Дисплазія кульшового суглоба у новонароджених (його незрілість і підвивих)

Дисплазія кульшового суглоба у новонароджених (його незрілість і підвивих) Зміст:
 • Трохи анатомії
 • Фактори, що сприяють розвитку дисплазії
 • Симптоми
 • Діагностика
 • А якщо не лікувати?
 • Способи лікування
 • Профілактика
На першому прийомі у ортопеда мама новонародженого може почути загрозливий діагноз: дисплазія кульшового суглоба. До нього не можна ставитися легковажно, адже в майбутньому дитини можуть мучити сильні болі поряд із запальними процесами.

Але і панікувати не варто. Чим раніше батьки почнуть діяти, тим ефективніше і швидше зможуть допомогти малюкові. Як же проявляється ця найбільш часта ортопедична патологія дитячого періоду і що з нею робити? Давайте обговоримо.

Трохи анатомії

Дисплазія кульшового суглоба у новонароджених — це стан, при якому суглоб недорозвинений. В нормі він утворений голівкою стегнової кістки і кульшової западиною тазової кістки. Вертлюжну западину з вигляду нагадує напівкруглу чашу, обрамлену по краю хрящовим обідком, який обмежує рухи в суглобі. Сама западина наповнена синовіальною рідиною (липка рідина, виконує функцію мастила суглоба).

Головка стегнової кістки кулястої форми, тому вона точно входить в вертлужную западину. З тілом кістки вона об'єднується за допомогою невеликої так званої шийки стегна. Шийку і головку стегна покриває суглобова капсула. Всередині суглоб утримується на зв'язках, завдяки яким відбувається амортизація під час силових навантажень. В основній зв'язці проходить посудину, несе поживні елементи для головки стегнової кістки.

Дисплазія кульшового суглоба у новонароджених (його незрілість і підвивих) На малюнку можна побачити, як виглядає норма і патологія розміщення суглобів

Тазостегновий суглоб, що нагадує кульковий шарнір, значно стабільніше, в порівнянні з іншими суглобами організму, і досить рухливий. З його допомогою виконуються такі рухи, як згинання і розгинання, повороти, приведення і відведення. Звичайно, зв'язки і м'язи роблять його рухливість небезмежною.

Дисплазія у новонароджених визначається, коли є недорозвиненість суглоба, його неповноцінне розвиток, або зв'язки надлишково еластичні. Зустрічаються наступні форми дисплазії:

 1. Предвывих. Виникає, коли суглобова капсула розтягнута, за рахунок чого головка стегнової кістки трохи зміщується, але легко повертається в потрібне положення.
 2. Підвивих стегна. Голівка стегна частково зміщена щодо кульшової западини, а зв'язка розтягнута і напружена.
 3. Вивих стегна. Повне зміщення головки (вона виходить за межі западини).

Яка б не була ситуація, пам'ятайте, що незрілість суглобової сумки в якійсь мірі пояснюється фізіологічними причинами. З одного боку, це означає, що у всіх новонароджених дітей існує ризик розвитку патології, з іншого ж, стан не є хворобою як такої, тим більше що воно успішно лікується саме в дитинстві, завдяки активному процесу формування.

найнебезпечніше, що може бути, — це зволікання. Якщо проблема була виявлена на початку життєвого шляху, у перші 6 місяців, до року, максимум до півтора років, можна скорегувати положення до абсолютно нормального. Коли дисплазію у новонароджених діагностують у другому півріччі, ситуація ускладнюється: лікування займе кілька років, але буде дієвим.

Однак якщо була допущена безвідповідальність і халатність по відношенню до здоров'я малюка з боку батьків або лікарів, і дитини «вирішили рятувати», коли він, накульгуючи, самостійно пішов, допомогти можна, але не виключено, що малюк протягом усього життя буде відчувати наслідки дисплазії.

Фактори, що сприяють розвитку дисплазії

Чому ж в одних дітей розвивається тазостегнова дисплазія, у той час як у інших – ні? Медики виділяють групу ризику, підтверджену статистичними даними і цілком обгрунтованою теорією.

Вважається, що головною причиною розвитку дислазии є гормон релаксин. Він виробляється у жінки під час пологів. Під його впливом розслабляються зв'язки малого тазу, а тазові кістки «розм'якшуються», стаючи максимально еластичними і м'якими. Все це в комплексі дозволяє новонародженому пройти через родові шляхи.

Але гормон впливає не тільки на маму, він також розм'якшує кістки і зв'язки немовлят, причому на дівчаток, у яких кістки спочатку пластичнее чоловічих, дія більш сильна. Якщо жінка народжує в перший раз, організм, відчуваючи стрес, продукує релаксин більше звичайного. Таким чином стає зрозуміло, чому в групі ризику знаходяться:

 • перворожденные,
 • немовлята жіночої статі.

Схожі статті: