Джерельце у немовлят: розміри (малий, великий), коли заростає

Джерельце у немовлят: розміри (малий, великий), коли заростає Зміст:
 • Зверніть увагу на форму і розміри
 • Приблизні терміни заростання
 • Ознаки відхилень
 • Особливості догляду за тім'ячком

Тонкий і, на перший погляд, дуже неміцний джерельце у немовлят — це не задерев'яніле простір на голові, захищене еластичної сполучної тканиною. Головна функція — надання рухливості кісток черепа безпосередньо при пологах. Форма голови малюка легко підлаштовується під розміри і особливості будови малого тазу жінки, а потім знову приймає правильну форму. Подібна трансформація значно полегшує процес виходу дитини з утроби матері.

насправді, джерельце у новонароджених не один. Їх цілих шість. Просто той, що розташовується на маківці, найбільший і відчутний. І заростає він набагато довше за інших. У перші півроку (максимум, рік) життя немовляти кісткові тканини його голови, поки не скріплені швами, зберігають рухливість і впливають на форму черепа. Ця особливість допомагає уникнути сильних травм при падіннях і ударах, властивих дитині в процесі пізнання незвичного для нього світу.

Який розмір тім'ячка вважається оптимальним, а в яких випадках потрібно бити тривогу? Яким повинен бути догляд? Як не пропустити перші ознаки відхилень? Коли черепні кістки зростуться повністю? На всі ці питання докладно відповість ця стаття.

Джерельце у немовлят: розміри (малий, великий), коли заростає У новонароджених на голівці знаходиться кілька джерелець

Зверніть увагу на форму і розміри

По-перше, не може бути у всіх грудних дітей абсолютно ідентичних пропорцій голови і розмірів тім'ячка. Кожна дитина унікальна, тому різниця в парі миллимтров — не привід для паніки. Але педіатри пропонують середні цифри, на які потрібно орієнтуватися при дослідженні розмірів тім'ячка новонародженої дитини.

Розроблена спеціальна формула для розрахунку і оцінки пропорцій:

 1. Складіть разом поздовжній і поперечний діаметри м'якого ділянки.
 2. Розділіть цю суму на 2.
 3. Оцініть результат і порівняйте з показниками норми.

Оптимальна форма і розміри — ромбик 25х25мм (+/- кілька мм).

По-друге, із-за активного розвитку мозку в перші три місяці джерельце може дещо розтягнутися, і патологією це не вважається. Пізніше розмір знову прийде в норму. Наприклад, у місячної дитини діаметр цієї ділянки може коливатися в межах 22-28 мм.

Нормальний джерельце має злегка опуклий або впалый вигляд. А от надто знеможений або сильно випирає — серйозний привід для негайного звернення до педіатра. Які відхилення проявляються нетиповим розвитком тім'ячка, ви дізнаєтеся трохи пізніше. А поки про зразкових терміни затягування неокостеневшего ділянки голови малюка.

Джерельце у немовлят: розміри (малий, великий), коли заростає

Приблизні терміни заростання

Велике тім'ячко у новонародженого повністю костеніє, в середньому, через 12 місяців. Невелика похибка в півроку також не є критичною, якщо за іншими ознаками розвитку дитина здорова і не відстає від своєї вікової норми.

Не залишайте без уваги і особливості генетики, які теж мають безпосередній вплив на розмір і терміни зрощення кісток голови.

Куди швидше перестає заявляти про себе маленьке джерельце у новонародженого. Той, який знаходиться на нижній частині потилиці. У дітей, народжених точно через 9 місяців, а не раніше, це ніжне містечко твердіє по закінченні приблизно одного кварталу.

Джерельце у немовлят: розміри (малий, великий), коли заростає Щоб не хвилюватися з приводу термінів закриття тім'ячок, намагайтеся не пропускати планові огляди і не соромтеся задавати питання фахівців

Фактори, що впливають на темпи закриття

 • Тім'ячко заростає трохи повільніше, якщо організм немовля відчуває нестачу кальцію, відповідального за розвиток кісткової тканини. Дефіцит вітаміну D також уповільнює процес зміцнення.
 • У недоношеної дитини, відстає в розвитку, черепні кістки будуть зростатися в зниженому темпі.
 • При повноцінному догляді за новонародженим (коли правильно підібраний раціон харчування і режим дня) джерельце гоїться, навпаки, швидше.

Ознаки відхилень

Деякі серйозні хвороби і легкі нездужання проявляються через зміну виду великого тім'ячка. Як вже було написано вище, нормальний стан — це коли ділянка випинається або впадає зовсім незначно. Але якщо сталося таке, що западинці стала надто глибокою, а малопомітний горбок сполучної тканини перетворився на подобу шишки (а розміри при цьому не змінилися), задумайтеся про термінове відвідування педіатра.

 1. Коли місце, де знаходиться джерельце, утворило значний виступ, а у дитини піднялася температура, сполучена з судомами, негайно телефонуйте в швидку. При взбухании тім'ячка без видимих симптомів потрібно перевіритися на енцефаліт, менінгіт або навіть пухлина.
 2. Нетипово глибока западинці — ознака дефіциту води в організмі. Зазвичай супроводжується проносом, підвищеною температурою або блювотою.
Джерельце у немовлят: розміри (малий, великий), коли заростає Не бійтеся торкатися до голови малюка і проводити необхідні гігієнічні процедури. Звичайно ж, не забуваючи про акуратності

Коли тім'ячко закривається підозріло пізно, це може сигналізувати про гіпотиреозі, рахіті, архондродисплазии і навіть синдромі Дауна. Підтвердити або спростувати діагноз може тільки лікар.

А ось краніосіностоз або деякі патології в розвитку мозку — недуги, що супроводжуються занадто раннім зрощенням кісток черепа.

Буває, що джерельце надто помітно пульсує. У цьому немає нічого аномального. Дитина всього лише дуже збудився. Як тільки малюк заспокоїться, пульс повернеться в норму.

Особливості догляду за тім'ячком

протягом усього часу, поки тім'ячко закривається, деякі батьки бояться торкатися до нього, не кажучи вже про залицянні за цим тендітним ділянкою голови немовляти. Насправді, сполучна тканина досить міцна, щоб витримати дотику і гігієнічні процедури. Джерельце можна мити, мочити. Тільки сушити його потрібно акуратно. Легким притисненням рушники, а не розтираючими рухами. Розчісувати дитині волосся в цьому місці теж можна. Так що догляд за тім'ячком не вимагає ніяких спеціальних знань і навичок.

У кожного немовляти індивідуальні, характерні лише йому особливості розвитку. У кого-то джерельце більше, у когось- трохи менше. В одних він закривається раніше, а в інших — трохи пізніше. Наприклад, було відмічено, що у дівчаток процес зрощення проходить інтенсивніше, ніж у хлопчиків. Це нормально, якщо тільки невеликі відхилення від норми не супроводжуються ознаками яких-небудь захворювань.

Схожі статті: