Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто

Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто Зміст:
  • Терміни загоєння пупкової ранки
  • Як обробляти пупок малюка
  • Що робити, якщо ранка гоїться

Як тільки малюк з'являється на світ, його фізичний зв'язок з матір'ю переривається. Лікарі обрізають пуповину, і наступні кілька тижнів батьки повинні подбати про те, щоб ранка скоріше зажила. Для цього необхідно знати: що і як обробляти незаживший пупок у новонародженого. Якщо всі маніпуляції будуть виконані як слід, проблем не виникне.

Терміни загоєння пупкової ранки

Своєчасне висихання і загоєння рани є показником того, що все в нормі. Зазвичай на повне заростання надрізу йде не більше місяця.

Конкретні терміни вказати важко, адже кількість необхідного часу залежить від деяких факторів, як, наприклад, розмір пуповини, імунітет новонародженого і т. д.

Загоєння ранки відбувається в кілька етапів. Спочатку у новонароджених повинна підсохнути частина пуповини. Приблизно на п'ятий день вона відвалюється самостійно. Потім необхідно подбати про затягування ранки і запобігання розвитку запалення. Протягом наступних 2 - 3 тижнів необхідно правильно обробляти пупок малюка. Якщо дотримуватися загальних правил гігієни в цей період, незабаром буде помітний результат.

Скільки днів обробляти животик дитини, залежить від ступеня загоєння ранки. Зазвичай до кінця першого місяця життя пупок у новонароджених повністю затягується і більше не потребує підвищеної уваги. Строки можуть зсуватися на кілька днів, але в цілому залишаються загальними для всіх дітей.

Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто

Як обробляти пупок малюка

Обробка животика дитини – це дуже відповідальна справа. Починають його ще в пологовому будинку. Відразу ж після того, як малюк народився, йому обрізають пуповину. Роблять це через кілька хвилин, щоб кровотік сповільнилося. Трубку перетягують ниткою або затискачем і зрізають її надлишки. Первинна обробка полягає в змазуванні пуповини спиртом, а ранки зеленкою. Іноді новонародженим можуть підрізати залишки пуповини лезом через пару днів. Після виписки з пологового будинку задача обробляти пупок крихти повністю лягає на плечі батьків.

Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто Після того як малюка виписали з пологового будинку, догляд за пупковою ранкою – повністю турбота батьків

Наступні маніпуляції полягають в змазуванні животика спеціальними препаратами і загальними антисептичними засобами. Чим обробляти ранку краще в той чи інший період часу?

У перші дні, поки пуповина ще не відпала, її краще обробляти зеленкою або йодом. Після того, як пупок звільниться від зайвого, в хід йдуть нові препарати. Перед проведенням маніпуляцій потрібно викуповувати новонародженого, при цьому тривалий контакт з водою небажаний. Оптимальним рішенням буде приготувати ванночку з теплою кип'яченою водою і марганцівкою.

Після водних процедур в ранку слід закапати з допомогою піпетки трохи перекису водню. При контакті з кров'янистими виділеннями або сукровицею вона засичить. Після прочистіть пупок дитини ватною паличкою. Так вдасться видалити забруднення і розмоклі скоринки. Після цього обробіть незажившее місце зеленкою. Зафарбовувати шкіру навколо пупка небажано, так як можна упустити розвиток запалення.

Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто Проводити обробку пупка слід після водних процедур малюка

Також для прискорення загоєння можна скористатися хлорофіліптом. Це відмінне протимікробний засіб навіть для самих маленьких. А ось, якщо виникли труднощі, швидше за все, потрібно обробити рану банеоцином. Цей антисептик часто застосовують для загоєння хірургічних швів.

До повного затягування ранки на животику ні в якому разі не можна допускати дебати і порушувати норми гігієни. Одягайте дитину в одяг з натуральних дихаючих тканин. Підгузник не повинен зачіпати пупок. Також не слід заклеювати його пластиром і занадто ретельно вичищати або здирати скоринки. Не використовуйте занадто багато препаратів, одного - двох буде цілком достатньо. До того ж не потрібно змащувати ранку занадто часто, щоб не пошкодити ніжну шкірку на животику і не привести до її надмірної сухості. На животик новонародженого краще класти після повного загоєння ранки.

Що робити, якщо ранка гоїться

Радимо почитати:Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто Реакція новонародженого на щеплення БЦЖ

Навіть якщо обробляти пупок малюка згідно всім правилам, немає стовідсоткової гарантії того, що все пройде ідеально. Іноді з тих чи інших причин виникають ускладнення, ранка починає кровоточити, загнивати або довго не затягується. Зазвичай причинами того, що пупок довго не загоюється є:

  • недостатній доступ повітря, прение;
  • пошкодження скоринки під час проведення маніпуляцій;
  • ослаблений імунітет новонародженого;
  • недотримання норм гігієни;
  • потрапляння до ранку інфекції;
  • товста шия і великий розмір пупка.

Якщо обробляти пупок неправильно або взагалі ігнорувати цю процедуру, з величезною вірогідністю в ранку може бути занесена інфекція і почнеться запальний процес. На наявність такої проблеми вказують кров'янисті виділення, нагноєння, вологість шкіри, її почервоніння і свербіж, припухлість, неприємний запах, неспокій дитини. В такому випадку негайно потрібно звернутися до дитячого лікаря. Якщо пупок в процесі загоєння збільшився в розмірі і став опуклим, це може вказувати на пупкову грижу.

Як обробляти пупок новонародженого: скільки днів, чим і як часто Якщо ігнорувати обробку пупкової ранки або неправильно це робити, то виникає великий ризик розвитку запальних захворювань пупка, аж до сепсису

Після спостережень лікаря будуть проведені необхідні в конкретному випадку дії. В подальшому потрібно буде обробляти ранку за колишньою схемою. У важких випадках можуть бути призначені антибіотики у вигляді мазей. Можливо, буде потрібно лікування в стаціонарі.

Щоб уникнути всього цього при будь-яких підозрах на наявність проблеми або при затримці строків загоєння пупка варто здійснити візит в поліклініку. Не варто займатися самолікуванням, це може призвести до ускладнень і розвитку омфаліту.

Щоб дитина з перших днів залишався здоровим і життєрадісним, необхідно дотримуватись правил гігієни. Своєчасно обробляти пупкову ранку новонароджених дуже важливо, адже будь-яка інфекція або навіть невелике запалення можуть призвести до серйозних ускладнень. Тому стежте за станом пупка дитини, не забувайте змащувати його антисептичними препаратами і не зволікайте з візитом до лікаря, якщо щось раптом пішло не так. Саме від вас залежить здоров'я вашого чада.

Схожі статті: