Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених

Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених Зміст:
 • Норма чи патологія?
 • Гіпертонус рук
 • Гіпертонус ніг
 • Увагу на рефлекси
 • Розвиток по місяцях: на що звертати увагу
 • Фактори, що сприяють розвитку гіпертонусу
 • Лікування
Тонус м'язів — це стан якогось збудження нервових рецепторів і м'язової тканини. Тонус нам необхідний для підтримки положення тіла в просторі, прийняття певної пози або для створення тиску в порожнині внутрішніх органів. Така напруга регулюється імпульсами, які посилає нервова система.

А що ж таке гіпертонус у немовлят? І де межа нормального стану, а коли вже говорять про патології? Наша стаття докладно відповість на ці питання.

Норма чи патологія?

Підвищений тонус у новонародженого є абсолютно фізіологічним явищем. Малюк 9 місяців перебував у позі ембріона, тому не дивно, що при народженні ручки і ніжки стиснуті, підведені до тулуба. Ви, напевно, помічали, що голівка немовляти злегка закинена назад. А стегна, хоча їх і можна розвести кожне на 45 градусів, кілька напружені.

М'язовий гіпертонус у новонароджених зберігається протягом першого місяця життя. Але при бажанні кулачки вийде розтиснути, так само як і розігнути ручки. Тобто немає надто великої напруги. До 3-х місяців, як правило, настає нормотонія, коли всі згиначі і розгиначі працюють добре.

Але якщо м'язовий тонус до 6-ти місяців не слабшає, обов'язково варто звернутися до лікаря-невропатолога. Повинні насторожити наступні симптоми:

 • малюкові тільки 1 місяць, а він вже дуже впевнено тримає голову;
 • 3 місяці карапуз не відкриває кисть, щоб захопити іграшку;
 • голова нахилена майже завжди в одну сторону;
 • стаючи на ніжки, малюк спирається на носочки, а не на повну стопу;
 • досягнувши півроку, дитина воліє повертатися тільки в одну сторону.

У найменших підозрюють гіпертонус за такими ознаками:

 • дитина нервовий, часто плаче, стурбовано реагує на звуки, навіть неголосні, і на неяскравий світло;
 • під час плачу тремтить підборіддя;
 • сильно закидає голову назад, выгибаясь всім тілом;
 • весь час зригує після годування;
 • погано спить, сон поверхневий;
 • в сонному стані ручки і ніжки напружені, зімкнуті; чинить опір, якщо їх намагаються розвести.
Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених Невропатолог може визначити, чи є у дитини проблеми з м'язовим тонусом

Друга група симптомів вимагає особливої уваги, оскільки може свідчити про розвиток серйозної хвороби, наприклад, дитячого церебрального паралічу, енцефалопатії, або вродженого порушення обміну речовин. Справедливості заради варто сказати, що в подібних випадках підвищений тонус м'язів — далеко не єдиний симптом.

Отже, гіпертонус у новонароджених проявляється у підвищеному м'язовому напрузі, причина якого криється в порушення мозкових функцій і периферичного нерва. Розрізняють:

 • загальний гіпертонус, що зачіпає весь організм;
 • гіпертонус за гемиту — обмеження стосуються одну руку і ногу;
 • підвищений тонус тільки ніг або тільки рук.

Гіпертонус рук

Виражається в посиленому опорі при відведенні ручок від грудей. Такі дітки міцно стискають кулачки, що вказує на неврологічні проблеми.

Гіпертонус ніг

Виявляється в обмежених рухах нижніх кінцівок. Стан гальмує фізичний розвиток дитини і в майбутньому може позначитися на його ході і життєвої активності. Якщо м'язи ніг надмірно напружені, заборонено ставити малюка в ходунки. Це негативно відіб'ється на хребті, несучи непотрібну додаткове навантаження на основні групи м'язів.

Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених

Увагу на рефлекси

З народженням у дітей присутні різні рефлекси, які з'являються і згасають в певний час. Тому по рефлекторних тестів можна зрозуміти, чи все в порядку з тонусом:

 1. Рефлекс опори. Поставлений на тверду основу дитина спирається на всю стопу.
 2. Тонічний рефлекс. У положенні на спині кінцівки розгинаються, а лежачи на животі, навпаки, згинаються. Якщо потрібно лежачи на животі повернути голову вправо, права рука витягнеться вперед, а ліва зігнеться в лікті.
 3. Кроковий рефлекс. У вертикальному положенні з підтримкою немовля намагається робити крокові рухи.
 4. Присадка за руки. З положення лежачи підніміть малюка за руки, як би намагаючись його посадити. У нормі відчується помірний опір в ліктях.

Розвиток по місяцях: на що звертати увагу

Радимо почитати:Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонародженихСиндром порушення рухових функцій у новонародженого

Як має змінюватися фізичний стан від місяця до місяця? Педіатри закликають батьків спостерігати за дітьми та оцінювати їх психофізичний розвиток за певними критеріями. Що в нормі вміє робити дитина на першому році життя?

3-4 місяці

 • Покладіть дитину на животик і випряміть ніжки: симетричні праві і ліві складочки на колінах, сідницях; однакова їх глибина.
 • Коліна згинаються без зусиль, під час сну дитина повертає голову як на ліву, так і на праву сторону в рівній мірі.
 • Лежачи на спині, карапуз грає своїми руками, намагаючись взяти їх в рот. Проведіть очима уявну лінію через ніс, підборіддя, груди, пупок і лобок. Дотримується симетрія на лівій і правій стороні?

6 місяців

 • З положення на животі малюк піднімає тулуб, впевнено спираючись на витягнуті руки. Долоні повністю розкриті. Живіт він притискає до столу, а згинає коліна. Оцініть лінію хребта: чи немає викривлень.
 • Повороти зі спини на живіт з кожним днем стають все професійніше, в рухах відчувається легкість.
 • Перебуваючи на спині, маля грає ногами, дотягується ними до рота, голова без праці нахиляється вперед.

9-10 місяців

 • Дитина вміє стояти рачки, спираючись на розкриті долоні і коліна. Вільно крутить головою на всі боки. Починає повзати, хоча деякі діти пропускають цей етап, що не є патологією.
 • Взявшись за опору, може підвестися і стояти якийсь час.
 • Вміє самостійно сідати. Під час сидіння спина пряма.
Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених Розкриті долоні і повзання — хороша ознака розвитку

Фактори, що сприяють розвитку гіпертонусу

довго не проходить напруга м'язів впливають обставини родом з внутрішньоутробного існування або особливості народження. На м'язовий тонус впливає характер протікання вагітності:

 • токсикоз, особливо в останньому триместрі;
 • патології матері, її хронічні захворювання;
 • гіпертонус матки;
 • постійна загроза викидня;
 • тютюнопаління, зловживання спиртним;
 • лікування інфекцій, таких як токсоплазмоз, хламідіоз та ін;
 • гемолітична хвороба малюка з-за печінкових патологій або резус-конфлікту;
 • тривалі або стрімкі пологи, супроводжувалися асфіксією.

Лікування

Масаж

Добре, коли гіпертонус м'язів вчасно діагностується і є можливість встигнути пролікувати дитину в період до року. Основний терапевтичний метод — масаж, мета якого розслабити м'язи. Перший курс, як правило, включає 10 сеансів, і для успішного результату важливо знайти хорошого масажиста. В подальшому може знадобитися пройти ще кілька курсів, а в деяких випадках маму навчають масажних прийомів для домашніх занять.

Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених Масаж — основний метод допомоги діткам з гіпертонусом

Перші сеанси завжди короткі — не більше 5-ти хвилин. Всі рухи м'які, дуже легкі. Будь-який з них починається від краю до центру, наприклад, від кисті до плеча, від пальців ноги до пахової області.

В домашніх умовах можна робити в цілях профілактики масажні рухи, але спочатку потрібно проконсультуватися з фахівцем з масажу і переконатися в правильності своїх дій. Застосовуються три види впливу: погойдування, погладжування, розтирання; причому останнє рух допустимо не на всіх ділянках.

 1. Все починається з легкого погладжування поверхні рук, ніжок і спинки.
 2. Потім немовля укладають на живіт і подушечками пальців розтирають шкіру по колу в напрямку знизу вгору.
 3. При погладжують рухи внутрішнього стегна обходьте стороною статеві органи.
 4. При розтираннях переміщайтеся пальцями по шкірі так, немов просеиваете крізь сито пісок.
 5. Візьміть малюка за руки трохи вище зап'ястя і покачайте їх з боку в бік. Зберігайте ритмічність рухів, але уникайте різкості.
 6. Подібне вправу роблять з ніжками: їх похитують, тримаючись за гомілки.
 7. Закінчується заспокійливий масаж погладжуванням.

Елементи гімнастики

Гіпертонус у немовлят лікується також гімнастикою. Її мета — посилити ефект від масажу і прискорити зняття напруги м'язів.

 1. Підніміть вгору ніжки малюка, тоді як спина і лопатки все ще доторкаються до столу, і покачайте ніжки в сторони.
 2. Якщо малюк ще не вміє грати зі своїми ступнями, допоможіть йому навчитися.
 3. Дитина на животі. Зігніть ніжки в колінах так, щоб п'ятки «дивилися» вгору. Спочатку натисніть на підошви, потім на подушечку великого пальця ступні. Вона рефлекторно зімкнеться. Ребром долоні проведіть по зовнішньому ребром ступні — вона разогнется. Вправа має на меті навчити дитину спиратися при ходьбі на всю ступню, а не на пальчики.

Дія парафіну

Якщо діагностовано гіпертонус ніжок, поряд з масажем призначається процедура «воскові чобітки», коли робляться теплі обгортання парафіном. Невропатолог може порекомендувати прийом відповідних медикаментів для розслаблення м'язів.

Водні процедури

Чудово розслабляють трав'яні ванни з валеріаною, пустирником або листом брусниці, а також хвойні. Дитину чотири дні купають у трав'яних відварах, потім роблять перерву на день, після чого процедура повторюється. Дуже корисні плавання і аквагімнастика.

Гіпертонус у немовлят: підвищений тонус м'язів у новонароджених Заняття на фітболі корисні та приносять дітям багато радості

Заняття на фітболі

Відмінний спосіб розслаблення м'язів. Підійде м'яч середніх розмірів без ріжок. Дитину кладуть на фітбол животиком вниз, одна рука фіксує спину, інша утримує праве стегно. Розгойдування в сторони і кругові рухи починають з невеликої амплітуди, щоб малюк не злякався.

Укладіть дитини набік і покачайте його, тримаючи за руку і ногу. Можна пострибати ніжками по м'ячу. Для цього мама тримає малюка за пахви і ставить його на фітбол, здійснюючи пружинячі рухи, які розслаблюють стопу.

Заборонено при гіпертонусі:

 • пірнати під час плавання;
 • займатися дуже активною гімнастикою, привідного м'яза в тонус;
 • виконувати гімнастичні вправи насильно.

Ми побачили, які існують ознаки гіпертонусу м'язів і на що вони можуть вказувати. Також ми розглянули, яким чином можна допомогти новонародженим. Від батьків очікується чітке виконання рекомендацій лікаря, для цього потрібно відкинути лінь в бік і впритул зайнятися дитиною. Благо, що гіпертонус в переважній більшості випадків піддається корекції.

Схожі статті: