Як бачать новонароджені діти і що бачать немовлята

Як бачать новонароджені діти і що бачать немовлята Зміст:
 • Як бачать новонароджені
 • Що бачать діти? Як зір змінюється з віком?
 • На що потрібно звернути увагу батькам новонародженого
 • З якого віку потрібно регулярно відвідувати офтальмолога?
 • Як сприяти розвитку зору дитини?
Зір новонароджених разюче відрізняється від зору дорослої людини. У чому ці відмінності? Як врахувати особливості зорової функції немовляти для більш гармонійного і грамотного розвитку дитини? Яких помилок потрібно уникати, щоб не погіршити зір малюка?

Як бачать новонароджені

Багато хто вважає, що діти народжуються практично сліпими. Насправді це не зовсім так. Фізично очі немовлят вже сформовані і можуть бачити так само, доросла людина. Вся справа в мозку. Саме він ще не здатний обробляти інформацію, щоб дитина могла бачити повну картину світу.

Новонароджені немовлята здатні розрізняти світло, обриси людей і предметів, що знаходяться не далі 20-30 см. Все навколо їм бачиться розмитим, нечітким, позбавленим контрасту. Це не дивно, адже гострота зору становить 0,005-0,015. Кольори і візерунки також не сприймаються.

Можна помітити, що малюк декількох днів від народження не фокусує зір ні на одному предметі, погляд постійно переміщується. Не варто цього лякатися, ситуація обов'язково буде змінюватися на краще.

Що бачать діти? Як зір змінюється з віком?

1 місяць

В місяць головні об'єкти зорового сприйняття для немовляти – це мамине обличчя і джерела яскравого світла. Малюкові ще важко фіксувати погляд, тому очі рухаються по кімнаті. Не варто боятися залишати світло під час сну малюка. Це не потурбує і не розбудить його, а прокинувшись, дитина обов'язково буде шукати очима джерело світла, що послужить стимуляцією і тренуванням зорової функції.

Як бачать новонароджені діти і що бачать немовлята Існує думка, що новонароджені діти бачать навколишній світ догори ногами. Це міф!

2-3 місяці

Під час другого і третього місяця зір починає помітно змінюватися. Світ починає грати яскравими фарбами! Діти цього віку розрізняють такі кольори, як яскраво-жовтий, червоний, оранжевий, яскраво-зелений. Предмети і людей дитина бачить як би в двомірному просторі, мозок малюка ще не в змозі сприймати об'ємне зображення. У цьому віці пора купувати дитині яскраві іграшки-брязкальця. Можна частіше викладати малюка на животик. Таке положення сприяє правильному зоровому розвитку.

4-6 місяці

З четвертого по шостий місяці зорова функція стає ще більш досконалою. Центральна зона сітківки і зорові центри в мозку починають працювати більш злагоджено й правильно. Грудні діти цього віку вже активно розглядають навколишні предмети і цікавляться не тільки ними, але і власним тілом. Вони плескають в долоньки, грають ніжками, здатні взяти предмет в руку.

До кінця шостого місяця саме час пройти обстеження у хорошого дитячого офтальмолога. Необхідно переконатися, що очі малюка бачать однаково добре, немає косоокості, руху очей узгоджені, немає захворювань, які могли б перешкодити подальшому розвитку зору.

Як бачать новонароджені діти і що бачать немовлята

7-12 місяці

В цей період життя зір у дітей стає абсолютно таким же, як у дорослої людини. Єдина відмінність – гострота. Повністю 100% гострота зору формується тільки ближче до шкільного віку. Але це не означає, що дитина бачить погано! Можна помітити, що просторове об'ємне сприйняття світу вже освоєно. Малюк активно повзає, ходить, бачить батьків і впізнає їх, розрізняє предмети і цікавиться всім, що знаходиться навколо нього.

В цьому віці пора починати заняття з предметами, які мають певну форму – кубики, м'ячі різного розміру, пірамідка, іграшка-сортер. Не страшно, якщо у дитини не буде відразу виходити башта з кубиків або правильна пірамідка, малюки цього віку тільки вчаться розрізняти форми предметів.

На що потрібно звернути увагу батькам новонародженого

Щоб стежити за правильним розвитком зору, необхідно своєчасно проходити огляди у професійного лікаря-офтальмолога. Однак і пильність батьків може допомогти справі у випадку виникнення якого-небудь захворювання очей. Звертати увагу слід на такі речі:

Радимо почитати:Як бачать новонароджені діти і що бачать немовлятаЧому новонароджений косить очима
 • Очні яблука повинні бути нормального розміру. Випирають з очниць очні яблука, коли очі дитини як би «на викотив» – це тривожний симптом, що вимагає негайного огляду у лікаря.
 • Зіниці повинні бути круглої форми і однакового діаметру. Якщо на око малюка направити світло, то звузяться зіниці.
 • Також слід звернути увагу на колір очей. В нормі він однаковий. Повністю колір очей немовляти визначається тільки до кінця третього місяця. У природі зустрічається різний колір очей у людей, але це рідкість, тому, якщо у малюка очі явно різного кольору, то краще проконсультуватися з лікарем.
 • Обов'язково потрібно стежити за тим, як малюк фокусує погляд на предметі. Робити це можна, починаючи з 2-х місячного віку. З третього місяця життя можна водити брязкальцем перед обличчям дитини з боку в бік. Дитина повинен стежити за предметом.
 • Постійно сльозяться очі не є ознакою норми і потребують огляді спеціаліста.
 • Виражене косоокість або рух очних яблук в різному напрямку також вимагає негайного огляду у лікаря.

З якого віку потрібно регулярно відвідувати офтальмолога?

У більшості випадків перший візит до фахівця по зору припадає на місячний вік під час обов'язкового обстеження дитини. Якщо ж цього не сталося, то обов'язково потрібно отримати консультацію фахівця у віці до півроку. Наступного разу офтальмолога відвідують вже в рік, також під час обов'язкового повного обстеження малюка. Після цього необхідно регулярно ходити перевіряти оченята кожен рік.

Як бачать новонароджені діти і що бачать немовлята Зрозуміло, якщо виникають якісь проблеми з очками, або є підозра в неправильному розвитку або погіршення зору, то візит до лікаря відкладати не можна!

Як сприяти розвитку зору дитини?

Є кілька простих способів допомогти дитині ефективно розвивати зорові функції. Для цього достатньо грати з малюком, вибирати правильні іграшки і уважно спостерігати за дитиною.

 • З перших днів обов'язково потрібно давати йому розглядати поблизу обличчя мами чи тата, дозволяти їх обмацувати. Це приємне проведення часу дуже добре позначається на розвитку зору.
 • Які кольори іграшок віддати перевагу? У перші місяці життя треба купувати яскраві іграшки в жовто-червоно-зеленій гамі. Надалі можна розширювати кольорове розмаїття, адже зір розвивається.
 • Дитячу кімнату необхідно оформляти в світлих тонах і потурбуватися про хорошому освітленні. Занадто яскраві, дратівливі відтінки не підійдуть для дитячої. Яскраві кольори можна використовувати тільки у вигляді невеликих аксесуарів і в підборі іграшок.
 • Існує думка, що дитину не можна підносити до дзеркала. Це міф! Дітки дуже люблять, коли в дзеркалі бачать своє відображення. Це не тільки розвага для малюка, але і гарне заняття, розвиваюче зір.
 • Для маленьких діток (від 2-3 місяців) можна використовувати підвісні іграшки, мобіль, прив'язати до бортика ліжечка різнокольорові бантики, клаптики. Важливо пам'ятати, що всі іграшки для діток до року мають бути яскраві і великі, ніяких дрібних деталей!

Зорове здоров'я дитини закладено природою. Завдання мами і тата – зберегти і розвинути його.

Схожі статті: