Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку)

Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку) Зміст:
 • Хвороба з точки зору фізіології
 • Симптоматика
 • Причини виникнення
 • Як діагностують хворобу
 • Принципи лікування
 • Прогноз
 • Висновок
Гідроцефалія у новонароджених є однією з причин підвищення внутрішньочерепного тиску. Почувши такий діагноз, який в народі ще називають водянкою головного мозку, батьки приходять в жах.

Але якщо хвороба все ж діагностована, буде правильно дізнатися про неї якомога більше. Так мама і тато будуть розуміти, наскільки серйозно стан і зможуть вибрати разом з лікарем найкращу стратегію лікування. У чому ж суть захворювання?

Гідроцефалія головного мозку у новонароджених — це патологія, при якій в шлуночкової системи мозку накопичується занадто багато рідини, так званого ліквору.

Хвороба з точки зору фізіології

У нашому мозку є порожнини, сполучені між собою. Вони називаються шлуночками. У них виробляється спинномозкова рідина, що нагадує воду. Циркулюючи по шлуночках, рідина (ліквор) потрапляє в субарахноїдальний простір (між твердою мозковою оболонкою і мозком). Там відбувається омивання поверхні мозку, після чого вона всмоктується в кров.

Але от якщо з якихось причин у синтезі ліквору або в його абсорбції виникають збої, рідина накопичується в порожнинах мозку, а стан називають гідроцефалією. Лікування в таких випадках обов'язково. Залишити хвороба просто так не можна.

Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку) Так виглядає мозок при хворобі

Існує багато класифікацій захворювання. Важливо знати, що гідроцефалія буває:

 • закритою (оклюзійної) — коли ліквор не може безперешкодно проникнути в субарахноїдальний простір, наприклад, з-за тромбу або пухлини;
 • відкритою, коли причина гіпертензійного лікворного синдрому криється в порушенні конкретних структур.

Симптоматика

Ознаки гідроцефалії будуть по-різному виявлятися у немовлят і дітей після 2-х років. У новонародженого основні симптоми наступні:

 • швидкими темпами збільшується окружність голови, оскільки черепні шви знаходяться в полуподвижном стані, збільшується в обсязі рідину і зростаючий мозок розсовують кістки;
 • джерельце більше звичайного, вибухає, довго не заростає, іноді до 3-х років;
 • в лобовій частині, а також на обличчі добре видно венозна мережа;
 • лоб збільшений в розмірах, непропорційно великий;
 • підвищений внутрішньочерепний тиск;
 • судоми;
 • симптом Грефе: очні яблука зміщуються донизу;
 • косоокість і ністагм;
 • підвищений тонус нижніх кінцівок;
 • дитина може ручками братися за голову — симптом головного болю;
 • у більш пізній період — відставання в психомоторному розвитку: часте закидання голівки, апатія, плаксивість; дитина в зазначений термін не сідає, не встає, відсутній інтерес до гри.

Що стосується вимірювання окружності голови, педіатр здійснює його щомісяця під час прийому. Однак процедура зовсім нескладна. Вимірювати окружність можуть батьки вдома, порівнюючи цифри з наявними графіками нормальних показників.

Коли у дітей гідроцефальний синдром проявляється після 2-х років, клінічна картина виглядає дещо інакше. Відсутній збільшення розмірів голови, зате яскраво виражені наступні ознаки:

 • часті головні болі поряд з блювотою і нудотою (найсильніше проявляються з ранку або в нічний час);
 • погіршення зору внаслідок набряку диска зорового нерва.

На жаль, нерідко дитини водять від одного лікаря до іншого, намагаючись лікувати диспептичні явища, гастрит, шлунково-кишкові інфекції, при цьому забуваючи обстежитися у невролога. А адже чим раніше буде виявлена хвороба, тим більше шансів вилікувати малюка. Згаяний час може коштувати життя.

Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку)

Причини виникнення

Гідроцефальний синдром може бути як вродженим, так і набутим. Вроджена патологія з'являється під час внутрішньоутробного формування плоду, найчастіше внаслідок обструкції судин мозку. Придбана ж виникає протягом життя із-за попадання інфекцій або отримання травм. Розглянемо причини розвитку хвороби докладніше.

Внутрішньоутробна гідроцефалія

Непропорційно великі обсяги голови буде видно на УЗД вже на 20-му тижні. Походження захворювання нерідко криється в:

 • вадах нервової системи;
 • розвитку внутрішньоутробної інфекції (герпесной, цитомегаловірусної, токсоплазмозу);
 • способі життя матері, що зловживає алкоголем, наркотичними речовинами, палінням;
 • іноді причина у спадковій схильності.
Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку) Основна ознака хвороби у новонароджених — швидко зростаюча голова

Зважаючи на серйозність захворювання стає зрозуміло, чому вагітній жінці настійно рекомендують здавати аналізи на TORCH-інфекцію. А краще всього пройти таке обстеження ще на стадії планування вагітності.

Гідроцефалія у новонародженого

В переважній більшості випадків причиною виникнення водянки стає все та ж внутрішньоутробна інфекція. Рідше страждають від хвороби недоношені діти з внутрішньомозковим крововиливом, немовлята, які отримали травми в процесі пологів і ті, хто відчуває ускладнення перенесеного менінгіту. У поодиноких випадках у дітей до року діагностують пухлина мозку.

Радимо почитати:Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку)Окружність голови дитини до року

У малюків, які переступили рубіж 2-х років

Гідроцефалія розвивається з багатьох причин:

 • розвиток пухлин спинного і головного мозку, що перешкоджають нормальному відтоку ліквору;
 • мозкові геморагії;
 • черепно-мозкові травми;
 • інфекційно-запальні захворювання (менінгіт, енцефаліт, туберкульоз).

Іноді навіть сучасні технології не можуть встановити справжню причину появи гіпертензійного-гідроцефальний синдрому.

Як діагностують хворобу

Попередній діагноз «гіпертензійного гідроцефальний синдром» ставлять в пологовому будинку неонатологи. У старших дітей – невропатологи. Потім проводиться діагностичне всебічне обстеження з метою підтвердження діагнозу або його спростування. Крім щомісячного вимірювання окружності голови застосовуються такі передові методи діагностики:

 • нейросонографія;
 • МРТ або КТ мозку;
 • огляд окулістом очного дна.

Нейросонографія широко використовується до 2-річного віку, поки основний джерельце ще не закритий. З його допомогою діагностують наявність кістозних утворень, пухлин і гематом.

Але більш точну картину, звичайно, дає дослідження на МРТ. Хоча обстеження досить дороге, цей сучасний метод діагностики дає можливість максимально точно побачити корінь проблеми, що принципово важливо для подальшого лікування, в багатьох випадках передбачає хірургічне втручання.

Принципи лікування

Як це не важко приймати, але найчастіше єдино правильним методом лікування є хірургічне втручання. Якийсь час можна контролювати відтік ліквору з допомогою діуретиків, таких як діакарб, але лікарські препарати не вирішують саму проблему. Зазвичай спостерігаються ті хворі, у яких не підвищений внутрішньочерепний тиск і відсутні явні ознаки прогресування хвороби.

Гідроцефальний синдром у новонароджених (гідроцефалія головного мозку) Завдяки шунтування, надлишки рідини відводяться в інші порожнини

Затримка в розвитку, велика важка голова, постійні тиснуть болі — всі ці ознаки рано чи пізно погіршують становище настільки, що батькам все одно доводиться вести малюка на консультацію до нейрохірурга. І чим раніше це станеться, тим менше буде наслідків для дитини.

Гіпертензійного гідроцефальний синдром усувається шляхом шунтування. У головний мозок вставляються катетери, за яким спинномозкова рідина стікає в черевну порожнину і поглинається в області кишечника. Зовні катетери не візуалізуються, оскільки проведені підшкірно. У всьому світі подібні операції врятували тисячі дитячих життів.

Іноді грудним дітям роблять ендоскопічну вентрикулостомию. Ця операція вважається малоінвазивної, так як через маленький розріз вводиться в порожнину тіла ендоскоп, за допомогою якого можна провести всі необхідні маніпуляції. Однак такий метод ефективний, коли проводиться лікування оклюзійної гідроцефалії, іто лише деяких її форм.

Прогноз

Майбутня життя, як і її якість, залежать від ступеня тяжкості захворювання та швидкості отримання адекватної медичної допомоги. Якщо все було зроблено вчасно, діти можуть прожити звичайне життя практично без обмежень. Іноді може знадобитися операція по перевстановленню шунта. У важких випадках можуть зберегтися мовні порушення.

Висновок

Гіпертензійного гідроцефальний синдром — серйозне захворювання, що вимагає прийняття непростих для батьків рішень щодо оперативного втручання в мозок дитини. Але такі заходи життєво необхідні. Якщо відповідально поставитися до лікування, прогнози сприятливі.

Схожі статті: