Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація

Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація Зміст:
  • Що відбувається з головою дитини при пологах
  • Що можна вважати нормою
  • На яку деформацію черепа новонародженого варто звернути увагу
  • Що потрібно знати про джерельці
  • Як може змінитися форма черепа при неправильному догляді за новонародженим
  • Чого не варто робити для зміни форми голови немовляти
Часто трапляється таке, що мама, вперше побачивши свого малюка, дивується неправильної форми його голови. Багатьох це лякає. Чи це Так страшно з точки зору здоров'я дитини? Яка форма голови повинна бути у новонародженого?

Що відбувається з головою дитини при пологах

Природа мудра і передбачила всі нюанси в такому непростому і хворобливому процесі, як пологи. Кожна мама повинна знати, що проходячи через родові шляхи, дитина піддається нітрохи не меншим навантаженням, ніж сама породілля. В першу чергу при появі на світ «страждає» голова дитини.

Щоб малюк з'явився на світ здоровим і не травмувався, природа зробила так, що кістки черепа дитини залишаються м'якими до самого народження і деякий час після нього. Крім того, в місцях швів черепа вони з'єднані між собою м'якими оболонками, завдяки яким череп може злегка деформуватися, прийняти потрібну форму і не отримати травм, проходячи через родові шляхи.

Саме завдяки цьому мудрому і унікальному механізму у дитини при народженні може бути трохи дивна неправильна форма голови.

Що можна вважати нормою

Якщо мова йде про природні пологи, то нормальна форма головки може бути:

Доліхоцефаліческая

Череп новонародженого такої форми ще називають «баштовим». У цьому випадку головка малюка трохи витягнута в потиличній частині і за формою нагадує яйце. Якщо немає інших відхилень, то дітки з таким черепом абсолютно здорові, а деформація швидко проходить.

Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація Доліхоцефаліческая форма голови є нормою при пологах з нормальним передлежанням плоду

Брахицефалическая

В цьому випадку череп новонародженого має скошений потилицю і опуклість в області тімені. Така форма голови також є нормою і не може бути приводом для серйозних хвилювань.

Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація Брахицефалическая форма голови дитини виникає при пологах, коли дитина в утробі розташовується вниз головою й обличчям до живота матері

Якщо мова йде про кесарів розтин, то всі здорові діти, що з'явилися на світ цим шляхом, мають правильну круглу форму голови. Будь-яка деформація голівки дитини в цьому випадку повинна бути ретельно перевірена лікарями, щоб виключити можливі ризики розвитку серйозних захворювань.

згодом м'який череп малюка стане твердим, придбає красиві округлі форми. Якщо по закінченні декількох місяців голова дитини так і не набуває бажану ідеально круглу форму, то варто звернути увагу на родичів. А яка форма черепа у мами, тата, бабусь і дідусів дитини? Можливо, трохи неправильна форма голови – це спадкова особливість, а не ознака захворювання.

На яку деформацію черепа новонародженого варто звернути увагу

При пологах іноді виникають ситуації, коли голівка немовляти може істотно постраждати, що негайно позначиться на її зовнішньому вигляді і нерівній формі.

Родова пухлина

Це явище виникає у дитини безпосередньо під час вигнання (процес виходу дитини з родових шляхів). Сама по собі пухлина є набряком тканин голови немовляти. Причому цей набряк виникає на нижній ділянці «провідної точки» головки, тобто того місця черепа, що йде першим в пологах. Чим більше часу мине між відходом вод і безпосереднім появою на світ, тим більш вираженою і великою може бути пухлина.

В залежності від того, як малюк просувається по родових шляхах, пухлина можна виявити в лобової, потиличної або тім'яної частини, а також вона може бути у вигляді набряку обличчя немовляти.

Якщо пологи пройшли нормально, то родова пухлина може бути невираженою і непомітною. Вона пройде сама по собі через кілька днів після народження дитини. У тому випадку, коли пухлина досягла великих розмірів і значна деформація голови, буде потрібно спеціальне лікування і спостереження у фахівців.

Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація

Кефалогематома

Кефалогематома – це родова травма, що представляє собою крововилив, розташоване між кістками черепа дитини і окістям. Проявляється вона у вигляді шишки. Найчастіше це явище спостерігається в області тім'яних кісток черепа, рідко буває порушена лобова і потилична частина, ще рідше – скронева. Кров, яка утворює пухлина, залишається рідкою досить тривалий період часу. Оцінити реальні розміри кефалогематоми можна лише через кілька днів після пологів, так як повинна піти родова пухлина. Крім того, кров в гематомі накопичується поступово.

Найчастіше виникає кефалогематома у разі, коли розміри дитини не відповідають розмірам материнських родових шляхів. Таке може статися в разі великого плоду і аномально вузького будови тазу матері, переношеній вагітності, вродженої гідроцефалії у дитини, травми тазових кісток у матері, а також в інших випадках.

Якщо не спостерігається ускладнень і розмір гематоми невеликий, то вона розсмокчеться сама за 1,5-2,5 місяця. При великих розмірах потрібно лікування та оперативне втручання, інакше самостійне розсмоктування затягнеться на місяці і призведе до деформації черепа.

Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація Кефалогематома у немовляти

Що потрібно знати про джерельці

Деякі матусі, оцінюючи форму черепа немовляти, турбуються про невеликому поглибленні на тімені. Насправді нічого страшного немає. Це джерельце. Він присутній у всіх новонароджених діток.

Все джерелець шість, вони розташовані по всій голові, але до моменту пологів заростають і залишається тільки один великий на тімені. У нормі ширина цього джерельця не повинна перевищувати 3 див.

Якщо доторкнутися до нього пальцем, можна відчути легку вібрацію. Це нормально, так як в даній області проходить вена. Надмірне западання або набухання тім'ячка може говорити про серйозні відхилення в організмі дитини. Западання – про зневодненні, швидке скорочення – про порушення або збудження центральної нервової системи.

Ніякий додатковий догляд за тім'ячком не потрібно, досить зрідка перевіряти, як він заростає. Зазвичай це відбувається в проміжку після півроку до півтора років.

Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформація При перевірці того, як заростає джерельце, не можна сильно тиснути на ямку, досить легкого дотику

Як може змінитися форма черепа при неправильному догляді за новонародженим

Іноді при пологах форма голови не страждає або легка деформація швидко приходить в норму, але необхідно правильно доглядати за немовлям, щоб м'який череп зберіг ідеально круглі обриси.

Найчастіше деформація черепа відбувається, якщо дитина весь час лежить в одному положенні. Таким чином тиск на м'які кістки черепа, змушує їх деформуватися, і головка набуває неправильну форму.

Радимо почитати:Форма голови у новонародженого: череп немовляти і його деформаціяЩо таке кефалогематома у новонародженого

Так, плоский потилицю формується тоді, коли дитина постійно лежить на спині. Положення на спині не тільки небезпечно зміною форми черепа, але і може привести до того, що малюк зригне і подавиться або захлинеться. Ця поза вкрай не бажана для немовляти.

Також плоский потилицю може говорити про рахіті. У будь-якому випадку, при такому зміні черепа необхідно звернутися до лікаря і проконсультуватися про додатковий прийом кальцію і вітаміну Д. Необхідно більше гуляти на вулиці з дитиною і подбати про його якісному харчуванні – материнському молоці або адаптованої суміші.

Якщо дитина тривалий час перебуває на правому або лівому боці, то це теж може призвести до деформації черепних кісток, а також кривошиї. Необхідно часто міняти положення малюка, укладаючи його спати кожен раз на різний бік.

Якщо малюк уже звик і весь час повертає голову на якусь одну сторону, то потрібно подбати про те, щоб позбавити його від цієї звички. Для цього можна годувати малюка так, щоб його голова була повернута в протилежний бік звичної. В ліжечко укладати його щоразу на інший бік. Якщо малюк все одно повертає голову, то можна змінювати не бочок, а положення дитини в ліжечку, щоб він міг бачити все найцікавіше, повернувши голову в бік, зворотний звичною.

У будь-якому випадку потрібно якомога частіше брати дитину на руки. Будь-який сучасний фахівець скаже, що новонародженого неможливо «привчити до рук», а на його психіці і фізичному розвитку це позначиться досить благотворно. Крім того, у вертикальному положенні черепні кістки не відчувають тиску, а значить, не деформуються. Також у профілактиці деформації добре допомагає часте викладання на животик. Це положення ще дуже корисно і при кольках.

Чого не варто робити для зміни форми голови немовляти

Деякі фахівці «старої школи» і надто турботливі бабусі радять такий спосіб виправлення неправильної форми голови немовля, як «викочування». Цей спосіб можна інакше назвати масажем голови, який проводиться круговими рухами долонь за годинниковою стрілкою, злегка натискаючи на нерівні області.

При певній вправності і знаннях такий масаж не принесе шкоди, але якщо досвіду в цій справі немає, то краще не ризикувати. Неправильно або занадто сильно натискаючи на опуклості черепа, можна пошкодити м'які кістки і ще більше посилити деформацію.

У переважній більшості випадків до року або півтора голова дитини прийме ті обриси, які закладені на генетичному рівні. Тому не варто надмірно хвилюватися про деяких нерівностях черепа, які мають місце в ранньому дитинстві.

Схожі статті: