Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхідний

Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхідний Зміст:
 • Підготовка до масажу
 • Робимо масаж правильно

Всі новоспечені матусі повинні знати, що дитина народжується з ще недосконалими системами організму – дихальної, опорно-рухової, зорової і т. д. Травна система не виняток. У перші кілька місяців життя малюка вона тільки налагоджує правильну роботу – перетравлює ще невідому для організму їжу, звикаючи до неї, і продовжує удосконалюватися. З-за цього практично всі малюки у віці до 3-х місяців (а іноді й довше) стикаються з такою неприємністю, як кишкові коліки. Вони являють собою хворобливі відчуття в кишечнику, здуття або порушення стільця.

Звичайно ж, мами намагаються всіма зусиллями полегшити стан своїх чад. Допомогти їм впоратися з цим може дієта мами, тепла ванна, газовідвідна трубочка, тепла пелюшка на живіт, медпрепарати, кропова водичка або фіточаї. Але найбільш ефективним способом залишається масаж живота для новонароджених. Покращуючи стан малюка, масаж є відмінним способом для спілкування мами і дитини на рівні тактильних відчуттів.

Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхідний При кольках малюк плаче, заспокоїтися йому допоможе масаж животика

Підготовка до масажу

У період, коли малюка турбують коліки, борг мами – подбати про те, щоб знизити больові відчуття. Тобто масаж бажано проводити до кожного годування мінімум за 30 хвилин, якщо після нього, то через півтори години. Коли мама тільки починає проводити такі маніпуляції, їй необхідно підготувати дитину, дати їй можливість звикнути до масажу. Тривалість перших сеансів масажу повинна бути всього кілька хвилин, поступово збільшуючись до 10-ти хвилин. Проведення масажу щодня допоможе ще і зміцнити м'язи живота, запобігти появі пупкової грижі.

Приступаючи безпосередньо до процедури, мама повинна переконатися, що дитина здорова, її нічого не турбує (крім кольок, природно), температура тіла в нормі, немає проблем з шкірним покривом.

Крім нездужань в загальному стані, є ряд протипоказань, коли масаж робити не можна (при гепатиті, ламкості кісток, запаленні лімфовузлів і м'язів, пупкової грижі тощо). Руки мами повинні бути сухими і теплими. Не рекомендується змащувати їх олією, так як це може посилити тиск на живіт і викликати у малюка додатковий дискомфорт. При найменшому протест малюка від масажу краще відмовитися.

Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхідний Масаж потрібно робити ніжно теплими руками

Не варто забувати і про оточуючих умовах. Температура в кімнаті повинна бути оптимальною, щоб голий дитина не замерзла. До початку масажу не завадять «повітряні ванни» тривалістю кілька хвилин. Плюсом буде супровід масажу веселими пісеньками, потешками або просто спокійною музикою.

Робимо масаж правильно

Як і будь-який вид масажу, масаж животика новонародженому правильно починати з легкого погладжування. Такі рухи допоможуть дитині розслабитися. Область правого підребер'я, де розташована печінка, краще обійти, а більше спрямувати зусилля на область внизу живота, ліворуч. Там розташований товстий кишечник, і масаж тільки спричинить поліпшення його роботи.

Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхідний

Види погладжувань (повторювати кожен потрібно не більше 5-ти разів):

 1. Кругові. Гладити животик потрібно однією рукою строго за годинниковою стрілкою. Це пов'язано з будовою кишечника. Саме так він розташовується в черевній порожнині, тому рухи за годинниковою стрілкою допоможуть природним чином просунутися газикам до виходу.
 2. Зустрічні. Одночасне погладжування живота двома руками назустріч. При цьому одна рука дивиться долонею вниз (по напрямку вниз), інша – долонею догори (по напряму вгору).
 3. Косі. Одночасне погладжування двома руками косих м'язів животика. Починати рух необхідно з поперекової області у напрямку до пупка (ніби охоплюючи його долонями).
 4. Кругові. Завершити цикл погладжувань потрібно тими ж рухами, що і на початку.
Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхідний Масажні прийоми при дитячих кольках

Діткам до 3-х місяців погладжування можна поступово переводити в легкі натискання і постукування мочками пальців, а після 3-х місяців потрібно вводити і пощипування.

Далі слід комплекс вправ, знаючи і виконуючи які, мама обов'язково зможе не тільки здійснити профілактику, але і зняти гострі болі при кольках:

Радимо почитати:Як правильно робити масаж живота для новонароджених і коли він необхіднийПричини болю в животі у новонародженого
 1. «Велосипед». Положення дитини – на спинці. Потрібно по черзі згинати кожну ніжку дитини, притискаючи її до животика, інша ніжка залишається прямою. Важливо не перестаратися з силою натискання.
 2. Згинання одночасно обох ніжок, притискання до животика. Потрібно затримувати ніжки зігнутими близько 20 секунд, потім відпускати.
 3. «Жабка». Ніжки дитини утримуються за гомілки, згинаються в колінах і притискаються до животика (як в попередній вправі). Потім в такому ж положенні розлучаються півколом від центру живота вниз і випрямляються. Виконується кілька обертальних вправ в одну сторону, потім в іншу. Така вправа є профілактичним ще й проти дисплазії тазостегнових суглобів.
 4. Круговий масаж пальцями. Потрібно умовно представити на животику 3 кола (великий, середній і малий). Склавши разом вказівний і середній палець, потрібно, акуратно натискаючи мочками пальців, описати кола за годинниковою стрілкою, починаючи з більшого (обходячи зону печінки).
 5. Вправи на фітболі. Можна покачати дитини вперед, назад, по колу, або акуратно «пострибати» животиком. Крім користі, це вправу ще і веселить малюка.

Після таких процедур починається активне відходження газів, біль відступає, і малюк відчуває полегшення. Для того щоб краще освоїти комплекси вправ, мама завжди може подивитись навчальне відео або звернутися за консультацією до педіатра.

Схожі статті: