Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини

Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини Зміст:
 • Діатез: хто ховається під маскою?
 • Дерматит алергічного походження
 • Окремо про харчової алергії
 • Лікування діатезу
 • А як же народні кошти?
 • Фактори, що сприяють діатезних проявів
 • Профілактичні заходи
З чим у вас асоціюється слово «діатез»? Багато згадають дитинство з незмінними червоними щічками, іноді утворюють кірку на обличчі. Звичайно ж, виникає асоціація з алергією на їжу. Тільки щоки зарозовели, як до годуючій мамі відразу пристають з проникливим питанням: «Що ти з'їла?!»

Діатез у новонароджених — явище, відоме досить давно, і знання про нього передаються від покоління до покоління поряд з валізою рад з приводу його лікування всілякими народними засобами. От тільки знання ці не завжди підтверджені науково. І часто, говорячи про діатезі у новонароджених, батьки не завжди чітко і ясно розуміють, про що йде мова. Давайте спробуємо розібратися, що ж це таке і як його лікувати. А може бути, лікувати потрібно дещо інше?

Діатез: хто ховається під маскою?

Отже, для початку детально розглянемо значення цього загадкового слова. У перекладі з давньогрецької «диатезис» дослівно означає «схильність, схильність», і в цьому ключ до розгадки. Діатез у новонародженого — це не діагноз і не хвороба. Якщо лікар говорить, що у місячної дитини діатез, швидше за все, він має на увазі, що малюк схильний, наприклад, до алергічних проявів більше, ніж його однолітки.

У Вікіпедії термін діатез визначається як особливий стан організму дитини, яке передалося йому у спадок і проявляється схильністю до виникнення певних хвороб. Процес адаптації до оточуючого світу у диатезного немовля проходить складніше. Малюк не завжди адекватно реагує на вплив навколишнього середовища.

Медики розрізняють 3 види діатезу:

 1. Ексудативно-катаральний. Характеризується алергічними шкірними висипаннями, опрелостями. Турбує діток з 3-місячного віку і до року, до двох.
 2. Лімфатико-гіпопластичний. Схильність до інфекційних захворювань, ГРЗ, збільшення лімфатичних вузлів.
 3. Нервово-артритичний. Нервова система легко збуджується, дитина емоційно неврівноважений, нерідко присутній ацетонемічний синдром. Діагностується подібна форма діатезу приблизно до 6-ти років.

Оскільки наша стаття спрямована на певну вікову групу, а саме на новонароджених, далі ми будемо говорити про ексудативно-катаральному діатезі. Отже, лікування діатезу у грудних дітей зводиться до лікування алергічного дерматиту, бо саме це найчастіше мають на увазі, коли виражаються подібної медичною термінологією.

Дерматит алергічного походження

Алергічний дерматит — шкірне захворювання, що характеризується запаленням епідермісу. Виникає при контакті з шкірою речовин, провокують алергічну реакцію або же проявляється на шкірі як внутрішній відповідь організму на алерген.

Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини Сучасні діти стикаються з безліччю хімічних речовин

Неможливо уявити сучасне життя без алергенів. Багато з них міцно увійшли в наш побут і вважаються необхідними речами. Хто зараз відмовиться від прального порошку і буде вручну прати господарським милом? Або як не купити дитині шампунь, пінку для ванни і т. п. А адже все це, хоча і випускається для дітей з позначкою «гіпоалергенний», може спровокувати почервоніння шкіри.

Імунна система малюка тільки-тільки вчиться контактувати і боротися з безліччю «чужинців» ззовні. І поки імунітет не стане міцним, малюк знаходиться в зоні ризику. Не дарма ж існує поняття «діатез у новонароджених». Адже за великим рахунком, подібні проблеми характерні для дитячого віку.

Тому батьки можуть спостерігати діатез у грудних дітей в трьох варіаціях:

 • Харчова алергія. Алерген потрапляє всередину через прийом їжі, в тому числі через грудне молоко матері.
 • Контактна алергія. Зовнішні прояви запальної реакції внаслідок зіткнення шкіри з косметичними засобами, одягом (грає роль і сама тканина, і порошок, яким вона стиралася) і навіть з водою. При цьому важливо, наскільки добре працює система потовиділення у малюка.
 • Респіраторна алергія. Проникнення через дихальні шляхи.

Як виглядає алергічний дерматит? У дитинстві це насамперед висипання на обличчі, ліктьових і ножних згинах, у складочках сідниць, а також у паховій зоні. Шкірні ділянки з висипом можуть бути як сухі, полущені, так і мокнучі. Можливі ущільнення з утворенням кірочки. Тяжкі форми хвороби супроводжуються нестерпним свербінням і дратівливістю дитини.

Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини

Про пелюшковому дерматиті кажуть, коли виникають почервоніння в місці контакту шкіри з мокрими пелюшками (довго немінливими підгузками), тобто страждають внутрішні сторони стегон і статеві органи.

Окремо про харчової алергії

Список заборонених продуктів при годуванні груддю мами вивчають напам'ять. Тим не менш, багато доктора (наприклад, Комаровський Е. О.) стверджують, що страшний не стільки сам контакт з алергічним продуктом, скільки його кількість. Всім відомо, що риба і яйця вкрай важливі для повноцінного розвитку малюка. А як не познайомити однорічного малюка з полуницею в розпал її сезону! Але всі вони даються з обережністю, починаючи з малих доз. Чому?

Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини Все добре в міру...

Розглянемо, що відбувається. Кожен харчовий білок складається з набору амінокислот. Коли білкова їжа потрапляє в дитячий організм, відбувається її ферментація, тобто розщеплення на ці самі амінокислоти. Але ми знаємо, що травна система дитини недосконала, і ферменти просто не в змозі впоратися з великою кількістю їжі. Залишився цілими білок і стає алергеном, винним у всіх бідах.

Тому часто замість суворої дієти рекомендується спробувати обмежити вживання потенційно небезпечних продуктів. Порада стосується як матерів, що годують груддю, так і дітей, початківців пробувати прикорм. Їжа повинна бути свіжа, здорова, приготована за всіма правилами. Якщо ж алергічна реакція не припиняється, продукт прибирають з дитячого раціону приблизно на рік.

Лікування діатезу

Лікувати діатез (маємо на увазі алергічні прояви) можна кількома способами. Оскільки будь-які призначення повинен робити виключно лікар у відповідності з тяжкістю захворювання і віковими обмеженнями, така інформація надається тільки в якості ознайомлення. Отже, лікарі використовують такі методи лікування:

 1. Призначають антигістамінні препарати у вигляді крапель або сиропу для прийому всередину.
 2. Застосовують мазі на основі кортикостероїдних гормонів або протиалергічних речовин для зменшення свербежу та зняття набряклості.
 3. Коригують роботу травної системи: вводять прийом ферментів, що сприяють швидкому розщепленню їжі, пробіотиків і пребіотиків для підтримання нормальної мікрофлори кишечнику, призначають сорбенти для зв'язування і виведення алергенів з організму (ентеросгель, полісорб).
 4. Коригують раціон матері і малюка.
 5. Рекомендують купання з чистотілом, низкою для заспокоєння запаленої шкіри.
Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини Лікар може призначити сорбенти, такі як ентеросгель

Але всі ці заходи прибирають лише наслідки. А наше завдання — знайти і усунути причину подібного стану. І допомогти в цьому зможе спостережна мама. Саме вона в змозі розпізнати, після прийому якого продукту дитину обсипало. А може, купили нові підгузники і попка тут же почервоніла. Або ж помітна зв'язок проявів алергії з частотою купань? У такому разі, можливо, реакція малюка пояснюється чутливістю до хлорованої воді. Так що розуміння причини виникнення алергії — запорука успішного лікування.

А як же народні кошти?

Радимо почитати:Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причиниЯк виглядає алергія у новонародженого?

Перш за все хочеться відзначити, що ми не противники народної медицини. Ми лише за те, щоб застосовувані методи були науково виправдані і безпечні. Адже головне правило лікаря (і батьків в тому числі) – не нашкодь. Що ж пропонує народна медицина?

 1. Яєчна шкаралупа. Суть в тому, що шкаралупа попередньо вимитих і відварених яєць висушується, перетирається на кавомолці і до неї додається лимонний сік. Отримана суміш кожен день дається в невеликій кількості дитині. Насторожує ризик підхопити сальмонельоз.
 2. Лавровий лист. З лаврушки роблять ванночки, так і відвари для прийому всередину. Але, будь ласка, тільки після того, як порадитесь з лікарем.

Фактори, що сприяють діатезних проявів

Давайте тезисно виділимо, що ж сприяє розвитку такої несприятливої реакції організму:

 • алергічна схильність; тобто, якщо у найближчих родичів в дитинстві спостерігалися ознаки алергії, вони цілком можуть проявитися в наступного покоління;
 • екологічно несприятлива обстановка;
 • нестабільність роботи травної системи поряд з порушеннями мікрофлори кишечника;
 • під час вагітності і годування грудьми мама у великій кількості вживає продукти, що провокують алергію: шоколад, цитрусові;
 • дитині занадто рано ввели прикорм;
 • початок прикорму з продуктів-алергенів у великій кількості;
 • перегодовування дитини.
Діатез у новонароджених дітей: як виглядає, лікування і причини Вода — основа життя. Поїть дитину в достатній кількості

Профілактичні заходи

Як кажуть, краще попередити, ніж потім лікувати. Що ж робити, щоб диатезные прояви як можна менше затьмарювали життя вашої дитини?

 1. Слідкуйте за вологістю повітря в приміщенні, а також за кімнатною температурою. В опалювальний сезон шкіра особливо схильна до пересушування, тому постарайтеся підтримувати вологість на рівні 50-70%. Чим тепліше в приміщенні, тим наполегливіше потовиділення немовляти. Оптимальні температурні показники – близько 20 OC, але не більше +22 OC.
 2. Роздягніть малюка і подивіться на локалізацію висипань. Якщо попа гладенька, а спина і ручки шорсткі, ревізії повинна піддатися побутова хімія (засоби для прання), дитяча косметика та сама одяг (мається на увазі, з яких матеріалів вона зроблена). Якщо червона тільки попка, пора змінити підгузки на більш якісні.
 3. Дайте дитині напитися. Часто банальне бажання дитини пити сприймається як заявка про голод. Так, материнське молоко перекриває потреби організму в питво, але що, якщо на вулиці спека! Молочко — це їжа. Отримуючи рідина таким чином, організму доведеться додатково витратити енергію на переробку і засвоєння інших елементів. А йому на даний момент, можливо, потрібна тільки вода.
 4. Якщо вся справа в хлорованій воді, після обмивань обполосніть крихітку двома літрами кип'яченої води, охолодженої до кімнатної температури, щоб змити з шкіри хлор. Схоже можна зробити з дитячими випраним речами: після прання на 10 секунд занурте їх в окріп — хлор випарується.

Підіб'ємо підсумок. Діатез як схильність до алергічних проявів часто зустрічається в дитячому віці. Маленький організм пристосовується до життя в навколишньому світі. Діатез — явище тимчасове. Стан малюка успішно лікується і коригується з допомогою правильного підходу до харчування та дотримання елементарних правил по догляду за дитиною.

Схожі статті: