Чому плаче немовля: причини плачу немовляти

Чому плаче немовля: причини плачу немовляти Зміст:
  • Основні причини дитячого плачу
  • Інші причини
  • Корисно чи плакати?
  • Важливо запам'ятати
Не встиг малюк з'явиться на світ, і ось він вже плаче. А матусі, особливо початківці, з розуму сходять, адже вони ще не вміють розпізнавати «сигнали» свого малюка. Як же зрозуміти, чому плаче немовля, як допомогти і чи треба взагалі йому допомагати?

Основні причини дитячого плачу

Коли плачуть дорослі люди, то, швидше за все, їм по-справжньому погано, значить, трапилася якась неприємність, причому серйозна. Що стосується дітей, то у них не так все однозначно. Насамперед це їх природа: новонароджені плачуть, тому що вони не можуть висловити свої почуття і емоції по-іншому. Так що, аналізуючи дитячий плач, не варто впадати в паніку. Зберігайте оптимізм!

Правда, є більш серйозні причини, що призводять до плачу. Давайте систематизуємо їх. Серед найпоширеніших причин плачу можна виділити наступні.

Інстинкт

Це той самий плач, який негайно припиняється після того, як матуся бере немовля на руки. Дитині страшно, він поки не може «жити» один у цьому світі, тому кличе на допомогу. Інстинктивно малюкові потрібно відчувати запах і тепло матусі. Не варто боятися, що він избалуется, стане «ручним». Тактильний контакт з батьками — це не тільки спосіб заспокоїти малюка, але також стимулювати його фізичний і психічний розвиток.

Голод, спрага

Перше, що повинно прийти батькам у голову, коли немовля плаче, це те, що він голодний. Їжа — найважливіша потреба дитини, і в перші місяці життя він «говорить» про голод плачем. На щастя, перевірити, чи хоче немовля є, легко. Запропонуйте йому груди або суміш. До речі, у перші 3-4 місяці, особливо якщо новонароджений знаходиться на грудному вигодовуванні, у нього ще не виробився режим харчування. Багато мами годують малюка не по режиму, а на вимогу. Тому не дивно, що дорослі ще не пристосувалися до свого чада і його харчовим потребам.

Мамине молочко і суміш також вгамують спрагу дитини.

Чому плаче немовля: причини плачу немовляти Коли новонароджений починає голосно і нервово плакати, роблячи короткі перерви, то, найімовірніше, всього він голодний. Запропонуйте малюкові груди або суміш

Голодний плач має свої особливості, за якими його можна впізнати. По-перше, він дуже вимогливий, супроводжується короткими перервами, в яких немовля чекає, що його погодують. Якщо їжа не з'явилася, крик продовжується з новою силою, може переходити в істерику. По-друге, дитина прицмокує і робить смоктальні рухи губами. Після їжі дитина відразу ж заспокоюється.

Перевтома, перенапруження і сон

Досить поширена причина плачу і навіть істерики – перезбудження нервової системи дитини. Організм новонародженого ще дуже слабкий, йому складно керувати навіть своїм тілом. Тому він швидко стомлюється. А якщо одночасно з цим малюк дуже збудився і перевантажити враженнями, то навантаження на його організм збільшується. В результаті малюк дуже хоче спати, але не спить. Результатом стає істерика з «захлебами» перед сном, яка так сильно лякає новоспечених матусь.

Щоб уникнути даної проблеми, слід пам'ятати про те, що новонародженому обов'язково потрібен режим сну, причому організованого так, щоб малюк легко міг розслабитися, і щоб йому нічого не заважало. Напівтемна, добре проветренная кімната, мірний шум (наприклад, білий шум, про який можна прочитати тут) — важливі нюанси.

Чому плаче немовля: причини плачу немовляти Малюк перевтомився, перезбуджений — чекайте сліз! Нервове перенапруження діти «скидають» через плач. Цим часто пояснюються істерики перед нічним сном. Намагайтеся за годину-півтора до сну не розігрувати дитину

У зв'язку з цим педіатри не рекомендують брати місячної дитини (та й взагалі дітей до року) з собою в галасливі людні місця, на концерти, футбольні матчі і т. д. Не запрошуйте натовп гостей і родичів. Це шкідливо не тільки з точки зору перевозбудимости, але і його здоров'я (дитинчаті не потрібні зайві бактерії і віруси).

Що робити, якщо малюк почав плакати і кричати? Необхідно взяти його на руки, дати груди, покачати. Деяких крихт можна заспокоїти, міцно спеленав.

Сечовипускання

Як це не дивно, але дитина може плакати перед сечовипусканням. Вся справа в тому, що деякі діти ще не розуміють, що це за процес такий, і лякаються, коли починають писати. У цьому випадку турбуватися нема про що.

Але тут необхідно бути дуже уважними. Плач може бути викликаний і інфекційною хворобою сечовивідних шляхів. У дівчаток також часто спостерігається запалення слизової оболонки статевих органів, а у хлопчиків — зрощення крайньої плоті, яке можна визначити по струменю сечі «в бік», і звуження уретри. Плач дитини в цих випадках спочатку схожий на пхикання, але безпосередньо перед тим, як попісяти, малюк починає сильно плакати і кричати. Підвищена температура при цьому — показник того, що в сечостатевій системі відбувається запалення. Потрібно негайно звернутися до лікаря і дотримуватися його рекомендацій.

Чому плаче немовля: причини плачу немовляти

Дефекація

Якщо у малюка в області заднього проходу є дрібні тріщини, то дефекація буде заподіювати йому дискомфорт і біль. Необхідно звернути увагу на наступні симптоми: малюк крекче, тужиться, морщиться і плаче. Найчастіше така проблема виникає від частих запорів. У разі, якщо у дитини запори трапляються регулярно, слід звернутися до фахівця і здати відповідні аналізи.

Коліки

Кольки — одна з найбільш поширених причин дитячого плачу. Як правило, вони починають мучити новонароджених після годування ввечері. Газики в кишечнику можуть заподіювати досить сильний біль, тому малюк починає плакати раптово, здригаючись, немов його вкололи, сильно тужиться і вигинається. У деяких дітей крик переходить в істерику «захлинаючись». Плач буде тривати до тих пір, поки не пройде напад кольок.

Щоб полегшити стан дитини, необхідно зробити йому масажик живота за годинниковою стрілкою», а також легку гімнастику: ніжки зігнути і щільно притиснути до животика, піднявши попку, потім розігнути і випрямити до упору. Під час випрямлення малюк пукає, і це говорить про те, що газики виходять і скоро йому стане легше.

Якщо кольки — ваша щоденна «головний біль», і дитина часто влаштовує затяжні концерти, то варто сказати про це вашого педіатра. Крім масажу і гімнастики, він призначить та інші засоби.

Чому плаче немовля: причини плачу немовляти Кольки — найчастіша проблема плачу новонароджених. Які накопичилися в кишечнику газики завдають дитині біль і дискомфорт. Хорошим sos-засобом є масажик і спеціальні вправи. Зверніться до свого педіатра, він покаже, як правильно їх робити

Спека і холод

Дітям не подобається, коли їм дуже жарко або дуже холодно. І в тому, і в іншому випадку вони відчувають дискомфорт. У зв'язку з цим виникає питання, як зрозуміти, що дитині холодно або жарко.

Якщо карапуз перегрівся, він буде мляво хникати, розкидати ніжки і ручки в сторони. Поторкайте його: шкіра буде гарячою. У немовлят 3-5 місяців і старше вже можливо потовиділення, тому шкірний покрив може бути вологим. Особливо показовими будуть складочки на його тілі. Там збереться піт.

Якщо дитину постійно кутати, то може виникнути така проблема, як пітниця. Сверблячі і чешущиеся червоні прищики іноді покривають все тіло малюка. Це стане ще однією причиною плачу новонародженого.

Якщо малюк замерз, то його плач схожий на вскрикивания, які в кінці переходять у стогін і скиглення. При цьому дитина активно смикає ніжками і ручками. Часто симптомом переохолодження є гикавка. Тут варто зазначити, що гикавка — це не завжди показник переохолодження, але якщо малюк почав гикати, то варто для початку перевірити, чи не помер він. Перевірити це легко. Поторкайте його ручки та ніжки. Якщо вони холодні, надіньте на них шкарпетки і рукавиці (царапки). Точно визначити, мерзне малюк, допоможуть спинка, груди і живіт. Якщо вони прохолодні, то утепліть ваше чадо.

Плач у сні

Радимо почитати:Чому плаче немовля: причини плачу немовлятиЧому грудної дитина погано спить

Майже всі матусі помічали, що немовля плаче уві сні. Причин цьому може бути декілька:

  • емоційна перевантаженість, що призводить до нервової перевтоми, що виражається рухів кінцівок у сні, схлипуванням і різким нападоподібний плачем;
  • коліки (при цьому малюк підтискає ніжки, різко скрикує, тужиться) або інша біль;
  • немовля плаче, коли хоче відчувати поруч маму;
  • неприємні, страшні сни.

Не чекайте, коли дитина остаточно прокинеться. Візьміть плаче немовля на руки і покачайте його, дайте груди. У більшості випадків це те, що йому потрібно.

Інші причини

Якщо всі потреби дитини задоволені, але він при цьому продовжує плакати, слід звернути увагу на такі причини.

Підгузник

Можливо, він вже малий дитині і пережимає їй ніжки. Перевірте, чи не залишає він червоні смужки на шкірі. Якщо залишає, то пора задуматися про покупку памперсів, відповідних вазі дитини.

Плакати карапуз буде і в тому випадку, якщо він випорожнився в підгузник, або підгузник переповнений сечею, а матуся все ніяк не здогадається його поміняти. Малюкові дуже дискомфортно лежати в брудному памперсі, і він, звичайно, буде турбуватися і возитися.

Алергія

Необхідно ретельно та регулярно вивчати тільце младенчика на предмет появи алергічних реакцій. Висипання, почервоніння можуть свербіти і викликати занепокоєння дитини.

Зуби

Зуби починають прорізуватися у більшості дітей не раніше 6-ти місяців. Якщо вашій дитині вже близько півроку, то можна потихеньку перевіряти його ясна. Плач цілком може бути викликаний цією причиною. Розпізнати «зуби» легко: дитеныш буде засовувати кулачки у рот, чесати ясна, пускати слину, нервувати. У деяких дітей піднімається температура.

Заспокоїти дитину можна декількома способами:

  • по-перше, придбати йому спеціальну «зубочесалку» з водою всередині. Її кладуть у холодильник, вода остигає і приємно охолоджує ясна маляти, приносячи йому полегшення;
  • по-друге, придбати спеціальний заморожувальна гель для ясен, який усуне неприємні відчуття.

Корисно чи плакати?

На просторах інтернету (та й деякі наші бабусі теж так думають) можна знайти твердження про те, що плач корисний немовляті: таким чином розкриваються і розвиваються легені. Але це не так. Насправді немовляті плакати шкідливо, це негативно позначається на його здоров'ї і характер.

Чому плаче немовля: причини плачу немовляти Незважаючи на розхожу думку, що плакати корисно для дітей, це не так. Частий і занадто тривалий плач, не кажучи вже про плачі «з закатываниями», небезпечний для здоров'я! Не залишайте малюка одного зі своїми дитячими «проблемами», беріть його на руки і не бійтеся, що він избалуется

Про шкоду плачучи розповідає в своїй книзі «Дитячі хвороби» Микола Павлович Шабалов, відомий російський педіатр і неонатолог, д. м. н. Більш того, він вважає плач (особливо з «закатываниями») небезпечним для здоров'я, пояснюючи це тим, що при тривалому крику малюк дихає поверхнево, з-за чого функція діафрагми знижується і порушується вентиляція нижніх відділів легень. Деякі ділянки легені можуть навіть «вимкнутися» з процесу дихання.

Якщо дитина весь час плаче, та ще й з закатываниями, то результатом буде виникнення бронхоспазму, а слідом розвинеться ателектаз — стан легень, що характеризується повним або частковим відсутністю повітря в них. Ускладнення ателектазів — це пневмонії, пневмосклероз і бронхоектази.

Важливо запам'ятати

Здорові діти не плачуть без причини! Якщо новонароджений постійно плаче, це ненормально, потрібно розібратися, що його турбує і усунути дискомфорт.

Не залишайте дитину, яка плаче без уваги! Крім перерахованих вище причин, дитина може впасти, заплутатися, вдаритися, ніжка або ручка застрягти в прутах ліжка, він може вдарити себе іграшкою і мн. ін Якщо ви почули плач, необхідно підійти і перевірити, чому малюк плаче.

Схожі статті: