наприклад: «Де колобок? Покажи». При цьому треба показувати іграшку або картинку. Незабаром малюк буде сам вказувати на колобка. Так, дитина буде вивчати казкових персонажів і розвивати пам'ять.
Казки для новонароджених дітей до року і для немовлят Необхідно пам'ятати, що якщо казка носить роль заняття, то не потрібно перевантажувати малюка питаннями і складними завданнями. Так, дитина швидко втомиться і втратить інтерес. Насамперед, спілкування з мамою і казкові історії повинні приносити радість.

Казка як частина ритуалу перед сном

Багато психологів вважають, що проблеми з тим, щоб укласти малюка спати, легко вирішуються введенням в обіг спеціального ритуалу. Така процедура являє собою сукупність певних дій, які повторюються кожен день в один і той же час. Малюк з часом починає звикати до ритуалу, формується певний рефлекс, і проблеми з засипанням йдуть.

Ритуал може бути наступний:

 1. Купання.
 2. Масаж.
 3. Годування.
 4. Казка, під час якої малюк засинає.

Більшість мам і так це все роблять кожен день, але хаотично. Необхідно привести все в систему і зі сном у дитини не буде ніяких проблем. Краще починати все це робити прямо з народження. Місячна дитина набагато краще засне після купання, годування і невеликої казки, розказаної тихим голосом, ніж від часового виснажливого заколисування.

Казки для новонароджених дітей до року і для немовлят Перед сном краще не використовувати ніяких іграшок чи книжок, щоб нічого не відволікало дитину. Досить просто розповідати казкову історію тихим спокійним голосом, можна поєднати це з годуванням з пляшечки.

Як бути, якщо дитина звикла до маминих казками не засинає без них?

Якщо починати розповідати дитині казкові історії з самого дитинства, то він дуже швидко звикне і вже не буде комфортно почувати себе без них. Але іноді трапляються такі моменти, коли мамі необхідно відлучитися. У цьому випадку врятують аудіоказки та аудіокниги.

Зараз в дитячих магазинах можна знайти безліч готових аудіоказок на дисках. Сучасні мами можуть завантажити файли з аудіозаписом казок в інтернеті. Є навіть дитячі книжки, де при натисканні на кнопку маляті будуть розповідати історію, описану в книзі.

Проте якщо є час і бажання, можна зробити запис улюблених казок дитину своїм голосом. Це зовсім нескладно. Знадобиться комп'ютер, мікрофон і будь-яка програма з функцією запису голосу. Таким чином, записавши голос в аудіофайл, мама зможе сама включати його дитині чи це будуть робити родичі в її відсутність.

Казки – це те, на чому виросли багато поколінь дітей. Зараз багато сучасних варіантів розвитку новонародженої дитини, але не варто забувати про це приємний спосіб проведення часу, яке принесе багато користі і радості малюку.

Схожі статті: