Чому грудної дитина відригує молоко (часто або фонтаном)

Чому грудної дитина відригує молоко (часто або фонтаном) Зміст:
 • Причини
 • Ознаки неправильного зригування
 • Як боротися
 • Тривожні симптоми

Іноді новоспечені мами буквально в перші дні після народження дитини стикаються з проблемою зригування молока. Зазвичай це явище спостерігається безпосередньо після годування, проте іноді буває і в процесі, чому складно довести процедуру до кінця. Так чому дитина відригує грудне молоко?

Причини

Зригування зустрічається у всіх новонароджених, однак має всього кілька причин:

 • перегодовування;
 • заковтування повітря.

Саме з-за цього найбільш часто немовлята відригують. Переїдання під час годування – явище досить часте і часом буває, що дитина відригує фонтаном з-за особливостей будови системи травлення. Якщо це не впливає на розвиток і вага немовляти – то причин для занепокоєння немає. Однак причини зригування іноді лежать і в аэрофагии, яка більш небезпечна, ніж переїдання.

Заковтування повітря може бути з причини неправильного положення при годуванні груддю. Слід знати, що під час процесу немовля повинен знаходитися на 45° по відношенню до грудей, але ніяк не лежачи на колінах у годуючої матусі. Також зригування після годування може виникати і внаслідок неправильної форми соски, сприяє заковтуванню бульбашок повітря. Це явище ще носить назву аерофагія.

Іноді причиною аэрофагии може стати м'язова слабкість у малюка, яка з віком обов'язково зникне. Це часто буває після складних тривалих пологів або згодом незрілості крихітного організму.

Чому грудної дитина відригує молоко (часто або фонтаном)

Ознаки неправильного зригування

Чому грудної дитина відригує молоко (часто або фонтаном) Іноді дітки можуть зригувати фонтаном

Варто врахувати, що, крім часте зригування, існує ще відрижка та блювання, які мають свої відмінні характеристики. У разі відрижки ви не побачите виділяється молока або суміші з шлунку дитини, це всього лише випускання бульбашок повітря. Блювота ж характеризується тривалим зригуванням, причому при цьому спостерігаються судоми поступального характеру. Рвати може, як вмістом шлунка, так і вмістом кишечника, тому при перших же симптомах слід насторожитися.

Нормальне зригування у дитини – 2-4 ложки молока, що можна побачити за величиною вологої плями на одязі або покривалі дитини. Якщо при цьому дитина добре какає, і у нього немає проблем із сечовипусканням – це цілком звичайне явище.

Однак, якщо ви побачили, що зригування у грудної дитини викликає тривогу і занепокоєння, він плаче від переляку – це вірне свідчення гіпоксії, тобто нестачі кисню, яке мало місце бути при пологах. Не варто сильно турбуватися, через місяць-другий все пройде. Але для більшої впевненості все ж повідомте педіатра про це, можливо, він випише дитячі заспокійливі препарати.

Як боротися

Чому грудної дитина відригує молоко (часто або фонтаном) Штучне годування новонароджених

Якщо немовля постійно відригує від переїдання – слід просто годувати його меншими порціями, але частіше. Не варто допускати переїдання – інакше надалі це обернеться серйозними проблемами з вагою і здоров'ям.

Якщо ж виникає зригування згодом аэрофагии – можна боротися кількома способами.

 • Не годувати малюка, що плаче. При плачі дитина надто часто ковтає і хвилюється, тому молоко буде надходити в організм разом з бульбашками повітря. Оскільки згодом це стане причиною рясного зригування – спочатку заспокойте немовляти і лише після цього починайте годівлю.
 • Після їжі носіть дитину стовпчиком. Саме стояча поза сприяє нормальному травленню, тому не варто намагатися укласти малюка в ліжечко або починати грати з ним, краще поносіть по кімнаті немовляти на руках.
 • Слідкуйте за грудьми. При годуванні треба стежити, щоб дитина повністю обхоплював ореол навколо соска. Якщо дитина захоплює ротом лише один сосок – це призводить до иканию і частого зригування, тому не варто пускати процедуру на самоплив.
 • Слідкуйте за соскою. Соска на пляшці повинна бути повністю заповнена молоком або сумішшю при годуванні, також важливий кут нахилу пляшки. Не варто її тримати перпендикулярно до новонародженого, оскільки він легко може вдавитися їжею. В той же час не можна, щоб суміш була соску тільки наполовину, оскільки це прямий шлях до виникнення аэрофагии.
 • Переворот на животик. Після годування немовля повинен якийсь час полежати на животику, щоб їжа добре засвоїлася. Також ця поза сприяє запобіганню зригування.
 • Підніміть край ліжечка або голівки дитини. При годуванні слід під маленьку голову підкласти невелику подушечку або вільною рукою підтримувати малюка. Це прекрасна профілактика рясного зригування у малюків.

Тривожні симптоми

Не все так безхмарно, іноді зригування може носити хворобливий характер і свідчити про негаразди в роботі маленького організму. Якщо ви помітили, що немовля занадто втрачає у вазі і при цьому часто відригує – негайно зверніться до дитячого фахівця. Справа в тому, що це може бути причиною наступних станів:

 • Розвиток патології шлунково-кишковому тракті. ШКТ – це цілий набір органів, кожен з яких має свої особливості та виконує певні функції у процесі травлення. Будь-яке відхилення від норми буде виражатися в різних симптомах, в число яких входить і часте зригування. Тому слід звернутися з проблемою до лікаря, який обстежує дитини і з'ясує, що не так з малюком.
 • Непереносимість лактози. Це досить давнє явище, яке в процесі еволюції вичерпало себе. Однак у наш час на землі існує близько 5% людей, у яких спостерігається непереносимість лактози (молока). Тому, якщо ви помітили, що ваш грудної малюк багато зригує молока і втрачає у вазі – можливо, причина в цьому?
 • Відрижка жовчю. Якщо дитина неодноразово відригнув сумішшю жовтого кольору – не варто впадати в паніку – це випадкове явище. На прийомі у лікаря обов'язково згадайте про це, але не загострювати на цьому увагу. Однак, якщо ваш немовля 2-3 і більше разів відригує жовтим – негайно йдіть на прийом до педіатра. Справа в тому, що такий симптом є ознакою інфекції в організмі, від чого не варто втрачати час в подібній ситуації.

Пам'ятайте, що грудні діти зригують молоко, особливо перші кілька місяців від народження. У цьому немає нічого дивного, таке відбувається виходячи з особливостей будови і розвитку людського організму.

Однак молодим батькам необхідно навчитися розрізняти три ознаки: відрижка, зригування і блювання. Зригування у грудних дітей має свої особливості і характер походження, тому слід весь час спостерігати за крихтою і вміти розрізняти тривожні симптоми і звичайне явище.

Схожі статті: