Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити

Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити Зміст:
 • Як з'являється лактація або чому немає молока
 • Про позі і техніки прикладання
 • Як бути, якщо з'явилися тріщини сосків
 • Третій день — молоко замовляли
 • Режим годувань
 • Треба зціджуватися
 • А чи вистачає молока
 • Кілька слів про гігієну
 • Як перейти на змішане вигодовування
 • Про нічного годування
 • Проблеми, пов'язані з ГВ та шляхи їх вирішення

Харчування немовляти істотно відрізняється від прийому дорослої їжі за різними показниками: власне їжі, її кількості, частоті прийомів. Як правильно годувати новонародженого — це питання важливо з'ясувати, оскільки від того, наскільки успішно вдасться «стартувати» у забігу під назвою «грудне вигодовування», буде залежати, як довго мама зможе і захоче годувати дитину найкращою їжею — грудним молоком.

Як з'являється лактація або чому немає молока

Ми унікально створені: організм майбутньої матері задовго до пологів починає налаштовуватися на грудне вигодовування (ГВ), адже це такий самий природний процес, як і виношування плоду, закладений в жінку на рівні ДНК.

Відразу після народження становлення лактації починається з вироблення молозива. Незважаючи на малу кількість (близько 30 мл), воно висококалорійне, багато імунними тілами і повноцінним білком, так що його цілком достатньо для дитини в перші дні життя. Крім того, молозиво володіє м'яким проносним ефектом, що полегшує вихід первородного калу меконію.

Молозиво допомагає адаптуватися новонародженому до нового способу харчування, завдяки цьому періоду йому потрібно витрачати менше сил на смоктання, яких спочатку небагато, адже і мама, і малюк відпочивають після пологів.

Також протягом 2-3 днів у матері є можливість навчитися техніці прикладання дитини до грудей, а це один з найважливіших секретів успішної лактації.

Про позі і техніки прикладання

Перед тим, як почати годувати груддю немовля, прийміть комфортне положення. У кожної жінки він свій, головне, щоб було зручно і вам, і маляті.

Добре освоїти 2-3 пози, наприклад, позу «колиска», коли дитина знаходиться на маминих руках животиком до неї, лежачи на ліктьовому згині. Важливо навчитися годувати в положенні «лежачи: на руці, з-під руки, з верхньої грудей». Багато жінок відзначають, що зручно користуватися спеціальною подушкою для годування, яка зменшує навантаження на руки.

Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити Деякі пози і приклад правильного захоплення соска

Правильне годування передбачає правильний захоплення соска. Виглядає це наступним чином:

 • немовля захоплює сосок широко відкритим ротом разом з ореолом, при цьому нижня губа дитини вивертається назовні;
 • носик щільно притискається до грудей, але залишається можливість нормально дихати;
 • в процесі смоктання ніяких чмоканий і інших звуків, крім ковтання, бути не повинно;
 • годувати новонародженого має бути приємно, якщо ви відчуваєте дискомфорт, значить, щось не так.

Як бути, якщо з'явилися тріщини сосків

Внаслідок неправильного прикладання у околососочной області можуть утворюватися тріщини. Їх потрібно лікувати, оскільки, по-перше, це відкриті ворота для інфекції, нерідко призводять до маститу, по-друге, годувати через біль стає практично нестерпно. На час лікування можна користуватися спеціальними силіконовими накладками і змащувати бюст 5% синтоміциновою емульсією.

Третій день — молоко замовляли?

При настанні третьої доби груди помітно наливається — прибуває так зване перехідне молоко, яке через пару тижнів зміниться на повноцінне. Тепер починається цікавий процес, зрозуміти який можна, якщо згадати фізіологію.

Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити Про вплив гормонів на припливи молока

За лактацію відповідають гормони пролактин і окситоцин. Останній виділяється безпосередньо під час смоктання, завдяки чому відбувається рефлекторне скорочення околопроточных клітин і молоко починає текти. Роль пролактину інша. Під час ссання в мозок, точніше, в гіпофіз, надсилається сигнал про існуючої потреби на майбутнє. Іншими словами, під впливом пролактину мозок аналізує, скільки молока потрібно виробляти в наступні рази.

З цього випливає важливий висновок: під час лактаційного становлення слід частіше прикладати дитини до грудей, навіть якщо здається, що вона порожня.

З боку це може виглядати як знущання над немовлям, родичі можуть твердити про необхідність догодовувати сумішами. Не панікуйте. Якщо дитинча народився з нормальною вагою, без патологій, 3 дні для налагодження на надходження молока не принесуть йому шкоди, а цього часу, як правило, достатньо, щоб мозок дав команду на збільшення лактації. Про те, коли потрібно вводити докорм, ми поговоримо трохи пізніше.

Режим годувань

Як часто годувати новонародженого? Існує два стилю грудного вигодовування:

 1. На вимогу. Суть його в тому, що, як тільки дитина починає плакати, заявляючи про своє почуття голоду, мама «поспішає на допомогу».
 2. По годинах. У цьому випадку від одного годування до іншого вичікується 3 години, привчаючи дитину до режиму.

Треба визнати, що часто на процес прийняття їжі впливає характер карапуза, адже далеко не кожна мама витримає півгодини криків, так і дратувати дитину до такої міри не варто. Те ж саме можна сказати і про тривалість одного годування: воно може тривати до 30-40 хвилин, складається враження, що новонароджений «висить» на грудях, але для перших прийомів їжі це абсолютно нормально.

Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити

Годування на вимогу, здається, найбільш розумний варіант в перші два-три тижні, коли обидва учасники процесу пристосовуються один до одного. Далі — як вийде. Але через скільки годин? Популярний стиль вільного вигодовування, при якому малюка годують на вимогу, але не раніше, ніж через 2 години від останнього прийому їжі.

чи Потрібне зціджуватися?

У разі, коли ви вибрали варіант на вимогу, у зціджуванні немає необхідності — дитина і так буде спустошувати все до останньої краплі. Проте є ситуації, при яких потрібно допомогти звільнитися від молока:

Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити Молоковідсмоктувач полегшує процес зціджування
 1. Якщо з різних причин мати розлучають з немовлям в перші тижні життя (недоношеного малюка поміщають в стаціонар), але бажання зберегти ГВ є.
 2. Якщо дитина поїв, а ви відчуваєте, що запаси грудного молочка не виснажилися.
 3. Якщо мати залишає дитину з кимось із родичів, а сама виходить на роботу, навчання, але при цьому бажає продовжувати ГВ. В такому випадку «продукт харчування» зберігається в замороженому вигляді в чистій ємності. Не варто переживати з приводу заморожування і розморожування — вона ніяк не впливає на склад і смакові якості молочка.

До якого віку продовжувати ГВ? Вважається, що перші півроку життя дитина особливо потребує в грудному молоці. Подальший розвиток подій залежить від бажання мами і потреб сім'ї. Одні годують до року, інші – до півтора років і більше.

А чи вистачає молока?

Як зрозуміти, наївся дитина чи ні? Існує кілька ознак, що все в порядку:

 • малюк заснув у сісі або сам відпустив вас;
 • нормальна надбавка у вазі і зростанні;
 • він добре спить, у період неспання активний;
 • маля багато пісяє.

Кілька слів про гігієну

Перед початком «годівлі» необхідно помити руки з милом. Бюст при цьому мити кожен раз немає необхідності, досить прийняття гігієнічного душу без мильних засобів разів на день.

Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити Спеціальний бюстгальтер — потрібна річ для годуючої матері

Рекомендується придбати спеціальний бюстгальтер, не здавлює груди. У таких моделей відстібаються чашечки для більш зручного прикладання малюка. Враховуйте, що одяг в цілому повинна забезпечувати швидкий доступ до «молочної кухні». Наприклад, на прогулянці мама не в кожному плаття зможе нагодувати дитину.

Як перейти на змішане вигодовування?

При змішаному годуванні дитина отримує як молоко, так і штучну суміш. Процес цей в медицині називається догодовування і відбувається з різних причин:

 • годувальниці потрібно вийти на роботу;
 • є потреба в прийнятті ліків, протипоказаних при ГВ;
 • нестача молока;
 • недобір ваги у немовляти.

Грамотний перехід на змішане харчування передбачає розрахунок відсутнього обсягу їжі, який допоможе зробити педіатр в дитячій поліклініці. Крім того, він повинен бути доцільним, тобто ви потрапляєте під ситуації, описані вище, і лікар рекомендує вам догодовувати малюка.

Про те, як вибрати суміш для новонародженого і не загубитися в їх асортименті, можна прочитати статтю на нашому сайті.

Варто згадати той факт, що, коли змішане харчування дається дитині з пляшечки, виникає невелика проблемка: малюк дуже швидко розуміє, що смоктати з пляшечки куди легше, ніж видобувати тяжкою працею молоко, тому можливі примхи біля сісі, які треба пережити. З цієї причини потрібно запам'ятати основні правила:

 • спочатку новонародженого прикладають до грудей, і тільки після її спустошення дають призначену порцію суміші;
 • краще годувати з ложечки, але якщо цього не вдається, отвір в пляшкової сосці повинен бути не надто широким, бажано мати соску з антиколиковым клапаном.
Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робити Догодовування з пляшки іноді створює складності для подальшого ГВ

Про нічного годування

Користь від ГВ вночі, особливо під ранок, вже давно доведена, тому не потрібно відмовлятися від нічних чувань. Інша справа, як часто це відбувається. Буває, що малюк плутає день з ніччю і вся родина по черзі носиться з ним.

Вирішити подібну проблему допоможе пізніше купання та годування на ніч трохи пізніше звичайного: наша мета, щоб карапуз втомився і зголоднів. Прохолодне свіже повітря теж сприяє хорошому сну. В ідеалі — годувати вночі один раз, поступово, ближче до року, відмовляючись від таких опівнічних трапез.

Проблеми, пов'язані з ГВ та шляхи їх вирішення

Дитина не усыпает після годування

Часто дітки засинають прямо біля грудей, але бувають і винятки. Що робити, якщо дитина не спить після годування? Можливо, ваш малюк вже підріс і став в принципі менше спати. Але іноді він чекає додаткових запевнень в любові й ласці: поносіть його на руках, заспівайте колискову, якщо в ліжечку або колясці передбачений механізм заколисування, скористайтеся ним.

Відрижка — це те, чого треба обов'язково дочекатися перед відходом до сну. Якщо новонароджений ковтнув повітря, йому буде некомфортно спати, так як бульбашки газу тиснуть на стінки шлунка. Потримайте немовляти вертикально, як кажуть у народі, «стовпчиком», поки відрижка не дасть про себе знати, і тоді кладіть дитину спати.

Малюк плаче у грудях

Якщо ви дали дитині груди, а він при спробі смоктання заливається сльозами, значить, його щось турбує. Нижче наведені причини, з яких дитина плаче під час годування:

Радимо почитати:Як правильно годувати новонародженого дитини і як часто це робитиЯк часто прикладати новонародженого?
 1. Болить животик. Про цю болю розкажуть стиснуті ніжки до животика. Щоб уникнути подібної ситуації, мамі слід дотримуватися дієти, не вживати продуктів, підвищують газоутворення. Малюкові роблять масаж теплими руками, дають антиколікові препарати на основі симетикона.
 2. Проблема в вушної болю. При отиті ковтальні рухи викликають біль у вухах. Якщо крім плачу спостерігається підвищена температура і при натисканні на козелки вушних раковин плач посилюється, потрібно терміново звернутися до лікаря.
 3. Болить голова. Якщо є неврологічні порушення, головний біль може бути одним із симптомів. Пройдіть обстеження у невропатолога.
 4. Захоплення повітря, як вже говорилося раніше, приносить дискомфорт. Проблема вирішується просто — кілька хвилин немовля тримають вертикально, поки він не отрыгнет повітря.
 5. Молоко поміняло смак. Смакові якості молока залежать від маминих пристрастей в їжі. Малюк може не сподобатися, що його зазвичай солодка їжа раптом набула різкий смак. Висновок: стежити за своїм харчуванням.
 6. запалена Слизова рота. Молочниця, ларингіт, фарингіт – при всіх цих захворюваннях дитині боляче ковтати. Лікування починають як можна раніше.

Якщо дитина гикає

А як бути, коли після годування у малюка починається гикавка? В основному причини такого явища фізіологічні, і деякі з них ми вже обговорили:

 • потрапив під час прийому їжі повітря;
 • переїдання;
 • переохолодження;
 • з-за великого потоку молока малютка давиться ним.

Всі ці причини легко переборні: не перегодовуйте дитя, давайте можливість повітрю вийти, дайте йому попити. І тільки в рідкісних випадках гикавка може свідчити про проблеми неврологічного характеру.

Це лише деякі поради, що стосуються грудного вигодовування. Цю тему можна обговорювати нескінченно, так як вона затребувана, адже яка мама не хотіла б дати своєму дорогоцінному чаду все найкраще, тим більше, коли мова йде про грудному молоці.

Схожі статті: