Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування

Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування Зміст:
 • Причини
 • Симптоми ентероколіту
 • Діагностика
 • Некротизуючий ентероколіт
 • Стадії НЕК у новонароджених
 • Лікування
Ентероколіт — захворювання, що характеризується запаленням тонкого (ентерит) і толстого (коліт) кишечника, в результаті якого відбувається порушення життєво важливих кишкових функцій всмоктування, виділення, перистальтики і перетравлення.

Ентероколіт у новонароджених часто виникає через незрілість внутрішніх органів у дитини під впливом негативних факторів на внутрішньоутробний розвиток. Недоношені діти піддаються хвороби набагато частіше за своїх однолітків, що народилися в строк. Особливо небезпечною формою патології вважається некротичний ентероколіт, яким ми приділимо особливу увагу. А зараз давайте обговоримо фактори, що впливають на розвиток хвороби.

Причини

досі медицина не може дати однозначної відповіді на питання про те, що стає причиною розвитку ентероколіту у грудних дітей. Але, проаналізувавши ситуацію, лікарі схиляються до того, що великий вплив надають внутрішньоутробні патології і відсутність елементарної гігієни.

Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування При ентероколіті запалюються товста та тонка кишки одночасно

Встановлено, що частіше від ентероколіту страждають діти, народжені раніше терміну, що з'явилися в неблагополучних сім'ях і ті, чиї матері під час вагітності ігнорували рекомендації лікаря.

Фактори, що збільшують ризик розвитку ентероколіту:

 • Проникнення кишкової інфекції в організм дитини оральним шляхом (через рот). Розвиток сальмонельозу, холери, дизентерії, шигеллеза.
 • Зараження гостриками (ентеробіоз) або аскаридами (аскаридоз) дітей грудного віку.
 • Невиправданий прийом антибактеріальних засобів (навіть якщо годуюча мати приймає антибіотики, слід знати, що переважна їх більшість проникає в грудне молоко).
 • Догляд за новонародженим брудними руками, знаходження його в антисанітарних умовах.
 • Недорозвинення кишечника на тлі зниженої маси тіла плода.
 • Внутрішньоутробне зараження стафілококом від матері.
 • Алергічна реакція на прийом певних харчових компонентів: глютену, молочного білка і т. д.
 • Неправильне харчування дитини під час введення прикорму або вживання годуючою матір'ю продуктів, що згубно впливають на дитяче травлення.
 • Вроджені і набуті хвороби шлунка, підшлункової залози і жовчного міхура.

Симптоми ентероколіту

Нерідко клінічна картина початку ентероколіту у дітей раннього віку змазана і помилково сприймається за звичайну кишкову кольку. Найбільш промовистими ознаками повинні стати підвищення температури тіла і пронос. Перераховані симптоми на фоні болю в області живота — однозначно сигнал для виклику швидкої допомоги.

Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування Висока температура і діарея — привід викликати «швидку»

Патологія у маленьких дітей може протікати як гостро, так і перейти в хронічну форму. Біль в низу живота виявляється в постійному плачу малюка, він підводить ніжки до тулуба, неспокійно поводиться під час прикладання до грудей, навіть відмовляється від їжі. Досвідчений лікар промацує здуття і збільшення товстого кишечника.

Поганий вісник — підвищена температура. Це означає, що причина запалення кишечника— у проникненні інфекції або у приєднанні вторинної інфекції на постраждалу ділянку. Крім того, характерні ознаки загальної інтоксикації: в'ялість, сонливість, примхливе поведінка, втрата апетиту.

Фізичні показники калу теж своєрідні. Запори змінюються диареями, що призводить до зневоднення організму. Запор характеризується щільним темним калом, схожим на козячі кульки. Коли ж починається пронос, спостерігаються численні виділення слизу, пінистий стілець з різким гнильним запахом.

Запам'ятайте, що швидка допомога обов'язково викликається, у таких випадках:

 • дитині немає 1 року;
 • пронос більше 10 разів за 12-годинний період;
 • температура піднімається вище 38 OC;
 • в калі виявлено прожилки крові;
 • шкірні покриви стали менш пружними, а дитина настільки слабкий, що практично знерухомлений.

До приїзду швидкої допомоги головне правило — відпоювати дитини, наскільки це можливо: хоч по чайній ложечці, але часто. Це важливо, оскільки зневоднення на фоні маленької маси тіла може швидко привести до летального результату. Варто постаратися не давати до приїзду «швидкої» ніяких спазмолітиків і анальгетиків, так як їх дія може змастити симптоматику і перешкодити поставити правильний діагноз, а відтак своєчасно почати лікування.

Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування

Діагностика

Наявність ентероколіту визначають наступним чином. Лікар уважно вислуховує скарги зі слів батьків або, якщо дитина перебуває в пологовому будинку (лікарні), зіставляє клінічну картину. За допомогою пальпації лікар здатний визначити невелике збільшення тонкого кишечника в розмірах.

Найбільш інформативними діагностичними методами вважаються бактеріологічний посів калу і копрограма. Копрограма — дослідження калу, його фізико-хімічних властивостей, при якому можливо виявити приховану кров або яйця гельмінтів. Бак аналіз допомагає виявити інфекційного збудника, а також визначити, до яких видів антибіотиків він чутливий. Таким чином, призначення ліків буде цілеспрямованим. Однак, реалії життя такі, що часто лікування антибіотиками доводиться починати, не чекаючи результатів аналізів, оскільки для маленьких пацієнтів ентероколіт у прогресуючій формі представляє смертельну небезпеку.

Аналізи крові теж багато чого можуть розповісти. Якщо за показниками діагностується анемія, порушення іонної рівноваги, дисліпідемія або диспротеїнемія — всі ці ознаки свідчать про проблеми з травленням. За показаннями проводиться ректоскопія або колоноскопія.

Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування Для діагностування ентероколіту обов'язково робиться копрограма

Визначити хронічний ентероколіт значно складніше, та лікар, як правило, проводить додаткове рентгенологічне обстеження, що дозволяє оцінити, наскільки стоншена кишкова стінка, змінені структури тканин, є виразки.

Для визначення некротичного ентероколіту використовують ультразвукову діагностику, допомагає виявити скупчення газів і вільної рідини в черевній порожнині, некроз кишки.

Некротизуючий ентероколіт

Ентероколіт у немовлят може набувати виразкову форму, провокує розвиток некротизації тканин. Як правило, в подібних випадках без хірургічного втручання не обійтися. Практично всі пацієнти з діагнозом некротичний ентероколіт (НЕК) — дітки, маса яких при народженні була менше 2 кг. До інших факторів ризику відносяться важка гіпоксія плода та вроджені вади розвитку.

Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування Недоношені діти більш схильні до розвитку різних захворювань, в тому числі і виразково-некротичного ентероколіту

Дослідження показали що, до некротическому запалення призводить так звана ішемія кишечнику — стан, коли в кишковій стінці порушений кровообіг, нехай навіть на короткий термін. Також було встановлено, що якщо у пацієнта в посіві крові були виявлені Clostridia, лікування завжди потребувало оперативного втручання, в той час як пацієнтам з негативним висівом було досить медикаментозної терапії.

Стадії НЕК у новонароджених

Радимо почитати:Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікуванняПронос у новонароджених дітей
 1. Продромальна. Початкова стадія — власне, ентероколіт без ускладнень. Передня черевна стінка розтягується. Шкіра набуває мармуровий відтінок, живіт роздутий, злегка болючий, хоча в цілому стан дитини задовільний, калові маси не містять кров'яних прожилок і не мають різкого запаху.
 2. Клінічні прояви НЕК. Настає на 6-й – 9-й день життя дитини. Симптоми «розкриваються» у всій красі: дитина часто відригує молоком, іноді з домішкою жовчі, швидко втрачає у вазі, рефлекс смоктання пригнічений, при натисканні на живіт відчувається біль, частіше з правого боку, дисбактеріоз.
 3. Предперфорация. Стан різко погіршується. Характерні парез кишечника (пригнічується перистальтика, утворюється кишкова непрохідність, накопичуються гази, наростає внутрішньокишкове тиск), токсикоз і зневоднення, блювота кольору «кавової гущі», а з прямої кишки виділяється кров. Стадія предперфорации триває не більше доби.
 4. Перфоративный перитоніт. Виникає больовий шок, температура тіла падає, живіт стає напруженим через скупчення газів під куполом діафрагми. Можливість вижити при перфоративного перитоніті прямо пропорційна терміну проведення операції. Чим раніше вона буде зроблена, тим більше шансів на одужання.

Лікування

Тактика ведення хворого та вибір терапевтичних методів при ентероколіті будуть прямо залежати від віку пацієнта і тяжкості захворювання. Сформулюємо загальні принципи лікування:

 1. Поповнення втраченої рідини. При блювоті, проносі обов'язково призначаються водно-сольові розчини. Якщо стан дитини таке, що його неможливо відпоювати, в умовах стаціонару все ті ж розчини вводяться внутрішньовенно.
 2. Дієта. Недоношеним малюкам годування виробляють внутрішньовенно з метою розвантажити шлунково-кишковий тракт. Про спеціальній дієті для малюків старше ми поговоримо трохи пізніше.
 3. Антибіотикотерапія. Перед застосуванням антибактеріальних препаратів робиться копрограма, щоб точно знати «ворога» в обличчя. Але якщо стан хворого важкий, результатів не чекають і призначають антибіотик широкого спектру дії.
 4. Пре - і пробіотики. Біфідумбактерин протягом десятків років застосовувався у схемах виходжування недоношених новонароджених, оскільки лікарі знали, що незрілий кишечник схильний до розвитку дисбіозу. І сьогодні сучасні пробіотики (біфіформ, лінекс) успішно застосовуються в лікуванні ентероколіту. Пребіотики (лактулоза) дають живильне середовище для розмноження корисної мікрофлори.
 5. Ентеросорбенти. Їх роль — зменшити всмоктування токсинів і усунути метеоризм. Смекта нерідко стає препаратом вибору.
 6. Ферментні препарати, наприклад, креон, покращують травлення.
 7. Вітаміни.
Ентероколіт у новонароджених дітей (некротичний та ін), його лікування При народженні дитини на 90% складаються з води. Тому питвом не можна нехтувати, а під час хвороби це життєво важливо

Годування груддю недоношених після лікування НЕК

Можна недоношених діток у період реабілітації після лікування НЕК годувати грудним молоком? Так, воно становить основу харчування, але існують обмеження. Справа в тому, що у таких малюків особливо висока потреба в білку і натрії, і з материнським молоком вони не отримують їх у повній мірі.

Один з варіантів вирішення проблеми – «коригування» молока з допомогою «підсилювачів». Це спеціальні препарати, що збагачують молоко кальцієм, фосфором, білками і електролітами, підвищують його калорійність. Додаються вони у вигляді порошків або рідини прямо в молоко.

Якщо ж є потреба у заміні грудного вигодовування дитячим харчуванням, з усього різноманіття обирають представників з високим вмістом білкових: «Пре-нутрилон», «Фрісо-пре», «Пре-Нан».

Дієта при ентероколіті

До діткам, знайомим з дорослою їжею, але в той же час мають проблеми з травленням, призначається спеціальна дієта по Певзнеру. Мета столу №4 –обмежити дію різних дратівливих кишечник факторів. Максимально обмежується споживання жирів і вуглеводів, солі і цукру, виключаються страви, що викликають процеси бродіння і гниття.

не Можна:

 • гостре, солоне, кисле (маленьким дітям в принципі небажано);
 • свіже молоко;
 • жирну рибу і м'ясо;
 • хлібобулочні здобні вироби;
 • мед.

Рекомендовані:

 • розварені супи на основі рису, перловки, вівсянки;
 • некислий сир, кефір;
 • кисіль;
 • яйце;
 • фрикадельки, нежирна риба;
 • желе;
 • масло;
 • хліб «вчорашній»;
 • чорна смородина, чорниця, вишня;
 • печене яблуко;
 • відвар шипшини.

Харчування дробове, до 6-ти разів на добу, вся їжа готується виключно на пару або варіння, подається в протертому вигляді. Дієта триває кілька днів. Повністю відновити кишечник вийде лише через місяць-півтора. А поки необхідно дотримуватися дієти, призначеної лікарем. І пам'ятайте, що лікування дітей, особливо маленьких, вимагає відповідального підходу з боку батьків.

Схожі статті: