Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робити

Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робити Зміст:
 • Необхідні приналежності
 • Туге
 • Вільне сповивання
 • Конвертик для прогулянок
 • Широке
Більшість батьків і фахівців педіатрії рекомендують сповивати новонародженого в перші тижні його життя. Для того щоб цей захід дало позитивний ефект, а не нашкодило дитині, необхідно правильно виконувати цю процедуру. Існує кілька базових способів закутывания немовлят пелюшки, кожний з який має свої позитивні і негативні сторони. Щоб краще розбиратися в цьому питанні, слід розглянути кожну методику більш докладно.

Необхідні приналежності

Перше, що спадає на думку більшості новоспечених батьків, навіщо сповивати дитину. Переважно це захід спрямований на обмеження хаотичних рухів та забезпечення комфорту малюка, в тому числі і в емоційному плані. До того ж пелюшка часто замінює підгузник.

Основні аргументи «за» і «проти» сповивання ви можете прочитати в цій статті.

Для того щоб отримати максимум користі і не нашкодити дитині, необхідно знати, як правильно сповивати новонародженого. Можна виділити кілька основних способів:

 • туге,
 • вільний,
 • широке.

Також варто враховувати такі способи, як укутування з ручками і без, з головою (конвертиком), з вільними ніжками і т. д.

Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робити

Сповивати новонародженого необхідно лише свіжі пелюшки. Враховуючи частоту їх забруднення, актуальним питанням є те, скільки пелюшок різного типу знадобиться хоча б на перший час. У пологовому будинку переважно використовують кілька байкових і ситцевих виробів, а решта замінюється одноразовими підгузками і комплектами. Вдома ж для першого місяця життя малюка вам знадобляться такі речі:

 • легкі ситцеві пелюшки;
 • байкові;
 • фланелеві;
 • вовняні;
 • флісові;
 • одноразові підстилки;
 • трикотажні.

Також можна придбати кілька пелюшок на липучках і готові конвертики. В холоду можна додатково використовувати для сповивання ковдру або дитячий плед.

Що стосується місця проведення процедури, це можна зробити прямо в ліжку, на дивані або на спеціальному пеленальному столику. Готувати дитину потрібно наступним чином. Для початку знімається стара пелюшка, з тіла забруднення змиваються. При необхідності обробіть присипкою місця, схильні до появи попрілостей: пахову область, пахви, шийні складки, згини кінцівок. На стіл простягається одноразова пелюшка, а поверх неї – тряпічная підкладка. Маніпуляції з основною пелюшкою виробляються у відповідності з обраним способом аплікації.

Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робити Сповивати малюка найзручніше на спеціально обладнаному пеленальному столику

Туге

Туге сповивання новонародженого дитини раніше було найбільш широко використовуваним способом. Вважалося, що таким чином можна зменшити ризик викривлення кісток малюка в процесі росту. Сьогодні ж лікарі радять відмовитися від тугого закутывания, так як крім повного знерухомлення і передавлення діафрагми ви навряд чи чогось досягнете таким чином.

Тим не менш, в деяких випадках без тугого сповивання не обійтися. Наприклад, воно підходить для гіперактивних діток, які виплутуються з вільних пелюшок і можуть пошкодити себе хаотично рухомими кінцівками.

Для безпечного виконання цієї техніки потрібно для початку вкласти дитину на чисту пелюшку. Тканина розташовується по діагоналі, а верхній край загортається таким чином, щоб вийшов трикутник. Потім потрібно притиснути одну ручку малюка до тіла і підвернути край з того боку, заправивши його під протилежний бік. Низ пелюшки загортається наверх і фіксується на потилиці. Другий край плівки притискає другу ручку і також закладається підлогу протилежний бік.

Не слід надовго залишати немовля в такому положенні, так як відсутність можливості здійснювати руху може призвести до затікання кінцівок, а також зниження м'язового тонусу.

Вільне сповивання

Більш популярним, а також найбільш прийнятним з точки зору розвитку дитини вважається вільне сповивання. Воно виконується таким чином, щоб малюк міг розташувати ніжки і ручки в зручному для нього природному положенні і ворушити ними. Можна кутати новонародженого різними варіантами: повністю або без рук, залишати вільними ніжки і т. д. Особливо актуальний такий метод в спеку, так як дозволяє забезпечувати доступ повітря під пелюшку і регулювати термообмен.

Для того щоб закутати новонародженого повністю вільним методом необхідно укласти його на розгорнуту прямо пелюшку. Край тканини підгинається всередину. Спочатку виконується вільний запах в обидві сторони. Після цього нижній край пелюшки приймає наверх, а вільні кути обгортаються навколо ніжок і заправляються наперед.

Якщо ви хочете залишити ручки немовляти вільними, починайте закутувати його з того, що пелюшка пропускається не над плечима, а в зоні пахв. Зверху надягніть легку кофтинку, щоб малюк не замерз, а також рукавички для запобігання роздряпування.

Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робити Якщо ви хочете, щоб ручки малюка залишалися відкритими, то пелюшку для сповивання спочатку розташовуючи так, щоб при виконанні маніпуляції вона пройшла під пахвами немовляти

Нижній край також можна фіксувати за допомогою закладання його назад, під ніжки. Це робить їх більш вільними і дозволяє дитині раскутаться при бажанні. У спекотну погоду можна зовсім залишити пелюшку у вигляді підгузника. У такому разі її складають трикутником і укладають дитини таким чином, щоб верхній край перебував на рівні попереку. Потім нижній кут пропускається між ніжок, а бічні – закладаються на протилежні сторони і обмотуються навколо тулуба новонародженого. Всі краю заправляються в пелюшку для фіксації. Ніжки і ручки при цьому способі залишаються повністю вільними.

Конвертик для прогулянок

Радимо почитати:Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робитиЯк сповити новонародженого в ковдру?

Коли погода стає прохолодною, потрібно подбати про утеплення дитини. Зробити це можна за допомогою схеми сповивання «конвертиком». Цей метод часто використовується для виходу на прогулянку. Його суть полягає в тому, що потрібно замотати малюка з головою, залишивши лише «віконце» для доступу повітря.

Як же правильно закутати таким чином малюка? Для початку необхідно розгорнути пелюшку по діагоналі і загнути краї. Малюка укладають таким чином, щоб його голова розташовувалася на верхньому куті з невеликим запасом. Далі на ніжки підгинається нижній край, а після – бічні.

Подібним чином можна сповивати новонародженого дитини з допомогою спеціальних конвертів на липучках з капюшоном. Досить покласти малюка в «кишеньку» і обернути його бічними деталями з липучками або кнопками.

Широке

У деяких випадках використовується методика широкого сповивання. Для чого сповивають таким чином діток? Справа в тому, що трапляються випадки вивихів кульшових суглобів або розвитку дисплазії. На ранніх термінах це можна вилікувати за допомогою широкого сповивання немовляти.

Як сповивати новонародженого дитини правильно (схема) і навіщо це робити При широкому сповиванні ніжки малюка повинні бути зафіксовані на відстані один від одного. Для цієї мети беруть пелюшку і кладуть між ніжок дитини або використовують більшу кількість матерії на підгузник

Суть методики полягає в тому, що використовуються дві пелюшки. Одна, складена в кілька шарів, замотується між ніг. Можна використовувати вільну техніку. Ніжки дитини фіксуються на відстані один від одного. Потім поверх всього цього потрібно намотати ще одну пелюшку з підгин тому. Навчитися правильно сповивати такою технікою малюка вам допоможе педіатр.

До якого віку використовують пелюшки? В різних цілях, наприклад, для подстилания в коляску, замість памперса або ковдрочки обмежень для їх застосування немає. А ось замотувати малюка з ручками довго не варто, так як він має вчитися контролювати свої рухи і розвивати тактильне сприйняття. Досить 1 - 2 місяців, потім потрібно поступово відучувати малюка.

Не впадайте у відчай, якщо правильно сповивати у вас вийде не відразу. Для того щоб не завдавати дискомфорту дитині, краще заздалегідь навчитеся цій процедурі, використовуючи ляльку. Можна зробити це самостійно, використовуючи інтернет, попросити знайомих мам або батьків, а також записатися на курси для молодих батьків.

Схожі статті: